15th Wisconsin Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
15th Wisconsin Legislature
14th 16th
Overview
Legislative bodyWisconsin Legislature
Meeting placeWisconsin State Capitol
TermJanuary 1, 1862 – January 1, 1863
ElectionNovember 5, 1861
Senate
Members33
Senate President
President pro tempore
Party controlRepublican
Assembly
Members99
Assembly SpeakerJames W. Beardsley (UD)
Party controlRepublican
Sessions
1st (A)January 8, 1862 – April 7, 1862
1st (B)June 3, 1862 – June 17, 1862
SpecialSeptember 10, 1862 – September 26, 1862

The Fifteenth Wisconsin Legislature convened from January 8, 1862, to April 7, 1862, in regular session, and re-convened from June 3, 1862, through June 17, 1862. The legislature further convened in a special session from September 10, 1862, through September 26, 1862.

This was the first legislative session after the expansion and redistricting of the Senate and Assembly according to an act of the previous session. The Senate grew from 30 to 33 seats; the Assembly grew from 97 to 99 seats.

Senators representing even-numbered districts were newly elected for this session and were serving the first year of a two-year term. Assembly members were elected to a one-year term. Assembly members and odd-numbered senators were elected in the general election of November 8, 1861. Senators representing odd-numbered districts were serving the second year of their two-year term, having been elected in the general election held on November 6, 1860, or were elected in the 1861 election for a newly created district and were serving a one-year term.[1]

Major events[edit]

Major legislation[edit]

First session[edit]

Special session[edit]

  • September 25, 1862: Act to empower towns, cities, incorporated villages and counties to raise money for the payment of bounties to volunteers, 1862 Special Session Act 13

Party summary[edit]

Senate[edit]

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Union Republican Vacant
End of previous Legislature 8 0 20 30 0
1st Session 11 2 20 33 0
after May 8 10 32 1
after September 1, 1862 11 33 0
Final voting share 33% 6% 61%
Beginning of the next Legislature 14 1 18 33 0

Assembly[edit]

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Union Republican Vacant
End of previous Legislature 26 0 71 97 0
Start of 1st Session 43 11 44 98 1
after January 10 45 43
after January 16 46 99 0
after August 11 10 42 98 1
Final voting share 47% 10% 43%
Beginning of the next Legislature 45 2 53 99 0

Sessions[edit]

  • 1st Regular session: January 8, 1862 – April 7, 1862; June 3, 1862 – June 17, 1862
  • Special session: September 10, 1862 – September 26, 1862

Leaders[edit]

Senate[edit]

Assembly[edit]

  • Speaker of the Assembly: James W. Beardsley

Members[edit]

Senate[edit]

Members of the Wisconsin Senate for the Fifteenth Wisconsin Legislature:[2]

District Counties Senator Party
1 Sheboygan Luther H. Cary Republican
2 Brown, Kewaunee Edward Hicks Democrat
3 Ozaukee Hugh Cunning Democrat
4 Washington Frederick O. Thorpe Democrat
5 Northern Milwaukee Charles Quentin Until May 8 Democrat
From September 1 Francis Huebschmann Democrat
6 Southern Milwaukee Edward Keogh Democrat
7 Racine William L. Utley Republican
8 Kenosha Herman S. Thorp Republican
9 Adams, Juneau, Waushara John T. Kingston Republican
10 Waukesha George C. Pratt Democrat
11 Eastern Dane Samuel C. Bean Republican
12 Walworth Wyman Spooner Republican
13 Lafayette Samuel Cole Democrat
14 Sauk Smith S. Wilkinson Republican
15 Iowa Lemuel W. Joiner Republican
16 Grant Milas K. Young Republican
17 Rock Ezra A. Foot Republican
18 Western Dodge Joe Rich Democrat
19 Manitowoc, Calumet George A. Jenkins Republican
20 Fond du Lac George W. Mitchell Democrat
21 Winnebago Samuel M. Hay Republican
22 Door, Oconto, Outagamie, Shawanaw Thomas R. Hudd Democrat
23 Jefferson Edwin Montgomery Republican
24 Green Edmund A. West Republican
25 Columbia Gerry Whiting Hazelton Republican
26 Western Dane Benjamin F. Hopkins Republican
27 Marathon, Portage, Waupaca, Wood Edward L. Browne Republican
28 Ashland, Burnett, Dallas, Douglas, La Pointe, Pierce, Polk, St. Croix Herman L. Humphrey Union
29 Marquette, Green Lake Charles S. Kelsey Republican
30 Bad Ax, Crawford, Richland Norman S. Cate Union
31 La Crosse, Monroe Edwin Flint Republican
32 Buffalo, Chippewa, Clark, Dunn, Eau Claire, Jackson, Pepin, Trempealeau M. D. Bartlett Republican
33 Eastern Dodge Satterlee Clark, Jr. Democrat

