2014 Oceania Junior Athletics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
VI Oceania Junior Athletics Championships
DatesJune 24–26
Host cityAvarua, Rarotonga, Cook Islands Cook Islands
VenueBCI Stadium
LevelJunior
Events41 (20 men, 21 women)
Participation140 athletes from
21 nations

The 2014 Oceania Junior Athletics Championships were held at the BCI Stadium in Avarua, Rarotonga, Cook Islands, between June 24–26, 2014. They were held together with the 2014 Oceania Senior Championships, and there were also exhibition events for masters, and athletes with a disability (parasports).[1] Detailed reports on a day by day basis were given.[2][3][4]

In the junior category, a total of 41 events were contested, 20 by men and 21 by women.

Medal summary[edit]

Complete results can be found on the Oceania Athletics Association webpage.[5]

Boys (U20)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +2.2 m/s) Nicholas Bate
 Australia
10.65 w Peauope Suli Fifita
 Tonga
10.77 w Apolosi Ratumudu
 Fiji
10.77 w
200 metres (wind: +1.7 m/s) Nicholas Bate
 Australia
21.41 CR Batinisavu Uluiyata
 Fiji
21.86 Sean J. Fitzsimmons
 Australia
21.87
400 metres Batinisavu Uluiyata
 Fiji
47.67 CR Sean J. Fitzsimmons
 Australia
48.14 Kaminiel Matlaun
 Papua New Guinea
48.18
800 metres Alec Arnold
 Australia
1:55.61 Theunis Pieters
 New Zealand
1:56.75 Joshua Kentwell
 Australia
1:59.67
1500 metres Alec Arnold
 Australia
4:11.56 Joshua Kentwell
 Australia
4:11.87 John Aquino
 Guam
4:14.76
5000 metres John Aquino
 Guam
16:01.79 Matthew Dryden
 New Zealand
16:09.44 Rosfelo Siosi
 Solomon Islands
16:14.63
10000 metres Matthew Dryden
 New Zealand
34:02.75 CR Rosfelo Siosi
 Solomon Islands
34:52.47 Derickson Antibas
 Marshall Islands
41:31.44
3000 metres steeplechase Loïc Mevel
 French Polynesia
10:29.55 Louis Ligerot
 French Polynesia
10:31.51
110 metres hurdles (wind: -1.8 m/s) Namataiki Tevenino
 French Polynesia
15.15 Jordan Mills
 Australia
15.20 Johnny Quitigua
 Guam
16.55
400 metres hurdles Matthew Crowe
 Australia
54.91 Robert Broadhead
 Australia
56.26 Peniel Joshua
 Papua New Guinea
57.14
High Jump Cedric Dubler
Australia Australia HPTC
2.09m Jason Strano
 Australia
2.00m James Jeffrey
 Australia
1.97m
Long Jump Nicholas van Gelder
 Australia
7.21m (wind: -1.0 m/s) CR Waisale Dausoko
 Fiji
6.94m (wind: +0.0 m/s) Charles Rosas
Northern Territory/Queensland North Australia
6.17m (wind: -0.8 m/s)
Triple Jump Charles Rosas
Northern Territory/Queensland North Australia
14.03m (wind: +0.7 m/s) Johnny Quitigua
 Guam
12.50m (wind: +1.3 m/s) Makalea Foliaki
 French Polynesia
12.45m (wind: +1.9 m/s)
Shot Put Brody James
 Australia
14.62m Jinnam Hopotoa
 Niue
13.97m Denzelle To'o
 Cook Islands
13.64m
Discus Throw Brody James
 Australia
47.40m Hamish Dewar
 New Zealand
44.03m Denzelle To'o
 Cook Islands
43.71m
Hammer Throw Tom Quinn
 New Zealand
55.16m Bradley Herbert
 Australia
46.91m Jack Bannister
Northern Territory/Queensland North Australia
39.44m
Javelin Throw Ikipa Misikea
 Niue
45.79m William Pasisi
 Niue
42.98m Pedro Aquiningoc
 Guam
40.86m
Octathlon Max Attwell
 New Zealand
5282 Lachlan Calvert
 Australia
5149 Hamish Dewar
 New Zealand
4551
4 x 100 metres relay  Australia
Sean J. Fitzsimmons
Nicholas Bate
Vandy Kanneh
Rene Zacchini
42.64  Niue
Roynuka Nukanuka
William Pasisi
Jinnam Hopotoa
Ikipa Misikea
47.10 Northern Territory/Queensland North Australia
Charles Rosas
Jack Bannister
Travis Andison
Khyle Tucker
47.35
4 x 400 metres relay  Australia
Rene Zacchini
Matthew Crowe
Robert Broadhead
Sean J. Fitzsimmons
3:22.72 CR  New Zealand
Dhruv Raman
Theunis Pieters
Max Attwell
Alexander Howden
3:27.05  Guam
Johnny Quitigua
John Aquino
Pedro Aquiningoc
Bleu Perez
3:48.70

