2010–11 CEV Women's Champions League

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2010–11 CEV Women's Champions League
LeagueCEV Women's Champions League
SportVolleyball
Finales
ChampionsTurkey VakıfBank Güneş TTelekom
Finals MVPPoland Małgorzata Glinka
CEV Women's Champions League seasons

The CEV Women's Champions League was the highest level of European club volleyball in the 2010–11 season and was the 37th edition.

Teams of the 2010–2011 competition[edit]

The number of participants on the basis of ranking list for European Cup Competitions:[1]

Rank Country Number of teams Teams
1  Italy 3 Volley Bergamo
Villa Cortese
Scavolini Pesaro
2  Russia 2 Dynamo Moscow
Zarechye Odintsovo
3  Spain 1 Aguere La Laguna
4  Turkey 3 Fenerbahçe Acıbadem
VakıfBank Güneş Sigorta Türk Telekom
Eczacıbaşı Vitra (w/c)
5  France 2 RC Cannes
ASPTT Mulhouse
6  Poland 3 Bielsko-Biała
Organika Budowlani Łódź
Muszynianka Muszyna (w/c)
8   Switzerland 1 Voléro Zürich
9  Serbia 1 Crvena Zvezda
10  Croatia 1 ZOK Split
11  Romania 1 Dinamo Romprest Bucharest
16  Azerbaijan 1 Rabita Baku (w/c)
23  Czech Republic 1 Modřanská Prostějov (w/c)
  • The drawing of lots for the main phase (group stage) of the competition was being held on 25 June 2010, in Vienna.[2]

League round[edit]

20 teams were drawn to 5 pools of 4 teams each.
The 1st – 2nd and the two best 3rd ranked qualified for the Playoffs 12.
The organizer of the Final Four was determined after the end of the League Round and qualified directly for the Final Four.
The team of the organizer of the Final Four was replaced by the 3rd ranked team with the best score.
The two next 3rd and two best 4th ranked teams moved to CEV Cup. The remaining teams were eliminated.

Pool A[edit]

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Turkey VakıfBank Güneş TTelekom 16 6 0 562 440 1.277 18 6 3.000
2 Poland Muszynianka Muszyna 9 3 3 552 545 1.013 13 13 1.000
3 Russia Zarechye Odintsovo 9 3 3 538 561 0.959 13 14 0.929
4 Serbia Crvena Zvezda 2 0 6 468 574 0.815 7 18 0.389
November 23–25, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Crvena Zvezda SRB 2–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 19–25 25–19 25–19
Muszynianka Muszyna POL 2–3 Zarechye Odintsovo RUS 25–10 25–16 22–25
December 1, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Zarechye Odintsovo RUS 3–1 Crvena Zvezda SRB 26–24 25–22 16–25
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–1 Muszynianka Muszyna POL 25–16 22–25 25–14
December 7–8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Crvena Zvezda SRB 1–3 Muszynianka Muszyna POL 9–25 27–25 20–25
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–0 Zarechyie Odintsovo RUS 28–26 25–18 25–9
December 15–16, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Zarechye Odintsovo RUS 2–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 25–23 18–25 18–25
Muszynianka Muszyna POL 3–1 Crvena Zvezda SRB 25–20 25–21 23–25
January 4–6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Crvena Zvezda SRB 2–3 Zarechye Odintsovo RUS 25–23 16–25 11–25
Muszynianka Muszyna POL 1–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 25–23 20–25 14–25
January 11, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Zarechye Odintsovo RUS 2–3 Muszynianka Muszyna POL 25–19 25–18 14–25
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–0 Crvena Zvezda SRB 25–8 25–15 25–16

Pool B[edit]

