1987–88 FA Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1987-88 FA Trophy
FA Challenge Trophy
Country England &  Wales
Teams192
ChampionsEnfield
Runners-upTelford United
1986-87
1988-89

The 1987–88 FA Trophy was the nineteenth season of the FA Trophy.

First Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Alfreton Town 1-1 Gretna
2 Goole Town 0-4 Mossley
3 Workington 0-3 Brandon United
4 Crook Town 2-0 Shildon
5 Horwich R M I 1-2 South Liverpool
6 Ferryhill Athletic 1-4 North Shields
7 Penrith 0-2 Worksop Town
8 Radcliffe Borough 1-4 Tow Law Town
9 Billingham Synthonia 3-1 Ryhope Community Association
10 Easington Colliery 0-0 Stalybridge Celtic
11 Netherfield 0-0 Consett
12 Bedlington Terriers 1-2 Guisborough Town
13 Peterlee Newtown 2-3 Accrington Stanley
14 Chester-le-Street Town 0-1 Chorley
15 Bedworth United 0-0 Hednesford Town
16 Sutton Coldfield Town 4-2 Congleton Town
17 Winsford United 2-2 Witton Albion
18 Dudley Town 0-2 Matlock Town
19 Wolverton Town 0-5 Buxton
20 Moor Green 2-0 Halesowen Town
21 Grantham 1-2 Alvechurch
22 Eastwood Town 4-1 Colwyn Bay
23 Willenhall Town 3-1 Sutton Town
24 Shepshed Charterhouse 0-1 Redditch United
25 Stourbridge 0-0 Coventry Sporting
26 Leamington 0-1 Leicester United
27 V S Rugby 2-0 Chatham Town
28 King's Lynn 1-1 Leyton Wingate
29 Wellingborough Town 1-2 Billericay Town
30 Burnham 0-1 Hampton
31 Kingstonian 3-0 Uxbridge
32 Carshalton Athletic 5-3 Dunstable
33 Stevenage Borough 2-0 Wembley
34 Tilbury 3-1 Hayes
35 Basildon United 1-2 Gravesend & Northfleet
36 Cambridge City 3-0 Walthamstow Avenue
37 St Albans City 0-2 Bromley
38 Banbury United 3-1 Chesham United
39 Finchley 1-1 Hitchin Town
40 Boreham Wood 2-4 Kingsbury Town
41 Basingstoke Town 0-0 Folkestone
42 Southwick 3-1 Canterbury City
43 Tonbridge A F C 2-2 Tooting & Mitcham United
44 Dover 1-1 Leytonstone-Ilford
45 Woking 2-1 Bognor Regis Town
46 Walton & Hersham 0-0 Farnborough Town
47 Erith & Belvedere 0-1 Ashford Town (Kent)
48 Epsom & Ewell 0-0 Bracknell Town
49 Thanet United 1-0 Staines Town
50 Marlow 4-1 Maidenhead United
51 Sheppey United 0-0 Croydon
52 Leatherhead 4-2 Lewes
53 Barry Town 6-0 Llanelli
54 Taunton Town 1-4 Cwmbran Town
55 Waterlooville 4-1 Weston super Mare
56 Forest Green Rovers 3-0 Minehead
57 Worcester City 2-0 Bideford
58 Witney Town 2-0 Gosport Borough
59 Gloucester City 3-0 Andover
60 Frome Town 0-1 Clandown
61 Trowbridge Town 2-2 Ton Pentre
62 Poole Town 1-0 Oxford City
63 Salisbury 1-0 Dorchester Town
64 Maesteg Park 2-2 Melksham Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Gretna 2-4 Alfreton Town
10 Stalybridge Celtic 2-0 Easington Colliery
11 Consett 1-1 Netherfield
15 Hednesford Town 1-0 Bedworth United
17 Witton Albion 2-1 Winsford United
25 Coventry Sporting 1-3 Stourbridge
28 Leyton Wingate 1-0 King's Lynn
39 Hitchin Town 2-0 Finchley
41 Folkestone 2-3 Basingstoke Town
43 Tooting & Mitcham United 3-1 Tonbridge A F C
44 Leytonstone-Ilford 4-3 Dover
46 Farnborough Town 0-0 Walton & Hersham
48 Bracknell Town 0-2 Epsom & Ewell
51 Croydon 1-0 Sheppey United
61 Ton Pentre 2-3 Trowbridge Town
64 Melksham Town 4-0 Maesteg Park

