2007 European Race Walking Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

2007 European Race Walking Cup
2007 eaa race walk cup.png
OrganisersEAA
Edition7th
Date20 May
Host cityVictoria Park, Royal Leamington Spa, Warwickshire, United Kingdom
Events5
Participation249 athletes from
29 nations

The 2007 European Race Walking Cup was held in Victoria Park, Royal Leamington Spa, United Kingdom, on 20 May 2007.

Complete results were published.[1][2][3][4] The junior events are documented on the World Junior Athletics History webpages.[5] Medal winners were published on the Athletics Weekly website,[6]

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
20 km   Yohan Diniz (FRA) 1:18:58  Ivano Brugnetti (ITA) 1:19:36  Igor Yerokhin (RUS) 1:20:09
50 km   Vladimir Kanaykin (RUS) 3:40:57  Trond Nymark (NOR) 3:41:31  Oleg Kistkin (RUS) 3:41:51
10 km Junior  Sergey Morozov (RUS) 40:25  Miguel Ángel López (ESP) 40:49  Dmitriy Shorin (RUS) 41:38
Team (Men)
20 km  Belarus 29 pts  Italy 32 pts  Spain 39 pts
50 km  Russia 8 pts  Spain 23 pts  France 43 pts
10 km Junior  Russia 4 pts  Spain 6 pts  France 25 pts
Women
20 km   Ryta Turava (BLR) 1:27:52  Olga Kaniskina (RUS) 1:28:13  Elena Ginko (BLR) 1:28:29
10 km Junior  Anisya Kornikova (RUS) 43:17  Yelena Shumkina (RUS) 44:29  Irina Yumanova (RUS) 45:45
Team (Women)
20 km  Belarus 16 pts  Russia 18 pts  Spain 25 pts
10 km Junior  Russia 3 pts  Romania 9 pts  Ukraine 20 pts

Results[edit]

Men's 20 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st place, gold medalist(s) Yohan Diniz  France (FRA) 1:18:58
2nd place, silver medalist(s) Ivano Brugnetti  Italy (ITA) 1:19:36
3rd place, bronze medalist(s) Igor Yerokhin  Russia (RUS) 1:20:09
4 Ivan Trotski  Belarus (BLR) 1:20:13
5 Robert Heffernan  Ireland (IRL) 1:20:15
6 André Höhne  Germany (GER) 1:20:32
7 João Vieira  Portugal (POR) 1:20:42
8 Siarhei Charnou  Belarus (BLR) 1:21:02
9 Valeriy Borchin  Russia (RUS) 1:21:13
10 Giorgio Rubino  Italy (ITA) 1:21:17
11 Erik Tysse  Norway (NOR) 1:21:33
12 Juan Manuel Molina  Spain (ESP) 1:21:48
13 Benjamin Sánchez  Spain (ESP) 1:21:48
14 José Ignacio Díaz  Spain (ESP) 1:21:57
15 Benjamin Kuciński  Poland (POL) 1:21:58
16 Rafał Augustyn  Poland (POL) 1:22:08
17 Andrei Talashka  Belarus (BLR) 1:22:18
18 Andriy Kovenko  Ukraine (UKR) 1:22:28
19 Luis Manuel Corchete  Spain (ESP) 1:23:14
20 Fortunato D'Onofrio  Italy (ITA) 1:23:37
21 Mikalai Seradovich  Belarus (BLR) 1:23:45
22 Artem Valchenko  Ukraine (UKR) 1:24:03
23 Sérgio Vieira  Portugal (POR) 1:24:23
24 Diogo Martins  Portugal (POR) 1:24:45
25 Donatas Škarnulis  Lithuania (LTU) 1:24:47
26 Ivan Losev  Ukraine (UKR) 1:25:11
27 Matej Tóth  Slovakia (SVK) 1:25:12
28 Colin Griffin  Ireland (IRL) 1:25:14
29 Franck Delree  France (FRA) 1:25:28
30 Maik Berger  Germany (GER) 1:25:40
31 Jakub Jelonek  Poland (POL) 1:25:52
32 Sébastien Biche  France (FRA) 1:26:04
33 Miloš Bátovský  Slovakia (SVK) 1:26:22
34 Andrey Ruzavin  Russia (RUS) 1:26:23
35 Hervé Davaux  France (FRA) 1:26:26
36 Jarkko Kinnunen  Finland (FIN) 1:26:28
37 Marius Žiūkas  Lithuania (LTU) 1:26:31
38 Ato Ibañez  Sweden (SWE) 1:26:33
39 Jean-Jacques Nkouloukidi  Italy (ITA) 1:26:51
40 Theódoros Koupídis  Greece (GRE) 1:26:58
41 Vilius Mikelionis  Lithuania (LTU) 1:27:01
42 Dionísio Ventura  Portugal (POR) 1:27:38
43 Peter Korčok  Slovakia (SVK) 1:28:11
44 Gyula Dudás  Hungary (HUN) 1:28:43
45 Sándor Rácz  Hungary (HUN) 1:29:01
46 Jeffrey Cassin  Ireland (IRL) 1:29:06
47 Ruslan Dmytrenko  Ukraine (UKR) 1:29:16
48 Dan King  Great Britain (GBR) 1:30:59
49 Jani Lehtinen  Finland (FIN) 1:33:36
50 Jacob Sørensen  Denmark (DEN) 1:36:12
51 Jacques van Bremen  Netherlands (NED) 1:36:33
52 Virgo Adusoo  Estonia (EST) 1:41:31
53 Alexander Maier  Austria (AUT) 1:50:31
Recep Çelik  Turkey (TUR) DQ
Levente Kapéri  Hungary (HUN) DQ
Margus Luik  Estonia (EST) DQ
Lauri Lelumees  Estonia (EST) DQ
Tadas Šuškevičius  Lithuania (LTU) DQ
Tibor Márta  Hungary (HUN) DQ
Harold van Beek  Netherlands (NED) DNF
Viktor Burayev  Russia (RUS) DNF
Grzegorz Sudoł  Poland (POL) DNS