Assembly[edit]

Members of the Assembly for the Fifteenth Wisconsin Legislature:[3]

Counties Representative Party
Adams George H. Hall Republican
Ashland, Burnett, Dallas, Douglas, La Pointe, Polk George R. Stuntz Republican
Bad Ax 1 Ole C. Johnson Republican
2 Jeremiah McLain Rusk Republican
Brown Frederick S. Ellis Democrat
Buffalo, Pepin, Trempealeau Orlando Brown Republican
Calumet William F. Watrous Democrat
Chippewa, Dunn, Eau Claire Horace W. Barnes Union Republican
Clark, Jackson Carl C. Pope Republican
Columbia 1 Jonathan Bowman Republican
2 William Dutcher Union Democrat
3 Robert B. Sanderson Republican
Crawford Ormsby B. Thomas Union Democrat
Dane 1 Benjamin F. Adams Republican
2 Willard H. Chandler Republican
3 Alden Sprague Sanborn Democrat
4 Nicholas M. Matts Republican
5 Edmund Jüssen Republican
Dodge 1 Quartus H. Barron Republican
2 John F. McCollum Democrat
3 Harvey C. Griffin Democrat
4 Jacob G. Mayer Democrat
5 David D. Hoppcock Democrat
Door, Oconto, Shawano Ezra B. Stevens Republican
Fond du Lac 1 Charles F. Hammond Republican
2 William W. Hatcher Democrat
3 Campbell McLean Republican
4 John Boyd Democrat
5 Henry C. Hamilton Democrat
Grant 1 William Brandon Republican
2 Allen Taylor Republican
3 Joseph Trotter Mills Republican
4 William W. Field Republican
5 Samuel Newick Republican
Green 1 Calvin D. W. Leonard Republican
2 Harvey T. Moore Union Democrat
Green Lake Archibald Nichols Republican
Iowa 1 Alexander Campbell Until January 10 Republican
From January 10 Robert Wilson Democrat
2 John H. Vivian Republican
Jefferson 1 Peter Rogan Democrat
2 Walter S. Greene Union Democrat
3 William W. Reed Republican
4 John B. Crosby Republican
Juneau D. R. W. Williams Republican
Kenosha Reuben L. Bassett Union Democrat
Kewaunee George W. Elliott Democrat
La Crosse Thomas Benton Stoddard Union Republican
Lafayette 1 Charles B. Jennings Democrat
2 James Wadsworth Democrat
Manitowoc 1 Samuel Rounseville Ind. Republican
2 James Cahill Democrat
3 Elijah K. Rand Democrat
Marathon, Wood Charles Hoeflinger Democrat
Marquette Horatio S. Thomas Democrat
Milwaukee 1 Henry L. Palmer Democrat
2 George Abert Democrat
3 George K. Gregory Democrat
4 Jacob V. V. Platto Democrat
5 John M. Stowell Democrat
6 Adam Finger Democrat
7 Henry Kirchhoff Democrat
8 Perley J. Shumway Democrat
9 L. Semmann Democrat
Monroe Vacant until January 16
From January 16 Joseph M. Morrow Ind. Democrat
Outagamie Milo Coles Democrat
Ozaukee John A. Schletz Democrat
Pierce, St. Croix James W. Beardsley Union Democrat
Portage Alexander S. McDill Republican
Racine 1 Calvin H. Upham Republican
2 Thomas Butler Democrat
3 James Catton Democrat
Richland Leroy D. Gage Democrat
Rock 1 Nathan B. Howard Republican
2 Ephraim Palmer Republican
3 Samuel Miller Republican
4 John Bannister Union Republican
5 Allen C. Bates Republican
6 Orrin Guernsey Republican
Sauk 1 J. Stephens Tripp Democrat
2 Argalus W. Starks Union Democrat
Sheboygan 1 Godfrey Stamm Democrat
2 John E. Thomas Democrat
3 Samuel D. Hubbard Until August 11 Union Independent
From August 11 Vacant
4 Benjamin Dockstader Republican
Walworth 1 Fayette P. Arnold Republican
2 Sylvester Hanson Republican
3 Hilton W. Boyce Ind. Republican
4 Hollis Latham Democrat
Washington 1 Thomas Barry Democrat
2 Michael Maloy Democrat
3 Robert Salter Democrat
Waukesha 1 George W. Brown Democrat
2 Samuel Thompson Republican
3 Peter D. Gifford Democrat
4 William A. Vanderpool Democrat
Waupaca Chester D. Combs Republican
Waushara William C. Webb Ind. Republican
Winnebago 1 William E. Hanson Republican
2 Michael Hogan Democrat
3 David R. Bean Republican

