2017–18 EuroCup Women

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
EuroCup Women
Competition details
Season 2017–18
Teams 40+4 (competition proper)
42+4 (total)
Dates 20 September 2017 – 18 April 2018
Final positions
Champions Turkey Galatasaray
Runners-up Italy Reyer Venezia

The 2017–18 EuroCup Women is the sixteenth edition of FIBA Europe's second-tier international competition for women's basketball clubs under such name.

Teams[edit]

Teams were confirmed by FIBA Europe on 27 June 2017.[1]

Quarterfinals
Turkey Galatasaray (EL RS) France ESBVA-LM (EL RS) Spain Perfumerías Avenida (EL RS) Russia Nadezhda Orenburg (EL RS)
Regular season
Conference 1 Conference 2
Turkey Beşiktaş (4th) Poland Energa Toruń (5th) Hungary Cegléd (3rd) Italy Virtus Eirene Ragusa (3rd)
Turkey AGÜ Spor (5th) Poland AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski (6th) Hungary Uni Győr (4th) Italy Umana Reyer Venezia (4th)
Turkey Hatay BŞB (6th) Slovakia Good Angels Košice (1st) Hungary PEAC-Pécs (5th) Germany TSV 1880 Wasserburg (1st)
Turkey Mersin BŞB (7th) Slovakia MBK Ruzomberok (3rd) Hungary Aluinvent DVTK Miskolc (6th) Germany Stars Keltern (2nd)
Turkey İstanbul Üniversitesi (8th) Slovakia Piešťanské Čajky (EL Q, 2nd) Hungary KSC Szekszárd (EL Q, 2nd) Czech Republic Valosun KP Brno (3rd)
Russia PBC MBA Moscow (6th) Romania ACS Sepsi SIC (1st) France Flammes Carolo Basket (3rd) Czech Republic Basketball Nymburk (4th)
Russia Sparta&K Moscow Region (8th) Greece Olympiacos (1st) France Basket Landes (6th) Belgium Belfius Namur Capitale (5th)
Russia Enisey Krasnoyarsk (10th) Latvia TTT Riga (1st) France Nantes Rezé (7th) Portugal G.D.E.S. Santo Andre (1st)
Poland Ślęza Wrocław (1st) Sweden Umeå Udominate (2nd) Spain Spar CityLift Girona (2nd) Switzerland Elfic Fribourg Basket (2nd)
Poland Artego Bydgoszcz (4th) Spain Lointek Gernika Bizkaia (5th)
Qualification round
Conference 1 Conference 2
Poland Basket 90 Gdynia (8th) Russia Spartak Noginsk (11th) Netherlands Amsterdam Angels France Saint-Armand Hainaut Basket (8th)

Qualification round[edit]

Conference 1[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Basket 90 Gdynia Poland 170–134 Russia Spartak Noginsk 95–55 75–79

Conference 2[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Saint-Armand Hainaut Basket France 139–101 Netherlands Amsterdam Angels 84–48 55–53

Group stage[edit]

Draw for the group stage was made on 4 July 2017 in Munich, Germany.[2]

Conference 1[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification RIG OLY GOR BES
1 Latvia TTT Riga 6 6 0 461 417 +44 12 Round of 16 74–70 86–85 78–52
2 Greece Olympiacos 6 4 2 434 356 +78 10 Play-off Round 1 72–78 69–50 68–45
3 Poland AZS AJP Gorzów Wielkopolski 6 1 5 395 450 −55 7 73–79 56–85 71–65
4 Turkey Beşiktaş 6 1 5 346 413 −67 7 65–66 53–70 66–60
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group B[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification KOS MER ENI RUZ
1 Slovakia Good Angels Košice 6 5 1 439 393 +46 11 Round of 16 89–87 77–61 61–48
2 Turkey Mersin 6 4 2 442 397 +45 10 Play-off Round 1 76–70 69–62 54–42
3 Russia Enisey Krasnoyarsk 6 3 3 405 413 −8 9 65–81 75–70 55–52
4 Slovakia MBK Ružomberok 6 0 6 321 404 −83 6 56–59 59–86 64–87
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group C[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification ART MBA UME SPA
1 Poland Artego Bydgoszcz 6 4 2 464 434 +30 10 Play-off Round 1 78–65 70–74 69–58
2 Russia MBA Moscow 6 3 3 411 437 −26 9 70–87 76–56 70–60
3 Sweden Umeå Udominate 6 3 3 435 425 +10 9 86–72 68–71 86–57
4 Russia Spartak&K Moscow Region 6 2 4 423 437 −14 8 81–88 88–59 79–65
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group D[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification HAT SEP TOR PIE
1 Turkey Hatay 6 6 0 435 356 +79 12 Round of 16 73–67 66–58 82–58
2 Romania ACS Sepsi SIC 6 2 4 386 397 −11 8 Play-off Round 1 63–80 71–49 64–57
3 Poland Energa Toruń 6 2 4 383 402 −19 8 53–71 84–69 66–48
4 Slovakia Piešťanské Čajky 6 2 4 351 400 −49 8 57–63 54–52 77–73
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group E[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification SLE GDY AGU IST
1 Poland Ślęza Wrocław 6 6 0 445 371 +74 12 Round of 16 72–61 73–68 67–58
2 Poland Basket 90 Gdynia 6 3 3 428 386 +42 9 Play-off Round 1 59–66 58–57 84–52
3 Turkey AGÜ Spor 6 2 4 435 405 +30 8 70–72 67–62 99–64
4 Turkey İstanbul Üniversitesi 6 1 5 377 523 −146 7 55–95 72–104 76–74
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Conference 2[edit]

