2011 Oceania Athletics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2011 Oceania Athletics Championships
2011 Oceania Championships Logo.png
DatesJune 21–23
Host cityApia, Samoa Samoa
VenueApia Park
LevelSenior
Events35 (18 men, 17 women)
Participation144 (77 east, 67 west) athletes from
22 (11 east, 11 west) nations

The 2011 Oceania Athletics Championships were held at the Apia Park in Apia, Samoa, between June 21–23, 2011.

There were significant changes in the format of the competition. Medals are now awarded in both of the newly formed two regional divisions "East" and "West".

A total of 35 events were contested, 18 by men and 17 by women.

Regional Division East[edit]

Medal summary[edit]

Complete results can be found on the Oceania Athletics Association webpage.[1][2][3][4][5]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +1.2 m/s)  Banuve Tabakaucoro (FIJ) 10.46  Lepani Naivalu (FIJ) 10.82  Andy Lui (TGA) 10.82
200 metres (wind: +1.9 m/s)  Banuve Tabakaucoro (FIJ) 21.01  Lepani Naivalu (FIJ) 22.14  Cameron French (NZL) 22.21
400 metres  Benjamino Maravu (FIJ) 47.93  Siuloga Viliamu (SAM) 50.78
800 metres  Varasiko Toge Tomeru (FIJ) 1:55.02  Rick Mou (PYF) 2:06.10  Jezmond Papu (ASA) 2:43.65
1500 metres  Varasiko Toge Tomeru (FIJ) 4:20.69  Rick Mou (PYF) 4:23.58
5000 metres  Nordine Benfodda (NCL) 15:39.61  Francky Maraetaata (PYF) 17:04.38  Sébastien Guesdon (NCL) 17:20.27
10000 metres  Nordine Benfodda (NCL) 33:08.99  Francky Maraetaata (PYF) 35:12.90
110 metres hurdles (wind: -1.4 m/s)  Ah Chong Sam Chong (SAM) 17.30  Darren Tinai (SAM) 17.87
400 metres hurdles  Cameron French (NZL) 54.25  Phil Simms (NZL) 54.42  Roy Ravana (FIJ) 56.69
High Jump  Raihau Maiau (PYF) 2.02m  Daniel Griffiths (NFK) 1.70m
Long Jump  Raihau Maiau (PYF) 7.58m (wind: -4.3 m/s)  Ryan Howe (NZL) 7.22m (wind: -0.2 m/s)  Okilani Tinilau (TUV) 7.02m (wind: -0.6 m/s)
Triple Jump  Scott Thomson (NZL) 14.39m (wind: +0.8 m/s)  Raihau Maiau (PYF) 14.29m (wind: +1.8 m/s)  Okilani Tinilau (TUV) 13.61m (wind: -1.1 m/s)
Shot Put  Emanuele Fuamatu (SAM) 17.79m  Shaka Sola (SAM) 15.29m  Hau I Hetesi Sakalia (TGA) 12.53m
Discus Throw  Shaka Sola (SAM) 43.10m  Emanuele Fuamatu (SAM) 42.14m  JiNam Hopotoa (NIU) 38.97m
Hammer Throw  Emanuele Fuamatu (SAM) 46.70m  Shaka Sola (SAM) 36.04m
Javelin Throw  Ben Langton-Burnell (NZL) 59.65m  Franco Patu (SAM) 57.56m  Michael Jackson (NIU) 49.04m
4 x 100 metres relay  Fiji
Benjamino Maravu
Lepani Naivalu
Roy Ravana
Banuve Tabakaucoro
41.71  New Zealand
Ryan Howe
Zac Topping
Cameron French
Phil Simms
42.41  Samoa
Siuloga Viliamu
John Bosco Stowers
Pesamino Ivo
Wayne Aimaasu
43.84
4 x 400 metres relay  Fiji
Roy Ravana
Benjamino Maravu
Varasiko Toge Tomeru
Banuve Tabakaucoro
3:17.62  New Zealand
Phil Simms
Ryan Howe
Zac Topping
Cameron French
3:28.30  Samoa
Siuloga Viliamu
Titi Fiaalii
Jack Matoka
Fred Peni
3:36.44