Girls (U20)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres (wind: +1.8 m/s) Georgia Hulls
 New Zealand
12.20 CR Caitlyn George
 New Zealand
12.28 Caitlin Newson
 Australia
12.49
200 metres (wind: -0.2 m/s) Georgia Hulls
 New Zealand
24.88 CR Caitlyn George
 New Zealand
25.26 Regine Tugade
 Guam
25.52
400 metres Grace Victor
 Australia
55.99 Jessica Haig
 Australia
56.44 Maddy Scott
 Australia
56.56
800 metres Holly Manning
 New Zealand
2:11.17 CR Grace Victor
 Australia
2:13.92 Isabella Smith
 Australia
2:14.78
1500 metres Georgia Winkcup
 Australia
4:29.97 CR Isabella Smith
 Australia
4:37.78 Arianna Lord
 New Zealand
4:38.97
5000 metres Chloé Andres
 French Polynesia
20:20.02 Genina Criss
 Guam
21:49.27
10000 metres Libby Jacques
 Australia
37:54.18 Jayde Hill
 Australia
40:06.92 Chloé Andres
 French Polynesia
42:12.93
3000 metres steeplechase Georgia Winkcup
 Australia
10:37.91 CR
100 metres hurdles (wind: +0.1 m/s) Natalie Setiadji
 Australia
15.01 Jacinta Fisher
 Australia
15.35
400 metres hurdles Kasey Moore
 Australia
64.86 Raylyne Kanam
 Papua New Guinea
66.26 Emily-Claire Bass
Northern Territory/Queensland North Australia
66.31
High Jump Anna Staib
 Australia
1.63m Rosie Elliott
 New Zealand
1.63m Nahema Agussan
 French Polynesia
1.45m
Long Jump Tea Boyer
 French Polynesia
4.98m w (wind: +2.4 m/s) Brooke Somerfield
 New Zealand
4.97m (wind: +1.8 m/s) Shannon Reynolds
Northern Territory/Queensland North Australia
4.91m w (wind: +3.5 m/s)
Triple Jump Anna Thomson
 New Zealand
11.66m (wind: +0.0 m/s) Jacinta Fisher
 Australia
11.60m w (wind: +3.3 m/s) Atipa Mabonga
 New Zealand
11.50m (wind: +0.5 m/s)
Shot Put Ata Maama Tu'utafaiva
 Tonga
13.39m Brianna Bortolanza
 Australia
12.53m Maddy Bergfield
 Australia
12.04m
Discus Throw Phoebe Sloane
 Australia
43.43m Maddy Bergfield
 Australia
41.30m Stephanie Wadsworth
 Australia
37.92m
Hammer Throw Laura Herbert
 Australia
53.29m Brianna Smith
Northern Territory/Queensland North Australia
45.25m Shanen Layden
Northern Territory/Queensland North Australia
44.00m
Javelin Throw Adrine Monagi
 Papua New Guinea
38.26m Kimberley Bright-Mync
Northern Territory/Queensland North Australia
35.91m Tatiana Sherwin
 Cook Islands
26.89m
Heptathlon Christie Molloy
 Australia
4242 Adrine Monagi
 Papua New Guinea
4226 Rachel Gould
Northern Territory/Queensland North Australia
3636
5000 metres track walk Jayde Hill
 Australia
24:55.14 Stephanie Grujoski
 Australia
28:21.61
4 x 100 metres relay  New Zealand
Caitlyn George
Brooke Somerfield
Rosie Elliott
Georgia Hulls
49.44  Australia
Natalie Setiadji
Caitlin Newson
Jacinta Fisher
Grace Victor
49.58 Northern Territory/Queensland North Australia
Shannon Reynolds
Emily-Claire Bass
Kayla Horne
Rita Fontaine
50.58
4 x 400 metres relay  Australia
Maddy Scott
Jessica Haig
Kasey Moore
Grace Victor
3:54.91 CR  New Zealand
Caitlyn George
Arianna Lord
Holly Manning
Georgia Hulls
4:04.59 Northern Territory/Queensland North Australia
Rita Fontaine
Shannon Reynolds
Rachel Gould
Emily-Claire Bass
4:11.85

Medal table (unofficial)[edit]

  *   Host nation (Cook Islands)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Australia2217847
2 New Zealand89320
3 French Polynesia4138
4 Niue1304
5Northern Territory/Queensland North Australia12912
6 Guam1258
7 Papua New Guinea1225
8 Fiji1214
9 Tonga1102
10Australia Australia HPTC1001
11 Solomon Islands0112
12 Cook Islands*0033
13 Marshall Islands0011
Totals (13 nations)414036117

Participation[edit]

According to an unofficial count, 140 athletes from 21 countries participated. As in the years before, there was also a "Regional Australia Team" (dubbed "RAT" in the results list) recruited by Athletics North Queensland and Athletics Northern Territory.[6] Moreover, there was an athlete (Australian Cedric Dubler) representing the IAAF High-Performance Training Centre (HPTC) in Varsity Lakes, Queensland, Australia.[7][8] Some athletes competed in both the junior and the senior category.

References[edit]

  1. ^ Oceania Athletics Championships - Rarotonga 2014 - Competition Manual (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on 2014-07-14, retrieved July 1, 2014
  2. ^ Oceania Athletics Championships - Rarotonga, Cook Islands Day One Competition – Tuesday 24th June, 2014, OAA, 27 June 2014, retrieved July 1, 2014
  3. ^ Oceania Athletics Championships - Rarotonga, Cook Islands Day Two Competition – Wednesday 25th June, 2014, OAA, 27 June 2014, retrieved July 1, 2014
  4. ^ Oceania Athletics Championships - Rarotonga, Cook Islands Day Three Competition – Thursday 26th June, 2014, OAA, 1 July 2014, retrieved July 1, 2014
  5. ^ Oceania Athletics Championships - Rarotonga 2014 - Results (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on July 14, 2014, retrieved July 1, 2014
  6. ^ 2014 Regional Australia Team Announced, Athletics North Queensland, 8 May 2014, archived from the original on 25 June 2014, retrieved 1 July 2014
  7. ^ Oceania Athletics Association - High-Performance Training Centre (PDF), OAA, archived from the original (PDF) on October 30, 2013, retrieved July 1, 2014
  8. ^ HIGH PERFORMANCE TRAINING CENTRES, IAAF, retrieved July 1, 2014