Group F[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification CAR ALU PEA KEL
1 France Flammes Carolo Basket 6 6 0 469 361 +108 12 Round of 16 88–78 82–46 79–63
2 Hungary Aluinvent DVTK Miskolc 6 3 3 436 435 +1 9 Play-off Round 1 58–68 73–59 81–78
3 Hungary PEAC-Pécs 6 2 4 381 440 −59 8 59–67 79–74 69–67
4 Germany Stars Keltern 6 1 5 405 455 −50 7 57–85 63–72 77–69
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group G[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification GIR LAN LOI CEG
1 Spain Spar CityLift Girona 6 5 1 484 369 +115 11 Round of 16 78–47 81–68 86–55
2 France Basket Landes 6 5 1 437 407 +30 11 Play-off Round 1 88–75 72–64 70–69
3 Spain Lointek Gernika Bizkaia 6 1 5 400 465 −65 7 57–81 62–84 81–67
4 Hungary Cegléd 6 1 5 384 464 −80 7 54–83 59–76 80–68
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group H[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification VIR SZE NYM GDE
1 Italy Virtus Eirene Ragusa 6 6 0 455 344 +111 12 Round of 16 72–59 79–69 76–45
2 Hungary KSC Szekszárd 6 4 2 435 402 +33 10 Play-off Round 1 56–74 73–66 91–65
3 Czech Republic Basketball Nymburk 6 1 5 404 451 −47 7 58–74 69–86 80–69
4 Portugal G.D.E.S. Santo Andre 6 1 5 362 459 −97 7 57–80 56–70 70–62
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group I[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification VEN TSV FRI BRN
1 Italy Reyer Venezia 6 6 0 437 304 +133 12 Round of 16 67–51 77–37 83–52
2 Germany TSV 1880 Wasserburg 6 3 3 394 365 +29 9 Play-off Round 1 58–68 75–58 81–62
3 Switzerland Elfic Fribourg Basket 6 2 4 360 412 −52 8 55–66 59–56 72–52
4 Czech Republic Valosun KP Brno 6 1 5 354 464 −110 7 51–76 51–73 86–79
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Group J[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification NAM SAR GYO NAN
1 Belgium Namur Capitale 6 4 2 439 407 +32 10 Play-off Round 1 75–73 62–63 77–60
2 France Saint-Armand Hainaut Basket 6 3 3 420 399 +21 9 80–60 77–70 50–63
3 Hungary Uni Győr 6 3 3 407 425 −18 9 72–82 62–74 76–70
4 France Nantes Reze 6 2 4 381 416 −35 8 59–83 69–66 60–64
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential. 4) General point differential 5) Points scored 6) Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game

Ranking of third-placed teams[edit]

Conference 1[edit]

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 C Sweden Umeå Udominate 6 3 3 435 425 +10 9 Play-off Round 1
2 B Russia Enisey Krasnoyarsk 6 3 3 405 413 −8 9
3 E Turkey AGÜ Spor 6 2 4 435 405 +30 8
4 D Poland Energa Toruń 6 2 4 383 402 −19 8
5 A Poland AZS AJP Gorzów Wielkopolski 6 1 5 395 450 −55 7
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.

Conference 2[edit]

Pos Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 J Hungary Uni Győr 6 3 3 407 425 −18 9 Play-off Round 1
2 I Switzerland Elfic Fribourg Basket 6 2 4 360 412 −52 8
3 F Hungary PEAC-Pécs 6 2 4 381 440 −59 8
4 H Czech Republic Basketball Nymburk 6 1 5 404 451 −47 7
5 G Spain Lointek Gernika Bizkaia 6 1 5 400 465 −65 7
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.

Seeding[edit]

