2016–17 EuroCup Women

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2016–17 EuroCup Women
LeagueEuroCup Women
SportBasketball
Regular season
Final
ChampionsTurkey Yakın Doğu Üniversitesi
  Runners-upTurkey Bellona AGÜ
EuroCup Women seasons

The 2016–17 EuroCup Women is the fifteenth edition of FIBA Europe's second-tier international competition for women's basketball clubs under such name.

Teams[edit]

Teams were confirmed by FIBA Europe on 22 June 2016.[1]

Regular season
Conference 1 Conference 2
Russia Sparta&K Moscow Region (4th) Hungary Aluinvent DVTK Miskolc (4th) France Cavigal Nice Basket (3rd) Belgium Mithra Castors Braine (1st)
Russia PBC MBA Moscow (5th) Slovakia Good Angels Košice (1st) France Basket Landes (4th) Belgium Belfius Namur Capitale (2nd)
Russia Dynamo Novosibirsk (6th) Lithuania Hoptrans Sirenos (1st) Czech Republic Basketball Nymburk (2nd) Sweden Luleå BBK (1st)
Turkey AGÜ Spor (4th) Israel Maccabi Bnot Ashdod (1st) Spain Spar CityLift Girona (2nd) Sweden Udominate Basket (2nd)
Turkey Galatasaray Odeabank (5th) Latvia TTT Riga (1st) Italy Virtus Eirene Ragusa (3rd) Germany TSV 1880 Wasserburg (1st)
Hungary PINKK-Pécsi 424 (3rd) Greece Olympiacos (1st) Italy Umana Reyer Venezia (4th) Portugal Clube União Sportiva (1st)
Qualification round
Conference 1 Conference 2
Russia Enisey Krasnoyarsk (7th) Turkey Yakın Doğu Üniversitesi(8th)* France Flammes Carolo Basket (6th) Germany Stars Keltern (4th)
Russia Chevakata (8th) Hungary PEAC-Pécs (5th) France Nantes Reze (8th) Germany Eisvögel USC Freiburg (9th)
Turkey İstanbul Üniversitesi (6th) Hungary Cegléd (6th) Czech Republic Valosun KP Brno (5th) Switzerland Elfic Fribourg Basket (2nd)
Turkey Canik Belediye (7th) Slovakia Piešťanské Čajky (2nd) Poland Basket 90 Gdynia (5th) Netherlands Amsterdam Angels (n/a)
* Since Northern Cyprus is not a member of FIBA, Northern Cypriot Yakin Dogu University registered in Turkey's basketball league to compete in FIBA Eurocup.[2]

Pots[edit]

Draw seedings for Conference 1 Qualifiers:

Seed1 Seed2
Turkey İstanbul Üniversitesi Slovakia Piešťanské Čajky
Hungary PEAC-Pécs Turkey Canik Belediye
Russia Chevakata Hungary Cegléd
Russia Enisey Krasnoyarsk Turkey Yakın Doğu Üniversitesi

Draw seedings for Conference 1 Regular Season:

Seed1 Seed2 Seed3 Seed4
Turkey Galatasaray Odeabank Hungary Aluinvent DVTK Miskolc Russia Dynamo Novosibirsk Winner Qualifier 1
Russia Sparta&K Moscow Region Israel Maccabi Bnot Ashdod Russia PBC MBA Moscow Winner Qualifier 2
Turkey AGÜ Spor Hungary PINKK-Pécsi 424 Lithuania Hoptrans Sirenos Winner Qualifier 3
Slovakia Good Angels Košice Latvia TTT Riga Greece Olympiacos Winner Qualifier 4

Draw seedings for Conference 2 Qualifiers:

Seed1 Seed2
France Nantes Reze Netherlands Amsterdam Angels
France Flammes Carolo Basket Poland Basket 90 Gdynia
Czech Republic Valosun KP Brno Germany Stars Keltern
Switzerland Elfic Fribourg Basket Germany Eisvögel USC Freiburg

Draw seedings for Conference 2 Regular Season:

Seed1 Seed2 Seed3 Seed4
Belgium Mithra Castors Braine Czech Republic Basketball Nymburk Sweden Luleå BBK Winner Qualifier 5
France Basket Landes Italy Umana Reyer Venezia Portugal Clube União Sportiva Winner Qualifier 6
Belgium Belfius Namur Capitale Sweden Udominate Basket France Cavigal Nice Basket Winner Qualifier 7
Germany TSV 1880 Wasserburg Spain Spar CityLift Girona Italy Virtus Eirene Ragusa Winner Qualifier 8

Qualification round[edit]

Conference 1[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PEAC-Pécs Hungary 142–138 Slovakia Piešťanské Čajky 64–74 78–64
Canik Belediye Turkey 152–140 Russia Chevakata 82–79 70–61
Yakın Doğu Üniversitesi Turkey 139–121 Turkey İstanbul Üniversitesi 82–53 57–68
Cegléd Hungary 159–139 Russia Enisey Krasnoyarsk 94–72 65–67