Employees[edit]

Senate[edit]

  • Chief Clerk: John H. Warren[2]
    • Assistant Clerk: Erasmus D. Campbell
    • Engrossing Clerk: T. Wilson Caster
    • Enrolling Clerk: J. M. Randall
    • Transcribing Clerk: F. W. Stewart
  • Sergeant-at-Arms: Bloom U. Caswell
    • Assistant Sergeant-at-Arms: James L. Wilder
  • Postmaster: H. W. Browne
    • Assistant Postmaster: D. H. Pulcifer
  • Doorkeeper: William C. Lesure
    • Assistant Doorkeeper: Julius C. Chandler
  • Firemen:
    • C. H. Beyler
    • John Crowley
  • Messengers:
    • Fred Sholes
    • Albert F. Dexter
    • William L. Abbott

Assembly[edit]

  • Chief Clerk: John S. Dean[3]
    • Assistant Clerk: Ephraim W. Young
      • Bookkeeper: Sylvester Foord, Jr.
    • Engrossing Clerk: Herbert A. Lewis
    • Enrolling Clerk: Daniel Brisbois
    • Transcribing Clerk: Henry F. Pelton
  • Sergeant-at-Arms: A. A. Huntingdon
    • Assistant Sergeant-at-Arms: Jas. G. Alden
    • 2nd Assistant Sergeant-at-Arms: J. W. Overbaugh
  • Postmaster: A. A. Bennett
    • Assistant Postmaster: N. F. Pierce
    • 2nd Assistant Postmaster: William P. Bowman
  • Doorkeeper: J. I. Ellis
    • Assistant Doorkeeper: Frederik Huchting
    • Assistant Doorkeeper: E. T. Kearney
  • Firemen:
    • Reese Evans
    • E. C. Cavenaugh
    • Barnet Wilson
  • Messengers:
    • E. C. Mason
    • Jno. N. Ford
    • E. D. Strong
    • Albert W. Carpenter
    • Fred. VanBergen
    • William Booth
    • Samuel Myers
    • Hugh Spencer
    • Rufus H. Roys
    • George D. Potter
    • Linus S. Webb

Changes from the 14th Legislature[edit]

New districts for the 15th Legislature were defined in 1861 Wisconsin Act 216, passed into law in the 14th Wisconsin Legislature.

