1977–78 FA Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1977-78 FA Trophy
FA Challenge Trophy
Country England &  Wales
Teams235
ChampionsAltrincham
Runners-upLeatherhead
1976-77
1978-79

The 1977–78 FA Trophy was the ninth season of the FA Trophy.

Preliminary round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Accrington Stanley 5-0 Belper Town
2 Alton Town 1-0 Andover
3 Armitage 0-2 Enderby Town
4 Arnold 2-4 Boston
5 Aveley 0-2 Crawley Town
6 Bacup Borough 2-1 Bridlington Trinity
7 Barnstaple Town 2-0 Bridgwater Town
8 Barry Town 1-1 Ferndale Athletic
9 Bedworth United 2-1 Darlaston
10 Bilston 0-2 Hednesford Town
11 Bognor Regis Town 4-1 Corinthian-Casuals
12 Bootle 2-2 Colwyn Bay
13 Bromley 3-1 Canterbury City
14 Cambridge City 6-3 Dunstable
15 Cheshunt 4-2 Finchley
16 Cinderford Town 2-2 Clevedon
17 Clapton 2-3 Hampton
18 Dawlish Town 0-1 Glastonbury
19 Fareham Town 1-1 Oxford City
20 Frome Town 2-3 Gloucester City
21 Harlow Town 1-0 Hertford Town
22 Harwich & Parkeston 0-0 Lowestoft Town
23 Louth United 3-0 Eastwood Town
24 Moor Green 0-1 Dudley Town
25 Oswestry Town 0-0 Eastwood Hanley
26 Retford Town 0-1 Emley
27 Sheppey United 1-1 Ramsgate
28 Sittingbourne 0-2 Harrow Borough
29 Stowmarket Town 4-2 Letchworth Garden City
30 Sully 2-4 Llanelli
31 Sutton Coldfield Town 1-1 Heanor Town
32 Taunton Town 1-1 Dorchester Town
33 Thackley 2-2 Skelmersdale United
34 Tonbridge 1-1 Lewes
35 Trowbridge Town 1-0 Poole Town
36 Walton & Hersham 2-1 Hornchurch
37 Ware 1-0 Chesham United
38 Wellingborough Town 3-2 Lye Town
39 Welton Rovers 2-1 Mangotsfield United
40 Westland-Yeovil 0-1 Bridport
41 Weston super Mare 2-1 Shepton Mallet Town
42 Wisbech Town 1-1 Corby Town
43 Witney Town 2-1 Maidenhead United
44 Wokingham Town 1-2 Salisbury

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
8 Ferndale Athletic 1-0 Barry Town
12 Colwyn Bay 2-3 Bootle
16 Clevedon 2-1 Cinderford Town
19 Oxford City 2-2 Fareham Town
22 Harwich & Parkeston 2-2 Lowestoft Town
25 Eastwood Hanley 2-1 Oswestry Town
27 Ramsgate 0-0 Sheppey United
31 Heanor Town 3-1 Sutton Coldfield Town
32 Dorchester Town 2-0 Taunton Town
33 Skelmersdale United 0-4 Thackley
34 Lewes 0-0 Tonbridge
42 Corby Town 1-0 Wisbech Town

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
19 Fareham Town 4-3 Oxford City
22 Harwich & Parkeston 3-4 Lowestoft Town
27 Sheppey United 2-1 Ramsgate
34 Tonbridge 5-0 Lewes

First Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A P Leamington 0-0 Alvechurch
2 Accrington Stanley 0-0 Durham City
3 Alfreton Town 0-5 Boston
4 Ashford Town (Kent) 1-1 Tonbridge
5 Barnet 2-4 Carshalton Athletic
6 Bideford 2-1 Trowbridge Town
7 Billingham Synthonia 2-1 Bacup Borough
8 Bognor Regis Town 1-0 Southall & Ealing Borough
9 Boreham Wood 0-0 Salisbury
10 Bridgend Town 2-0 Ferndale Athletic
11 Bromley 1-1 Folkestone & Shepway
12 Cheshunt 3-0 Gorleston
13 Clevedon 0-1 Ton Pentre
14 Corby Town 0-0 Worksop Town
15 Crawley Town 3-2 Alton Town
16 Croydon 2-1 Basingstoke Town
17 Darwen 2-3 Shildon
18 Dorchester Town 0-1 Weston super Mare
19 Droylsden 5-1 Nelson
20 Dudley Town 0-0 Heanor Town
21 Dulwich Hamlet 3-1 Medway
22 Enderby Town 2-0 Spalding United
23 Fareham Town 0-1 Harrow Borough
24 Ferryhill Athletic 2-3 Horden Colliery Welfare
25 Formby 0-1 Ashton United
26 Frickley Athletic 1-1 Whitley Bay
27 Glastonbury 1-6 Barnstaple Town
28 Gloucester City 2-3 Paulton Rovers
29 Hayes 1-1 Kingstonian
30 Hednesford Town 4-0 Tamworth
31 Highgate United 1-2 Milton Keynes City
32 Horsham 1-0 Hampton
33 Ilford 2-0 Leytonstone
34 Kirkby Town 2-0 Rhyl
35 Leek Town 4-0 Hyde United
36 Llanelli 0-2 Cheltenham Town
37 Long Eaton United 0-1 Ilkeston Town
38 Louth United 0-2 Sutton Town
39 Lowestoft Town 2-2 Barking
40 Middlewich Athletic 0-1 Thackley
41 Mossley 1-3 Witton Albion
42 Nantwich Town 2-0 New Mills{1}
43 Netherfield 3-1 Evenwood Town
44 New Brighton Rakers 1-0 Burscough
45 North Shields 1-1 Emley
46 Penrith 0-2 Great Harwood
47 Prestwich Heys 1-3 Horwich R M I
48 Radcliffe Borough 3-3 Buxton
49 Sheppey United 0-1 Gravesend & Northfleet
50 St Albans City 1-2 Wembley
51 St Helens Town 4-1 Eastwood Hanley
52 Stalybridge Celtic 3-2 Bootle
53 Stourbridge 1-1 Redditch United
54 Stowmarket Town 1-1 Harlow Town
55 Tilbury 0-1 Walthamstow Avenue
56 Tow Law Town 2-0 Rossendale United
57 Ware 2-2 Cambridge City
58 Waterlooville 2-0 Metropolitan Police
59 Wealdstone 1-1 Walton & Hersham
60 Wellingborough Town 3-0 Bedworth United
61 Welton Rovers 1-1 Bridport
62 West Auckland Town 0-2 South Bank
63 Witney Town 0-2 Woking

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Alvechurch 0-2 A P Leamington
2 Durham City 1-0 Accrington Stanley
4 Tonbridge 4-1 Ashford Town (Kent)
9 Salisbury 1-0 Boreham Wood
11 Folkestone & Shepway 2-3 Bromley
14 Worksop Town 0-1 Corby Town
20 Heanor Town 1-2 Dudley Town
26 Whitley Bay 1-2 Frickley Athletic
29 Kingstonian 4-3 Hayes
39 Barking 2-1 Lowestoft Town
45 Emley 3-1 North Shields
48 Buxton 3-0 Radcliffe Borough
53 Redditch United 5-3 Stourbridge
54 Harlow Town 1-0 Stowmarket Town
57 Cambridge City 3-1 Ware
59 Walton & Hersham 1-2 Wealdstone
61 Bridport 3-1 Welton Rovers