Team (20 km Men)[edit]

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Belarus 29 pts
2nd place, silver medalist(s)  Italy 32 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Spain 39 pts
4  Russia 46 pts
5  Portugal 54 pts
6  France 62 pts
7  Poland 62 pts
8  Ukraine 66 pts
9  Ireland 79 pts
10  Lithuania 103 pts
11  Slovakia 103 pts

Men's 50 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st place, gold medalist(s) Vladimir Kanaykin  Russia (RUS) 3:40:57
2nd place, silver medalist(s) Trond Nymark  Norway (NOR) 3:41:31
3rd place, bronze medalist(s) Oleg Kistkin  Russia (RUS) 3:41:51
4 Aleksey Voyevodin  Russia (RUS) 3:41:52
5 Yuriy Andronov  Russia (RUS) 3:42:55
6 Jesús Ángel García  Spain (ESP) 3:46:08
7 Santiago Pérez  Spain (ESP) 3:46:56
8 Marco De Luca  Italy (ITA) 3:47:04
9 Rafał Fedaczyński  Poland (POL) 3:48:07
10 Francisco José Pinardo  Spain (ESP) 3:50:53
11 Eddy Riva  France (FRA) 3:51:34
12 David Boulanger  France (FRA) 3:51:48
13 Vitaliy Talankou  Belarus (BLR) 3:51:59
14 António Pereira  Portugal (POR) 3:52:17
15 Jamie Costin  Ireland (IRL) 3:53:30
16 Augusto Cardoso  Portugal (POR) 3:55:14
17 Ingus Janevics  Latvia (LAT) 3:55:40
18 Diego Cafagna  Italy (ITA) 3:55:52
19 José Alejandro Cambil  Spain (ESP) 3:56:16
20 Denis Langlois  France (FRA) 3:57:01
21 Anton Kučmín  Slovakia (SVK) 3:57:41
22 Jorge Costa  Portugal (POR) 3:57:44
23 Antti Kempas  Finland (FIN) 3:57:59
24 Oleksiy Shelest  Ukraine (UKR) 3:58:10
25 Igors Kazakevičs  Latvia (LAT) 3:59:56
26 Andreas Gustafsson  Sweden (SWE) 4:00:48
27 Oleksiy Kazanin  Ukraine (UKR) 4:02:27
28 Zóltan Czukor  Hungary (HUN) 4:03:37
29 Nenad Filipović  Serbia (SRB) 4:03:42
30 Konstadínos Stefanópoulos  Greece (GRE) 4:03:42
31 Serhiy Budza  Ukraine (UKR) 4:04:38
32 Aleksandar Raković  Serbia (SRB) 4:05:38
33 Fredrik Svensson  Sweden (SWE) 4:07:55
34 Dario Privitera  Italy (ITA) 4:08:38
35 Johan Augeron  France (FRA) 4:11:50
36 Roman Bílek  Czech Republic (CZE) 4:12:38
Yury Varanchuk  Belarus (BLR) DQ
Maciej Rosiewicz  Poland (POL) DQ
Attila Vozár  Hungary (HUN) DQ
Uģis Brūvelis  Latvia (LAT) DQ
Oleksandr Romanenko  Ukraine (UKR) DNF
Modris Liepiņš  Latvia (LAT) DNF
Andrei Stsepanchuk  Belarus (BLR) DNF
Pedro Martins  Portugal (POR) DNF
Alessandro Garozzo  Italy (ITA) DNF
Bruno Grandjean   Switzerland (SUI) DNF
Kamil Kalka  Poland (POL) DNF

