1999–2000 UEFA Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

1999–2000 UEFA Cup
Parken 1.jpg
Parken Stadium, Østerbro hosted the final.
Dates10 August 1999 – 17 May 2000
Final positions
ChampionsTurkey Galatasaray (1st title)
Runners-upEngland Arsenal
Tournament statistics
Matches played205
Goals scored564 (2.75 per match)
Top scorer(s)Federal Republic of Yugoslavia Darko Kovačević (10 goals)

The 1999–2000 UEFA Cup season was the 29th edition of the UEFA Cup competition. The final took place at Parken Stadium in Copenhagen and was won by Galatasaray, who defeated Arsenal in the final. The game was scoreless through the first ninety minutes and stayed that way through thirty minutes of extra time. The match went on to penalty kicks in which Gheorghe Popescu scored the winning goal to win the cup. Galatasaray won the cup without losing a single game. The competition was marred by violence involving Turkish and English hooligans in the semi-finals and the final, in particular the fatal stabbings of Leeds United fans Kevin Speight and Christopher Loftus by Galatasaray fans in Istanbul.[1]

Parma were the defending champions, but were eliminated by Werder Bremen in the fourth round. This team entered in first round due to elimination in the third qualifying round of the UEFA Champions League

It was the first season of the new format UEFA Cup; it had absorbed the now defunct Cup Winners' Cup to include domestic cup winners, and now featured an additional knockout round. This was the first year when the UEFA Cup winners qualified for the UEFA Super Cup. This season's champions also qualified for the 2001 FIFA Club World Championship, which was never held. So far, Galatasaray are the only UEFA Cup champions to qualify for a Club World Cup.

Association team allocation[edit]

A total of 142 teams from 49 UEFA associations participated in the 1999–2000 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 1999–2000 UEFA league coefficient.

Below is the qualification scheme for the 2000–01 UEFA Cup:

Association ranking[edit]

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Italy Italy 59.640 3 +1(UCL)
+1(IT)
2 Germany Germany 49.932 +2(UCL)
3 Spain Spain 48.580 +1(UCL)
4 France France 41.433 +1(UCL)
+1(IT)
5 Netherlands Netherlands 35.916
6 England England 35.566 +1(UCL)
+1(IT)
7 Portugal Portugal 31.266 4
8 Greece Greece 28.750 +2(UCL)
9 Czech Republic Czech Republic 28.166 2 +1(UCL)
10 Norway Norway 27.449 +1(FP)
11 Austria Austria 27.250 +2(UCL)
12 Russia Russia 26.866 +1(UCL)
13 Croatia Croatia 26.166
14 Turkey Turkey 25.650 +1(UCL)
15 Denmark Denmark 24.200 +2(UCL)
16 Switzerland Switzerland 22.250 3 +1(UCL)
17 Ukraine Ukraine 22.082
18 Poland Poland 22.000 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Hungary Hungary 21.083 3 +1(UCL)
20 Belgium Belgium 21.000
21 Slovakia Slovakia 20.999
22 Romania Romania 20.750 2
23 Sweden Sweden 20.600
24 Georgia (country) Georgia 20.333
25 Cyprus Cyprus 20.332 +1(UCL)
26 Scotland Scotland 19.500 +1(UCL)
+1(FP)
27 Israel Israel 16.749 +1(UCL)
28 Slovenia Slovenia 15.998
29 Belarus Belarus 14.833
30 Iceland Iceland 13.666
31 Finland Finland 13.415
32 Latvia Latvia 11.498 +1(UCL)
33 Bulgaria Bulgaria 10.499
34 North Macedonia Macedonia 8.666
35 Lithuania Lithuania 7.333
36 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 7.083 +1(UCL)
37 Moldova Moldova 6.333 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Liechtenstein Liechtenstein 5.000 1
39 Estonia Estonia 4.999 2 +1(FP)
40 Armenia Armenia 4.832
41 Northern Ireland Northern Ireland 4.665
42 Malta Malta 4.664
43 Wales Wales 3.999
44 Republic of Ireland Republic of Ireland 3.998
45 Faroe Islands Faroe Islands 2.833
46 Albania Albania 2.666
47 Luxembourg Luxembourg 2.333
48 Azerbaijan Azerbaijan 1.833
49 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 0.000 0
50 Andorra Andorra 0.000 1
Notes
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (IT): Additional teams from Intertoto Cup