Second Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A P Leamington 3-1 Corby Town
2 Barking 3-4 Harlow Town
3 Barnstaple Town 1-1 Weston super Mare
4 Barrow 2-1 Durham City
5 Boston 0-0 Dudley Town
6 Bridport 0-2 Waterlooville
7 Carshalton Athletic 0-1 Harrow Borough
8 Cheshunt 1-3 Walthamstow Avenue
9 Emley 4-0 Thackley
10 Gravesend & Northfleet 2-0 Croydon
11 Hednesford Town 0-0 Leek Town
12 Horden Colliery Welfare 1-1 Great Harwood
13 Horwich R M I 2-0 Droylsden
14 Ilford 1-1 Cambridge City
15 Ilkeston Town 1-4 Stalybridge Celtic
16 Kingstonian 4-1 Crawley Town
17 Nantwich Town 2-5 Ashton United
18 Netherfield 2-0 Billingham Synthonia
19 Paulton Rovers 2-3 Bridgend Town
20 Redditch United 2-3 Enderby Town
21 Salisbury 0-1 Cheltenham Town
22 Shildon 1-3 Frickley Athletic
23 South Bank 0-2 Tow Law Town
24 St Helens Town 3-1 Buxton
25 Sutton Town 1-0 Kirkby Town
26 Ton Pentre 0-1 Bideford
27 Tonbridge 2-3 Horsham
28 Wealdstone 4-2 Dulwich Hamlet
29 Wellingborough Town 1-0 Milton Keynes City
30 Wembley 2-2 Bognor Regis Town
31 Witton Albion 1-3 New Brighton Rakers
32 Woking 3-1 Bromley

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
3 Weston super Mare 3-0 Barnstaple Town
5 Dudley Town 2-0 Boston
11 Leek Town 0-2 Hednesford Town
12 Great Harwood 3-1 Horden Colliery Welfare
14 Cambridge City 2-1 Ilford
30 Bognor Regis Town 2-0 Wembley

Third Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A P Leamington 1-3 Worcester City
2 Ashton United 6-0 South Liverpool
3 Banbury United 2-1 Kidderminster Harriers
4 Barrow 0-2 Frickley Athletic
5 Bideford 0-2 Bridgend Town
6 Blyth Spartans 3-0 St Helens Town
7 Bromsgrove Rovers 2-0 Bishop's Stortford
8 Burton Albion 3-1 Sutton Town
9 Cambridge City 3-0 Enderby Town
10 Cheltenham Town 7-1 Bath City
11 Dover 0-1 Sutton United
12 Dudley Town 1-0 Macclesfield Town
13 Grantham 3-2 King's Lynn
14 Gravesend & Northfleet 5-0 Margate
15 Harlow Town 1-2 Walthstow Avenue
16 Harrow Borough 3-0 Wealdstone
17 Hednesford Town 4-2 Telford United
18 Hillingdon Borough 1-0 Bognor Regis Town
19 Horsham 0-2 Staines Town
20 Horwich R M I 0-1 Chorley
21 Kingstonian 0-1 Woking
22 Maidstone United 0-0 Hastings United
23 Marine 3-0 Netherfield
24 Mexborough Town 2-3 Great Harwood
25 New Brighton Rakers 0-2 Goole Town
26 Romford{2} 0-0 Chelmsford City
27 Stalybridge Celtic 1-3 Gainsborough Trinity
28 Tow Law Town 1-0 Emley
29 Waterlooville 0-1 Dartford
30 Wellingborough Town 3-3 Hitchin Town
31 Weston super Mare 0-2 Merthyr Tydfil
32 Whitby Town 2-1 Bishop Auckland

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
22 Hastings United 2-0 Maidstone United (Hastings disqualified)
26 Chelmsford City 2-3 Romford{2}
30 Hitchin Town 2-1 Wellingborough Town