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Turkey Fenerbahçe Acıbadem 15 5 1 430 317 1.356 15 3 5.000
2 Russia Dynamo Moscow 15 5 1 445 345 1.290 15 4 3.750
3 Italy Volley Bergamo 6 2 4 434 448 0.969 7 13 0.538
4 Croatia ZOK Split 0 0 6 275 474 0.580 1 18 0.056
November 25, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Dynamo Moscow RUS 3–0 ZOK Split CRO 25–15 25–15 25–16
Fenerbahçe Acıbadem TUR 3–0 Volley Bergamo ITA 26–24 25–23 25–18
November 30– December 2, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
ZOK Split CRO 0–3 Fenerbahçe Acıbadem TUR 16–25 15–25 13–25
Volley Bergamo ITA 1–3 Dynamo Moscow RUS 17–25 28–26 17–25
December 7–8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
ZOK Split CRO 1–3 Volley Bergamo ITA 26–24 18–25 11–25
Dynamo Moscow RUS 3–0 Fenerbahçe Acıbadem TUR 25–16 25–21 25–17
December 13, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Fenerbahçe Acıbadem TUR 3–0 Dynamo Moscow RUS 25–14 25–15 25–15
Volley Bergamo ITA 3–0 ZOK Split CRO 25–14 25–18 25–13
January 6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Fenerbahçe Acıbadem TUR 3–0 ZOK Split CRO 25–10 25–11 25–13
Dynamo Moscow RUS 3–0 Volley Bergamo ITA 25–22 25–18 25–16
January 11, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Volley Bergamo ITA 0–3 Fenerbahçe Acıbadem TUR 13–25 23–25 19–25
ZOK Split CRO 0–3 Dynamo Moscow RUS 7–25 12–25 11–25

Pool C[edit]

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Turkey Eczacıbaşı Vitra 16 5 1 525 416 1.262 17 5 3.400
2 Switzerland Voléro Zürich 14 5 1 526 486 1.082 16 8 2.000
3 France ASPTT Mulhouse 6 2 4 435 438 0.993 8 12 0.667
4 Spain Aguere La Laguna 0 0 6 348 494 0.704 2 18 0.111
November 23–24, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
ASPTT Mulhouse FRA 3–0 Aguere La Laguna ESP 25–18 25–21 25–18
Eczacıbaşı Vitra TUR 3–1 Voléro Zürich SUI 22–25 25–20 25–9
December 1, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Aguere La Laguna ESP 1–3 Eczacıbaşı Vitra TUR 17–25 25–22 17–25
Voléro Zürich SUI 3–1 ASPTT Mulhouse FRA 25–16 16–25 25–15
December 8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Eczacıbaşı Vitra TUR 3–0 ASPTT Mulhouse FRA 25–15 26–24 25–20
Voléro Zürich SUI 3–1 Aguere La Laguna ESP 22–25 25–18 25–16
December 15–16, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Aguere La Laguna ESP 0–3 Voléro Zürich SUI 15–25 19–25 20–25
ASPTT Mulhouse FRA 0–3 Eczacıbaşı Vitra TUR 23–25 20–25 23–25
January 4–6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
ASPTT Mulhouse FRA 1–3 Voléro Zürich SUI 18–25 23–25 25–18
Eczacıbaşı Vitra TUR 3–0 Aguere La Laguna ESP 25–19 25–11 25–12
January 11, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Aguere La Laguna ESP 0–3 ASPTT Mulhouse FRA 15–25 17–25 14–25
Voléro Zürich SUI 3–2 Eczacıbaşı Vitra TUR 25–19 23–25 25–23

Pool D[edit]

