2016 Finswimming World Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
19th Finswimming World Championships
2016 Finswimming World Championships.png
VenueSwimming Pool Neas Ionias “Vasilis Polymeros”
LocationVolos, Greece
Dates24–28 July
Competitors432

The 19th Finswimming World Championships was held in Volos, Greece at the Swimming Pool Neas Ionias “Vasilis Polymeros” from 24 to 28 July 2016.[1]

Medal overview[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m surface  Mauricio Fernández (COL) 15.00 WR  Loukas Karetzopoulos (GRE) 15.24  Aleksey Kazantsev (RUS) 15.47
100 m surface  Max Poschart (GER) 34.22  Alexandre Noir (FRA) 34.48  Loukas Karetzopoulos (GRE) 34.55
200 m surface  Juan Ocampo (COL) 1:19.76  Dmitrii Zhurman (RUS) 1:20.76  Dmitrii Kokorev (RUS) 1:20.83
400 m surface  Antonios Tsourounakis (GRE) 2:58.12  Evgeny Smirnov (RUS) 2:58.85  Christos Christoforidis (GRE) 2:59.29
800 m surface  Alexey Shafigulin (RUS) 6:19.28  Christos Christoforidis (GRE) 6:21.54  Oleksandr Odynokov (UKR) 6:26.06
1500 m surface  Alexey Shafigulin (RUS) 12:15.53  Oleksandr Odynokov (UKR) 12:25.84  Davide De Ceglie (ITA) 12:36.27
50 m bi-fins  Andrey Arbuzov (RUS) 18.50  Kristijan Tomić (CRO) 18.79  Ádám Sincki (HUN) 18.87
100 m bi-fins  Dmitry Seryakov (RUS) 41.44 WR  Gergő Kosina (HUN) 41.69  Clément Becq (FRA) 42.14
200 m bi-fins  Gergő Kosina (HUN) 1:33.31 WR  You Gyeong-heon (KOR) 1:36.19  Vladimir Sidorov (RUS) 1:36.20
50 m apnea  Lee Kwan-ho (KOR) 13.85  Mauricio Fernández (COL) 14.00  Pavel Kabanov (RUS) 14.02
100 m immersion  Kim Tae-kyun (KOR)
 Mauricio Fernández (COL)
31.34 WR Not awarded  Lee Kwan-ho (KOR) 31.46
400 m immersion  Chi Cheng (CHN) 2:40.40 WR  Tong Zhenbo (CHN) 2:40.42  Denis Grubnik (UKR) 2:46.09
4×100 m surface relay  Russia
Dmitrii Zhurman (35.01)
Vladimir Zhuravlev (35.85)
Pavel Kabanov (33.94)
Dmitrii Kokorev (34.50)
Aleksey Kazantsev[a]
Viacheslav Popov[a]
2:19.30  Germany
Max Poschart (34.56)
Florian Kritzler (36.47)
Max Lauschus (34.52)
Malte Striegler (33.92)
2:19.47  Italy
Cesare Fumarola (34.88)
Stefano Figini (34.33)
Kevin Zanardi (35.64)
Andrea Nava (35.13)
Giona Cristofari[a]
2:19.98
4×200 m surface relay  Russia
Dmitrii Zhurman (1:19.18)
Viacheslav Popov (1:22.73)
Evgeny Smirnov (1:21.74)
Dmitrii Kokorev (1:20.16)
5:23.81  Italy
Stefano Figini (1:21.77)
Cesare Fumarola (1:22.80)
Kevin Zanardi (1:20.61)
Davide De Ceglie (1:19.93)
Andrea Nava[a]
5:25.11  Germany
Malte Striegler (1:23.00)
Max Lauschus (1:20.82)
Florian Kritzler (1:21.84)
Max Poschart (1:20.52)
Jens Peter Ostrowski[a]
Tim Willruth[a]
5:26.18
6 km open water  Ramírez Jiménez (COL) 27:47.33  Davide De Ceglie (ITA) 28:12.36  Roman Maletin (RUS) 28:32.52

a Swimmers who participated in the heats only and received medals.