Conference 2[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Basket 90 Gdynia Poland 126–149 Switzerland Elfic Fribourg Basket 74–64 52–85
Eisvögel USC Freiburg Germany 121–151 France Flammes Carolo Basket 64–71 57–80
Amsterdam Angels Netherlands 148–164 France Nantes Reze 66–87 82–77
Stars Keltern Germany 142–114 Czech Republic Valosun KP Brno 69–59 73–55

Group stage[edit]

Conference 1[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification MAC CEG SPA HOP
1 Israel Maccabi Bnot Ashdod 6 5 1 434 389 +45 11 Advance to round of 16 63–59 63–50 84–65
2 Hungary VBW Cegléd 6 4 2 425 382 +43 10 81–82 62–50 68–60
3 Russia Sparta&K Moscow Region 6 2 4 383 402 −19 8 60–71 66–79 78–59
4 Lithuania Hoptrans Sirenos 6 1 5 387 456 −69 7 74–71 61–76 68–79
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group B[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification AGÜ PEA DMO PEC
1 Turkey Bellona AGÜ 6 6 0 444 370 +74 12 Advance to round of 16 74–73 81–69 65–47
2 Hungary PEAC-Pécs 6 3 3 436 391 +45 9 62–69 87–61 71–48
3 Russia MBA Moscow 6 3 3 398 436 −38 9 51–71 73–69 67–63
4 Hungary PINKK-Pécsi 424 6 0 6 351 432 −81 6 62–84 66–74 65–71
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group C[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification GAL TTT DNO CAN
1 Turkey Galatasaray 6 6 0 485 377 +108 12 Advance to round of 16 77–66 75–52 87–66
2 Latvia TTT Rīga 6 4 2 461 372 +89 10 60–83 78–59 98–62
3 Russia Dynamo Novosibirsk 6 1 5 369 424 −55 7 58–73 56–65 89–70
4 Turkey Canik Belediye 6 1 5 371 513 −142 7 75–90 35–94 63–55
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group D[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification YAK KOŠ OLY MIS
1 Turkey Yakın Doğu Üniversitesi 6 6 0 441 326 +115 12 Advance to round of 16 70–46 83–63 93–46
2 Slovakia Good Angels Košice 6 3 3 410 404 +6 9 65–69 72–59 82–67
3 Greece Olympiacos 6 3 3 414 406 +8 9 53–55 85–78 93–58
4 Hungary Aluinvent Miskolc 6 0 6 338 467 −129 6 53–71 54–67 60–61
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Conference 2[edit]

Group E[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification RAG NYM NAN NAM
1 Italy Virtus Eirene Ragusa 6 5 1 363 300 +63 11 Advance to round of 16 50–52 67–50 59–56
2 Czech Republic Nymburk 6 4 2 364 329 +35 10 53–58 66–54 70–41
3 France Nantes Rezé 6 3 3 373 364 +9 9 46–65 72–62 74–52
4 Belgium Namur 6 0 6 298 405 −107 6 43–64 54–61 52–57
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group F[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification GIR KEL BRA CUS
1 Spain Spar CityLift Girona 6 6 0 457 357 +100 12 Advance to round of 16 65–54 74–60 89–67
2 Germany Rutronik Stars Keltern 6 3 3 405 391 +14 9 66–83 68–69 73–62
3 Belgium Mithra Castors Braine 6 3 3 424 355 +69 9 56–65 62–68 97–42
4 Portugal União Sportiva 6 0 6 313 496 −183 6 54–81 50–76 38–80
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group G[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification VEN NIC FRI LAN
1 Italy Reyer Venezia 6 4 2 413 377 +36 10 Advance to round of 16 65–42 63–56 89–78
2 France Cavigal Nice 6 4 2 371 376 −5 10 57–52 80–55 67–64
3 Switzerland Elfic Fribourg 6 2 4 360 391 −31 8 61–64 62–68 62–54
4 France Landes 6 2 4 419 419 0 8 83–80 78–57 62–64
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group H[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification FLA WAS UDO LUL
1 France Flammes Carolo 6 6 0 484 367 +117 12 Advance to round of 16 69–62 83–72 79–47
2 Germany Wasserburg 6 3 3 475 396 +79 9 51–70 82–83 75–59
3 Sweden Umeå Udominate 6 3 3 435 488 −53 9 68–86 66–99 73–71
4 Sweden Luleå 6 0 6 360 503 −143 6 67–97 49–86 67–73
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Round of 16[edit]

Qualified teams[edit]

The winners and runners-up of each of the eight groups in the group stage qualify for the final stages.

