2017 BWF season

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2017 BWF season
Details
Duration10 January – 24 December
Edition78th
Achievements (singles)
Awards
Player of the yearIndonesia Marcus Fernaldi Gideon &
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo (Male)
China Chen Qingchen (Female)
2016
2018

The 2017 BWF season was the overall badminton circuit organized by the Badminton World Federation (BWF) for the 2017 badminton season to publish and promote the sport. Besides the BWF World Championships, BWF promoted the sport of badminton through an extensive worldwide program of events. These events had various purposes according to their level and territory in which they were held but those events owned by BWF seek to showcase the sport via the widest possible quality television broadcast and build the fanbase of the sport throughout the world.

The world badminton tournament structure had four levels: Level 1 (BWF Major Events), Level 2 (BWF Superseries: Superseries and Superseries Premier), Level 3 (BWF Grand Prix: Grand Prix and Grand Prix Gold Series), and Level 4 (BWF International Challenge, BWF International Series, and BWF Future Series). The Thomas Cup & Uber Cup, Sudirman Cup and Suhandinata Cup were Teams Events. The others – Superseries, Grand Prix Events, International Challenge, International Series, and Future Series were all individual tournaments. The higher the level of tournament, the larger the prize money and the more ranking points available.[1]

The 2017 BWF season calendar comprised these four levels of BWF tournaments.

Schedule[edit]

This is the complete schedule of events on the 2017 calendar,[2] with the Champions and Runners-up documented.

Key
World Championships
Superseries Finals
Superseries Premier
Superseries
Grand Prix Gold
Grand Prix
International Challenge
International Series
Future Series
Team events

January[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
January 9

China International

China Sun Feixiang China Zhao Junpeng
Score: 11–9, 11–7, 13–11
China Cai Yanyan China Wang Zhiyi
Score: 11–9, 10–13, 11–9, 11–7
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Rian Agung Saputro
Thailand Trawut Potieng
Thailand Nanthakarn Yordphaisong
Score: 8–11, 11–7, 11–4, 11–7
China Du Yue
China Xu Ya
China Chen Lu
China Zhou Chaomin
Score: 9–11, 11–8, 9–11, 11–8, 11–5
Japan Tomoya Takashina
Japan Rie Etoh
China Tan Qiang
China Xu Ya
Score: 11–7, 11–5, 13–11

Estonian International

Estonia Raul Must England Toby Penty
Score: 16–21, 24–22, 21–13
France Delphine Lansac Russia Ksenia Polikarpova
Score: 21–15, 21–14
France Bastian Kersaudy
France Julien Maio
Finland Henri Aarnio
Finland Iikka Heino
Score: 21–13, 21–14
Bulgaria Mariya Mitsova
Bulgaria Petya Nedelcheva
France Delphine Delrue
France Lea Palermo
Score: 21–12, 21–16
Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
Russia Anatoliy Yartsev
Russia Evgeniya Kosetskaya
Score: 21–8, 21–19
January 16

Malaysia Masters (Draw)

Hong Kong Ng Ka Long South Korea Lee Hyun-il
Score: 14–21, 21–15, 10–9 (retired)
India Saina Nehwal Thailand Pornpawee Chochuwong
Score: 22–20, 22–20
Indonesia Berry Angriawan
Indonesia Hardianto
Malaysia Goh Sze Fei
Malaysia Nur Izzudin
Score: 21–19, 21–12
Thailand Jongkolphan Kititharakul
Thailand Rawinda Prajongjai
Hong Kong Poon Lok Yan
Hong Kong Tse Ying Suet
Score: 21–17, 21–9
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
Malaysia Goh Soon Huat
Malaysia Shevon Jamie Lai
Score: 21–17, 21–9

Swedish Masters

England Toby Penty Indonesia Setyaldi Putra Wibowo
Score: 21–12, 21–11
Denmark Mia Blichfeldt Denmark Sofie Holmboe Dahl
Score: 21–19, 21–16
Russia Konstantin Abramov
Russia Alexandr Zinchenko
Sweden Richard Eidestedt
Sweden Nico Ruponen
Score: 21–17, 22–20
Sweden Clara Nistad
Sweden Emma Wengberg
Denmark Alexandra Bøje
Denmark Lena Grebak
Score: 21–17, 24–22
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Alexandra Bøje
Score: 21–18, 21–14
January 23

Syed Modi International (Draw)

India Sameer Verma India B. Sai Praneeth
Score: 21–19, 21–16
India P. V. Sindhu Indonesia Gregoria Mariska
Score: 21–13, 21–14
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han
Score: 21–14, 21–15
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
Score: 21–16, 21–18
India Pranaav Jerry Chopra
India N. Sikki Reddy
India B. Sumeeth Reddy
India Ashwini Ponnappa
Score: 22–20, 21–10

Iceland International

India Subhankar Dey Finland Kalle Koljonen
Score: 21–11, 21–17
Malaysia Yang Li Lian Malaysia Lyddia Cheah Yi Yu
Score: 21–8, 21–11
Poland Pawel Pradzinski
Poland Jan Rudzinski
England Zach Russ
England Steven Stallwood
Score: 24–22, 10–21, 21–16
Malaysia Yang Li Lian
Malaysia Lyddia Cheah Yi Yu
England Grace King
England Hope Warner
Score: 21–6, 21–16
England Callum Hemming
England Fee Teng Liew
England Steven Stallwood
England Hope Warner
Score: 19–21, 21–16, 21–11

February[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
February 6

Thailand Masters (Draw)

Indonesia Tommy Sugiarto Thailand Kantaphon Wangcharoen
Score: 21–17, 21–11
Thailand Busanan Ongbamrungphan Japan Aya Ohori
Score: 21–18, 21–16
China Huang Kaixiang
China Wang Yilu
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han
Score: 21–19, 21–23, 21–16
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–16, 21–15
China Zhang Nan
China Li Yinhui
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–11, 20–22, 21–13

Iran Fajr International

Indonesia Panji Ahmad Maulana Indonesia Vega Vio Nirwanda
Score: 11–4, 6–11, 11–6, 11–8
Russia Ksenia Polikarpova Singapore Grace Chua Hui Zhen
Score: 9–11, 11–4, 11–5, 11–3
India Arjun M.R.
India Ramchandran Shlok
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Muhammad Reza Pahlevi Isfahani
Score: 11–8, 11–8, 11–9
Singapore Ong Ren-Ne
Singapore Crystal Wong Jia Ying
Singapore Citra Putri Sari Dewi
Singapore Jin Yujia
Score: 11–8, 11–13, 7–11, 11–8, 11–5

Nouméa International

Australia Ashwant Gobinathan New Zealand Dylan Soedjasa
Score: 24–22, 21–15
Australia Chen Hsuan-yu Australia Joy Lai
Score: 21–16, 21–9
Australia Matthew Chau
Australia Sawan Serasinghe
Australia Joel Findlay
Australia Jeff Tho
Score: 17–21, 21–7, 21–14
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
Australia Tiffany Ho
Australia Joy Lai
Score: 21–11, 21–8
Australia Sawan Serasinghe
Australia Setyana Mapasa
New Zealand Dylan Soedjasa
New Zealand Susannah Leydon-Davis
Score: 21–13, 15–21, 21–17
February 13

Oceania Badminton Championships (Draw)

Australia Pit Seng Low New Zealand Niccolo Tagle
Score: 21–17, 13–21, 21–13
Australia Chen Hsuan-yu Australia Tiffany Ho
Score: 21–18, 21–11
Australia Matthew Chau
Australia Sawan Serasinghe
New Zealand Kevin Dennerly-Minturn
New Zealand Niccolo Tagle
Score: 21–8, 21–14
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
Australia Tiffany Ho
Australia Joy Lai
Score: 16–21, 21–18, 21–14
Australia Sawan Serasinghe
Australia Setyana Mapasa
Australia Joel Findlay
Australia Gronya Somerville
Score: 21–19, 21–9

