1979–80 FA Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1979-80 FA Trophy
FA Challenge Trophy
Country England &  Wales
Teams229
ChampionsDagenham
Runners-upMossley
1978-79
1980-81

The 1979–80 FA Trophy was the eleventh season of the FA Trophy, and it was the first season that the newly formed Alliance Premier League would be Step 5 in the English Pyramid System.

Preliminary round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Addlestone 2-0 Tonbridge
2 Arnold 1-1 Emley
3 Bideford 1-0 Dawlish Town
4 Bilston 1-1 Long Eaton United
5 Bognor Regis Town 1-0 Camberley Town
6 Brereton Social 2-2 Darlaston
7 Chatham Town 2-1 Walton & Hersham
8 Cinderford Town 0-1 Dudley Town
9 Clacton Town 1-1 Lowestoft Town
10 Clandown 3-1 Glastonbury
11 Clapton 1-3 Finchley
12 Crawley Town 0-2 Epsom & Ewell
13 Gloucester City 2-2 Llanelli
14 Gosport Borough 2-1 Waterlooville
15 Hampton 2-0 Dunstable
16 Heanor Town 3-2 Louth United
17 Hertford Town 2-1 Chelmsford City
18 Horsham 0-2 Basingstoke Town
19 Keynsham Town 5-2 Paulton Rovers
20 Kingstonian 2-2 Hounslow
21 Kirkby Town 2-0 Middlewich Athletic
22 Leytonstone Ilford 0-0 Farnborough Town
23 Milton Keynes City 1-2 St Albans City
24 Oswestry Town 2-0 Bedworth United
25 Prestwich Heys 1-1 Alfreton Town
26 Pwllhelli & District 1-1 Colwyn Bay
27 Shepton Mallet Town 1-3 Bridport
28 Sittingbourne 2-1 Ashford Town (Kent)
29 Stourbridge 1-5 Alvechurch
30 Tamworth 0-4 Belper Town
31 Tiverton Town 1-2 Barnstaple Town
32 Ton Pentre 1-1 Clevedon Town
33 Ware 1-0 Cambridge City
34 Wellingborough Town 2-0 Chesham United
35 Weston super Mare 1-0 Bridgwater Town
36 Wisbech Town 3-0 Corby Town
37 Wokingham Town 2-1 Andover

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Emley 3-0 Arnold
4 Long Eaton United 2-0 Bilston
6 Darlaston 0-3 Brereton Social
9 Lowestoft Town 1-0 Clacton Town
13 Llanelli 0-7 Gloucester City
20 Hounslow 1-0 Kingstonian
22 Farnborough Town 1-2 Leytonstone Ilford
25 Alfreton Town 3-2 Prestwich Heys
26 Colwyn Bay 1-0 Pwllheli & District
32 Clevedon Town 1-1 Ton Pentre

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
32 Ton Pentre 1-1 Clevedon Town

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
32 Clevedon Town 2-1 Ton Pentre

First Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Addlestone 0-0 Bognor Regis Town
2 Alfreton Town 0-2 Accrington Stanley
3 Alvechurch 4-0 Moor Green
4 Aveley 1-0 Hampton
5 Banbury United 0-0 Aylesbury United
6 Barnet 0-0 Wealdstone
7 Barnstaple Town 4-1 Bridport
8 Basingstoke Town 2-2 Chatham Town
9 Belper Town 0-4 Worksop Town
10 Boston 3-1 Heanor Town
11 Brereton Social 4-0 Bridgend Town
12 Bridlington Trinity 1-1 Billingham Synthonia
13 Bromsgrove Rovers 3-1 Mangotsfield United
14 Burscough 0-1 Workington
15 Burton Albion 2-1 Leek Town
16 Buxton 1-1 Ashton United
17 Carshalton Athletic 2-1 Sheppey United
18 Clevedon Town 2-3 Sutton Coldfield Town
19 Colwyn Bay 3-0 Caernarfon Town
20 Dorchester Town 4-0 Ilminster Town
21 Droylsden 2-0 Shildon
22 Dudley Town 0-1 Lye Town
23 Durham City 1-1 Darwen
24 Emley 5-0 Sutton Town
25 Evenwood Town 2-4 Horden Colliery Welfare
26 Ferryhill Athletic 1-2 Frickley Athletic
27 Finchley 1-2 Harlow Town
28 Folkestone & Shepway 4-1 Sittingbourne
29 Formby 5-1 West Auckland Town
30 Gateshead 5-2 Whitley Bay
31 Gloucester City 2-2 Redditch United
32 Gosport Borough 1-1 Gravesend & Northfleet
33 Hertford Town 3-0 St Albans City
34 Highgate United 1-3 A P Leamington
35 Hitchin Town 4-0 Spalding United
36 Hounslow 1-2 Leytonstone Ilford
37 Hyde United 3-0 New Mills{1}
38 Keynsham Town 4-2 Bideford
39 Long Eaton United - Bye
40 Macclesfield Town 5-2 Kirkby Town
41 Maidenhead United 1-2 Tilbury
42 Mexborough Town Athletic 5-2 North Shields
43 Nantwich Town 1-1 Eastwood Town
44 Oswestry Town 1-1 South Liverpool
45 Oxford City 1-0 King's Lynn
46 Penrith 0-0 Netherfield
47 Poole Town 1-1 Weston super Mare
48 Radcliffe Borough 3-3 South Bank
49 Ramsgate 0-1 Metropolitan Police
50 Rhyl 3-2 New Brighton
51 Salisbury 1-0 Croydon
52 Southall & Ealing Borough 0-0 Epsom & Ewell
53 St Helens Town 2-0 Bootle
54 Staines Town 0-3 Bromley
55 Stalybridge Celtic 2-2 Tow Law Town
56 Sudbury Town 2-0 Bishop's Stortford
57 Trowbridge Town 3-1 Taunton Town
58 Ware 5-0 Wisbech Town
59 Wellingborough Town 0-1 Harwich & Parkeston
60 Welton Rovers 2-2 Clandown
61 Wembley 0-1 Boreham Wood
62 Willington 0-2 Fleetwood Town
63 Witney Town 0-0 Lowestoft Town
64 Wokingham Town 1-1 Fareham Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Bognor Regis Town 1-2 Addlestone
5 Aylesbury United 2-0 Banbury United
6 Wealdstone 1-1 Barnet
8 Chatham Town 0-1 Basingstoke Town
12 Billingham Synthonia 2-1 Bridlington Trinity
16 Ashton United 4-2 Buxton
23 Darwen 0-1 Durham City
31 Redditch United 4-3 Gloucester City
32 Gravesend & Northfleet 2-1 Gosport Borough
43 Eastwood Town 2-0 Nantwich Town
44 South Liverpool 3-5 Oswestry Town
46 Netherfield 1-3 Penrith
47 Weston super Mare 2-1 Poole Town
48 South Bank 3-0 Radcliffe Borough
52 Epsom & Ewell 4-0 Southall & Ealing Borough
55 Tow Law Town 0-1 Stalybridge Celtic
60 Clandown 1-2 Welton Rovers
63 Lowestoft Town 4-8 Witney Town
64 Fareham Town 1-2 Wokingham Town