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Italy Villa Cortese 13 4 2 516 491 1.051 14 9 1.556
2 France RC Cannes 12 4 2 544 489 1.112 15 9 1.667
3 Czech Republic Modřanská Prostějov 9 3 3 516 503 1.026 12 11 1.091
4 Poland Organika Budowlani Łódź 2 1 5 431 524 0.823 5 17 0.294
November 23–25, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Organika Budowlani Łódź POL 1–3 Villa Cortese ITA 19–25 17–25 25–16
Modřanská Prostějov CZE 1–3 RC Cannes FRA 22–25 24–26 25–21
November 30, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Villa Cortese ITA 3–0 Modřanská Prostějov CZE 25–19 25–23 30–28
RC Cannes FRA 3–0 Organika Budowlani Łódź POL 25–12 25–22 26–24
December 9, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Modřanská Prostějov CZE 3–0 Organika Budowlani Łódź POL 25–17 25–15 25–21
RC Cannes FRA 3–2 Villa Cortese ITA 25–22 18–25 20–25
December 14–15, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Organika Budowlani Łódź POL 3–2 Modřanská Prostějov CZE 16–25 20–25 29–27
Villa Cortese ITA 3–1 RC Cannes FRA 15–25 25–18 25–18
January 4–5, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Organika Budowlani Łódź POL 0–3 RC Cannes FRA 18–25 22–25 16–25
Modřanská Prostějov CZE 3–0 Villa Cortese ITA 25–21 25–19 25–19
January 11, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Villa Cortese ITA 3–1 Organika Budowlani Łódź POL 18–25 25–19 25–15
RC Cannes FRA 2–3 Modřanská Prostějov CZE 25–13 22–25 21–25

Pool E[edit]

Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1 Azerbaijan Rabita Baku 14 4 2 521 458 1.138 16 7 2.286
2 Italy Scavolini Pesaro 12 5 1 560 501 1.118 16 9 1.778
3 Poland Bielsko-Biała 9 3 3 575 578 0.995 13 14 0.929
4 Romania Dinamo Romprest Bucharest 1 0 6 404 523 0.772 3 18 0.167
November 24, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Dinamo Romprest Bucharest ROU 0–3 Rabita Baku AZE 18–25 22–25 20–25
Scavolini Pesaro ITA 3–2 Bielsko-Biała POL 23–25 25–22 25–20
November 30– December 2, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Bielsko-Biała POL 3–2 Dinamo Romprest Bucharest ROU 24–26 25–19 34–36
Rabita Baku AZE 3–1 Scavolini Pesaro ITA 25–19 25–23 23–25
December 8–9, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Scavolini Pesaro ITA 3–0 Dinamo Romprest Bucharest ROU 25–22 25–19 25–15
Bielsko-Biała POL 3–2 Rabita Baku AZE 25–21 21–25 25–18
December 14–16, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Dinamo Romprest Bucharest ROU 0–3 Scavolini Pesaro ITA 12–25 20–25 21–25
Rabita Baku AZE 3–0 Bielsko-Biała POL 25–13 25–23 25–12
January 5–6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Dinamo Romprest Bucharest ROU 1–3 Bielsko-Biała POL 16–25 21–25 27–25
Scavolini Pesaro ITA 3–2 Rabita Baku AZE 20–25 25–21 25–19
January 11, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Rabita Baku AZE 3–0 Dinamo Romprest Bucharest ROU 25–18 25–16 25–14
Bielsko-Biała POL 2–3 Scavolini Pesaro ITA 25–21 12–25 21–25

Playoffs 12[edit]

In case of a tie - 1 match won and 1 match lost and not depending on the final score of both matches - the teams played a golden set to determine which one qualified for the next round.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Muszynianka Muszyna Poland 5–51 Italy Villa Cortese 3–2 2–3
Modřanská Prostějov Czech Republic 3–52 Azerbaijan Rabita Baku 3–2 0–3
Zarechye Odintsovo Russia 3–33 Switzerland Voléro Zürich 3–0 0–3
Scavolini Pesaro Italy 6–4 Russia Dynamo Moscow 3–2 3–2
RC Cannes France 0–6 Turkey Eczacıbaşı Vitra 0–3 0–3
Bielsko-Biała Poland 2–6 Turkey VakıfBank Güneş TTelekom 1–3 1–3

1Muszynianka Muszyna won the golden set 15–11.
2Rabita Baku won the golden set 15–11.
3Voléro Zürich won the golden set 15–9.

