1988 Australian Open – Men's Singles Qualifying

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Men's Singles Qualifying
1988 Australian Open
Events
Singles men women boys girls
Doubles men women mixed boys girls
Legends men women mixed
WC Singles men women quad
WC Doubles men women quad
← 1987 · Australian Open · 1989 →

This article displays the qualifying draw for men's singles at the 1988 Australian Open.

Seeds[edit]

  1. New Zealand Steve Guy (Qualified)
  2. Japan Shuzo Matsuoka (Qualified)
  3. Australia Peter Carter (Qualifying Competition, Lucky loser)
  4. South Africa Christo Steyn (Qualifying Competition, Lucky loser)
  5. Italy Omar Camporese (Qualified)
  6. United States Richard Schmidt (Qualified)
  7. United Kingdom Nick Fulwood (Qualifying Competition)
  8. South Korea Kim Bong-soo (Qualified)
  9. Australia Charlton Eagle (Qualified)
  10. Australia Laurie Warder (Qualifying Competition)
  11. United States Chris Kennedy (Qualified)
  12. Czechoslovakia Ivo Werner (Qualified)
  13. United Kingdom Chris Bailey (Qualified)
  14. Australia Anthony Lane (Qualified)
  15. United States Dexter Macbride (Qualifying Competition)
  16. West Germany Torben Theine (Qualified)
  17. New Zealand David Lewis (Qualifying Competition)
  18. United States John Letts (Qualified)
  19. Australia David Macpherson (Qualifying Competition)
  20. United States Peter Palandjian (Qualifying Competition)
  21. Australia Richard Fricker (First round)
  22. Australia Gavin Pfitzner (Qualifying Competition)
  23. United Kingdom David Felgate (Qualified)
  24. Japan Hitoshi Shirato (First round)
  25. Australia Brian Roe (Qualified)
  26. United States Bob Green (Qualifying Competition)
  27. Australia Antony Emerson (Qualifying Competition)
  28. Australia Jason Carriage (Qualifying Competition)
  29. Australia Russell Barlow (Qualified)
  30. United States Hank Pfister (Qualified)
  31. Australia Neil Borwick (Qualifying Competition)
  32. Australia Marcus Smith (First round)

Qualifiers[edit]

Lucky losers[edit]

Qualifying draw[edit]

Key[edit]

First qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
1 New Zealand Steve Guy 6 6
  Australia Dane Nebel 3 2
  Australia Dane Nebel 6 6
32 Australia Marcus Smith 4 0

Second qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
2 Japan Shuzo Matsuoka 7 6
31 Australia Neil Borwick 6 2
WC Italy Massimo Boscatto 5 0
31 Australia Neil Borwick 7 6

Third qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
3 Australia Peter Carter 4 4
29 Australia Russell Barlow 6 6
  Australia John Marinov 3 1
29 Australia Russell Barlow 6 6

Fourth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
4 South Africa Christo Steyn 6 6
  Australia Darren Cole 2 3
4 South Africa Christo Steyn 5 6 3
30 United States Hank Pfister 7 4 6
WC Australia Darren Frlan 0 6
30 United States Hank Pfister 6 7

Fifth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
5 Italy Omar Camporese 2 6 6
  Australia Peter Della Vedova 6 1 3
5 Italy Omar Camporese 6 6
28 Australia Jason Carriage 4 4
WC Italy Massimo Ardinghi 3 3
28 Australia Jason Carriage 6 6

Sixth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
6 United States Richard Schmidt 6 7
WC Australia Glen Kellett 4 6
6 United States Richard Schmidt 6 7
27 Australia Antony Emerson 3 5
  Australia Paul Lord 5 4
27 Australia Antony Emerson 7 6

Seventh qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
7 United Kingdom Nick Fulwood 3 6 6
  Australia Jamie Morgan 6 3 4
7 United Kingdom Nick Fulwood 6 4
25 Australia Brian Roe 7 6
WC Australia Craig Dungey 3 1
25 Australia Brian Roe 6 6

Eighth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
8 South Korea Kim Bong-soo 6 6
  Australia Peter Thrupp 3 3
8 South Korea Kim Bong-soo 6 6
26 United States Bob Green 2 4
WC Australia Richard Cahill w/o
26 United States Bob Green

Ninth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
9 Australia Charlton Eagle 3 6 6
  Australia Andrew Ritter 6 1 2
9 Australia Charlton Eagle 6 6
  Australia Mike Baroch 1 4
  Australia Mike Baroch 4 6 6
24 Japan Hitoshi Shirato 6 4 3

Tenth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
10 Australia Laurie Warder 6 1 11
  Australia Andrew Florent 2 6 9
10 Australia Laurie Warder 6 4 3
23 United Kingdom David Felgate 4 6 6
  West Germany Stefan Heckmanns 6 5
23 United Kingdom David Felgate 7 7

Eleventh qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
11 United States Chris Kennedy 6 6 6
  Australia Steve Wood 7 2 2
11 United States Chris Kennedy 6 6
  Australia Paul Kronk 0 1
  Australia Paul Kronk 4 6 6
21 Australia Richard Fricker 6 3 3

Twelfth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
12 Czechoslovakia Ivo Werner 6 6
WC Australia John Arbanas 4 3
12 Czechoslovakia Ivo Werner 7 6
22 Australia Gavin Pfitzner 6 3
  Australia Andrew McLean 2 1
22 Australia Gavin Pfitzner 6 6

Thirteenth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
13 United Kingdom Chris Bailey 6 6
  Australia Glen Eaton 3 0
13 United Kingdom Chris Bailey 6 6
19 Australia David Macpherson 3 3
  Australia Jon Ireland 5 1
19 Australia David Macpherson 7 6

Fourteenth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
14 Australia Anthony Lane 6 6
  Australia Jason Cask 2 1
14 Australia Anthony Lane 7 6
20 United States Peter Palandjian 6 2
WC Australia Ron Woodbridge 3 5
20 United States Peter Palandjian 6 7

Fifteenth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
15 United States Dexter Macbride 6 6
  United States Brett Buffington 3 2
15 United States Dexter Macbride 0 6
18 United States John Letts 6 7
  Australia Paul Mick 4 3
18 United States John Letts 6 6

Sixteenth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
16 West Germany Torben Theine 6 4 6
WC Italy Cristian Brandi 1 6 0
16 West Germany Torben Theine 6 6
17 New Zealand David Lewis 2 0
  United States Craig D. Miller 2 5
17 New Zealand David Lewis 6 7

External links[edit]