Badminton Asia Mixed Team Championships (Draw)

 Japan  South Korea
Takeshi Kamura / Keigo Sonoda
Akane Yamaguchi
Kenta Nishimoto
Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi
Yuta Watanabe / Arisa Higashino
Kim Gi-jung / Yoo Yeon-seong
Sung Ji-hyun
Jeon Hyeok-jin
Chang Ye-na / Lee So-hee
Kim Gi-jung / Kim Ha-na
Score: 3–0

European Mixed Team Badminton Championships (Draw)

 Denmark  Russia
Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen
Anders Antonsen
Line Kjaersfeldt
Mathias Boe / Carsten Mogensen
Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen
Ivan Sozonov / Ekaterina Bolotova
Anatoliy Yartsev
Evgeniya Kosetskaya
Evgenij Dremin / Ivan Sozonov
Anastasia Chervyakova / Olga Morozova
Score: 3–0

Pan Am Badminton Championships (Team Event)(Draw)

 Canada  Brazil
Jason Ho-shue
Brittney Tam
Jason Ho-shue / Nyl Yakura
Michelle Tong / Josephine Wu
Nyl Yakura / Josephine Wu
Ygor Oliveira
Fabiana Silva
Hugo Arthuso / Fabricio Farias
Samia Lima / Amanda Santos
Artur Pomoceno / Fabiana Silva
Score: 3–0
February 20

Austrian Open

Japan Kanta Tsuneyama Spain Pablo Abián
Score: 21–10, 12–21, 21–11
Scotland Kirsty Gilmour Germany Fabienne Deprez
Score: 21–17, 21–9
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Denmark Frederik Colberg
Denmark Rasmus Fladberg
Score: 21–19, 21–17
Japan Rira Kawashima
Japan Saori Ozaki
China Wu Qianqian
China Xia Chunyu
Score: 18–21, 22–20, 21–11
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
China Gao Xiangcheng
China Xia Chunyu
Score: 21–19, 17–21, 21–14

Uganda International

Mauritius Georges Julien Paul Uganda Edwin Ekiring
Score: 21–19, 7–11 (retired)
Uganda Bridget Shamim Bangi Jordan Domou Amro
Score: 21–9, 21–16
India Alwin Francis
India Tarun Kona
Mauritius Aatish Lubah
Mauritius Georges Julien Paul
Score: 21–8, 21–14
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Zambia Evelyn Siamupangila
Zambia Ogar Siamupangila
Score: 21–10, 21–10
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Domou Amro
Egypt Ahmed Salah
Egypt Menna Eltanany
Score: 16–21, 21–12, 21–19
February 27

German Open (Draw)

Chinese Taipei Chou Tien-chen Chinese Taipei Wang Tzu-wei
Score: 21–16, 21–14
Japan Akane Yamaguchi Spain Carolina Marín
Score: Walkover
Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Score: 21–17, 21–13
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
China Huang Dongping
China Li Yinhui
Score: 15–21, 21–17, 21–15
China Zhang Nan
China Li Yinhui
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
Score: 22–20, 21–11

Jamaica International

Denmark Søren Toft Czech Republic Adam Mendrek
Score: 21–14, 14–21, 22–20
Canada Rachel Honderich Slovakia Martina Repiska
Score: 15–21, 21–19, 21–15
India Venkatesh Prasad
India Jagadish Yadav
Slovakia Milan Dratva
Slovakia Matej Hlinican
Score: 21–14, 21–11
Australia Leanne Choo
Canada Rachel Honderich
Jamaica Mikaylia Haldane
Jamaica Katherine Wynter
Score: 21–2, 21–8
Canada Toby Ng
Canada Rachel Honderich
Jamaica Dennis Coke
Jamaica Katherine Wynter
Score: 21–9, 21–8

March[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
March 6

All England Open (Draw)

Malaysia Lee Chong Wei China Shi Yuqi
Score: 21–12, 21–10
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Thailand Ratchanok Intanon
Score: 21–16, 22–20
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Score: 21–19, 21–14
South Korea Chang Ye-na
South Korea Lee So-hee
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
Score: 21–18, 21–13
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
Score: 18–21, 21–19, 21–16

Brazil International

Sri Lanka Niluka Karunaratne Brazil Ygor Coelho
Score: 9–21, 21–14, 21–18
Japan Haruko Suzuki Brazil Fabiana Silva
Score: 21–9, 21–6
Russia Evgenij Dremin
Russia Denis Grachev
Czech Republic Adam Mendrek
Germany Jonathan Persson
Score: 21–17, 21–16
Brazil Jaqueline Lima
Brazil Samia Lima
Brazil Thalita Correa
Brazil Paloma Eduarda da Silva
Score: 14–21, 21–19, 21–15
Brazil Hugo Arthuso
Brazil Fabiana Silva
Germany Jonathan Persson
Mauritius Kate Foo Kune
Score: 21–11, 21–19

Portugal International

India Subhankar Dey Denmark Victor Svendsen
Score: 21–19, 21–19
Japan Sayaka Takahashi Japan Chisato Hoshi
Score: 21–10, 21–15
Japan Kazuaki Oshima
Japan Yuta Yamasaki
Denmark Steve Olesen
Denmark Mathias Weber Estrup
Score: 21–16, 21–8
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya
Denmark Emilie Juul Moller
Denmark Mai Surrow
Score: 21–13, 21–6
Finland Anton Kaisti
Finland Jenny Nystrom
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Score: 19–21, 21–19, 21–12
March 13

Swiss Open (Draw)

  • Host: Basel, Switzerland
  • Level: Grand Prix Gold
  • Prize: $120,000
  • Format: 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
China Lin Dan China Shi Yuqi
Score: 21–12, 21–11
China Chen Xiaoxin China Chen Yufei
Score: 21–19, 21–14
China Chai Biao
China Hong Wei
China Liu Cheng
China Zhang Nan
Score: 13–21, 21–16, 21–15
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Score: 21–16, 21–15
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto
Score: 21–18, 21–15

Peru International Series

Mexico Luis Ramon Garrido Indonesia Ikhsan Leonardo Imanuel Rumbay
Score: 21–18, 21–14
Peru Daniela Macias Peru Daniela Zapata
Score: 21–12, 21–7
Austria Daniel Grassmuck
Austria Luka Wraber
Austria Dominik Stipsits
Austria Roman Zirnwald
Score: 14–21, 21–15, 21–15
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Peru Ines Castillo
Peru Paula La Torre Regal
Score: 21–12, 21–10
Peru Mario Cuba
Peru Katherine Winder
Peru Daniel La Torre Regal
Peru Danica Nishimura
Score: 21–18, 21–18
March 20

Vietnam International Challenge

Vietnam Nguyễn Tiến Minh Thailand Khosit Phetpradab
Score: 21–14, 21–17
Thailand Pornpawee Chochuwong Vietnam Vũ Thị Trang
Score: 21–16, 21–17
India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty
Thailand Trawut Potieng
Thailand Nanthakarn Yordphaisong
Score: 17–21, 21–9, 21–15
Japan Erina Honda
Japan Nozomi Shimizu
Malaysia Joyce Choong
Malaysia Tee Jing Yi
Score: 21–14, 19–21, 21–14
China Shi Longfei
China Tang Pingyang
Indonesia Irfan Fadhilah
Indonesia Weni Anggraini
Score: 21–16, 19–21, 21–15