Team (50 km Men)[edit]

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Russia 8 pts
2nd place, silver medalist(s)  Spain 23 pts
3rd place, bronze medalist(s)  France 43 pts
4  Portugal 52 pts
5  Italy 60 pts
6  Latvia 79 pts
7  Ukraine 82 pts

Men's 10 km (Junior)[edit]

Place Athlete Nation Time
1st place, gold medalist(s) Sergey Morozov  Russia (RUS) 40:25
2nd place, silver medalist(s) Miguel Ángel López  Spain (ESP) 40:49
3rd place, bronze medalist(s) Dmitriy Shorin  Russia (RUS) 41:38
4 Manuel Torlá  Spain (ESP) 41:46
5 Lluís Torlá  Spain (ESP) 41:49
6 Aliaksandr Liakhovich  Belarus (BLR) 42:03
7 Christopher Linke  Germany (GER) 42:10
8 Arnis Rumbenieks  Latvia (LAT) 42:13
9 Edikt Khaybullin  Russia (RUS) 42:39
10 Kevin Campion  France (FRA) 43:10
11 Alin Ciobotaru  Romania (ROU) 43:17
12 Yaroslav Borodinov  Ukraine (UKR) 43:20
13 Alexandros Papamichail  Greece (GRE) 43:21
14 Máté Helebrandt  Hungary (HUN) 43:23
15 Damien Molmy  France (FRA) 43:37
16 Wojciech Halman  Poland (POL) 43:46
17 Andrea Adragna  Italy (ITA) 43:47
18 Oleksandr Hryshchuk  Ukraine (UKR) 43:49
19 Michał Stasiewicz  Poland (POL) 43:58
20 Ihar Hladkou  Belarus (BLR) 44:01
21 Patryk Rogowski  Poland (POL) 44:07
22 Federico Tontodonati  Italy (ITA) 44:11
23 Mehdi Boufraine  France (FRA) 44:13
24 Mykola Lukianchuk  Ukraine (UKR) 44:19
25 Tautvydas Žėkas  Lithuania (LTU) 44:40
26 Ben Wears  Great Britain (GBR) 44:41
27 Ridvan Çelik  Turkey (TUR) 44:48
28 Paul Fitzpatrick  Ireland (IRL) 45:40
29 Balázs Havasi  Hungary (HUN) 45:49
30 Vasílios Hrisikós  Greece (GRE) 45:50
31 Perseus Karlström  Sweden (SWE) 46:18
32 Abdürrahim Çelik  Turkey (TUR) 46:23
33 Raimondas Grigas  Lithuania (LTU) 46:37
34 Ainar Veskus  Estonia (EST) 47:07
35 Risko Nogaelainen  Estonia (EST) 47:46
36 Christophe Bürki   Switzerland (SUI) 47:53
37 Andreas Nielsen  Denmark (DEN) 47:54
Dzmitry Hamzunau  Belarus (BLR) DQ
Balázs Darabos  Hungary (HUN) DQ
Matteo Giupponi  Italy (ITA) DQ

Team (10 km Junior Men)[edit]

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Russia 4 pts
2nd place, silver medalist(s)  Spain 6 pts
3rd place, bronze medalist(s)  France 25 pts
4  Belarus 26 pts
5  Ukraine 30 pts
6  Poland 35 pts
7  Italy 39 pts
8  Greece 43 pts
9  Hungary 43 pts
10  Lithuania 58 pts
11  Turkey 59 pts
12  Estonia 69 pts