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
6 Barnet 2-0 Wealdstone

Second Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A P Leamington 1-2 Boston
2 Accrington Stanley 2-2 Droylsden
3 Alvechurch 0-0 Hitchin Town
4 Aylesbury United 2-1 Brereton Social
5 Boreham Wood 3-1 Harlow Town
6 Bromley 0-2 Addlestone
7 Burton Albion 2-0 Colwyn Bay
8 Carshalton Athletic 2-1 Gravesend & Northfleet
9 Dorchester Town 2-0 Barnstaple Town
10 Durham City 1-1 Emley
11 Eastwood Town 0-1 Oswestry Town
12 Fleetwood Town 2-2 Mexborough Town Athletic
13 Folkestone & Shepway 3-0 Basingstoke Town
14 Gateshead 1-7 Frickley Athletic
15 Harwich & Parkeston 1-1 Witney Town
16 Keynsham Town 2-3 Weston super Mare
17 Leytonstone Ilford 1-2 Barnet
18 Long Eaton United 3-2 Worksop Town
19 Lye Town 1-0 Bromsgrove Rovers
20 Macclesfield Town 1-0 Ashton United
21 Metropolitan Police 3-0 Tilbury
22 Oxford City 1-0 Salisbury
23 Penrith 2-3 Billingham Synthonia
24 Rhyl 2-2 Hyde United
25 South Bank 0-2 Horden Colliery Welfare
26 St Helens Town 1-1 Formby
27 Sudbury Town 0-1 Hertford Town
28 Sutton Coldfield Town 2-3 Redditch United
29 Ware 1-0 Aveley
30 Welton Rovers 2-2 Trowbridge Town
31 Wokingham Town 2-0 Epsom & Ewell
32 Workington 1-1 Stalybridge Celtic

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Droylsden 2-1 Accrington Stanley
3 Hitchin Town 2-4 Alvechurch
10 Emley 1-0 Durham City
12 Mexborough Town Athletic 2-0 Fleetwood Town
15 Witney Town 0-0 Harwich & Parkeston
24 Hyde United 5-1 Rhyl
26 Formby 0-1 St Helens Town
30 Trowbridge Town 4-2 Welton Rovers
32 Stalybridge Celtic 3-1 Workington

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
15 Harwich & Parkeston 2-1 Witney Town

Third Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Addlestone 1-2 Dartford
2 Barrow 5-2 Goole Town
3 Bath City 0-4 Trowbridge Town
4 Boreham Wood 0-4 Dulwich Hamlet
5 Boston 3-2 Oxford City
6 Burton Albion 4-1 Enderby Town
7 Carshalton Athletic 2-1 Harwich & Parkeston
8 Crook Town 2-1 Billingham Synthonia
9 Dover 3-0 Hillingdon Borough
10 Emley 2-0 Consett
11 Frome Town 3-1 Falmouth Town
12 Gainsborough Trinity 1-0 Horwich R M I
13 Grantham 3-1 Redditch United
14 Harrow Borough 1-2 Wokingham Town
15 Hastings United 3-0 Margate
16 Hayes 0-1 Barnet
17 Hednesford Town 0-1 Oswestry Town
18 Hertford Town 1-0 Ware
19 Horden Colliery Welfare 0-0 St Helens Town
20 Hyde United 0-0 Alvechurch
21 Kidderminster Harriers 2-2 Long Eaton United
22 Merthyr Tydfil 2-2 Weston super Mare
23 Metropolitan Police 0-2 Aylesbury United
24 Mexborough Town Athletic 1-0 Droylsden
25 Minehead 0-0 Dorchester Town
26 Morecambe 1-0 Southport
27 Northwich Victoria 2-0 Lye Town
28 Stalybridge Celtic 1-0 Frickley Athletic
29 Sutton United 0-2 Walthamstow Avenue
30 Whitby Town 1-3 Ashington
31 Witton Albion 1-3 Macclesfield Town
32 Wokingham Town 2-1 Folkestone & Shepway

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
19 St Helens Town 0-1 Horden Colliery Welfare
20 Alvechurch 2-3 Hyde United
21 Long Eaton United 2-3 Kidderminster Harriers
22 Weston super Mare 0-2 Merthyr Tydfil
25 Dorchester Town 1-1 Minehead

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
25 Minehead 1-2 Dorchester Town