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +1.7 m/s)  Elenoa Sailosi (FIJ) 12.46  Kelsey Berryman (NZL) 12.51  Mariah Ririnui (NZL) 12.74
200 metres (wind: +1.2 m/s)  Elenoa Sailosi (FIJ) 25.39  Suliana Batirau Gusuivalu (FIJ) 25.79  Tracey Hale (NZL) 25.98
400 metres  Miriama Senokonoko (FIJ) 56.44  Suliana Batirau Gusuivalu (FIJ) 57.57  Toimata Mooria (PYF) 64.64
5000 metres  Anne-Sophie Barle (PYF) 19:31.91  Isabelle Oblet (NCL) 19:48.65  Mereseini Naidau (FIJ) 19:52.67
10000 metres  Anne-Sophie Barle (PYF) 41:46.53  Isabelle Oblet (NCL) 42:55.40
100 metres hurdles (wind: +0.3 m/s)  Kelsey Berryman (NZL) 14.78  Kiana Tuituimoeao Mu'amoholeva (TGA) 17.49
400 metres hurdles  Tracey Hale (NZL) 61.60  Ana Kaloucava (FIJ) 66.79
High Jump  Emma Sutherland (NZL) 1.65m
Pole Vault  Dolores Dogba (PYF) 3.00m
Long Jump  Mariah Ririnui (NZL) 5.62m (wind: -3.6 m/s)  Kelsey Berryman (NZL) 5.46m (wind: -0.7 m/s)  Sopolemalama Tuitama (SAM) 5.19m (wind: -1.6 m/s)
Triple Jump  Ana Katiloka (TGA) 11.17m (wind: -0.9 m/s)  Kiana Tuituimoeao Mu'amoholeva (TGA) 10.80m (wind: +1.6 m/s)  Sopolemalama Tuitama (SAM) 10.31m (wind: -0.7 m/s)
Shot Put  Margaret Satupai (SAM) 15.43m  Chei Kenneally (NZL) 13.04m  Tereapii Tapoki (COK) 12.91m
Discus Throw  Margaret Satupai (SAM) 47.12m  Tereapii Tapoki (COK) 46.21m  Jolyn Iro (COK) 26.70m
Hammer Throw  Margaret Satupai (SAM) 43.52m  Chei Kenneally (NZL) 42.13m
Javelin Throw  Teruerani Tanepau (PYF) 42.62m  Tori Peeters (NZL) 42.41m  Patricia Taea (COK) 27.67m
4 x 100 metres relay  Fiji
Suliana Batirau Gusuivalu
Ana Kaloucava
Miriama Senokonoko
Elenoa Sailosi
48.09  New Zealand
Tracey Hale
Mariah Ririnui
Emma Sutherland
Kelsey Berryman
50.04
4 x 400 metres relay  Fiji
Ana Kaloucava
Miriama Senokonoko
Elenoa Sailosi
Suliana Batirau Gusuivalu
4:03.57  New Zealand
Tracey Hale
Tori Peeters
Mariah Ririnui
Kelsey Berryman
4:34.77

Medal Table East (unofficial)[edit]

A medal table was published for both east and west divisions.[6]

  *   Host nation (Samoa)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Fiji (FIJ)125219
2 New Zealand (NZL)711321
3 Samoa (SAM)*76417
4 French Polynesia (PYF)65112
5 New Caledonia (NCL)2215
6 Tonga (TON)1225
7 Cook Islands (COK)0134
8 Norfolk Island (NFK)0101
9 Niue (NIU)0022
 Tuvalu (TUV)0022
11 American Samoa (ASA)0011
Totals (11 nations)35332189


Participation East (unofficial)[edit]

The participation of 77 athletes from 11 countries from the east region could be determined.[7]

East regional division:

Regional Division West[edit]

Medal summary[edit]

Complete results can be found on the Oceania Athletics Association webpage.[1][8][9][10][11]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +0.7 m/s)  Kupun Wisil (PNG) 10.96  Roman Cress (MHL) 11.10  Jimmy Noklam (VAN) 11.32
200 metres (wind: +0.8 m/s)  Roman Cress (MHL) 22.54  Reginald Monagi (PNG) 23.31  Rodman Teltull (PLW) 23.37
400 metres  Mowen Boino (PNG) 48.05  Ethan Millward (AUS) 49.18  David Benjimen (VAN) 49.30
800 metres  Arnold Sorina (VAN) 1:54.64  Kevin Kapmatana (PNG) 1:56.12  Michael Gaitan (GUM) 2:03.54
1500 metres  Derek Mandell (GUM) 4:04.59  Michael Gaitan (GUM) 4:20.95  Joshua Illustre (GUM) 4:47.17
5000 metres  Kupsy Bisamo (PNG) 16:12.94  Philip Nausien (VAN) 16:23.37  Masick Tena (SOL) 16:35.75
10000 metres  Kupsy Bisamo (PNG) 33:18.95  Philip Nausien (VAN) 34:39.85  Chris Votu (SOL) 35:14.97
3000 metres steeplechase  Chris Votu (SOL) 10:23.12  Philip Nausien (VAN) 10:45.95
110 metres hurdles (wind: -1.4 m/s)  Reginald Monagi (PNG) 16.40  Michael Herreros (GUM) 17.31  Clayton Kenty (NMI) 17.43
400 metres hurdles  Mowen Boino (PNG) 51.88  David Benjimen (VAN) 52.94
High Jump  Joshua Hall (AUS) 2.19m  David Jessem (PNG) 1.99m  Reginald Monagi (PNG) 1.85m
Pole Vault  Reginald Monagi (PNG) 3.20m
Long Jump  Boitu Baiteke (KIR) 6.52m (wind: -3.6 m/s)  Reginald Monagi (PNG) 6.03m (wind: -1.5 m/s)  Jonavin Ichihara (NMI) 5.66m (wind: -0.7 m/s)
Triple Jump  Boitu Baiteke (KIR) 13.90m (wind: +0.5 m/s)
Shot Put  Joseph Dabana (NRU) 14.16m
Discus Throw  Mitchell Cooper (AUS) 45.51m  Drew Potts (AUS) 36.28m  Reginald Monagi (PNG) 33.03m
Javelin Throw  Reginald Monagi (PNG) 44.54m  Emelido Digno (MHL) 39.10m
4 x 400 metres relay  Vanuatu
Arnold Sorina
Philip Nausien
Jimmy Noklam
David Benjimen
3:23.23

:  Nathan McConchie (AUS) was listed 4th in 59.59, but there was no information on the 3rd.