Polish Open

Malaysia Tan Jia Wei Brazil Ygor Coelho
Score: 21–13, 20–22, 21–10
Japan Yui Hashimoto Malaysia Lee Ying Ying
Score: 13–21, 21–19, 21–10
Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Skudlarczyk
Scotland Alexander Dunn
Scotland Adam Hall
Score: 21–11, 21–18
Indonesia Yulfira Barkah
Indonesia Meirisa Cindy Sahputri
Chinese Taipei Chang Hsin-tien
Chinese Taipei Yu Chien-hui
Score: 21–12, 14–21, 21–14
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadiezda Zieba
Chinese Taipei Tseng Min-hao
Chinese Taipei Hu Ling-fang
Score: 20–22, 22–20, 21–13

Giraldilla International

Cuba Osleni Guerrero Italy Rosario Maddaloni
Score: 21–15, 21–15
Hungary Laura Sárosi Mexico Mariana Ugalde
Score: 21–19, 21–15
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Leodannis Martínez
Italy Lukas Osele
Italy Kevin Strobl
Score: 21–11, 22–24, 21–8
Hungary Laura Sárosi
Mexico Mariana Ugalde
Italy Silvia Garino
Italy Lisa Iversen
Score: 21–15, 21–17
Cuba Leodannis Martínez
Cuba Tahimara Oropeza
Guatemala Solis Jonathan
Guatemala Mariana Isabel Paiz Quan
Score: 21–2, 21–13
March 27

India Open (Draw)

Denmark Viktor Axelsen Chinese Taipei Chou Tien-chen
Score: 21–13, 21–10
India P. V. Sindhu Spain Carolina Marín
Score: 21–19, 21–16
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Indonesia Angga Pratama
Indonesia Ricky Karanda Suwardi
Score: 21–11, 21–15
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto
Japan Naoko Fukuman
Japan Kurumi Yonao
Score: 16–21, 21–19, 21–10
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Score: 22–24, 21–14, 21–17

Osaka International

Japan Yu Igarashi Chinese Taipei Hsueh Hsuan-yi
Score: 25–23, 21–14
Japan Sayaka Takahashi South Korea Lee Jang-mi
Score: 21–16, 21–18
China Wang Sijie
China Zhuge Lukai
Japan Kazuya Itani
Japan Tomoya Takashina
Score: 21–10, 21–19
South Korea Kim So-yeong
South Korea Yoo Hae-won
Japan Ayako Sakuramoto
Japan Yukiko Takahata
Score: 16–21, 21–17, 21–19
China Wang Sijie
China Ni Bowen
South Korea Park Kyung-hoon
South Korea Kong Hee-yong
Score: 18–21, 21–16, 21–12

Orleans International

Netherlands Mark Caljouw France Lucas Corvee
Score: 21–6, 18–21, 21–11
Scotland Kirsty Gilmour Malaysia Lee Ying Ying
Score: 22–20, 21–11
Chinese Taipei Liao Min-chun
Chinese Taipei Su Cheng-heng
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Moh Reza Pahlevi Isfahani
Score: 21–12, 14–21, 21–17
Japan Asumi Kugo
Japan Megumi Yokoyama
France Delphine Delrue
France Lea Palermo
Score: 21–14, 17–21, 21–12
Germany Mark Lamsfuss
Germany Isabel Herttrich
Chinese Taipei Chang Ko-chi
Chinese Taipei Chang Hsin-tien
Score: 21–9, 21–15

April[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
April 1

Malaysia Open (Draw)

China Lin Dan Malaysia Lee Chong Wei
Score: 21–19, 21–14
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Spain Carolina Marín
Score: 23–25, 22–20, 21–13
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
China Fu Haifeng
China Zheng Siwei
Score: 21–14, 14–21, 21–12
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
China Huang Yaqiong
China Tang Jinhua
Score: 21–17, 18–21, 21–12
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
Score: 21–15, 21–18

Finnish Open

Denmark Rasmus Gemke Japan Yu Igarashi
Score: 21–17, 21–18
Japan Shiori Saito Japan Mako Urushizaki
Score: 21–8, 21–10
Chinese Taipei Liao Min-chun
Chinese Taipei Su Cheng-heng
Japan Kohei Gondo
Japan Tatsuya Watanabe
Score: 21–16, 21–16
Japan Misato Aratama
Japan Akane Watanabe
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya
Score: 21–18, 21–13
Chinese Taipei Tseng Min-hao
Chinese Taipei Hu Ling-fang
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
Score: 24–22, 21–16
April 8

Singapore Open (Draw)

India B. Sai Praneeth India Srikanth Kidambi
Score: 17–21, 21–17, 21–12
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Spain Carolina Marín
Score: 21–15, 21–15
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Score: 21–13, 21–14
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Score: 21–18, 14–21, 21–15
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 19–21, 21–16, 21–11

Croatian International

Finland Kasper Lehikoinen Croatia Zvonimir Durkinjak
Score: 21–14, 21–16
Denmark Anne Hald England Georgina Bland
Score: 22–20, 21–18
Croatia Zvonimir Durkinjak
Croatia Zvonimir Hoelbling
Croatia Igor Cimbur
Thailand Samatcha Tovannakasem
Score: 21–17, 21–18
Estonia Kristin Kuuba
Estonia Helina Rüütel
Denmark Anne Hald
Denmark Lisa Kramer
Score: 21–12, 21–9
England Matthew Clare
England Victoria Williams
Denmark Rasmus Rylander
Denmark Susan Ekelund
Score: 21–9, 9–21, 21–10
April 15

China Masters (Draw)

China Tian Houwei China Qiao Bin
Score: 21–15, 15–21, 21–16
Japan Aya Ohori Japan Saena Kawakami
Score: 21–9, 9–21, 21–18
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Score: 21–14, 21–6
China Bao Yixin
China Yu Xiaohan
China Huang Yaqiong
China Tang Jinhua
Score: 8–21, 21–14, 21–17
China Wang Yilyu
China Huang Dongping
Chinese Taipei Liao Min-chun
Chinese Taipei Chen Hsiao-huan
Score: 21–14, 21–10

Peru International

Brazil Ygor Coelho de Oliveira Italy Rosario Maddaloni
Score: 21–12, 23–21
Canada Michelle Li United States Disha Gupta
Score: 21–10, 21–10
India Alwin Francis
India Tarun Kona
Peru Mario Cuba
Peru Diego Mini
Score: 21–15, 21–15
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Brazil Jaqueline Lima
Brazil Samia Lima
Score: 21–19, 22–20
Peru Mario Cuba
Peru Katherine Winder
Jamaica Dennis Coke
Jamaica Katherine Wynter
Score: 21–9, 21–9

Dutch International

India Anand Pawar Finland Kalle Koljonen
Score: 20–22, 21–19, 21–17
Denmark Irina Amalie Andersen Germany Luise Heim
Score: 18–21, 24–22, 21–18
New Zealand Oliver Leydon-Davis
Denmark Lasse Mølhede
Netherlands Jim Middelburg
Netherlands Russell Muns
Score: 18–21, 21–10, 24–22
Germany Cisita Joity Jansen
Germany Birgit Overzier
Netherlands Debora Jille
Netherlands Imke Van Der Aar
Score: 21–18, 21–18
Finland Anton Kaisti
Finland Jenny Nystrom
Netherlands Jim Middelburg
Netherlands Myke Halkema
Score: 21–18, 21–18

African Mixed Team Championship (Draw)