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m surface  Jang Ye-sol (KOR) 16.94 WR  Kim Ga-in (KOR) 17.44  Erica Barbon (ITA) 17.81
100 m surface  Shu Chengjing (CHN) 38.13  Jang Ye-sol (KOR) 38.61  Ekaterina Mikhailushkina (RUS)
 Xu Yichuan (CHN)
38.72
200 m surface  Valeria Baranovskaya (RUS) 1:26.88  Shu Chengjing (CHN) 1:28.05  Erica Barbon (ITA) 1:28.61
400 m surface  Sun Yiting (CHN) 3:16.24  Anastasiia Antoniak (UKR) 3:16.54  Yulia Chumak (UKR) 3:18.64
800 m surface  Sun Yiting (CHN) 6:49.27  Ievgeniia Olieynikova (UKR) 6:53.17  Nadezhda Borisova (RUS) 6:53.78
1500 m surface  Sun Yiting (CHN) 13:15.05  Ievgeniia Olieynikova (UKR) 13:17.83  Nadezhda Borisova (RUS) 13:20.39
50 m bi-fins  Petra Senánszky (HUN) 20.98 WR  Iryna Pikiner (UKR) 21.51  Choi Min-ji (KOR) 21.52
100 m bi-fins  Petra Senánszky (HUN) 45.69 WR  Iryna Pikiner (UKR) 46.88  Krisztina Varga (HUN) 47.53
200 m bi-fins  Petra Senánszky (HUN) 1:41.42 WR  Krisztina Varga (HUN) 1:45.16  Weronika Prentka (POL) 1:46.21
50 m apnea  Jang Ye-sol (KOR) 15.59  Kim Ga-in (KOR) 16.04  Sofia Ktena (GRE) 16.22
100 m immersion  Jang Ye-sol (KOR) 35.44  Xu Yichuan (CHN) 35.96  Liu Simin (CHN) 36.04
400 m immersion  Chen Sijia (CHN) 2:56.87 WR  Sun Yiting (CHN) 2:57.01  Shin Jee-hee (KOR) 3:00.76
4×100 m surface relay  Russia
Ekaterina Mikhailushkina (39.38)
Anna Ber (38.64)
Alexsandra Skurlatova (38.37)
Vera Ilyushina (38.15)
Margarita Timofeeva[b]
2:34.54 WR  China
Shu Chenjing (39.26)
Yuan Yaqi (40.75)
Liu Simin (39.34)
Xu Yichuan (37.12)
2:36.47  Colombia
Grace Fernández (40.36)
Alix Perez (39.81)
Paula Aguirre (38.26)
Kelly Perez (39.40)
Michelle Mora[b]
2:37.83
4×200 m surface relay  Russia
Valeria Baranovskaya (1:26.33)
Ekaterina Mikhailushkina (1:29.55)
Alena Shiryaeva (1:30.83)
Margarita Timofeeva (1:30.36)
Alexsandra Skurlatova[b]
Vera Ilyushina[b]
5:57.07  China
Shu Chenjing (1:30.10)
Xin Peiyao (1:32.28)
Sun Yiting (1:32.68)
Xu Yichuan (1:27.85)
6:02.91  Ukraine
Svitlana Zhukova (1:32.90)
Valentyna Rieznik (1:31.49)
Kateryna Sokolovska (1:33.85)
Anastasiia Antoniak (1:29.51)
6:07.75
6 km open water  Nadezhda Borisova (RUS) 56:43.80  Tatyana Krasnogor (UKR) 58:49.77  Loren Baron (FRA) 59:02.92

b Swimmers who participated in the heats only and received medals.

Mixed events[edit]

Event Gold Silver Bronze
4×2 km open water relay  Russia
Alexey Shafigulin (17:42.15)
Elena Kononova (20:32.53)
Nadezhda Borisova (19:23.44)
Dmitry Lobchenko (18:40.92)
1:16:19.04  Ukraine
Roman Blagodir (18:12.28)
Tatyana Krasnogor (20:05.89)
Ievgeniia Olieynikova (20:05.18)
Oleksandr Odynokov (19:19.59)
1:17:42.94  Greece
Christos Christoforidis (17:34.84)
Christos Damolis (19:39.15)
Despoina Makria (20:23.79)
Aikaterini Kalamaridi (20:44.71)
1:18:22.49

Medal table[edit]

  *   Host nation

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)112821
2 China (CHN)66214
3 South Korea (KOR)54312
4 Hungary (HUN)4228
5 Colombia (COL)4116
6 Greece (GRE)*1247
7 Germany (GER)1113
8 Ukraine (UKR)08412
9 Italy (ITA)0246
10 France (FRA)0123
11 Croatia (CRO)0101
12 Poland (POL)0011
Totals (12 nations)32303294

References[edit]

  1. ^ "Competition schedule" (PDF). volos2016.com. Retrieved 13 July 2018.

External links[edit]