Women's 20 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st place, gold medalist(s) Ryta Turava  Belarus (BLR) 1:27:52
2nd place, silver medalist(s) Olga Kaniskina  Russia (RUS) 1:28:13
3rd place, bronze medalist(s) Elena Ginko  Belarus (BLR) 1:28:29
4 Elisa Rigaudo  Italy (ITA) 1:29:15
5 María Vasco  Spain (ESP) 1:29:17
6 Tatyana Sibileva  Russia (RUS) 1:30:11
7 Inês Henriques  Portugal (POR) 1:30:24
8 Claudia Ștef  Romania (ROU) 1:30:34
9 Beatriz Pascual  Spain (ESP) 1:30:37
10 Alena Nartova  Russia (RUS) 1:30:44
11 María José Poves  Spain (ESP) 1:30:48
12 Sniazhana Yurchanka  Belarus (BLR) 1:31:12
13 Vira Zozulya  Ukraine (UKR) 1:31:13
14 Susana Feitor  Portugal (POR) 1:31:28
15 Rossella Giordano  Italy (ITA) 1:32:38
16 Sylwia Korzeniowska  Poland (POL) 1:32:47
17 María Teresa Gargallo  Spain (ESP) 1:32:51
18 Vera Santos  Portugal (POR) 1:32:53
19 Sonata Milušauskaitė  Lithuania (LTU) 1:33:08
20 Zuzana Malíková  Slovakia (SVK) 1:33:37
21 Lyudmila Arkhipova  Russia (RUS) 1:33:41
22 Neringa Aidietytė  Lithuania (LTU) 1:33:54
23 Ana Maria Groza  Romania (ROU) 1:34:09
24 Mária Gáliková  Slovakia (SVK) 1:34:18
25 Olive Loughnane  Ireland (IRL) 1:34:28
26 Gisella Orsini  Italy (ITA) 1:34:37
27 Barbora Dibelková  Czech Republic (CZE) 1:34:44
28 Veronica Budileanu  Romania (ROU) 1:34:54
29 Zuzana Schindlerová  Czech Republic (CZE) 1:34:57
30 Lidia Mongelli  Italy (ITA) 1:35:25
31 Jurgita Meškauskienė  Lithuania (LTU) 1:35:39
32 Nadiya Prokopuk  Ukraine (UKR) 1:35:41
33 Marie Polli   Switzerland (SUI) 1:35:41
34 Katarzyna Kwoka  Poland (POL) 1:36:23
35 Brigita Virbalytė  Lithuania (LTU) 1:37:20
36 Evaggelía Xinoú  Greece (GRE) 1:37:56
37 Agnieszka Dygacz  Poland (POL) 1:38:30
38 Johanna Jackson  Great Britain (GBR) 1:38:56
39 Olena Shevchuk  Ukraine (UKR) 1:39:24
40 Nina Kovalchuk  Ukraine (UKR) 1:40:04
41 Laura Polli   Switzerland (SUI) 1:40:40
42 Paulina Buziak  Poland (POL) 1:40:55
43 Lisa Kehler  Great Britain (GBR) 1:41:00
44 Modra Ignate  Latvia (LAT) 1:42:09
45 Stéphanie Iund-Herledan  France (FRA) 1:42:14
46 Sandra Mitrovic  France (FRA) 1:42:24
47 Edina Füsti  Hungary (HUN) 1:42:31
48 Fabienne Chanfreau  France (FRA) 1:42:59
49 Anne-Gaëlle Retout  France (FRA) 1:44:02
50 Andrea Kovács  Hungary (HUN) 1:44:32
51 Lucie Pelantová  Czech Republic (CZE) 1:44:42
52 Katalin Varró  Hungary (HUN) 1:50:02
53 Krisztina Kerács  Hungary (HUN) 1:53:20
Ana Cabecinha  Portugal (POR) DNF
Natalya Yatsevich  Ukraine (UKR) DNF
Jolanta Dukure  Latvia (LAT) DNF
Fatma Örmeci  Turkey (TUR) DNF
Melanie Seeger  Germany (GER) DNS
Sabine Zimmer  Germany (GER) DNS
Yeliz Ay  Turkey (TUR) DNS

Team (20 km Women)[edit]