  • Host: Benoni, South Africa
  • Level: Continental Team Championships
  • Format: 9 teams (Round robin)
 Egypt  South Africa
Ahmed Salah / Menna Eltanany
Hadia Hosny
Abdelrahman Abdelhakim
Doha Hany / Hadia Hosny
Ali Ahmed El-Khateeb / Adham Hatem Elgamal
Andries Malan / Jennifer Fry
Sandra le Grange
Cameron Coetzer
Michelle Butler-Emmett / Jennifer Fry
Andries Malan / James Hilton McManus
Score: 3–1

African Badminton Championships (Draw)

Algeria Adel Hamek Egypt Ahmed Salah
Score: 21–19, 21–13
Mauritius Kate Foo Kune Egypt Hadia Hosny
Score: 16–21, 21–14, 21–8
Algeria Koceila Mammeri
Algeria Youcef Sabri Medel
South Africa Andries Malan
South Africa James Hilton Mcmanus
Score: 13–21, 21–19, 21–9
South Africa Michelle Butler-Emmett
South Africa Jennifer Fry
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Score: 21–12, 15–21, 21–12
South Africa Andries Malan
South Africa Jennifer Fry
Mauritius Georges Julien Paul
Mauritius Kate Foo Kune
Score: 21–19, 19–21, 21–19
April 22

Badminton Asia Championships (Draw)

China Chen Long China Lin Dan
Score: 21–23, 21–11, 21–10
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Japan Akane Yamaguchi
Score: 18–21, 21–11, 21–18
China Li Junhui
China Liu Yuchen
China Huang Kaixiang
China Wang Yilyu
Score: 21–14, 21–12
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
South Korea Kim Hye-rin
South Korea Yoo Hae-won
Score: 21–19, 16–21, 21–10
China Lu Kai
China Huang Yaqiong
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–18, 21–11

European Badminton Championships (Draw)

England Rajiv Ouseph Denmark Anders Antonsen
Score: 21–19, 21–19
Spain Carolina Marín Scotland Kirsty Gilmour
Score: 21–14, 21–12
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Mads Pieler Kolding
Score: 21–16, 22–20
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Score: 21–11, 15–21, 21–11
England Chris Adcock
England Gabrielle Adcock
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
Score: 21–17, 18–21, 21–19

Pan Am Badminton Championships (Draw)

Brazil Ygor Coelho de Oliveira Cuba Osleni Guerrero
Score: 12–21, 21–16, 21–10
Canada Rachel Honderich Canada Brittney Tam
Score: 21–8, 12–21, 21–7
Canada Jason Anthony Ho-Shue
Canada Nyl Yakura
Canada Austin James Bauer
Canada Ty Alexander Lindeman
Score: 21–18, 21–6
Canada Michelle Tong
Canada Josephine Wu
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Score: 21–11, 21–12
Canada Toby Ng
Canada Rachel Honderich
Canada Nyl Yakura
Canada Brittney Tam
Score: 21–13, 21–14

May[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
May 1

Smiling Fish International

Thailand Pannawit Thongnuam Japan Riichi Takeshita
Score: 21–19, 24–22
China Hui Xirui Japan Natsuki Nidaira
Score: 21–10, 15–21, 21–19
China Kang Jun
China Zhang Sijie
Malaysia Nur Mohd Azriyn Ayub
Malaysia Jagdish Singh
Score: 21–15, 21–15
Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya
Score: 21–19, 21–14
China Wang Sijie
China Du Peng
Indonesia Lukhi Apri Nugroho
Indonesia Ririn Amelia
Score: 21–14, 21–12

Hellas International

Denmark Kim Bruun Bulgaria Ivan Rusev
Score: 21–9, 21–18
Turkey Aliye Demirbag Turkey Busra Yalçinkaya
Score: 21–13, 21–11
Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev
Germany Daniel Benz
Germany Andreas Heinz
Score: 21–15, 11–21, 23–21
Russia Ekaterina Kut
Russia Daria Serebriakova
Romania Madalina Ilie
Romania Milu Luiza
Score: 21–12, 21–7
Turkey Osman Uyhan
Turkey Aliye Demirbag
Turkey Serdar Koca
Turkey Emine Demirtaş
Score: 21–16, 21–14
May 8

Indonesia International

Indonesia Shesar Hiren Rhustavito Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka
Score: 11–4 (retired)
Malaysia Selvaduray Kisona Indonesia Gregoria Mariska Tunjung
Score: 10–21, 21–16, 21–19
Indonesia Wahyu Nayaka Arya Pankaryanira
Indonesia Ade Yusuf Santoso
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Moh Reza Pahlevi Isfahani
Score: 21–18, 16–21, 21–19
Malaysia Soong Fie Cho
Malaysia Tee Jing Yi
Indonesia Dian Fitriani
Indonesia Nadya Melati
Score: 21–16, 16–21, 21–19
China Ou Xuanyi
China Liu Lin
Indonesia Lukhi Apri Nugroho
Indonesia Ririn Amelia
Score: 22–20, 21–11

Slovenia International

Netherlands Erik Meijs Indonesia Adi Pratama
Score: 21–14, 14–21, 21–17
Denmark Julie Dawall Jakobsen China Qi Xuefei
Score: 21–19, 21–14
Belgium Matijs Dierickx
Belgium Freek Golinski
Denmark Jeppe Bay
Denmark Rasmus Kjær
Score: 21–13, 21–16
Russia Olga Arkhangelskaya
Russia Natalia Rogova
England Jenny Moore
England Victoria Williams
Score: 22–20, 21–17
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
England Gregory Mairs
England Jenny Moore
Score: 21–12, 21–13
May 15

Czech International

Czech Republic Milan Ludik Israel Daniel Chislov
Score: 21–19, 21–15
Chinese Taipei Lin Sih-yun Ukraine Maryna Ilyinskaya
Score: 21–9, 21–11
Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarczyk
Germany Peter Lang
Germany Thomas Legleitner
Score: 23–21, 21–19
Ukraine Maryna Ilyinskaya
Ukraine Yelyzaveta Zharka
Estonia Kristin Kuuba
Estonia Helina Rüütel
Score: 13–21, 21–19, 21–16
Czech Republic Jakub Bitman
Czech Republic Alzbeta Basova
Czech Republic Filip Budzel
Czech Republic Tereza Švábíková
Score: 21–19, 19–21, 21–17
May 21

Sudirman Cup (Draw)

 South Korea  China
Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae
Sung Ji-hyun
Jeon Hyeok-jin
Chang Ye-na / Lee So-hee
Choi Sol-gyu / Chae Yoo-jung
Fu Haifeng / Zhang Nan
He Bingjiao
Chen Long
Chen Qingchen / Jia Yifan
Lu Kai / Huang Yaqiong
Score: 3–2

Romanian International

Spain Luís Enrique Peñalver France Pierrick Cajot
Score: 21–15, 21–17
Spain Clara Azurmendi Denmark Anne Hald Jensen
Score: Walkover
Slovenia Andraz Krapez
Thailand Samatcha Tovannakasem
Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev
Score: 21–15, 21–15
South Korea Hwang Yu-mi
South Korea Kang Chan-hee
South Korea Lee Ji-hye
South Korea Lim Soo-bin
Score: 21–17, 19–21, 21–18
Germany Lukas Resch
Germany Miranda Wilson
Czech Republic Filip Budzel
Czech Republic Tereza Švábíková
Score: 15–21, 21–16, 25–23
May 28

Thailand Open (Draw)