Distribution[edit]

Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Qualifying round
(76 teams)
  • 76 teams from associations 9–50
First round
(96 teams)
  • 39 teams from associations 1–21
  • 3 teams from the Intertoto Cup
  • 38 winners from the qualifying round
  • 16 losing teams from Champions League qualifying
Second round
(48 teams)
  • 48 winners from the first round
Third round
(32 teams)
  • 24 winners from the second round
  • 8 third placed teams from the Champions League first group stage
Fourth round
(16 teams)
  • 16 winners from the third round
Play offs
(8 teams)
  • 8 winners from the fourth round play the quarter finals, semi finals and final

Redistribution rules[edit]

A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, UEFA forgot to establish a rule, so each association decided how to assign this place.
  • When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.

Teams[edit]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • TH: Title holders
  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • PO: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • IT: Intertoto Cup winners
  • CL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Third round
Germany Bayer Leverkusen (CL GS) England Arsenal (CL GS) Austria Sturm Graz (CL GS) Turkey Galatasaray (CL GS)
Germany Borussia Dortmund (CL GS) Greece Olympiacos (CL GS) Russia Spartak Moscow (CL GS) Scotland Rangers (CL GS)
First round
Italy Roma (5th) England Leeds United (4th) Croatia Osijek (CW) Austria Rapid Wien (CL Q3)
Italy Udinese (PO) England Tottenham Hotspur (LC) Turkey Fenerbahçe (3rd) Denmark AaB (CL Q3)
Italy Bologna (PO) England Newcastle United (CR) Denmark Akademisk Boldklub (CW) Denmark Brøndby (CL Q3)
Germany Werder Bremen (CW) Portugal Beira-Mar (CW) Switzerland Lausanne (CW) Switzerland Servette (CL Q3)
Germany Kaiserslautern (5th) Portugal Benfica (3rd) Ukraine Karpaty Lviv (CR) Poland Widzew Łódź (CL Q3)
Germany Wolfsburg (6th) Portugal Sporting CP (4th) Poland Amica Wronki (CW) Hungary MTK Hungária (CL Q3)
Spain Celta de Vigo (5th) Portugal Vitória Setúbal (5th) Hungary Debrecen (CW) Cyprus Anorthosis (CL Q3)
Spain Deportivo La Coruña (6th) Greece Panathinaikos (3rd) Belgium Lierse (CW) Israel Hapoel Haifa (CL Q3)
Spain Atlético Madrid (CR) Greece PAOK (4th) Slovakia Dukla Banská Bystrica (CR) Latvia Skonto (CL Q3)
France Nantes (CW) Greece Ionikos (5th) Italy ParmaTH (CL Q3) Federal Republic of Yugoslavia Partizan (CL Q3)
France Monaco (4th) Greece Aris (6th) Spain Mallorca (CL Q3) Moldova Zimbru Chişinău (CL Q3)
France Lens (LC) Czech Republic Slavia Prague (CW) France Lyon (CL Q3) Italy Juventus (IC)
Netherlands Ajax (CW) Norway Stabæk (CW) Greece AEK Athens (CL Q3) France Montpellier (IC)
Netherlands Vitesse (4th) Austria LASK Linz (CR) Czech Republic Teplice (CL Q3) England West Ham United (IC)
Netherlands Roda (5th) Russia Zenit Saint Petersburg (CW)
Qualifying round
Czech Republic Sigma Olomouc (4th) Romania Steaua București (CW) Finland VPS (2nd) Northern Ireland Linfield (2nd)
Norway Viking (4th) Romania Dinamo București (2nd) Latvia FK Rīga (CW) Malta Birkirkara (2nd)
Austria Grazer AK (3rd) Sweden Helsingborg (2nd) Latvia Liepājas Metalurgs (2nd) Malta Sliema Wanderers (3rd)
Russia Lokomotiv Moscow (3rd) Sweden Göteborg (CR) Bulgaria CSKA Sofia (CW) Wales Inter Cardiff (CW)
Croatia Hajduk Split (3rd) Georgia (country) Torpedo Kutaisi (CW) Bulgaria Levski Sofia (2nd) Wales Cwmbrân Town (2nd)
Turkey Ankaragücü (PO) Georgia (country) Locomotive Tbilisi (3rd) North Macedonia Vardar (CW) Republic of Ireland Bray Wanderers (CW)
Denmark Lyngby (4th) Cyprus APOEL (CW) North Macedonia Sileks (2nd) Republic of Ireland Cork City (2nd)
Switzerland Grasshopper (2nd) Cyprus Omonia (2nd) Lithuania Kareda Šiauliai (2nd) Faroe Islands KÍ Klaksvík (CW)
Switzerland Zürich (4th) Scotland Celtic (2nd) Lithuania FBK Kaunas (CR) Faroe Islands B36 Tórshavn (3rd)
Ukraine Shakhtar Donetsk (2nd) Scotland St Johnstone (3rd) Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade (CW) Albania Vllaznia (2nd)
Ukraine Kryvbas Kryvyi Rih (3rd) Israel Hapoel Tel Aviv (CW) Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina (4th)[Note FRY] Albania Bylis (3rd)
Poland Legia Warsaw (3rd) Israel Maccabi Tel Aviv (2nd) Moldova Sheriff Tiraspol (CW) Luxembourg F91 Dudelange (2nd)
Poland Lech Poznań (4th)[Note POL] Slovenia Gorica (2nd) Moldova Constructorul Chişinău (2nd) Luxembourg Mondercange (CR)
Hungary Ferencváros (2nd) Slovenia Olimpija Ljubljana (CR) Liechtenstein Vaduz (CW) Azerbaijan Neftchi Baku (CW)
Hungary Újpest (3rd) Belarus Belshina Bobruisk (CW) Estonia Levadia Maardu (CW)[Note EST] Azerbaijan Shamkir (2nd)
Belgium Club Brugge (2nd) Belarus BATE Borisov (2nd) Estonia Lantana Tallinn (3rd)[Note EST] Andorra Principat (1st)
Belgium Anderlecht (3rd) Iceland KR Reykjavík (2nd) Armenia Shirak (2nd) Norway Bodø/Glimt (FP)
Slovakia Inter Bratislava (2nd) Iceland Leiftur (CR) Armenia Yerevan (3rd) Scotland Kilmarnock (FP)
Slovakia Spartak Trnava (3rd) Finland HJK Helsinki (CW) Northern Ireland Portadown (CW) Estonia Viljandi Tulevik (FP)
Notes
  1. ^
    Poland (POL): Polish champions Wisła Kraków were banned from European competitions by UEFA. As a result, league runners-up Widzew Łódź were promoted to Champions League, while 4th-placed Lech Poznań were awarded UEFA Cup spot.[2]
  2. ^
    FR Yugoslavia (FRY): League runners-up Obilić were excluded from the UEFA competitions because was the club owner Arkan charged with war crimes. Their place was given to 4th-placed Vojvodina.[2]
  3. ^
    Estonia (EST): 1998 Meistriliiga runners-up Tallinna Sadam merged into Levadia Maardu (who also won the Cup) after the season. Sadam's UEFA Cup spot was given to 3rd-placed Lantana Tallinn.[3]

Qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Shakhtar Donetsk Ukraine 4–3 North Macedonia Sileks Kratovo 3–1 1–2
HJK Helsinki Finland 2–1 Armenia Shirak 2–0 0–1
Locomotive Tbilisi Georgia (country) 2–1 Northern Ireland Linfield 1–0 1–1
Sheriff Tiraspol Moldova 1–1 (a) Czech Republic Sigma Olomouc 1–1 0–0
Yerevan Armenia 1–4 Israel Hapoel Tel Aviv 0–2 1–2
Neftchi Azerbaijan 2–4 Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade 2–3 0–1
Vllaznia Albania 1–3 Slovakia Spartak Trnava 1–1 0–2
BATE Borisov Belarus 1–12 Russia Lokomotiv Moscow 1–7 0–5
Lantana Estonia 2–9 Georgia (country) Torpedo Kutaisi 0–5 2–4
Liepājas Metalurgs Latvia 4–5 Poland Lech Poznań 3–2 1–3
Gorica Slovenia 2–1 Wales Inter Cardiff 2–0 0–1
Vojvodina Federal Republic of Yugoslavia 5–1 Hungary Újpest FC 4–0 1–1
Viljandi Tulevik Estonia 0–5 Belgium Club Brugge 0–3 0–2
Belshina Bobruisk Belarus 1–8 Cyprus Omonia 1–5 0–3
Kryvbas Kryvyi Rih Ukraine 5–0 Azerbaijan Shamkir 3–0 2–0
KÍ Klaksvík Faroe Islands 0–9 Austria Grazer AK 0–5 0–4
Riga Latvia 0–5 Sweden Helsingborg 0–0 0–5
VPS Finland 1–3 Scotland St Johnstone 1–1 0–2
Inter Bratislava Slovakia 5–1 Albania Bylis 3–1 2–0
Bodø/Glimt Norway 3–1 Liechtenstein Vaduz 1–0 2–1
Viking Norway 18–0 Andorra Principat 7–0 11–0
Maccabi Tel Aviv F.C. Israel 4–3 Lithuania FBK Kaunas 3–1 1–2
Steaua București Romania 7–1 Estonia Levadia 3–0 4–1
Lyngby BK Denmark 7–0 Malta Birkirkara 7–0 0–0
Ankaragücü Turkey 2–0 Faroe Islands B36 Tórshavn 1–0 1–0
Sliema Wanderers Malta 0–4 Switzerland Zürich 0–3 0–1
Grasshopper Club Zürich Switzerland 8–0 Republic of Ireland Bray Wanderers 4–0 4–0
IFK Göteborg Sweden 3–1 Republic of Ireland Cork City 3–0 0–1
Mondercange Luxembourg 2–13 Romania Dinamo București 2–6 0–7
Vardar North Macedonia 0–9 Poland Legia Warszawa 0–5 0–4
APOEL Cyprus 0–2 Bulgaria Levski Sofia 0–0 0–2
Anderlecht Belgium 9–1 Iceland Leiftur Ólafsfjörður 6–1 3–0
Olimpija Ljubljana Slovenia 3–3 (a) Lithuania Kareda Šiauliai 1–1 2–2
Hajduk Split Croatia 6–1 Luxembourg F91 Dudelange 5–0 1–1
Cwmbran Town Wales 0–10 Scotland Celtic 0–6 0–4
Portadown Northern Ireland 0–8 Bulgaria CSKA Sofia 0–3 0–5
Ferencváros Hungary 4–2 Moldova Constructorul Chişinău 3–1 1–1
KR Reykjavík Iceland 1–2 Scotland Kilmarnock 1–0 0–2 (a.e.t.)