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
11 Consett 1-0 Netherfield
46 Walton & Hersham 1-1 Farnborough Town

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
46 Farnborough Town 1-0 Walton & Hersham

Second Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Worksop Town 0-0 South Liverpool
2 Stalybridge Celtic 3-0 Consett
3 Chorley 2-3 Brandon United
4 Crook Town 3-7 Billingham Synthonia
5 North Shields 3-1 Accrington Stanley
6 Guisborough Town 4-1 Tow Law Town
7 Alfreton Town 3-0 Mossley
8 Redditch United 2-0 Willenhall Town
9 Witton Albion 5-0 Eastwood Town
10 Leicester United 0-4 Alvechurch
11 Buxton 3-1 Hednesford Town
12 Stourbridge 1-0 Moor Green
13 Sutton Coldfield Town 1-1 Matlock Town
14 Stevenage Borough 2-0 Kingstonian
15 Cambridge City 6-2 Bromley
16 Kingsbury Town 3-1 Billericay Town
17 Hampton 2-2 Gravesend & Northfleet
18 Carshalton Athletic 1-2 Hitchin Town
19 Banbury United 0-0 Tilbury
20 V S Rugby 2-3 Leyton-Wingate
21 Marlow 0-0 Thanet United
22 Tooting & Mitcham United 1-0 Epsom & Ewell
23 Leatherhead 0-1 Ashford Town (Kent)
24 Woking 2-1 Basingstoke Town
25 Croydon 1-3 Farnborough Town
26 Southwick 0-4 Leytonstone Ilford
27 Poole Town 3-0 Trowbridge Town
28 Waterlooville 3-1 Clandown
29 Melksham Town 0-2 Gloucester City
30 Worcester City 2-1 Barry Town
31 Salisbury 1-2 Witney Town
32 Cwmbran Town 1-2 Forest Green Rovers

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 South Liverpool 4-1 Worksop Town
13 Matlock Town 2-2 Sutton Coldfield Town
17 Gravesend & Northfleet 1-2 Hampton
19 Tilbury 1-2 Banbury United
21 Thanet United 0-1 Marlow

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
13 Matlock Town 0-1 Sutton Coldfield Town

Third Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Spennymoor United 0-0 Whitley Bay
2 Whitby Town 7-1 North Shields
3 Newcastle Blue Star 2-0 Billingham Synthonia
4 South Bank 2-1 Guisborough Town
5 Southport 0-2 Gateshead
6 Brandon United 1-2 South Liverpool
7 Morecambe 2-4 Barrow
8 Stalybridge Celtic 0-1 Frickley Athletic
9 Witton Albion 2-0 Matlock Town
10 Stourbridge 1-2 Rhyl
11 Leek Town 0-1 Hyde United
12 Redditch United 1-1 Northwich Victoria
13 Caernarfon Town 1-0 Alfreton Town
14 Buxton 4-1 Gainsborough Trinity
15 Leyton Wingate 3-1 Leytonstone-Ilford
16 Farnborough Town 3-1 Hitchin Town
17 Cambridge City 2-1 Stevenage Borough
18 Hampton 1-2 Crawley Town
19 Grays Athletic 0-2 Welling United
20 Worthing 2-0 Chelmsford City
21 Hendon 3-1 Woking
22 Marlow 1-0 Alvechurch
23 Dulwich Hamlet 1-2 Harrow Borough
24 Banbury United 3-2 Barking
25 Tooting & Mitcham United 4-0 Kingsbury Town
26 Ashford Town (Kent) 1-2 Aylesbury United
27 Gloucester City 4-0 Forest Green Rovers
28 Witney Town 2-4 Wokingham Town
29 Slough Town 3-3 Saltash United
30 Waterlooville 0-2 Windsor & Eton
31 Bridgend Town 0-6 Poole Town
32 Worcester City 0-1 Merthyr Tydfil

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Whitley Bay 1-1 Spennymoor United
12 Northwich Victoria 4-1 Redditch United
29 Saltash United 2-4 Slough Town

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Spennymoor United 3-1 Whitley Bay

