2013 Oceania Youth Athletics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
XII Oceania Youth Athletics Championships
DatesJune 3–5
Host cityPapeete, Tahiti, French Polynesia French Polynesia
VenueStade Pater Te Hono Nui
LevelYouth (U18)
Events40 (21 boys, 19 girls)
Participation116 athletes from
15 + 2 regional teams nations

The 2013 Oceania Youth Athletics Championships were held at the Stade Pater Te Hono Nui in Papeete, French Polynesia, between June 3–5, 2013. They were held together with the 2013 Oceania Open Championships. Detailed reports on a day by day basis were given.[1][2][3]

A total of 40 events were contested, 21 by boys and 19 by girls.

Medal summary[edit]

Complete results can be found on the Oceania Athletics Association webpage.[4]

Boys (U18)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: -0.4 m/s) Joshua Billington
 New Zealand
11.03 Austen Heuvel
 New Zealand
11.08 Jacob Matson
 New Zealand
11.15
200 metres (wind: -1.5 m/s) James Kermond
 Australia
22.07 Namataiki Tevenino
 French Polynesia
23.41 Faresa Kapisi
 American Samoa
23.51
400 metres James Kermond
 Australia
47.93 Bailey Stewart
 New Zealand
48.88 Joshua Ledger
 New Zealand
49.61
800 metres Bailey Stewart
 New Zealand
1:56.88 Joshua Ledger
 New Zealand
1:58.53 Tom Joe
 Vanuatu
2:02.46
1500 metres Joshua Kentwell
 Australia
4:04.91 Jordan De Spong
 New Zealand
4:08.23 Tom Joe
 Vanuatu
4:12.74
3000 metres Rosfelo Siosi
 Solomon Islands
9:35.93 Louis Ligerot
 French Polynesia
9:56.37 Etienne Fleure
Flag of Tahiti.svg Tahiti West Coast
10:09.27
2000 metres steeplechase Joshua Kentwell
 Australia
6:23.80 Jordan De Spong
 New Zealand
6:27.18 Lilian Boileau
 French Polynesia
7:17.94
110 metres hurdles (wind: +0.1 m/s) Eliot Wilkins
 Australia
14.61 Luca Denee
 New Zealand
15.45
400 metres hurdles Rene Zacchini
 Australia
55.09 Josh Stockill
 Australia
55.11
High Jump Cory McDermott
 New Zealand
1.95m Robin Hilaire
 French Polynesia
1.85m Taurere Teganahau
 French Polynesia
1.70m
Pole Vault Luca Denee
 New Zealand
4.70m Robin Hilaire
 French Polynesia
3.60m Reggie Taumaa
 French Polynesia
3.00m
Long Jump Joshua Billington
 New Zealand
6.85m (wind: -0.4 m/s) Taurere Teganahau
 French Polynesia
6.36m (wind: +0.0 m/s) Sean Pay
 New Zealand
6.12m (wind: +0.0 m/s)
Triple Jump Sean Pay
 New Zealand
13.35m (wind: +0.0 m/s) Caleb Bensemann
 New Zealand
13.03m (wind: +0.0 m/s)
Shot Put Sandy Dalton
 Australia
16.48m Ashley Craig
 New Zealand
16.02m Toriki Rey
 French Polynesia
11.29m
Discus Throw Sandy Dalton
 Australia
49.19m Ashley Craig
 New Zealand
38.60m Taui Saisai Hauma
 Tuvalu
29.71m
Hammer Throw Sandy Dalton
 Australia
65.11m Ashley Craig
 New Zealand
49.59m
Javelin Throw Robin Hilaire
 French Polynesia
48.33m
Octathlon Aaron Booth
 New Zealand
5231 Joseph Staladi
 New Zealand
4486 Robin Hilaire
 French Polynesia
4401
5000 metre Walk Kyle Bird
 Australia
25:33.61
4 x 100 metres relay  New Zealand
Rene Zacchini
Josh Stockill
Patrick Frith
James Kermond
45.10
4 x 400 metres relay  Australia}
Rene Zacchini
Josh Stockill
Patrick Frith
James Kermond
3:22.83  New Zealand
Bailey Stewart
Jordan De Spong
Joshua Ledger
Caleb Bensemann
3:27.89