First round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Steaua București Romania 5–2 Austria LASK Linz 2–0 3–2
Wolfsburg Germany 3–2 Hungary Debrecen 2–0 1–2
Red Star Belgrade Federal Republic of Yugoslavia 2–3 France Montpellier 0–1 2–2
Udinese Italy 3–1 Denmark Aalborg 1–0 2–1
Stabæk Norway 1–2 Spain Deportivo La Coruña 1–0 0–2
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 1–4 England Leeds United 1–3 0–1
HJK Helsinki Finland 1–6 France Lyon 0–1 1–5
Atlético Madrid Spain 3–1 Turkey Ankaragücü 3–0 0–1
MTK Hungária Hungary 2–0 Turkey Fenerbahçe 0–0 2–0
Anderlecht Belgium 6–1 Slovenia Olimpija Ljubljana 3–1 3–0
Roda JC Netherlands 5–1 Ukraine Shakhtar Donetsk 2–0 3–1
Bodø/Glimt Norway 1–6 Germany Werder Bremen 0–5 1–1
Viking Norway 3–1 Portugal Sporting CP 3–0 0–1
Maccabi Tel Aviv Israel 3–4 France Lens 2–2 1–2
Kaiserslautern Germany 5–0 Scotland Kilmarnock 3–0 2–0
Helsingborg Sweden 2–2 (4–2 p) Ukraine Karpaty Lviv 1–1 1–1 (a.e.t.)
Lech Poznań Poland 1–2 Sweden Göteborg 1–2 0–0
Teplice Czech Republic 4–2 Hungary Ferencváros 3–1 1–1
CSKA Sofia Bulgaria 2–4 England Newcastle United 0–2 2–2
Gorica Slovenia 0–3 Greece Panathinaikos 0–1 0–2
Amica Wronki Poland 5–4 Denmark Brøndby 2–0 3–4
Beira-Mar Portugal 1–2 Netherlands Vitesse 1–2 0–0
GAK Austria 4–2 Slovakia Spartak Trnava 3–0 1–2
Hajduk Split Croatia 0–3 Bulgaria Levski Sofia 0–0 0–3
Celtic Scotland 3–0 Israel Hapoel Tel Aviv 2–0 1–0
Lausanne-Sports Switzerland 3–6 Spain Celta Vigo 3–2 0–4
Ionikos FC Greece 1–4 France Nantes 1–3 0–1
Aris Greece 3–2 Switzerland Servette 1–1 2–1 (a.e.t.)
Monaco France 6–3 Scotland St Johnstone 3–0 3–3
Inter Bratislava Slovakia 3–1 Austria Rapid Wien 1–0 2–1
Lyngby Denmark 1–5 Russia Lokomotiv Moscow 1–2 0–3
Skonto Latvia 1–2 Poland Widzew Łódź 1–0 0–2
Roma Italy 7–1 Portugal Vitória de Setúbal 7–0 0–1
Parma Italy 6–2 Ukraine Kryvbas Kryvyi Rih 3–2 3–0
Hapoel Haifa Israel 5–5 (a) Belgium Club Brugge 3–1 2–4
Torpedo Kutaisi Georgia (country) 1–7 Greece AEK Athens 0–1 1–6
Omonia Cyprus 2–10 Italy Juventus 2–5 0–5
West Ham United England 6–1 Croatia Osijek 3–0 3–1
Vojvodina Federal Republic of Yugoslavia 2–3 Czech Republic Slavia Prague 0–0 2–3
Sigma Olomouc Czech Republic 1–3 Spain Mallorca 1–3 0–0
Benfica Portugal 2–1 Romania Dinamo București 0–1 2–0
Ajax Netherlands 9–2 Slovakia Dukla Banská Bystrica 6–1 3–1
Tottenham Hotspur England 3–0 Moldova Zimbru Chişinău 3–0 0–0
Zenit Saint Petersburg Russia 2–5 Italy Bologna 0–3 2–2
Anorthosis Cyprus 1–2 Poland Legia Warsaw 1–0 0–2
Locomotive Tbilisi Georgia (country) 0–9 Greece PAOK 0–7 0–2
AB Copenhagen Denmark 1–3 Switzerland Grasshopper 0–2 1–1
Zürich Switzerland 5–3 Belgium Lierse 1–0 4–3