1st round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Aylesbury United 0-4 Dulwich Hamlet
2 Bangor City 5-1 Telford United
3 Barking 1-0 Enfield
4 Barrow 3-2 Bishop Auckland
5 Blyth Spartans 1-1 Emley
6 Burton Albion 2-0 Winsford United
7 Carshalton Athletic 0-4 Weymouth
8 Crook Town 2-3 Ashington
9 Dartford 1-1 Bath City
10 Dorchester Town 0-1 Dagenham
11 Frome Town 1-2 Hastings United
12 Gainsborough Trinity 2-1 Scarborough
13 Grantham 1-1 Altrincham
14 Hendon 1-1 Barnet
15 Hertford Town 3-0 Slough Town
16 Horden Colliery Welfare 1-2 Morecambe
17 Hyde United 2-2 Nuneaton Borough
18 Kettering Town 0-3 Merthyr Tydfil
19 Macclesfield Town 1-2 Matlock Town
20 Maidstone United 2-2 Yeovil Town
21 Marine 3-1 Kidderminster Harriers
22 Mexborough Town Athletic 1-1 Chorley
23 Mossley 3-1 Spennymoor United
24 Oswestry Town 2-1 Northwich Victoria
25 Runcorn 1-1 Boston United
26 Stafford Rangers 1-1 Boston
27 Stalybridge Celtic 2-0 Lancaster City
28 Tooting & Mitcham United 2-0 Worcester City
29 Walthamstow Avenue 1-2 Cheltenham Town
30 Woking 0-0 Dover
31 Wokingham Town 0-1 Leatherhead
32 Wycombe Wanderers 0-0 Bedford Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Emley 2-4 Blyth Spartans
9 Bath City 6-1 Dartford
13 Altrincham 6-3 Grantham
14 Barnet 1-0 Hendon
17 Nuneaton Borough 4-1 Hyde United
20 Yeovil Town 4-2 Maidstone United
22 Chorley 4-0 Mexborough Town Athletic
25 Boston United 2-1 Runcorn
26 Boston 2-1 Stafford Rangers
30 Dover 0-1 Woking
32 Bedford Town 0-1 Wycombe Wanderers

2nd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Altrincham 2-0 Morecambe
2 Ashington 0-2 Woking
3 Barnet 4-1 Bangor City
4 Barrow 2-0 Cheltenham Town
5 Blyth Spartans 3-0 Barking
6 Boston 0-0 Mossley
7 Burton Albion 4-2 Wycombe Wanderers
8 Dulwich Hamlet 2-1 Hertford Town
9 Hastings United 2-0 Oswestry Town
10 Leatherhead 0-2 Weymouth
11 Marine 1-1 Matlock Town
12 Merthyr Tydfil 0-2 Bath City
13 Nuneaton Borough 2-1 Gainsborough Trinity
14 Stalybridge Celtic 0-5 Dagenham
15 Tooting & Mitcham United 0-1 Boston United
16 Yeovil Town 5-2 Chorley

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
6 Mossley 6-3 Boston
11 Matlock Town 0-1 Marine

3rd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Altrincham 1-5 Mossley
2 Barrow 4-0 Hastings United
3 Bath City 1-3 Dulwich Hamlet
4 Blyth Spartans 1-0 Yeovil Town
5 Boston United 2-2 Weymouth
6 Burton Albion 1-1 Dagenham
7 Marine 0-2 Woking
8 Nuneaton Borough 2-1 Barnet

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Weymouth 0-1 Boston United
6 Dagenham 3-1 Burton Albion

4th Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Boston United 0-0 Dulwich Hamlet
2 Dagenham 3-2 Nuneaton Borough
3 Mossley 1-1 Blyth Spartans
4 Woking 3-1 Barrow

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Dulwich Hamlet 0-2 Boston United
3 Blyth Spartans 0-2 Mossley

Semi finals[edit]

First leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Mossley 1-1 Boston United
2 Woking 1-3 Dagenham

Second leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team Aggregate
1 Boston United 1-2 Mossley 2-3
2 Dagenham 4-1 Woking 7-2

Final[edit]

Home Team Score Away Team
Dagenham 2-1 Mossley

References[edit]

General[edit]

Specific[edit]