Senate redistricting[edit]

Summary of changes[edit]

  • 17 senate districts were left unchanged.
  • The Dane County district boundaries were slightly redrawn (11, 26).
  • Dodge County went from having one senator to two (18, 33).
  • Jefferson County went from two senators to one (23).
  • Rock County went from two senators to one (17).
  • Sauk County became its own senate district (14), after previously having been in a shared district with Adams and Juneau counties.
  • Iowa County became its own senate district (15), after previously having been in a shared district with Richland county.
  • Waushara County was moved from the 27th district to the 9th.
  • The multi-county northeastern district was divided into two (2, 22).
  • The multi-county western region of the state went from two senators to four (28, 30, 31, 32).

Senate districts[edit]

after redistricting
before redistricting
Dist. 14th Legislature 15th Legislature
1 Sheboygan County Sheboygan County
2 Brown, Outagamie, Door, Kewaunee, Oconto, Shawano counties Brown, Kewaunee counties
3 Ozaukee County Ozaukee County
4 Washington County Washington County
5 Northern Milwaukee County Northern Milwaukee County
6 Southern Milwaukee County Southern Milwaukee County
7 Racine County Racine County
8 Kenosha County Kenosha County
9 Adams, Juneau, Sauk counties Adams, Juneau, Waushara counties
10 Waukesha County Waukesha County
11 Eastern Dane County Eastern Dane County
12 Walworth County Walworth County
13 Lafayette County Lafayette County
14 Northern Jefferson County Sauk County
15 Iowa, Richland counties Iowa County
16 Grant County Grant County
17 Western Rock County Rock County
18 Eastern Rock County Western Dodge County
19 Manitowoc, Calumet counties Manitowoc, Calumet counties
20 Fond du Lac County Fond du Lac County
21 Winnebago County Winnebago County
22 Dodge County Door, Oconto, Outagamie, Shawanaw counties
23 Southern Jefferson County Jefferson County
24 Green County Green County
25 Columbia County Columbia County
26 Western Dane County Western Dane County
27 Marathon, Portage, Waupaca, Waushara, Wood counties Marathon, Portage, Waupaca, Wood counties
28 Burnett, Chippewa, Clark, Douglas, Dunn, La Pointe, Pierce, Polk, St. Croix counties Ashland, Burnett, Dallas, Douglas, La Pointe, Pierce, Polk, St. Croix counties
29 Marquette County Marquette County
30 Bad Ax, Buffalo, Crawford, Jackson, La Crosse, Monroe, Tremealeau counties Bad Ax, Crawford, Richland counties
31 Did not exist in 14th Legislature La Crosse, Monroe counties
32 Buffalo, Chippewa, Clark, Dunn, Eau Claire, Jackson, Pepin, Trempealeau counties
33 Eastern Dodge County

Assembly redistricting[edit]

Summary of changes[edit]

  • Adams and Juneau counties became separate assembly districts, after previously having been in a shared district.
  • Bad Ax County became 2 assembly districts, after previously having been in a shared district with Crawford County.
  • Dane County went from having 6 districts to 5.
  • Dodge County went from having 6 districts to 5.
  • Jefferson County went from having 5 districts to 4.
  • Kenosha County went from having 2 districts to 1.
  • Kewaunee County became its own assembly district, after previously having been in a shared district with Door, Oconto, and Shawano counties.
  • La Crosse and Monroe counties became separate assembly districts, after previously having been in a shared district.
  • Lafayette County went from having 3 districts to 2.
  • Manitowoc County went from having 2 districts to 3.
  • Marquette County went from having 2 districts to 1.
  • Ozaukee County went from having 2 districts to 1.
  • Portage County became its own assembly district, after previously having been in a shared district with Marathon and Wood counties.
  • Racine County went from having 4 districts to 3.
  • Rock County went from having 5 districts to 6.
  • Sheboygan County went from having 3 districts to 4.