Second round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Aris Greece 2–4 Spain Celta Vigo 2–2 0–2
Udinese Italy 2–1 Poland Legia Warsaw 1–0 1–1
Deportivo La Coruña Spain 5–1 France Montpellier 3–1 2–0
Widzew Łódź Poland 1–3 France Monaco 1–1 0–2
MTK Hungária Hungary 2–2 (a) Greece AEK Athens 2–1 0–1
Roda Netherlands 0–1 Germany Wolfsburg 0–0 0–1
Anderlecht Belgium 2–4 Italy Bologna 2–1 0–3
PAOK Greece 3–3 (1–4 p) Portugal Benfica 1–2 2–1 (a.e.t.)
Inter Bratislava Slovakia 0–7 France Nantes 0–3 0–4
Atlético Madrid Spain 5–1 Poland Amica Wronki 1–0 4–1
Parma Italy 4–1 Sweden Helsingborg 1–0 3–1
Grazer AK Austria 2–2 (a) Greece Panathinaikos 2–1 0–1
Steaua București Romania 2–0 England West Ham United 2–0 0–0
Levski Sofia Bulgaria 2–4 Italy Juventus 1–3 1–1
Leeds United England 7–1 Russia Lokomotiv Moscow 4–1 3–0
Hapoel Haifa Israel 1–3 Netherlands Ajax 0–3 1–0
Slavia Prague Czech Republic 3–2 Switzerland Grasshopper 3–1 0–1
Zürich Switzerland 2–5 England Newcastle United 1–2 1–3
Werder Bremen Germany 2–2 (a) Norway Viking 0–0 2–2
Teplice Czech Republic 1–5 Spain Mallorca 1–2 0–3
IFK Göteborg Sweden 0–3 Italy Roma 0–2 0–1
Lyon France 2–0 Scotland Celtic 1–0 1–0
Lens France 5–2 Netherlands Vitesse 4–1 1–1
Tottenham Hotspur England 1–2 Germany Kaiserslautern 1–0 0–2