India B. Sai Praneeth Indonesia Jonatan Christie
Score: 17–21, 21–18, 21–19
Thailand Ratchanok Intanon Thailand Busanan Ongbamrungphan
Score: 21–18, 12–21, 21–16
Indonesia Berry Angriawan
Indonesia Hardianto
Germany Raphael Beck
Germany Peter Käsbauer
Score: 21–16, 21–16
Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
Thailand Chayanit Chaladchalam
Thailand Phataimas Muenwong
Score: 21–12, 21–12
China He Jiting
China Du Yue
Malaysia Goh Soon Huat
Malaysia Shevon Jemie Lai
Score: 21–13, 16–21, 21–12

Latvia International

Germany Kai Schaefer Finland Kasper Lehikoinen
Score: 21–11, 21–14
China Qi Xuefei Russia Olga Arkhangelskaya
Score: 21–19, 21–6
Estonia Kristjan Kaljurand
Estonia Raul Kasner
France Mathieu Gangloff
France Tom Rodrigues
Score: 21–15, 21–19
Russia Olga Arkhangelskaya
Russia Natalia Rogova
Estonia Kristin Kuuba
Estonia Helina Ruutel
Score: 18–21, 21–13, 21–19
France Fabien Delrue
France Juliette Moinard
Czech Republic Filip Budzel
Czech Republic Tereza Svabikova
Score: 21–12, 19–21, 21–11

June[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
June 4

Lithuanian International

Germany Kai Schaefer France Leo Rossi
Score: 21–17, 21–14
Denmark Anne Hald Czech Republic Tereza Švábíková
Score: 21–18, 3–0 (retired)
Belgium Elias Bracke
France Leo Rossi
Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarczyk
Score: 21–19, 21–18
Estonia Kristin Kuuba
Estonia Helina Rüütel
Denmark Anne Hald
Denmark Lisa Kramer
Score: 21–11, 21–13
Republic of Ireland Ciaran Chambers
Republic of Ireland Sinead Chambers
Czech Republic Filip Budzel
Czech Republic Tereza Švábíková
Score: 17–21, 21–18, 21–18
June 11

Indonesia Open (Draw)

India Srikanth Kidambi Japan Kazumasa Sakai
Score: 21–11, 21–19
Japan Sayaka Sato South Korea Sung Ji-hyun
Score: 21–13, 17–21, 21–14
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Score: 21–19, 19–21, 21–18
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
South Korea Chang Ye-na
South Korea Lee So-hee
Score: 21–19, 15–21, 21–10
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Score: 22–20, 21–15

Spanish International

Japan Yu Igarashi Spain Luís Enrique Peñalver
Score: 21–13, 21–14
Denmark Mia Blichfeldt Russia Evgeniya Kosetskaya
Score: 21–12, 21–12
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Ruben Jille
Japan Keiichiro Matsui
Japan Yoshinori Takeuchi
Score: 21–17, 21–19
Japan Ayako Sakuramoto
Japan Yukiko Takahata
Japan Misato Aratama
Japan Akane Watanabe
Score: 21–10, 21–15
Republic of Ireland Sam Magee
Republic of Ireland Chloe Magee
Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Cheryl Seinen
Score: 21–11, 21–18

Mauritius International

Malaysia Goh Giap Chin Israel Misha Zilberman
Score: 21–19, 21–14
India Shikha Gautam India Anura Prabhudesai
Score: 21–8, 17–21, 21–19
Italy Fabio Caponio
Italy Giovanni Toti
Mauritius Aatish Lubah
Mauritius Georges Julien Paul
Score: 13–21, 23–21, 21–16
Germany Lisa Kaminski
Germany Hannah Pohl
India Sanyogita Ghorpade
India Prajakta Sawant
Score: 21–18, 22–20
Malaysia Yogendran Khrishnan
India Prajakta Sawant
Germany Jonathan Persson
Mauritius Kate Foo Kune
Score: 21–7, 21–17
June 18

Australian Open (Draw)

India Srikanth Kidambi China Chen Long
Score: 22–20, 21–16
Japan Nozomi Okuhara Japan Akane Yamaguchi
Score: 21–12, 21–23, 21–17
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Indonesia Hendra Setiawan
Malaysia Tan Boon Heong
Score: 21–17, 21–19
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
Score: 21–10, 21–13
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto
Score: 18–21, 21–14, 21–17

Mongolia International

South Korea Park Sung-min South Korea Gu Mu-yeong
Score: 21–15, 13–21, 21–13
Vietnam Nguyen Thuy Linh South Korea Han So-yeon
Score: 21–18, 21–9
South Korea Jung Jung-young
South Korea Shin Hee-kwang
South Korea Jung Suk-hoon
South Korea Lee Ji-su
Score: 21–12, 18–21, 21–11
South Korea Han So-yeon
South Korea Ko Hye-ryeon
Mongolia Khaliunaa Byambaa
Mongolia Tegshzaya Choinkhor
Score: 21–16, 21–19
South Korea Jung Jung-young
South Korea Ko Hye-ryeon
Mongolia Olonbayar Enkhbat
Mongolia Dashdondov Bulgamaa
Score: 21–11, 21–16
June 25

Chinese Taipei Open (Draw)

Chinese Taipei Chou Tien-chen Chinese Taipei Wang Tzu-wei
Score: 18–21, 21–19, 21–15
Japan Saena Kawakami Malaysia Goh Jin Wei
Score: 21–17, 21–17
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Lee Yang
Score: 21–16, 22–20
South Korea Chae Yoo-jung
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kim Hye-rin
South Korea Yoo Hae-won
Score: 21–12, 21–11
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Kim Ha-na
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Chinese Taipei Lee Chia-hsin
Score: 22–20, 21–10

Guatemala Future Series

India Karan Rajan Rajarajan Guatemala Heymard Humblers
Score: 21–19, 21–12
Guatemala Nikté Sotomayor Peru Fernanda Saponara Rivva
Score: 23–21, 21–18
Guatemala Jonathan Solís
Guatemala Rodolfo Ramírez
Guatemala Rubén Castellanos
Guatemala Aníbal Marroquín
Score: 21–17, 21–13
Guatemala Diana Corleto Soto
Guatemala Mariana Isabel Paiz Quan
Guatemala Sara Michele Barrios Chiong
Guatemala Alejandra José Paiz Quan
Score: 21–11, 21–15
Guatemala Jonathan Solís
Guatemala Nikté Sotomayor
El Salvador Uriel Francisco Canjura Artiga
El Salvador Fatima Beatriz Centeno Fuentes
Score: 21–15, 21–12

Ivory Coast International

Nigeria Anuoluwapo Juwon Opoyeri Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Score: 21–18, 21–16
India Ritika Thaker India Simran Singhi
Score: 21–13, 21–19
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Mohd Naser Mansour Nayef
Egypt Adham Hatem Elgamal
Egypt Mohamed Mostafa Kamel
Score: 21–10, 21–16
India Simran Singhi
India Ritika Thaker
Nigeria Zainab Momoh
Nigeria Peace Orji
Score: 21–11, 21–14
Nigeria Enejoh Abah
Nigeria Peace Orji
Nigeria Gideon Babalola
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Score: Walkover

July[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
July 2

White Nights

Spain Pablo Abián France Thomas Rouxel
Score: 15–21, 21–15, 21–18
Russia Evgeniya Kosetskaya Turkey Neslihan Yigit
Score: 21–8, 15–21, 22–20
Germany Mark Lamsfuss
Germany Marvin Emil Seidel
Russia Konstantin Abramov
Russia Alexandr Zinchenko
Score: 23–21, 21–14
Russia Anastasia Chervyakova
Russia Olga Morozova
France Delphine Delrue
France Lea Palermo
Score: 21–8, 21–15
Germany Marvin Emil Seidel
Germany Linda Efler
Germany Mark Lamsfuss
Germany Isabel Herttrich
Score: 18–21, 21–16, 21–15