Girls (U18)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: -0.5 m/s) Mikaela Jefferson
 New Zealand
12.52 Raquel Walker
 Guam
13.03 Christina Ashton
 New Zealand
13.03
200 metres (wind: +0.3 m/s) Carlie Whitford
 Australia
26.15 Raquel Walker
 Guam
26.71 Regine Tugade
 Guam
26.84
400 metres Alina Tape
 Australia
58.86 Jemima Tennekoon
 New Zealand
59.91 Rita Fontaine
Northern Territory/Queensland North Australia
60.77
800 metres Alina Tape
 Australia
2:11.41 Arianna Lord
 New Zealand
2:11.45 Isabella Smith
 Australia
2:11.90
1500 metres Arianna Lord
 New Zealand
4:40.48 Isabella Smith
 Australia
4:40.77 Bethany Croft
 Australia
4:58.70
3000 metres Chloe Andres
 French Polynesia
11:48.92 Tiphanie Saint-Blancat
 French Polynesia
12:02.40 Gabrielle Race
 Northern Mariana Islands
12:33.12
2000 metres steeplechase Georgia Winkcup
 Australia
7:09.24 Bethany Croft
 Australia
7:22.93 Ffion Muhl
 New Zealand
8:00.07
100 metres hurdles (wind: +0.0 m/s) Carlie Whitford
 Australia
14.43 Michaela Emblem
 Australia
14.51 Natalie Setiadji
 Australia
14.73
400 metres hurdles Carlie Whitford
 Australia
64.76 Kristin Kalemusic
 Australia
68.72 Chloe Botella
Northern Territory/Queensland North Australia
74.71
High Jump Aprille Mincher
 New Zealand
1.58m Chloe Botella
Northern Territory/Queensland North Australia
1.58m Nahema Agussan
Flag of Tahiti.svg Tahiti West Coast
1.49m
Long Jump Kate Plimmer
 New Zealand
5.34m (wind: -0.8 m/s) Emma Hopcroft
 New Zealand
5.07m (wind: +0.5 m/s) Teiti Tupuna
 Cook Islands
4.91m (wind: -0.1 m/s)
Triple Jump Aprille Mincher
 New Zealand
10.90m (wind: +0.7 m/s) Kate Plimmer
 New Zealand
10.77m (wind: +0.0 m/s) Emma Hopcroft
 New Zealand
10.64m (wind: +1.2 m/s)
Shot Put Luisa Sekona
 Australia
14.88m Kamaia Peina
 Australia
13.98m Katie Smith
 New Zealand
13.78m
Discus Throw Kirsty Williams
 Australia
45.27m Lauren Bruce
 New Zealand
39.22m Monica Dimon
 Australia
37.82m
Hammer Throw Lauren Bruce
 New Zealand
55.10m Taylor Jade Minslow
 Australia
49.01m Emma Kruszona
 New Zealand
48.32m
Javelin Throw Emilie Falelavaki
Wallis and Futuna/ Wallis and Futuna
46.50m Laura Overton
 New Zealand
45.41m Kamaia Peina
 Australia
42.58m
5000 metre Walk Jasmine Dighton
 Australia
25:56.67 Tayla-Paige Billington
 Australia
26:16.73
4 x 100 metres relay  New Zealand
Christina Ashton
Sian Chapman
Mikaela Jefferson
Kate Plimmer
50.73  French Polynesia
Tea Boyer
Hinatea Pito
HerEani Manate
Taiana Mothe
52.69 Flag of Tahiti.svg Tahiti West Coast
Kahaia Dauphin
Lea Pouliquen
Nahema Agussan
Tahiona Doucet
53.39
4 x 400 metres relay  Australia
Kristin Kalemusic
Alina Tape
Isabella Smith
Bethany Croft
4:03.45  New Zealand
Mikaela Jefferson
Arianna Lord
Kate Plimmer
Jemima Tennekoon
4:09.40

Medal table (unofficial)[edit]

  *   Host nation (French Polynesia)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Australia218534
2 New Zealand1519842
3 French Polynesia*27514
4 Solomon Islands1001
Wallis and Futuna/ Wallis and Futuna1001
6 Guam0213
7Northern Territory/Queensland North Australia0123
8Flag of Tahiti.svg Tahiti West Coast0033
9 Vanuatu0022
10 American Samoa0011
 Cook Islands0011
 Northern Mariana Islands0011
 Tuvalu0011
Totals (13 nations)403730107

Participation (unofficial)[edit]

According to an unofficial count, 116 athletes from 17 countries participated. In addition to 14 OAA member and 1 associate member teams, there was a team from Wallis and Futuna, which is no OAA member, and two regional teams: A local team dubbed "Tahiti West Coast"[5] (TWC in the result lists)[4] and a "Regional Australia Team"[6] (RAT in the result lists)[4] including athletes with "their normal place of residence in Northern Australia (defined as comprising the Northern Territory and any parts of Western Australia and Queensland, north of 26th parallel south latitude)."

References[edit]

  1. ^ Day One of Competition – Oceania Athletics Championships, Tahiti 3rd June, 2013, OAA, June 5, 2013, retrieved July 2, 2013
  2. ^ Day Two of Competition – Oceania Athletics Championships, Tahiti 4th June, 2013, OAA, June 6, 2013, retrieved July 2, 2013
  3. ^ Day Three of Competition – Oceania Athletics Championships, Tahiti 5th June, 2013, OAA, June 8, 2013, retrieved July 2, 2013
  4. ^ a b c Oceania Area Championships 2013 - 3/06/2013 to 5/06/2013 - Pater Stadium, Papeete - Results (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on March 4, 2016, retrieved July 2, 2013
  5. ^ Tahitian Teams’ Final Preparation for the 2013 Oceania Athletics Championships, OAA, May 30, 2013, retrieved July 2, 2013
  6. ^ Regional Australia Selection Policy - OCEANIA OPEN AND UNDER 18 AREA CHAMPIONSHIPS PAPEETE, TAHITI - 3 – 5 JUNE 2013 (PDF), Athletics Australia, May 30, 2013, retrieved July 2, 2013