1994 European Athletics U23 Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
II European Athletics U23 Cup
Host cityOstrava, Czech Republic (Division A)
Lillehammer, Norway (Division B)
Date(s)July 30–31
LevelU-23
Events35 (19 men, 16 women)

The 2nd European Athletics U23 Cup was held on July 30–31, 1994. The participating teams were classified in two divisions, A and B.

Results were compiled from various sources.[1][2][3]

Division A[edit]

The contest for division A took place in Ostrava, Czech Republic.

Team trophies[edit]

Results[edit]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: -2.7 m/s)
Toby Box
 Great Britain
10.47 Christian Konieczny
 Germany
10.58 Alessandro Orlandi
 Italy
10.61
200 metres
(wind: -0.9 m/s)
Evgenios Papadopoulos
 Greece
21.05 Toby Box
 Great Britain
21.06 Konstantin Demin
 Russia
21.10
400 metres Andrey Boykov
 Russia
46.62 Thomas Kelikke
 Germany
46.63 Adrian Patrick
 Great Britain
47.09
800 metres Jimmy Jean-Joseph
 France
1:50.34 Marco Chiavarini
 Italy
1:51.10 Oliver Poeschl
 Germany
1:51.46
1500 metres Salvatore Vincenti
 Italy
3:56.50 Dominique Löser
 Germany
3:56.78 Mateo Canellas
 Spain
3:56.82
5000 metres Maurizio Leone
 Italy
14:03.89 Vener Kashaev
 Russia
14:05.62 Jan Peshava
 Czech Republic
14:14.93
110 metres hurdles
(wind: -0.4 m/s)
Falk Balzer
 Germany
13.82 Neil Owen
 United Kingdom
13.97 David Kafka
 France
14.02
400 metres hurdles Ashraf Saber
 Italy
49.87 Aleksandr Belikov
 Russia
50.68 Jimmy Coco
 France
51.54
3000 metres steeplechase Stéphane Desaulty
 France
8:46.53 Damian Kallabis
 Germany
8:47.11 Eliseo Martín
 Spain
8:53.71
4 × 100 metres relay  Great Britain (GBR)
Tremayne Rutherford
Toby Box
Douglas Walker
Darren Campbell
39.23  France (FRA)
Needy Guims
Sébastien Carrat
Sébastien Saye
Stéphane Cali
39.70  Greece (GRE) 40.22
4 × 400 metres relay  Germany (GER)
Andreas Hein
Markus Rau
Alexander Müller
Thomas Kelikke
3:05.48  Italy (ITA)
Pietro Pagliara
Walter Groff
Michele D'Angelo
Ashraf Saber
3:05.53  Great Britain (GBR) 3:07.16
High jump Dimitrios Kokotis
 Greece
2.24 m Sergey Klyugin
 Russia
2.21 m Luca Zampieri
 Italy
2.21 m
Pole vault Gérald Baudouin
 France
5.70 m Viktor Chistiakov
 Russia
5.65 m Daniel Martí
 Spain
5.50 m
Long jump Roman Orlík
 Czech Republic
7.85 m Georg Ackermann
 Germany
7.82 m Marco Alberti
 Italy
7.68 m
Triple jump Tosi Fasinro
 Great Britain
16.74 m w Igor Sautkin
 Russia
16.57 m Julio López
 Spain
16.51 m
Shot put Manuel Martínez
 Spain
19.93 m Victor Kapustin
 Russia
18.60 m Stefan Poehn
 Germany
17.89 m
Discus throw Nikolay Orekhov
 Russia
59.56 m Marek Bílek
 Czech Republic
58.60 m Glen Smith
 Great Britain
56.60 m
Hammer throw Marcel Kunkel
 Germany
71.88 m Alexandros Papadimitriou
 Greece
71.54 m David Chaussinand
 France
70.36 m
Javelin throw Kostas Gatsioudis
 Greece
83.82 m Sergey Makarov
 Russia
82.54 m Mathias Holde
 Germany
76.50 m