Seed Grp Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 I Italy Reyer Venezia 6 6 0 437 304 +133 12 Round of 16
2 H Italy Virtus Eirene Ragusa 6 6 0 455 344 +111 12
3 F France Flammes Carolo Basket 6 6 0 469 361 +108 12
4 D Turkey Hatay 6 6 0 435 356 +79 12
5 E Poland Ślęza Wrocław 6 6 0 445 371 +74 12
6 A Latvia TTT Riga 6 6 0 461 417 +44 12
7 G Spain Spar CityLift Girona 6 5 1 484 369 +115 11
8 B Slovakia Good Angels Košice 6 5 1 439 393 +46 11
9 G France Basket Landes 6 5 1 437 407 +30 11 Play-off Round 1
10 A Greece Olympiacos 6 4 2 434 356 +78 10
11 B Turkey Mersin 6 4 2 442 397 +45 10
12 H Hungary KSC Szekszárd 6 4 2 435 402 +33 10
13 J Belgium Namur Capitale 6 4 2 439 407 +32 10
14 C Poland Artego Bydgoszcz 6 4 2 464 434 +30 10
15 E Poland Basket 90 Gdynia 6 3 3 428 386 +42 9
16 I Germany TSV 1880 Wasserburg 6 3 3 394 365 +29 9
17 J France Saint-Armand Hainaut Basket 6 3 3 420 399 +21 9
18 C Sweden Umeå Udominate 6 3 3 435 425 +10 9
19 F Hungary Aluinvent DVTK Miskolc 6 3 3 436 435 +1 9
20 B Russia Enisey Krasnoyarsk 6 3 3 405 413 −8 9
21 J Hungary Uni Győr 6 3 3 407 425 −18 9
22 C Russia MBA Moscow 6 3 3 411 437 −26 9
23 D Romania ACS Sepsi SIC 6 2 4 386 397 −11 8
24 I Switzerland Elfic Fribourg Basket 6 2 4 360 412 −52 8
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.

Play-off Round 1[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Elfic Fribourg Basket Switzerland 121–140 France Basket Landes 64–71 57–69
ACS Sepsi SIC Romania 115–122 Greece Olympiacos 59–55 56–67
MBA Moscow Russia 142–166 Turkey Mersin 66–81 76–85
Uni Győr Hungary 134–156 Hungary KSC Szekszárd 67–76 67–80
Enisey Krasnoyarsk Russia 125–120 Belgium Namur Capitale 69–58 56–62
Aluinvent DVTK Miskolc Hungary 139–161 Poland Artego Bydgoszcz 68–86 71–75
Umeå Udominate Sweden 130–144 Poland Basket 90 Gdynia 71–67 59–77
Saint-Armand Hainaut Basket France 145–108 Germany TSV 1880 Wasserburg 80–47 65–61

Round of 16[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Saint-Armand Hainaut Basket France 113–175 Italy Reyer Venezia 58–87 55–88
Basket 90 Gdynia Poland 138–147 Italy Virtus Eirene Ragusa 72–76 66–71
Artego Bydgoszcz Poland 109–167 France Flammes Carolo Basket 62–83 47–84
Enisey Krasnoyarsk Russia 139–142 Turkey Hatay 65–70 74–72
KSC Szekszárd Hungary 156–151 Poland Ślęza Wrocław 72–77 84–74
Mersin Turkey 151–132 Latvia TTT Riga 88–70 63–62
Olympiacos Greece 127–149 Spain Spar CityLift Girona 65–60 62–89
Basket Landes France 113–118 Slovakia Good Angels Košice 69–55 44–63

Round of 8[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Good Angels Košice Slovakia 141–152 Italy Reyer Venezia 68–89 73–63
Spar CityLift Girona Spain 163–133 Italy Virtus Eirene Ragusa 85–61 78–72
Mersin Turkey 166–155 France Flammes Carolo Basket 80–71 86–84
KSC Szekszárd Hungary 139–174 Turkey Hatay 74–76 65–98

Quarterfinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mersin Turkey 138–139 Italy Reyer Venezia 73–79 65–60
Galatasaray Turkey 134–132 Spain Spar CityLift Girona 62–65 72–67
Nadezhda Orenburg Russia 140–176 Spain Perfumerías Avenida 68–85 72–91
ESBVA-LM France 145–156 Turkey Hatay 74–72 71–84

Semifinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hatay Turkey 131–134 Italy Reyer Venezia 74–54 57–80
Galatasaray Turkey 124–119 Spain Perfumerías Avenida 69–62 55–57

Final[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Galatasaray Turkey 155–140 Italy Reyer Venezia 90–68 65–72
11 April 2018 Galatasaray Turkey 90–68 Italy Reyer Venezia Istanbul
20:00 (UTC+3) Scoring by quarter: 25–19, 18–16, 25–12, 22–21
Pts: Quigley 37
Rebs: Petronytė 12
Asts: Alben 12
Boxscore Pts: Williams 21
Rebs: Williams 9
Asts: Williams 5
Arena: Sinan Erdem Dome
Referees: Jasmina Juras (SRB), Gintaras Vitkauskas (LTU), Ventsislav Velikov (BUL)
18 April 2018 Reyer Venezia Italy 72–65
(140–155 agg.)
Turkey Galatasaray Venice
20:00 (UTC+2) Scoring by quarter: 16–20, 22–14, 20–18, 14–13
Pts: Williams 16
Rebs: Carangelo 8
Asts: Williams 5
Boxscore Pts: Davis 21
Rebs: Petronytė 13
Asts: Petronytė 4
Arena: Palasport Giuseppe Taliercio
Attendance: 2 500
Referees: Andris Aunkrogers (LAT), Janusz Calik (POL), Boris Krejič (SLO)


2017–18 EuroCup Women Champions
Turkey
Galatasaray
2nd title

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "40 teams to play for 2018 EuroCup Women glory". FIBA Europe. 27 June 2017. Retrieved 1 February 2018.
  2. ^ "EuroCup Women clubs find out Regular Season opponents". FIBA.basketball.

External links[edit]