Third round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Ajax Netherlands 0–3 Spain Mallorca 0–1 0–2
AEK Athens Greece 2–3 France Monaco 2–2 0–1
Rangers Scotland 2–2 (1–3 p) Germany Borussia Dortmund 2–0 0–2 (a.e.t.)
Bologna Italy 2–3 Turkey Galatasaray 1–1 1–2
Roma Italy 1–0 England Newcastle United 1–0 0–0
Spartak Moscow Russia 2–2 (a) England Leeds United 2–1 0–1
Slavia Prague Czech Republic 5–2 Romania Steaua București 4–1 1–1
Udinese Italy 2–2 (a) Germany Bayer Leverkusen 0–1 2–1
Arsenal England 6–3 France Nantes 3–0 3–3
Deportivo La Coruña Spain 5–3 Greece Panathinaikos 4–2 1–1
Parma Italy 5–4 Austria Sturm Graz 2–1 3–3 (a.e.t.)
Lyon France 3–4 Germany Werder Bremen 3–0 0–4
Olympiacos Greece 3–4 Italy Juventus 1–3 2–1
Celta Vigo Spain 8–1 Portugal Benfica 7–0 1–1
Wolfsburg Germany 3–5 Spain Atlético Madrid 2–3 1–2
Lens France 5–3 Germany Kaiserslautern 1–2 4–1

Fourth round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mallorca Spain 4–2 France Monaco 4–1 0–1
Borussia Dortmund Germany 0–2 Turkey Galatasaray 0–2 0–0
Roma Italy 0–1 England Leeds United 0–0 0–1
Slavia Prague Czech Republic 2–2 (a) Italy Udinese 1–0 1–2
Arsenal England 6–3 Spain Deportivo La Coruña 5–1 1–2
Parma Italy 2–3 Germany Werder Bremen 1–0 1–3
Juventus Italy 1–4 Spain Celta Vigo 1–0 0–4
Atlético Madrid Spain 4–6 France Lens 2–2 2–4

First leg[edit]

Slavia Prague Czech Republic1–0Italy Udinese
Zanchi Goal 79' (o.g.) Report

Parma Italy1–0Germany Werder Bremen
Crespo Goal 5' Report
Attendance: 8,938

Roma Italy0–0England Leeds United
Report
Attendance: 37,726

Borussia Dortmund Germany0–2Turkey Galatasaray
Report Şükür Goal 32'
Hagi Goal 45'

Atlético Madrid Spain2–2France Lens
Hasselbaink Goal 23'78' Report Dacourt Goal 15'77'

Juventus Italy1–0Spain Celta Vigo
Kovačević Goal 50' Report
Attendance: 9,548

Arsenal England5–1Spain Deportivo La Coruña
Dixon Goal 5'
Henry Goal 30'67'
Kanu Goal 78'
Bergkamp Goal 83'
Report Djalminha Goal 55'
Attendance: 37,837

Mallorca Spain4–1France Monaco
Stanković Goal 42'53' (pen.)62' (pen.)
Tristán Goal 90+2'
Report Simone Goal 2'
Attendance: 17,755

Second leg[edit]

Udinese Italy2–1Czech Republic Slavia Prague
Fiore Goal 23'
Sosa Goal 52'
Report Koller Goal 42'
Attendance: 19,300
Referee: Terje Hauge (Norway)

Udinese 2–2 Slavia Prague on aggregate. Slavia Prague won on away goals rule.


Galatasaray Turkey0–0Germany Borussia Dortmund
Report
Attendance: 35,000

Galatasaray won 2–0 on aggregate.


Monaco France1–0Spain Mallorca
Simone Goal 33' Report
Attendance: 9,000
Referee: Graham Poll (England)

Mallorca won 4–2 on aggregate.


Werder Bremen Germany3–1Italy Parma
Dabrowski Goal 30'
Bode Goal 45'
F. Cannavaro Goal 66' (o.g.)
Report Stanić Goal 32'
Attendance: 30,050

Werder Bremen won 3–2 on aggregate.


Leeds United England1–0Italy Roma
Kewell Goal 67' Report
Attendance: 39,149

Leeds United won 1–0 on aggregate.