Benin International

India Sahil Sipani Nigeria Habeeb Temitope Bello
Score: 21–11, 21–17
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Score: 21–7, 21–18
Nigeria Enejoh Abah
Nigeria Ibrahim Adamu
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Mohd Naser Mansour Nayef
Score: 15–21, 21–19, 21–18
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan
Nigeria Tosin Damilola Atolagbe
Nigeria Peace Orji
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Score: 21–18, 16–21, 21–12
Nigeria Enejoh Abah
Nigeria Peace Orji
Ghana Emmanuel Donkor
Ghana Stella Koteikai Amasah
Score: 21–14, 21–11
July 9

Canada Open (Draw)

Japan Kanta Tsuneyama Japan Kento Momota
Score: 22–20, 14–21, 21–14
Japan Saena Kawakami Scotland Kirsty Gilmour
Score: 19–21, 21–19, 21–18
England Peter Briggs
England Tom Wolfenden
South Korea Kim Won-ho
South Korea Seo Seung-jae
Score: 22–20, 16–21, 21–19
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Japan Chisato Hoshi
Japan Naru Shinoya
Score: 21–16, 16–21, 21–18
South Korea Kim Won-ho
South Korea Shin Seung-chan
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Chae Yoo-jung
Score: 21–19, 21–16

Malaysia International Series

Singapore Loh Kean Yew Malaysia Cheam June Wei
Score: 21–19, 21–14
Malaysia Kisona Selvaduray Malaysia Lee Ying Ying
Score: 16–21, 21–15, 21–17
Malaysia Lee Jian Yi
Malaysia Lim Zhen Ting
Malaysia Chen Tang Jie
Malaysia Soh Wooi Yik
Score: 24–22, 21–19
Malaysia Soong Fie Cho
Malaysia Tee Jing Yi
Thailand Kittipak Dubthuk
Thailand Natcha Saengchote
Score: 21–16, 21–17
Indonesia Yantoni Edy Saputra
Indonesia Marsheilla Gischa Islami
India Nandagopal Kidambi
India Mahima Aggarwal
Score: 21–19, 21–9

Cameroon International

Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik India Sahil Sipani
Score: 19–21, 21–17, 21–17
Egypt Hana Hesham Mohamed Cameroon Madeleine Carene Leticia Akoumba Ze
Score: 21–18, 21–6
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Mohd Naser Mansour Nayef
Egypt Adham Hatem Elgamal
Egypt Mohamed Mostafa Kamel
Score: 21–12, 21–15
Cameroon Laeticia Guefack Ghomsi
Cameroon Louise Lisane Mbas
Cameroon Louise Reine Mbida Mbida
Cameroon Stella Joel Ngadjui
Score: 21–9, 21–10
Cameroon Antoine Eddy Owona Ndimako
Cameroon Louise Lisane Mbas
Cameroon Pierre Frederic Bitep
Cameroon Louise Reine Mbida Mbida
Score: 21–6, 21–19
July 16

U.S. Open (Draw)

India H.S. Prannoy India Kashyap Parupalli
Score: 21–15, 20–22, 21–12
Japan Aya Ohori Canada Michelle Li
Score: 21–11, 21–19
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han
Score: 15–21, 21–13, 21–13
South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Score:21–16, 21–13
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Kim Ha-na
South Korea Kim Won-ho
South Korea Shin Seung-chan
Score: 16–21, 21–14, 21–11

Russian Open (Draw)

Russia Sergey Sirant Russia Vladimir Malkov
Score: 13–11, 11–5, 6–11, 7–11, 11–4
Russia Evgeniya Kosetskaya Malaysia Sonia Cheah Su Ya
Score: 11–9, 5–11, 11–5, 5–11, 11–4
Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Malaysia Chooi Kah Ming
Malaysia Low Juan Shen
Score: 11–6, 11–9, 11–5
Japan Akane Araki
Japan Aoi Matsuda
Japan Yuho Imai
Japan Minami Kawashima
Score: 11–6, 6–11, 11–7, 7–11, 11–5
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Cheah Yee See
Japan Keiichiro Matsui
Japan Akane Araki
Score: 11–8, 13–11, 11–3
July 23

Lagos International

India Rahul Yadav Chittaboina India Karan Rajan Rajarajan
Score: 21–15, 21–13
Sri Lanka Thilini Pramodika Hendahewa India Mugdha Agrey
Score: 21–13, 21–19
India Manu Attri
India B. Sumeeth Reddy
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
Score: 21–13, 21–15
Sri Lanka Thilini Pramodika Hendahewa
Sri Lanka Ishadika Kavidi
Nigeria Zainab Momoh
Nigeria Ramatu Yakubu
Score: 21–8, 21–5
Israel Misha Zilberman
Israel Svetlana Zilberman
Portugal Duarte Nuno Anjo
Portugal Sofia Setim
Score: 20–22, 21–16, 21–7

August[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
August 1

New Zealand Open (Draw)

Hong Kong Lee Cheuk Yiu Chinese Taipei Wang Tzu-wei
Score: 11–21, 21–15, 22–20
Thailand Ratchanok Intanon Japan Saena Kawakami
Score: 21–14, 16–21, 21–15
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi
Score: 21–16, 21–18
Malaysia Vivian Hoo Kah Mun
Malaysia Woon Khe Wei
Japan Ayako Sakuramoto
Japan Yukiko Takahata
Score: 18–21, 21–16, 21–19
Indonesia Ronald Alexander
Indonesia Annisa Saufika
Australia Sawan Serasinghe
Australia Setyana Mapasa
Score: 21–19, 21–14

Yonex / K&D Graphics International

Japan Kento Momota Guatemala Kevin Cordon
Score: 21–7, 21–15
United States Jamie Hsu Peru Daniela Macias
Score: 21–14, 21–12
United States Vinson Chiu
United States Tony Gunawan
Germany Daniel Benz
Germany Andreas Heinz
Score: 16–21, 21–14, 21–14
United States Kerry Xu
United States Annie Xu
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Score: 21–11, 21–12
Canada Toby Ng
Canada Josephine Wu
United States Sattawat Pongnairat
United States Kuei-Ya Chen
Score: 21–19, 21–15
August 8

Waikato International

Netherlands Erik Meijs Germany Alexander Roovers
Score: 21–12, 21–16
Canada Brittney Tam Chinese Taipei Huang Yin-hsuan
Score: 17–21, 25–23, 21–16
Chinese Taipei Su Li-wei
Chinese Taipei Ye Hong-wei
Malaysia Chen Tang Jie
Malaysia Soh Wooi Yik
Score: 21–16, 17–21, 21–19
Chinese Taipei Li Zi-qing
Chinese Taipei Teng Chun-hsun
Chinese Taipei Cheng Yu-pei
Chinese Taipei Liang Chia-wei
Score: 21–16, 21–19
Indonesia Riky Widianto
Indonesia Richi Puspita Dili
Chinese Taipei Ye Hong-wei
Chinese Taipei Teng Chun-hsun
Score: 21–15, 26–24
August 15

Bulgarian Open

India Lakshya Sen Croatia Zvonimir Durkinjak
Score: 18–21, 21–12, 21–17
Turkey Neslihan Yigit Germany Luise Heim
Score: 21–17, 14–21, 21–17
Denmark Mathias Thyrri
Denmark Søren Toft Hansen
Denmark Jeppe Bay
Denmark Rasmus Kjær
Score: 21–16, 21–12
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Turkey Bengisu Ercetin
Turkey Nazlıcan Inci
Score: 21–16, 21–12
Bulgaria Alex Vlaar
Netherlands Iris Tabeling
Denmark Mathias Thyrri
Denmark Emilie Aalestrup
Score: 23–21, 21–15
August 21