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres Natalya Anisimova
 Russia
11.60 Bettina Zipp
 Germany
11.68 Hana Benešová
 Czech Republic
11.81
200 metres Yekaterina Leshchova
 Russia
23.52 Ionela Târlea
 Romania
23.62 Monika Gachevska
 Bulgaria
23.66
400 metres Anja Rücker
 Germany
51.42 Natalya Khrushcheleva
 Russia
52.44 Ludmila Formanová
 Czech Republic
52.59
800 metres Tatyana Grigoryeva
 Russia
2:01.56 Kati Kovacs
 Germany
2:02.96 Andrea Šuldesová
 Czech Republic
2:04.03
1500 metres Yekaterina Dedkova
 Russia
4:17.16 Eliza Wanyini
 Italy
4:19.08 Carmen Wüstenhagen
 Germany
4:19.79
3000 metres Gabriela Szabo
 Romania
9:12.42 Lidia Vasilevskaya
 Russia
9:13.54 Dörte Köster
 Germany
9:19.68
100 metres hurdles Erica Niculae
 Romania
13.50 Nikola Spinova
 Czech Republic
13.72 Angie Thorp
 Great Britain
13.77
400 metres hurdles Ionela Tîrlea
 Romania
56.87 Ekaterina Nikishova
 Russia
57.36 Louise Branning
 Great Britain
58.80
4 × 100 metres relay  Russia (RUS) 44.22  [[|]] ()  [[|]] ()
4 × 400 metres relay  Germany (GER) 3:30.54  [[|]] ()  [[|]] ()
High jump Zuzana Kováčiková
 Czech Republic
1.94 Viktoriya Fyodorova
 Russia
1.92 m Eleonora Milusheva
 Bulgaria
1.90 m
Long jump Lyudmila Galkina
 Russia
6.48 Christina Galli
 Italy
6.31 m Cristina Nicolau
 Romania
6.27 m
Triple jump[nb1] Elena Dumitrascu
 Romania
13.79 Nadia Morandini
 Italy
13.77 m Nkechi Madubuko
 Germany
13.27 m
Shot put Irina Korzhanenko
 Russia
18.36 Marika Tuliniemi
 Finland
17.41 m Nadine Kleinert
 Germany
16.78 m
Discus throw Natalya Sadova
 Russia
60.56 Atanaska Angelova
 Bulgaria
59.14 m Anja Möllenbeck
 Germany
57.46 m
Javelin throw Dörthe Barby
 Germany
57.56 Claudia Isăilă
 Romania
56.96 m Claudia Coslovich
 Italy
56.70 m
  • nb1 Russian Yelena Lysak originally won the women's triple jump with a clearance of 13.88 m. However, she failed the subsequent doping test and she was disqualified from the competition and banned for four years.

Division B[edit]

The competition for division B took place in Lillehammer, Norway.

Team scores[edit]

Results[edit]

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(wind: +0.6 m/s)
Iryna Pukha
 Ukraine
11.60 Ingvild Larsen
 Norway
11.61 Delphine Combe
 France
11.65
200 metres
(wind: +1.1 m/s)
Anzhela Balakhonova
 Ukraine
23.63 Aline André
 France
23.84 [[]]
 [[|]]
400 metres Marie-Louise Bévis
 France
53.46 Svetlana Tverdokhleb
 Ukraine
53.74 Miriam Bravo
 Spain
54.34
800 metres Anna Jakubczak
 Poland
2:03.87 Séverine Foulon
 France
2:03.95 Sonia Álvarez
 Spain
2:05.10
1500 metres Sylvia Kruijer
 Netherlands
4:17.34 [[]]
 [[|]]
[[]]
 [[|]]
3000 metres Mónika Tóth
 Hungary
9:32.34 Magdalena Ruśniok
 Poland
9:34.52 Malika Coutant
 France
9:35.77
100 metres hurdles
(wind: +1.5 m/s)
Yelena Sukhoruchenko
 Ukraine
13.17 Nadège Joseph
 France
13.28 [[]]
 [[|]]
400 metres hurdles Maya Shemchyshena
 Ukraine
57.78 Isabelle Dherbécourt
 France
57.83 Eva Paniagua
 Spain
58.70
High jump Irina Mikhalchenko
 Ukraine
1.88 m Dóra Győrffy
 Hungary
1.81 m Katell Courgeon
 France
1.81 m
Long jump Niki Xanthou
 Greece
6.72 m Anastasia Mahob
 France
6.64 m w [[]]
 [[|]]
Triple jump Olena Hovorova
 Ukraine
14.22 m Valérie Guiyoule
 France
13.24 m [[]]
 [[|]]
Shot put Corrie de Bruin
 Netherlands
16.99 m [[]]
 [[|]]
[[]]
 [[|]]
Discus throw Olena Antonova
 Ukraine
57.84 m [[]]
 [[|]]
[[]]
 [[|]]
Javelin throw Rose May Poilagi
 France
56.86 m Ewa Rybak
 Poland
55.56 m [[]]
 [[|]]
4 × 100 metres relay  France (FRA)
Isabelle Correa
Sandra Chéri-Zécoté
Delphine Combe
Aline André
44.41  Ukraine (UKR) 44.41  [[|]] ()
4 × 400 metres relay  France (FRA)
Lucie Rangassamy
Marie-Françoise Opheltès
Magalie Blondel
Marie-Louise Bévis
3:34.39  Ukraine (UKR) 3:34.57  [[|]] ()

References[edit]

  1. ^ Athletics Weekly, EUROPEAN UNDER 23 CUP, Athletics Weekly, retrieved October 14, 2014
  2. ^ Ascorbe, Francico J., ATLETISMO EN ESPAÑA - 1994 Spanish Lists (PDF) (in Spanish), Real Federación Española de Atletismo, pp. 169–182, retrieved October 17, 2014
  3. ^ "Compétition - Coupe d'Europe des moins de 23 ans - Les Français se distinguent", L'Athlétisme (in French), Fédération française d'athlétisme, 09 (N374): 46, 1994, retrieved October 17, 2014
Results

External links[edit]