1st round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Ashton United 1-3 Wigan Athletic
2 Banbury United 1-2 Leatherhead
3 Bedford Town 2-0 Hillingdon Borough
4 Boston United 4-1 Worcester City
5 Bridgend Town 0-1 Wycombe Wanderers
6 Cheltenham Town 1-2 Hednesford Town
7 Consett 0-1 Lancaster City
8 Crook Town 2-1 Blyth Spartans
9 Dartford 2-0 Sutton United
10 Dudley Town 1-2 Atherstone Town
11 Enfield 2-0 Staines Town
12 Falmouth Town 3-0 Minehead
13 Frickley Athletic 4-0 Morecambe
14 Goole Town 3-1 Tow Law Town
15 Great Harwood 1-2 Whitby Town
16 Harrow Borough 0-1 Dagenham
17 Maidstone United 0-0 Slough Town
18 Marine 1-4 Chorley
19 Matlock Town 1-0 Burton Albion
20 Merthyr Tydfil 4-1 Hitchin Town
21 Nuneaton Borough 2-0 Grantham
22 Romford{2} 0-2 Hendon
23 Scarborough 2-2 Bangor City
24 Spennymoor United 2-1 Gainsborough Trinity
25 Stafford Rangers 0-0 Bromsgrove Rovers
26 Tooting & Mitcham United 3-0 Cambridge City
27 Walthamstow Avenue 1-1 Kettering Town
28 Weymouth 2-1 Yeovil Town
29 Willington 1-1 Runcorn
30 Winsford United 1-0 Northwich Victoria
31 Woking 0-0 Gravesend & Northfleet
32 Workington 0-0 Altrincham

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
17 Slough Town 1-1 Maidstone United
23 Bangor City 1-1 Scarborough
25 Bromsgrove Rovers 0-2 Stafford Rangers
27 Kettering Town 0-1 Walthamstow Avenue
29 Runcorn 4-0 Willington
31 Gravesend & Northfleet 2-0 Woking
32 Altrincham 4-0 Workington

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
17 Maidstone United 0-1 Slough Town
23 Scarborough 1-4 Bangor City

2nd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Altrincham 4-0 Frickley Athletic
2 Atherstone Town 1-0 Stafford Rangers
3 Bedford Town 1-1 Hednesford Town
4 Dagenham 4-2 Crook Town
5 Goole Town 2-1 Wycombe Wanderers
6 Hendon 4-0 Falmouth Town
7 Leatherhead 5-1 Dartford
8 Merthyr Tydfil 4-0 Gravesend & Northfleet
9 Nuneaton Borough 0-0 Bangor City
10 Runcorn 1-0 Boston United
11 Tooting & Mitcham United 3-1 Lancaster City
12 Walthamstow Avenue 3-1 Chorley
13 Weymouth 0-1 Matlock Town
14 Whitby Town 3-5 Spennymoor United
15 Wigan Athletic 1-1 Enfield
16 Winsford United 1-0 Slough Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
3 Hednesford Town 2-2 Bedford Town
9 Bangor City 2-1 Nuneaton Borough
15 Enfield 1-1 Wigan Athletic

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
3 Bedford Town 1-0 Hednesford Town
15 Wigan Athletic 3-0 Enfield

3rd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Goole Town 1-2 Merthyr Tydfil
2 Hendon 1-1 Bedford Town
3 Leatherhead 2-0 Wigan Athletic
4 Matlock Town 1-1 Altrincham
5 Runcorn 1-0 Tooting & Mitcham United
6 Spennymoor United 2-1 Atherstone Town
7 Walthamstow Avenue 0-1 Dagenham
8 Winsford United 3-1 Bangor City

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Bedford Town 2-1 Hendon
4 Altrincham 2-0 Matlock Town

4th Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Altrincham 4-2 Winsford United
2 Bedford Town 0-0 Leatherhead
3 Merthyr Tydfil 0-0 Runcorn
4 Spennymoor United 1-0 Dagenham

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Leatherhead 5-2 Bedford Town
3 Runcorn 3-2 Merthyr Tydfil

Semi finals[edit]

First leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Altrincham 0-0 Runcorn
2 Leatherhead 2-0 Spennymoor United

Second leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team Aggregate
1 Runcorn 0-1 Altrincham 0-1
2 Spennymoor United 2-1 Leatherhead 2-3

Final[edit]

Home Team Score Away Team
Altrincham 3-1 Leatherhead

References[edit]

General[edit]

Specific[edit]