World Championships (Draw)

Denmark Viktor Axelsen China Lin Dan
Score: 22–20, 21–16
Japan Nozomi Okuhara India P. V. Sindhu
Score: 21–19, 20–22, 22–20
China Liu Cheng
China Zhang Nan
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Rian Agung Saputro
Score: 21–10, 21–17
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Score: 21–18, 17–21, 21–15
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Score: 15–21, 21–16, 21–15

Carebaco International

Guatemala Kevin Cordón India Karan Rajan Rajarajan
Score: 21–19, 21–18
United States Jamie Subandhi Peru Daniela Macias
Score: 20–22, 25–23, 21–9
Jamaica Gareth Henry
Jamaica Samuel O’Brien Ricketts
United States Phillip Chew
United States Ryan Chew
Score: 12–21, 21–14, 21–12
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Dominican Republic Nairoby Abigail Jimenez
Dominican Republic Licelott Sanchez
Score: 21–19, 21–12
Peru Daniel La Torre Regal
Peru Danica Nishimura
Peru Bruno Barrueto Deza
Peru Ines Castillo
Score: 21–16, 21–9
August 29

Hellas Open

Denmark Kim Bruun Finland Henri Aarnio
Score: 21–12, 21–15
Turkey Neslihan Yigit Bulgaria Mariya Mitsova
Score: 21–14, 17–21, 21–15
Denmark Kasper Antonsen
Denmark Niclas Nohr
Finland Henri Aarnio
Finland Iikka Heino
Score: 21–17, 21–12
Turkey Ozge Bayrak
Turkey Cemre Fere
Turkey Bengisu Ercetin
Turkey Nazlıcan Inci
Score: 24–26, 24–22, 21–19
India Rohan Kapoor
India Kuhoo Garg
India Utkarsh Arora
India Karishma Wadkar
Score: 21–19, 21–19

Slovek Open

Slovenia Andraz Krapez Scotland Matthew Carder
Score: 15–21, 21–18, 24–22
Hungary Laura Sarosi Ukraine Maryna Ilyinskaya
Score: 21–12, 21–14
Ukraine Ivan Druzchenko
Ukraine Vladislav Druzchenko
Slovenia Miha Ivanic
Slovenia Andraz Krapez
Score: 21–17, 17–21, 21–14
Czech Republic Alzbeta Basova
Czech Republic Michaela Fuchsova
Poland Wiktoria Dabczynska
Poland Aleksandra Goszczynska
Score: 21–12, 21–10
Poland Pawel Smilowski
Poland Magdalena Swierczynska
Norway Fredrik Kristensen
Norway Solvar Flaten Jorgensen
Score: 13–21, 21–13, 21–12

September[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
September 3

Vietnam Open (Draw)

Thailand Khosit Phetpradab Thailand Suppanyu Avihingsanon
Score: 21–15, 21–19
Japan Sayaka Takahashi Vietnam Vu Thi Trang
Score: 21–9, 21–14
Indonesia Wahyu Nayaka Arya Pankaryanira
Indonesia Ade Yusuf Santoso
Chinese Taipei Liao Min-chun
Chinese Taipei Su Cheng-heng
Score: 12–21, 21–16, 23–21
Thailand Chayanit Chaladchalam
Thailand Phataimas Muenwong
Indonesia Della Destiara Haris
Indonesia Rizki Amelia Pradipta
Score: 21–16, 21–19
Indonesia Alfian Eko Prasetya
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
Indonesia Riky Widianto
Indonesia Masita Mahmudin
Score: 21–14, 21–14

Kharkiv International

England Toby Penty Hong Kong Lee Cheuk Yiu
Score: 21–17, 21–13
Ukraine Natalya Voytsekh India Sri Krishna Priya Kudaravalli
Score: 18–21, 21–16, 23–21
India Nandagopal Kidambi
India Rohan Kapoor
India Alwin Francis
India Tarun Kona
Score: 18–21, 24–22, 21–18
Germany Johanna Goliszewski
Germany Lara Kaepplein
Ukraine Maria Ulitina
Ukraine Natalya Voytsekh
Score: 21–15, 21–14
India Nandagopal Kidambi
India Mahima Aggarwal
India Saurabh Sharma
India Anoushka Parikh
Score: 21–14, 21–15

Sydney International

Chinese Taipei Lin Chun-yi Chinese Taipei Chen Shiau-cheng
Score: 21–18, 21–17
Chinese Taipei Hung En-tzu Chinese Taipei Hsieh Yu-ying
Score: 18–21, 21–18, 22–20
Australia Yohan Hadikusumo Wiratama
Australia Albertus Susanto Njoto
Chinese Taipei Chuang Pu-sheng
Chinese Taipei Lin Yu-chieh
Score: 21–14, 21–6
Chinese Taipei Hung En-tzu
Chinese Taipei Lin Jhih-yun
Australia Wendy Chen Hsuan-yu
Australia Sylvina Kurniawan
Score: 21–19, 21–19
Chinese Taipei Ye Hong-wei
Chinese Taipei Teng Chun-hsun
Australia Sawan Serasinghe
Australia Setyana Mapasa
Score: Walkover
September 10

Korea Open (Draw)

Indonesia Anthony Sinisuka Ginting Indonesia Jonatan Christie
Score: 21–13, 19–21, 22–20
India P. V. Sindhu Japan Nozomi Okuhara
Score: 22–20, 11–21, 21–18
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Score: 21–19, 19–21, 21–15
China Huang Yaqiong
China Yu Xiaohan
South Korea Chang Ye-na
South Korea Lee So-hee
Score: 21–11, 21–15
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto
China Wang Yilu
China Huang Dongping
Score: 21–17, 21–18

Belgian International

Japan Kento Momota Hong Kong Lee Cheuk Yiu
Score: 21–14, 21–18
Spain Beatriz Corrales China Qi Xuefei
Score: Walkover
Denmark Frederik Colberg
Denmark Rasmus Fladberg
England Peter Briggs
England Tom Wolfenden
Score: 16–21, 21–13, 21–6
Netherlands Selena Piek
Netherlands Cheryl Seinen
Netherlands Debora Jille
Netherlands Imke van der Aar
Score: 21–14, 21–16
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Selena Piek
Republic of Ireland Scott Evans
Sweden Amanda Hogstrom
Score: 21–17, 21–9
September 17

Japan Open (Draw)

Denmark Viktor Axelsen Malaysia Lee Chong Wei
Score: 21–14, 19–21, 21–14
Spain Carolina Marín China He Bingjiao
Score: 23–21, 21–12
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Score: 21–12, 21–15
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
South Korea Kim Ha-na
South Korea Kong Hee-yong
Score: 21–18, 21–16
China Wang Yilu
China Huang Dongping
Japan Takuro Hoki
Japan Sayaka Hirota
Score: 21–13, 21–8

Singapore International

Singapore Loh Kean Yew Singapore Ryan Ng Zin Rei
Score: 21–15, 21–15
Indonesia Ruselli Hartawan Malaysia Goh Jin Wei
Score: 21–13, 10–21, 21–19
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Moh Reza Pahlevi Isfahani
Indonesia Akbar Bintang Cahyono
Indonesia Giovani Dicky Oktavan
Score: 21–18, 21–18
Indonesia Nisak Puji Lestari
Indonesia Rahmadhani Hastiyanti Putri
Indonesia Tania Oktaviani Kusumah
Indonesia Vania Arianti Sukoco
Score: 21–19, 26–24
Indonesia Andika Ramadiansyah
Indonesia Mychelle Chrystine Bandaso
Hong Kong Chang Tak Ching
Hong Kong Ng Wing Yung
Score: 21–16, 21–18