1st round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Kidderminster Harriers 1-1 Frickley Athletic
2 Bromsgrove Rovers 2-2 Blyth Spartans
3 Newcastle Blue Star 0-3 Rhyl
4 South Liverpool 1-1 Lincoln City
5 Gateshead 0-0 Corby Town
6 Burton Albion 0-0 Barrow
7 Nuneaton Borough 1-1 Marine
8 Bangor City 2-2 Boston United
9 Caernarfon Town 1-1 Stafford Rangers
10 Hyde United 0-1 Altrincham
11 Buxton 2-4 Telford United
12 Witton Albion 2-1 Whitby Town
13 Runcorn 2-0 Northwich Victoria
14 South Bank 0-0 Spennymoor United
15 Macclesfield Town 2-1 Bishop Auckland
16 Welling United 1-6 Leyton Wingate
17 Fareham Town 0-2 Hendon
18 Fisher Athletic 2-0 Marlow
19 Enfield 4-2 Worthing
20 Slough Town 3-1 Dagenham
21 Windsor & Eton 1-1 Barnet
22 Gloucester City 1-3 Yeovil Town
23 Farnborough Town 0-2 Crawley Town
24 Sutton United 0-2 Bishop's Stortford
25 Cambridge City 2-1 Poole Town
26 Aylesbury United 1-1 Kettering Town
27 Banbury United 2-2 Wealdstone
28 Wokingham Town 4-0 Tooting & Mitcham United
29 Bath City 2-1 Merthyr Tydfil
30 Harrow Borough 1-1 Weymouth
31 Maidstone United 5-1 Dartford
32 Wycombe Wanderers 2-3 Cheltenham Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Frickley Athletic 1-3 Kidderminster Harriers
2 Blyth Spartans 2-2 Bromsgrove Rovers
4 Lincoln City 2-2 South Liverpool
5 Corby Town 0-2 Gateshead
6 Barrow 3-0 Burton Albion
7 Marine 2-1 Nuneaton Borough
8 Boston United 0-0 Bangor City
9 Stafford Rangers 1-0 Caernarfon Town
14 Spennymoor United 1-0 South Bank
21 Barnet 2-1 Windsor & Eton
26 Kettering Town 5-1 Aylesbury United
27 Wealdstone 1-0 Banbury United
30 Weymouth 1-2 Harrow Borough

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Bromsgrove Rovers 3-2 Blyth Spartans
4 Lincoln City 3-1 South Liverpool
8 Boston United 2-1 Bangor City

2nd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Kidderminster Harriers 0-2 Runcorn
2 Lincoln City 2-1 Cambridge City
3 Rhyl 0-2 Macclesfield Town
4 Cheltenham Town 2-0 Crawley Town
5 Hendon 1-1 Barrow
6 Fisher Athletic 2-1 Slough Town
7 Spennymoor United 1-0 Harrow Borough
8 Gateshead 0-4 Wokingham Town
9 Enfield 3-1 Bishop's Stortford
10 Leyton Wingate 5-2 Boston United
11 Witton Albion 3-1 Yeovil Town
12 Bath City 0-2 Stafford Rangers
13 Marine 0-4 Maidstone United
14 Wealdstone 0-3 Telford United
15 Barnet 0-0 Bromsgove Rovers
16 Altrincham 1-1 Kettering Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Barrow 2-1 Hendon
15 Bromsgrove Rovers 3-1 Barnet
16 Kettering Town 2-3 Altrincham

3rd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Wokingham Town 3-0 Spennymoor United
2 Altrincham 1-1 Fisher Athletic
3 Runcorn 0-1 Barrow
4 Cheltenham Town 2-1 Bromsgrove Rovers
5 Leyton Wingate 1-2 Macclesfield Town
6 Lincoln City 2-1 Maidstone United
7 Witton Albion 1-2 Enfield
8 Telford United 1-1 Stafford Rangers

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Fisher Athletic 0-0 Altrincham
8 Stafford Rangers 2-3 Telford United

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Fisher Athletic 1-1 Altrincham

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Altrincham 1-0 Fisher Athletic

4th Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Enfield 1-0 Lincoln City
2 Wokingham Town 2-0 Macclesfield Town
3 Cheltenham Town 2-4 Telford United
4 Altrincham 0-0 Barrow

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
4 Barrow 2-1 Altrincham

Semi finals[edit]

First leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Barrow 1-2 Enfield
2 Telford United 2-0 Wokingham Town

Second leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team Aggregate
1 Enfield 0-1 Barrow 2-2
2 Wokingham Town 0-1 Telford United 0-3

Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Barrow 1-1 Enfield

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Barrow 0-1 Enfield

Final[edit]

Tie[edit]

Home Team Score Away Team
Enfield 0-0 Telford United

Replay[edit]

Home Team Score Away Team
Enfield 3-2 Telford United

References[edit]

General[edit]

Specific[edit]