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +0.5 m/s)  Madeleine Powell (AUS) 12.34  Helen Philemon (PNG) 12.58  Yvonne Bennet (NMI) 12.59
200 metres (wind: +0.7 m/s)  Venessa Waro (PNG) 25.45  Helen Philemon (PNG) 25.59  Yvonne Bennet (NMI) 25.70
400 metres  Yvonne Bennet (NMI) 57.66  Venessa Waro (PNG) 57.85  Naomi Blaz (GUM) 60.12
800 metres  Emma Dick (AUS) 2:18.99  Amy Atkinson (GUM) 2:25.94  Eunice Steven (PNG) 2:26.10
1500 metres  Emma Dick (AUS) 4:53.88  Amy Atkinson (GUM) 5:04.64  Sharon Kikini Firisua (SOL) 5:06.23
5000 metres  Amy Atkinson (GUM) 19:53.13  Dainah Matekali (SOL) 21:12.18  Bibiana Tinan (PLW) 27:11.59
10000 metres  Dainah Matekali (SOL) 43:12.64
100 metres hurdles (wind: +0.3 m/s)  Madeleine Powell (AUS) 14.34  Eunice Steven (PNG) 16.94  Sierra Daughtry (GUM) 17.88
400 metres hurdles  Lisa Spencer (AUS) 60.77  Sierra Daughtry (GUM) 70.73  Alex Daughtry (GUM) 73.67
High Jump  Tara Strano (AUS) 1.71m  Teagan Harris (AUS) 1.71m  Eunice Steven (PNG) 1.50m
Long Jump  Helen Philemon (PNG) 5.45m (wind: -3.4 m/s)  Eunice Steven (PNG) 4.69m (wind: -1.3 m/s)  Kaingauee David (KIR) 4.52m (wind: -1.2 m/s)
Triple Jump  Naomi Blaz (GUM) 9.88m (wind: +1.3 m/s)  Kaingauee David (KIR) 9.51m (wind: +1.4 m/s)
Shot Put  Rebecca Direen (AUS) 12.27m  Nina Grundler (NRU) 10.08m  Eunice Steven (PNG) 8.86m
Discus Throw  Nina Grundler (NRU) 29.01m
Hammer Throw  Rebecca Direen (AUS) 49.01m
Javelin Throw  Eunice Steven (PNG) 32.71m
4 x 100 metres relay  Australia
Tara Strano
Madeleine Powell
Lisa Spencer
Emma Dick
49.99

Medal Table West (unofficial)[edit]

A medal table was published for both east and west divisions.[6]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Papua New Guinea (PNG)119525
2 Australia (AUS)113014
3 Guam (GUM)35513
4 Vanuatu (VAN)2428
5 Solomon Islands (SOL)2136
6 Kiribati (KIR)2114
7 Nauru (NRU)2103
8 Marshall Islands (MHL)1203
9 Northern Mariana Islands (NMI)1045
10 Palau (PLW)0022
Totals (10 nations)35262283


Participation West (unofficial)[edit]

The participation of 67 athletes from 11 countries from the west region could be determined.[7]

West regional division:

References[edit]

  1. ^ a b Oceania Regional Championships – Samoa 2011, OAA, archived from the original on 2013-04-11, retrieved March 9, 2013
  2. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Tuesday – 21st June – East (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on March 26, 2012, retrieved March 9, 2013
  3. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Wednesday – 22nd June – East (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on August 18, 2011, retrieved March 9, 2013
  4. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Thursday – 23rd June – East (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on March 26, 2012, retrieved March 9, 2013
  5. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – East (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on 2011-08-18, retrieved March 9, 2013
  6. ^ a b OCEANIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS – APIA, SAMOA, 21 – 23 June 2011 – MEDAL COUNT (PDF), OAA, retrieved March 9, 2013[permanent dead link]
  7. ^ a b Oceania Regional Championships Handbook – includes official program and athletes/federations competing. Updated 14 June 2011 (PDF), OAA, June 14, 2011, retrieved March 9, 2013[permanent dead link]
  8. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Tuesday – 21st June – West (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on 2012-03-26, retrieved March 9, 2013
  9. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Wednesday – 22nd June – West (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on August 18, 2011, retrieved March 9, 2013
  10. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – Thursday – 23rd June – West (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on March 26, 2012, retrieved March 9, 2013
  11. ^ Oceania Regional Championships 2011 – 21/06/2011 to 23/06/2011 – Apia Park, Apia – Samoa – Results – West (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on 2011-08-18, retrieved March 9, 2013