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Belarus 16 pts
2nd place, silver medalist(s)  Russia 18 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Spain 25 pts
4  Portugal 39 pts
5  Italy 45 pts
6  Romania 59 pts
7  Lithuania 72 pts
8  Ukraine 84 pts
9  Poland 87 pts
10  Czech Republic 107 pts
11  France 139 pts
12  Hungary 149 pts

Women's 10 km Junior[edit]

Place Athlete Nation Time
1st place, gold medalist(s) Anisya Kornikova  Russia (RUS) 43:17
2nd place, silver medalist(s) Yelena Shumkina  Russia (RUS) 44:29
3rd place, bronze medalist(s) Irina Yumanova  Russia (RUS) 45:45
4 Anamaria Greceanu  Romania (ROU) 47:01
5 Georgiana Banciu  Romania (ROU) 47:33
6 Yuliya Davydenko  Ukraine (UKR) 47:42
7 Krystsina Asipenka  Belarus (BLR) 47:46
8 Lorena Castrillo  Spain (ESP) 47:47
9 Federica Ferraro  Italy (ITA) 47:54
10 Anna Mielcarek  Poland (POL) 47:55
11 Jenny Grasse  Germany (GER) 48:03
12 Federica Menzato  Italy (ITA) 48:05
13 Alexandra Gradinariu  Romania (ROU) 48:38
14 Svitlana Vavilova  Ukraine (UKR) 48:52
15 Ana Cláudia Conceição  Portugal (POR) 48:56
16 Katarzyna Golba  Poland (POL) 49:21
17 Raquel González  Spain (ESP) 49:26
18 Alba Sánchez  Spain (ESP) 49:35
19 Mária Czaková  Slovakia (SVK) 49:49
20 Sandra Krause  Germany (GER) 49:57
21 Claudia Bussu  Italy (ITA) 49:59
22 Catarina Godinho  Portugal (POR) 50:04
23 Spyridoúla Stávrou  Greece (GRE) 50:34
24 Lucyna Chruściel  Poland (POL) 50:39
25 Cecília Kardos  Hungary (HUN) 50:53
26 Anita Mészáros  Hungary (HUN) 51:36
27 Laurène Delon  France (FRA) 51:53
28 Anastasía Pouláki  Greece (GRE) 52:02
29 Barbora Strnadová  Slovakia (SVK) 52:05
30 Natalia Bakun  Ukraine (UKR) 52:10
31 Berta Kriván  Hungary (HUN) 52:13
32 Rebecca Mersh  Great Britain (GBR) 52:44
33 Laura Reynolds  Ireland (IRL) 52:53
34 Asimina Talanti  Greece (GRE) 54:12
35 Marie Le Guennec  France (FRA) 54:19
36 Ragle Raudsepp  Estonia (EST) 55:25
37 Meeli Pällin  Estonia (EST) 58:06
38 Caroline Housmans  Belgium (BEL) 1:04:00
Marie Masse  France (FRA) DNF
Anna Karrila  Finland (FIN) DNS

Team (10 km Junior Women)[edit]

Place Country Points
1st place, gold medalist(s)  Russia 3 pts
2nd place, silver medalist(s)  Romania 9 pts
3rd place, bronze medalist(s)  Ukraine 20 pts
4  Italy 21 pts
5  Spain 25 pts
6  Poland 26 pts
7  Germany 31 pts
8  Belarus 37 pts
9  Slovakia 48 pts
10  Hungary 51 pts
11  Greece 51 pts
12  France 62 pts
13  Estonia 73 pts

Participation[edit]

The participation of 249 athletes ( men/ women) from 29 countries is reported.[1]

References[edit]

  1. ^ a b Europa Race Walking Cup 1996–2009 (PDF), Real Federación Española de Atletismo, retrieved 3 August 2013
  2. ^ Storia – 2007 – VII Edizione – Leamington (Gbr) – Maschile (PDF) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved 2 August 2013[permanent dead link]
  3. ^ Storia – 2007 – VII Edizione – Leamington (Gbr) – Femminile (PDF) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved 2 August 2013[permanent dead link]
  4. ^ Leamington GBR 20 May Race walk, European Athletic Association, retrieved 5 August 2013
  5. ^ WORLD JUNIOR ATHLETICS HISTORY ("WJAH"), World Junior Athletics History ("WJAH"), archived from the original on 31 August 2013, retrieved 5 August 2013
  6. ^ "World and Continental Race Walking Championships and Cups – EUROPEAN RACE WALKING CUP", Athletics Weekly, retrieved 3 August 2013