1983 European Cup (athletics)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The 1983 European Cup was the 9th edition of the European Cup of athletics.[1]

The Super League Finals were held at the Crystal Palace National Sports Centre in London, Great Britain.

Overall[edit]

Men
Pos. Nation Points
1  East Germany 117
2  Soviet Union 106
3  West Germany 102
4  Great Britain 94,5
5  Poland 86,5
6  Italy 80,5
7  France 70
8  Hungary 60,5
Women
Pos. Nation Points
1  East Germany 107
2  Soviet Union 85
3  Czechoslovakia 77
 Great Britain 77
5  West Germany 58
 Bulgaria 58
7  Poland 43
8  Hungary 34

Results[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 m
(Wind: -1.5 m/s)
Frank Emmelmann
 East Germany
10.58 Allan Wells
 Great Britain
10.59 Antoine Richard
 France
10.65
200 m
(Wind: -0.7 m/s)
Allan Wells
 Great Britain
20.72 Pietro Mennea
 Italy
20.74 Erwin Skamrahl
 West Germany
20.99
400 m Hartmut Weber
 West Germany
45.39 Thomas Schönlebe
 East Germany
45.70 Sergey Lovachov
 Soviet Union
45.83
800 m Willi Wülbeck
 West Germany
1:45.74
CR
Detlef Wagenknecht
 East Germany
1:45.83 Peter Elliott
 Great Britain
1:45.84
1500 m Steve Cram
 Great Britain
3:42.27 Andreas Busse
 East Germany
3:43.12 Piotr Kurek
 Poland
3:43.65
5000 m Thomas Wessinghage
 West Germany
13:48.72 Dmitriy Dmitriyev
 Soviet Union
13:49.27 Alberto Cova
 Italy
13:55.59
10,000 m Werner Schildhauer
 East Germany
28:02.11
CR
Alberto Cova
 Italy
28:02.13 Valeriy Abramov
 Soviet Union
28:02.87
3000 m steeplechase Boguslaw Maminski
 Poland
8:24.80 Colin Reitz
 Great Britain
8:25.72 Joseph Mahmoud
 France
8:28.04
110 m hurdles Thomas Munkelt
 East Germany
13.72 György Bakos
 Hungary
13.74 Romuald Giegiel
 Poland
13.88
400 m hurdles Harald Schmid
 West Germany
48.56 Aleksandr Kharlov
 Soviet Union
49.53 Ryszard Szparak
 Poland
49.65
4 × 100 m  Italy 38.86  Great Britain 38.88  Poland 38.97
4 × 400 m  Great Britain 3:02.28  East Germany 3:02.62  Soviet Union 3:02.77
High jump Franck Verzy
 France
2.32 Valeriy Sereda
 Soviet Union
2.26 Dietmar Mögenburg
 West Germany
2.23
Pole vault Patrick Abada
 France
5.55 Aleksandr Krupskiy
 Soviet Union
5.50 Jürgen Winkler
 West Germany
5.50
Long jump László Szalma
 Hungary
8.10w Oganes Stepanyan
 Soviet Union
8.09 Mathias Koch
 East Germany
7.88w
Triple jump Peter Bouschen
 West Germany
17.12 Zdzislaw Hoffmann
 Poland
16.94 Béla Bakosi
 Hungary
16.86
Shot put Edward Sarul
 Poland
20.54 Ulf Timmermann
 East Germany
20.39 Jânis Bojârs
 Soviet Union
20.16
Discus throw Jürgen Schult
 East Germany
64.96 Alwin Wagner
 West Germany
64.14 Georgiy Kolnootchenko
 Soviet Union
64.04
Hammer throw Sergey Litvinov
 Soviet Union
81.52
CR
Zdzislaw Kwasny
 Poland
80.18 Günther Rodehau
 East Germany
77.58
Javelin throw Detlef Michel
 East Germany
85.72 Heino Puuste
 Soviet Union
85.54 Klaus Tafelmeier
 West Germany
84.20
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 m
(Wind: -1.0 m/s)
Marlies Göhr
 East Germany
11.28 Anelia Nuneva
 Bulgaria
11.33 Kathy Cook
 Great Britain
11.39
200 m
(Wind: -1.7 m/s)
Jarmila Kratochvílová
 Czechoslovakia
22.40 Marita Koch
 East Germany
22.40 Kathy Cook
 Great Britain
22.57
400 m Tatána Kocembová
 Czechoslovakia
49.33
CR
Mariya Pinigina
 Soviet Union
49.63 Gaby Bussmann
 West Germany
51.09
800 m Jarmila Kratochvílová
 Czechoslovakia
1:58.79 Antje Schröder
 East Germany
1:59.53 Margrit Klinger
 West Germany
1:59.64
1500 m Nadezhda Ralldugina
 Soviet Union
4:07.61 Christiane Wartenberg
 East Germany
4:07.86 Totka Petrova
 Bulgaria
4:08.02
3000 m Tatyana Kazankina
 Soviet Union
8:49.27
CR
Ulrike Bruns
 East Germany
8:49.71 Jane Furniss
 Great Britain
8:51.58
100 m hurdles Bettine Jahn
 East Germany
12.89 Lucyna Kalek
 Poland
12.97 Ginka Zagorcheva
 Bulgaria
13.10
400 m hurdles Ellen Fiedler
 East Germany
54.20 Ana Ambrazienė
 Soviet Union
54.74 Sue Morley
 Great Britain
56.36
4 × 100 m  East Germany 42.63  Great Britain 43.18  Soviet Union 43.67
4 × 400 m  Czechoslovakia 3:20.79  Soviet Union 3:21.71  East Germany 3:22.70
High jump Ulrike Meyfarth
 West Germany
2.03
WR, CR
Tamara Bykova
 Soviet Union
2.03
WR, CR
Kerstin Brandt
 East Germany
1.99
Long jump Heike Daute
 East Germany
6.99
CR
Eva Murková
 Czechoslovakia
6.81w Bev Kinch
 Great Britain
6.63
Shot put Helena Fibingerová
 Czechoslovakia
20.76 Helma Knorscheidt
 East Germany
19.49 Nunu Abashidze
 Soviet Union
18.88
Discus throw Martina Opitz
 East Germany
69.00 Galina Murašova
 Soviet Union
68.86 Maria Petkova
 Bulgaria
64.88
Javelin throw Fatima Whitbread
 Great Britain
69.04 Antje Kempe
 East Germany
63.22 Genowefa Olejarz
 Poland
63.12
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

References[edit]

  1. ^ "The SPAR European Cup: Memories of Europe's premier team athletics event". european-athletics.org. Archived from the original on 6 October 2013. Retrieved 3 November 2012.