Assembly districts[edit]

County Districts in 14th Legislature Districts in 15th Legislature
Adams Shared with Juneau 1 District
Ashland Shared with Burnett, Douglas, La Pointe, Polk, St. Croix Shared with Burnett, Dallas, Douglas, La Pointe, Polk
Bad Ax Shared with Crawford 2 Districts
Brown 1 District 1 District
Buffalo Shared with Jackson, Trempealeau Shared with Pepin, Trempealeau
Burnett Shared with Ashland, Douglas, La Pointe, Polk, St. Croix Shared with Ashland, Dallas, Douglas, La Pointe, Polk
Calumet 1 District 1 District
Chippewa Shared with Clark, Dunn, Pierce Shared with Dunn, Eau Claire
Clark Shared with Chippewa, Dunn, Pierce Shared with Jackson
Columbia 3 Districts 3 Districts
Crawford Shared with Bad Ax Shared with Bad Ax
Dallas Did not exist Shared with Ashland, Burnett, Douglas, La Pointe, Polk
Dane 6 Districts 5 Districts
Dodge 6 Districts 5 Districts
Door Shared with Kewaunee, Oconto, Shawano Shared with Oconto, Shawano
Douglas Shared with Ashland, Burnett, La Pointe, Polk, St. Croix Shared with Ashland, Burnett, Dallas, La Pointe, Polk
Dunn Shared with Chippewa, Clark, Pierce Shared with Chippewa, Eau Claire
Eau Claire Did not exist Shared with Chippewa, Dunn
Fond du Lac 5 Districts 5 Districts
Grant 5 Districts 5 Districts
Green 2 Districts 2 Districts
Green Lake 1 District 1 District
Iowa 2 Districts 2 Districts
Jackson Shared with Buffalo, Trempealeau Shared with Clark
Jefferson 5 Districts 4 Districts
Juneau Shared with Adams 1 District
Kenosha 2 Districts 1 District
Kewaunee Shared with Door, Oconto, Shawano 1 District
La Crosse Shared with Monroe 1 District
La Pointe Shared with Ashland, Burnett, Douglas, Polk, St. Croix Shared with Ashland, Burnett, Dallas, Douglas, Polk
Lafayette 3 Districts 2 Districts
Manitowoc 2 Districts 3 Districts
Marathon Shared with Portage, Wood Shared with Wood
Marquette 2 Districts 1 District
Milwaukee 9 Districts 9 Districts
Monroe Shared with La Crosse 1 District
Oconto Shared with Door, Kewaunee, Shawano Shared with Door, Shawano
Outagamie 1 District 1 District
Ozaukee 2 Districts 1 District
Pepin Shared with Chippewa, Clark, Dunn Shared with Buffalo, Trempealeau
Pierce Shared with Chippewa, Clark, Dunn Shared with St. Croix
Polk Shared with Ashland, Burnett, Douglas, La Pointe, St. Croix Shared with Ashland, Burnett, Dallas, Douglas, La Pointe
Portage Shared with Marathon, Wood 1 District
Racine 4 Districts 3 Districts
Richland 1 District 1 District
Rock 5 Districts 6 Districts
Sauk 2 Districts 2 Districts
Shawano Shared with Door, Kewaunee, Oconto Shared with Door, Oconto
Sheboygan 3 Districts 4 Districts
St. Croix Shared with Ashland, Burnett, Douglas, La Pointe, Polk Shared with Pierce
Trempealeau Shared with Buffalo, Jackson Shared with Buffalo, Pepin
Walworth 4 Districts 4 Districts
Washington 3 Districts 3 Districts
Waukesha 4 Districts 4 Districts
Waupaca 1 District 1 District
Waushara 1 District 1 District
Winnebago 3 Districts 3 Districts
Wood Shared with Marathon, Portage Shared with Marathon

References[edit]

  1. ^ "Annals of the legislature". The Blue Book of the state of Wisconsin 1882 (Report). State of Wisconsin. pp. 201–202. Retrieved October 12, 2019.
  2. ^ a b "Statistical list of the Senate of 1862". The legislative manual of the state of Wisconsin (Report). State of Wisconsin. 1862. pp. 72–73. Retrieved October 13, 2019.
  3. ^ a b "Statistical list of the Assembly of 1862". The legislative manual of the state of Wisconsin (Report). State of Wisconsin. 1862. pp. 83–86. Retrieved October 13, 2019.

Notes[edit]

External links[edit]