First leg[edit]

February 1–3, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Muszynianka Muszyna POL 3–2 Villa Cortese ITA 25–16 26–24 23–25
Modřanská Prostějov CZE 3–2 Rabita Baku AZE 19–25 25–21 25–22
Zarechye Odintsovo RUS 3–0 Voléro Zürich SUI 25–21 25–15 25–18
Scavolini Pesaro ITA 3–2 Dynamo Moscow RUS 19–25 25–14 19–25
RC Cannes FRA 0–3 Eczacıbaşı Vitra TUR 20–25 20–25 22–25
Bielsko-Biała POL 1–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 18–25 25–22 18–25

Second leg[edit]

February 8–10, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Villa Cortese ITA 3–2 Muszynianka Muszyna POL 25–23 18–25 25–19
Rabita Baku AZE 3–0 Modřanská Prostějov CZE 25–21 25–23 25–19
Voléro Zürich SUI 3–0 Zarechye Odintsovo RUS 25–22 25–22 25–21
Dynamo Moscow RUS 2–3 Scavolini Pesaro ITA 17–25 25–19 28–26
Eczacıbaşı Vitra TUR 3–0 RC Cannes FRA 25–21 25–14 25–21
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–1 Bielsko-Biała POL 22–25 25–20 25–21

Playoffs 6[edit]

In case of a tie - 1 match won and 1 match lost and not depending on the final score of both matches - the teams have to play a golden set to determine which one qualifies for the next round.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Muszynianka Muszyna Poland 0–6 Azerbaijan Rabita Baku 0–3 0–3
Voléro Zürich Switzerland 3–6 Italy Scavolini Pesaro 1–3 2–3
Eczacıbaşı Vitra Turkey 2–6 Turkey VakıfBank Güneş TTelekom 0–3 2–3

First leg[edit]

February 23–24, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Muszynianka Muszyna POL 0–3 Rabita Baku AZE 23–25 21–25 19–25
Voléro Zürich SUI 1–3 Scavolini Pesaro ITA 27–25 20–25 20–25
Eczacıbaşı Vitra TUR 0–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 21–25 20–25 22–25

Second leg[edit]

March 3, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Rabita Baku AZE 3–0 Muszynianka Muszyna POL 25–20 25–19 25–19
Scavolini Pesaro ITA 3–2 Voléro Zürich SUI 25–27 25–18 25–23
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–2 Eczacıbaşı Vitra TUR 21–25 22–25 25–23

Final four[edit]

The final four was held at 19–20 March 2011 at Istanbul, Turkey. Fenerbahçe Acıbadem was qualified as the organizer.

Bracket[edit]

 
SemifinalsFinal
 
      
 
2011-03-19 – Istanbul
 
 
Turkey Fenerbahçe Acıbadem2
 
2011-03-20 – Istanbul
 
Turkey VakıfBank Güneş TTelekom3
 
Turkey VakıfBank Güneş TTelekom3
 
2011-03-19 – Istanbul
 
Azerbaijan Rabita Baku0
 
Azerbaijan Rabita Baku3
 
 
Italy Scavolini Pesaro1
 
3rd place
 
 
2011-03-20 – Istanbul
 
 
Turkey Fenerbahçe Acıbadem3
 
 
Italy Scavolini Pesaro1

Semi Final[edit]

March 19, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Fenerbahçe Acıbadem TUR 2–3 VakıfBank Güneş TTelekom TUR 25–19 21–25 25–21
Rabita Baku AZE 3–1 Scavolini Pesaro ITA 25–23 25–16 13–25

Third place game[edit]

March 20, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
Fenerbahçe Acıbadem TUR 3–1 Scavolini Pesaro ITA 12–25 25–21 25–21

Final[edit]

March 20, 2011

Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
VakıfBank Güneş TTelekom TUR 3–0 Rabita Baku AZE 25–13 25–20 25–18

Final standing[edit]

Individual awards[edit]

Winners:[3]

References[edit]

  1. ^ European Cups Ranking List 2010–2011 (Page 5)[permanent dead link]
  2. ^ "Drawing of lots and participating teams". Archived from the original on 2010-06-29. Retrieved 2010-07-08.
  3. ^ CEV. "VakifGunesTTelekom completes Turkish fairy tale in Istanbul". Archived from the original on 2011-03-24. Retrieved 2011-03-20.

External links[edit]