Deportivo La Coruña Spain2–1England Arsenal
Víctor Goal 68'
Pérez Goal 90'
Report Henry Goal 63'
Attendance: 25,000
Referee: Oğuz Sarvan (Turkey)

Arsenal won 6–3 on aggregate.


Celta Vigo Spain4–0Italy Juventus
Makélélé Goal 1'
Birindelli Goal 32' (o.g.)
McCarthy Goal 47'69'
Report
Attendance: 30,000

Celta Vigo won 4–1 on aggregate.


Lens France4–2Spain Atlético Madrid
Nouma Goal 29'53'
Sakho Goal 37'
Brunel Goal 71'
Report Hasselbaink Goal 45'
Kiko Goal 65'
Attendance: 37,229

Lens won 6–4 on aggregate.

Quarter-finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Leeds United England 4–2 Czech Republic Slavia Prague 3–0 1–2
Arsenal England 6–2 Germany Werder Bremen 2–0 4–2
Mallorca Spain 2–6 Turkey Galatasaray 1–4 1–2
Celta Vigo Spain 1–2 France Lens 0–0 1–2

First leg[edit]

Leeds United England3–0Czech Republic Slavia Prague
Wilcox Goal 39'
Kewell Goal 54'
Bowyer Goal 59'
Report
Attendance: 39,519
Referee: Markus Merk (Germany)

Arsenal England2–0Germany Werder Bremen
Henry Goal 21'
Ljungberg Goal 77'
Report
Attendance: 38,009

Mallorca Spain1–4Turkey Galatasaray
Lauren Goal 78' Report Arif Goal 44'
Emre B. Goal 48'
Şükür Goal 59'
Okan Goal 65'
Attendance: 20,000

Celta Vigo Spain0–0France Lens
Report
Attendance: 27,000

Second leg[edit]

Slavia Prague Czech Republic2–1England Leeds United
Ulich Goal 52'79' (pen.) Report Kewell Goal 47'

Leeds United won 4–2 on aggregate.


Galatasaray Turkey2–1Spain Mallorca
Capone Goal 33'
Şükür Goal 45+1'
Report Carlitos Goal 62'
Attendance: 20,000

Galatasaray won 6–2 on aggregate.


Werder Bremen Germany2–4England Arsenal
Bode Goal 41'
Bogdanović Goal 60'
Report Parlour Goal 8'25'70'
Henry Goal 59'
Attendance: 31,400

Arsenal won 6–2 on aggregate.


Lens France2–1Spain Celta Vigo
Ismaël Goal 62' (pen.)
Nouma Goal 72'
Report Revivo Goal 56'
Attendance: 41,600
Referee: Paul Durkin (England)

Lens won 2–1 on aggregate.

Semi-finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Galatasaray Turkey 4–2 England Leeds United 2–0 2–2
Arsenal England 3–1 France Lens 1–0 2–1

First leg[edit]

Galatasaray Turkey2–0England Leeds United
Şükür Goal 13'
Capone Goal 44'
Report
Attendance: 30,000

Arsenal England1–0France Lens
Bergkamp Goal 2' Report
Attendance: 38,102

Second leg[edit]

Lens France1–2England Arsenal
Nouma Goal 73' Report Henry Goal 41'
Kanu Goal 87'

Arsenal won 3–1 on aggregate.


Leeds United England2–2Turkey Galatasaray
Bakke Goal 16'68' Report Hagi Goal 5' (pen.)
Şükür Goal 42'
Attendance: 38,306

Galatasaray won 4–2 on aggregate.

Final[edit]

Top goalscorers[edit]

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Federal Republic of Yugoslavia Darko Kovačević Italy Juventus 10 720'
2 Italy Marco Di Vaio Italy Parma 7 460'
Netherlands Jimmy Floyd Hasselbaink Spain Atlético Madrid 574'
France Thierry Henry England Arsenal 592'
France Pascal Nouma France Lens 875'
6 South Africa Benni McCarthy Spain Celta Vigo 6 796'
Turkey Hakan Şükür Turkey Galatasaray 833'

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Fans killed in Turkey violence". BBC. 6 April 2000. Retrieved 29 August 2016.
  2. ^ a b No Champions League spot for Wisla Krakow
  3. ^ Estonia 1998 (fall season) at RSSSF

External links[edit]