Group Winners Runners-up
A Israel Maccabi Bnot Ashdod Hungary VBW Cegléd
B Turkey Bellona AGÜ Hungary PEAC-Pécs
C Turkey Galatasaray Latvia TTT Rīga
D Turkey Yakın Doğu Üniversitesi Slovakia Good Angels Košice
E Italy Virtus Eirene Ragusa Czech Republic Nymburk
F Spain Spar CityLift Girona Germany Rutronik Stars Keltern
G Italy Reyer Venezia France Cavigal Nice
H France Flammes Carolo Germany Wasserburg

Seeding[edit]

The qualified teams are seeded in the round of 16 according to their results in the group stage.[3]

Seed Grp Team Pld W L PF PA PD Pts
1 H France Carolo 6 6 0 484 367 +117 12
2 D Turkey Yakın Doğu Üniversitesi 6 6 0 441 326 +115 12
3 C Turkey Galatasaray 6 6 0 485 377 +108 12
4 F Spain Spar CityLift Girona 6 6 0 457 357 +100 12
5 B Turkey Bellona AGÜ 6 6 0 444 370 +74 12
6 E Italy Virtus Eirene Ragusa 6 5 1 363 300 +63 11
7 A Israel Maccabi Bnot Ashdod 6 5 1 434 389 +45 11
8 C Latvia TTT Rīga 6 4 2 461 372 +89 10
9 A Hungary VBW Ceglédi 6 4 2 425 382 +43 10
10 G Italy Reyer Venezia 6 4 2 413 377 +36 10
11 E Czech Republic Nymburk 6 4 2 364 329 +35 10
12 G France Cavigal Nice 6 4 2 371 376 −5 10
13 H Germany Wasserburg 6 3 3 475 396 +79 9
14 B Hungary PEAC-Pécs 6 3 3 436 391 +45 9
15 F Germany Rutronik Stars Keltern 6 3 3 405 391 +14 9
16 D Slovakia Good Angels Košice 6 3 3 410 404 +6 9
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.

Games[edit]

Seed in parentheses.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
(16) Good Angels Košice Slovakia 141–136 France Flammes Carolo (1) 83–64 58–72
(15) Rutronik Stars Keltern Germany 120–161 Turkey Yakın Doğu Üniversitesi (2) 62–76 58–85
(14) PEAC-Pécs Hungary 116–152 Turkey Galatasaray (3) 67–71 49–81
(13) Wasserburg Germany 133–145 Spain Spar CityLift Girona (4) 62–66 71–79
(12) Cavigal Nice France 106–144 Turkey Bellona AGÜ (5) 50–78 56–66
(11) Nymburk Czech Republic 110–128 Italy Virtus Eirene Ragusa (6) 53–57 57–71
(10) Reyer Venezia Italy 130–103 Israel Maccabi Bnot Ashdod (7) 58–52 72–51
(9) VBW Ceglédi Hungary 130–127 Latvia TTT Rīga (8) 73–66 57–61

Round of 8[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Good Angels Košice Slovakia 156–134 Hungary VBW Ceglédi 79–64 77–70
Reyer Venezia Italy 110–122 Turkey Yakın Doğu Üniversitesi 65–56 45–66
Virtus Eirene Ragusa Italy 133–145 Turkey Galatasaray 67–77 66–68
Spar CityLift Girona Spain 125–148 Turkey Bellona AGÜ 71–63 54–85

Final bracket[edit]

Qualified teams[edit]

The quarter-finals involves eight teams: the four teams which qualified as winners of the Rounf of 8, the two fifth-placed and the two sixth-placed teams from the Euroleague Regular Season.

Each tie is played, as the Round of 16 and Round of 8, over two legs, with each team playing one leg at home.

Qualified from Round of 8 Transferred from Euroleague
Turkey Bellona AGÜ Poland Wisła Can-Pack Kraków
Turkey Yakın Doğu Üniversitesi Turkey Hatay BŞB
Turkey Galatasaray France BLMA
Slovakia Good Angels Košice France Villeneuve-d'Ascq

Bracket[edit]

 
Quarterfinals
March 7 and 10
Semifinals
March 21 and 24
Finals
April 5 and 12
 
                
 
 
 
 
Poland Wisła Can-Pack Kraków5776133
 
 
 
Turkey Hatay BŞB6977 146
 
Turkey Hatay BŞB6558123
 
 
 
Turkey Bellona AGÜ 7164 135
 
France BLMA6568133
 
 
 
Turkey Bellona AGÜ8573 158
 
Turkey Bellona AGÜ6958127
 
 
 
Turkey Yakın Doğu Üniversitesi7363 136
 
Slovakia Good Angels Košice7366139
 
 
 
Turkey Galatasaray6282 144
 
Turkey Galatasaray8168149
 
 
 
Turkey Yakın Doğu Üniversitesi 8781 168
 
France Villeneuve-d'Ascq6761128
 
 
Turkey Yakın Doğu Üniversitesi6873 141
 
2016–17 EuroCup Women Champions
Turkey
Yakın Doğu Üniversitesi
1st title

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "2016-17 EuroLeague Women and EuroCup Women clubs confirmed". FIBA Europe. 22 June 2016.
  2. ^ NEU Official Website...Representing the Turkish Republic of Northern Cyprus at the EuroCup Women’s Basketball,...
  3. ^ Competition System

External links[edit]