Ethiopia International

Israel Misha Zilberman India Aditya Joshi
Score: 21–7, 21–19
Sri Lanka Lekha Shehani Sri Lanka Waduthantri Kavindika Binari De Silva
Score: 21–14, 21–9
India Arjun M.R.
India Ramchandran Shlok
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Mohd Naser Mansour Nayef
Score: 21–7, 21–19
Sri Lanka Waduthantri Kavindika Binari De Silva
Sri Lanka Lekha Shehani
Algeria Halla Bouksani
Algeria Linda Mazri
Score: 21–12, 19–21, 21–8
Israel Misha Zilberman
Israel Svetlana Zilberman
Algeria Sifeddine Larbaoui
Algeria Linda Mazri
Score: Walkover

Polish International

Malaysia Lee Zii Jia Malaysia Soong Joo Ven
Score: 21–17, 21–16
Switzerland Ayla Huser Wales Jordan Hart
Score: 21–19, 24–22
Republic of Ireland Nhat Nguyen
Republic of Ireland Paul Reynolds
Germany Daniel Benz
Germany Andreas Heinz
Score: 21–19, 25–23
England Jenny Moore
England Victoria Williams
India K. Maneesha
India Arathi Sara Sunil
Score: 21–19, 24–22
Denmark Kristoffer Knudsen
Denmark Isabella Nielsen
England Matthew Clare
England Victoria Williams
Score: 21–13, 21–15

Internacional Mexicano

Guatemala Kevin Cordon Guatemala Anibal Marroquin
Score: 21–12, 21–9
United States Jennie Gai United States Isabel Zhong
Score: 21–11, 18–21, 21–16
Canada Jason Anthony Ho-Shue
Canada Nyl Yakura
Mexico Job Castillo
Mexico Lino Munoz
Score: 18–21, 21–11, 21–17
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
United States Ariel Lee
United States Sydney Lee
Score: 21–6, 21–6
Peru Daniel La Torre Regal
Peru Danica Nishimura
Cuba Leodannis Martinez
Cuba Tahimara Oropeza
Score: 21–19, 21–19
September 24

Czech Open

Japan Kento Momota France Thomas Rouxel
Score: 21–8, 21–14
Turkey Neslihan Yigit Japan Kaho Funahashi
Score: 21–16, 14–21, 21–17
Poland Milosz Bochat
Poland Adam Cwalina
England Ben Lane
England Sean Vendy
Score: 21–18, 23–21
Japan Erina Honda
Japan Nozomi Shimizu
England Lauren Smith
England Sarah Walker
Score: 21–13, 14–21, 21–16
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Alexandra Boje
France Bastian Kersaudy
France Lea Palermo
Score: 12–21, 21–8, 21–18

Guatemala International

Guatemala Kevin Cordon Cuba Leodannis Martinez
Score: 21–17, 21–18
Peru Daniela Macias Cuba Tahimara Oropeza
Score: 21–16, 22–20
United States Phillip Chew
United States Ryan Chew
Guatemala Jonathan Solís
Guatemala Rodolfo Ramírez
Score: 21–10, 21–16
Peru Daniela Macias
Peru Danica Nishimura
Dominican Republic Noemi Almonte
Dominican Republic Bermary Altagracia Polanco Munoz
Score: 21–12, 21–6
Cuba Leodannis Martinez
Cuba Tahimara Oropeza
Guatemala Christopher Alexander Martinez Salvador
Guatemala Diana Corleto Soto
Score: 17–21, 21–13, 21–11

October[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up
October 1

Bulgarian International

India R. M. V. Gurusaidutt Turkey Muhammed Ali Kurt
Score: 21–17, 21–16
Bulgaria Mariya Mitsova Croatia Maja Pavlinic
Score: 21–10, 21–3
India Arun George
India Sanyam Shukla
Slovenia Miha Ivanic
Slovenia Andraz Krapez
Score: 21–18, 21–13
Belgium Lise Jaques
Belgium Flore Vandenhoucke
Germany Theresea Isenberg
Germany Brid Stepper
Score: 21–10, 21–10
Austria Dominik Stipsits
Austria Antonia Meinke
India Sanyam Shukla
India Ahillya Harjani
Score: 21–16, 21–5
October 8

Dutch Open (Draw)

Japan Kento Momota Japan Yu Igarashi
Score: 21–10, 21–12
United States Beiwen Zhang Canada Michelle Li
Score: 21–16, 21–14
Chinese Taipei Liao Min-chun
Chinese Taipei Su Cheng-heng
Japan Takuto Inoue
Japan Yuki Kaneko
Score: 24–22, 21–18
Indonesia Della Destiara Haris
Indonesia Rizki Amelia Pradipta
Indonesia Anggia Shitta Awanda
Indonesia Ni Ketut Mahadewi Istirani
Score: 21–17, 21–16
England Marcus Ellis
England Lauren Smith
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Selena Piek
Score: 21–17, 21–18

World Junior Championships (Draw)

 China  Malaysia
Fan Qiuyue / Li Wenmei
Gao Zhengze
Fan Qiuyue / Wang Chang
Han Yue
Li Wenmei / Liu Xuanxuan
Man Wei Chong / Pearly Tan Koong Le
Leong Jun Hao
Chang Yee Jun / Ng Eng Cheong
Goh Jin Wei
Tan Sueh Jeou / Toh Ee Wei
Score: 3–1
October 15

Denmark Open (Draw)

India Srikanth Kidambi South Korea Lee Hyun-il
Score: 21–10, 21–5
Thailand Ratchanok Intanon Japan Akane Yamaguchi
Score: 14–21, 21–15, 21–19
China Liu Cheng
China Zhang Nan
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Score: 21–16, 22–24, 21–19
South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto
Score: 21–13, 21–16
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Score: 24–22, 19–21, 23–21

World Junior Championships (Draw)

Thailand Kunlavut Vitidsarn Malaysia Leong Jun Hao
Score: 17–21, 21–15, 21–9
Indonesia Gregoria Mariska Tunjung China Han Yue
Score: 21–13, 13–21, 24–22
Japan Mahiro Kaneko
Japan Yunosuke Kubota
China Di Zijian
China Wang Chang
Score: 21–14, 15–21, 21–13
South Korea Baek Ha-na
South Korea Lee Yu-rim
Indonesia Jauza Fadhila Sugiarto
Indonesia Ribka Sugiarto
Score: 18–21, 21–11, 21–3
Indonesia Rinov Rivaldy
Indonesia Pitha Haningtyas Mentari
Indonesia Rehan Naufal Kusharjanto
Indonesia Siti Fadia Silva Ramadhanti
Score: 21–23, 21–15, 21–18

Mercosul International

Mexico Luis Ramon Garrido Portugal Duarte Nuno Anjo
Score: 21–18, 21–16
Brazil Fabiana Silva Brazil Bianca Oliveira Lima
Score: 21–10, 21–8
Guatemala Solis Jonathan
Guatemala Rodolfo Ramirez
Guatemala Kevin Cordon
Guatemala Anibal Marroquin
Score: 15–21, 21–13, 21–13
Brazil Paula Pereira
Brazil Fabiana Silva
Guatemala Diana Corleto Soto
Guatemala Mariana Isabel Paiz Quan
Score: 21–14, 21–17
Brazil Artur Silva Pomoceno
Brazil Fabiana Silva
Guatemala Anibal Marroquin
Guatemala Mariana Isabel Paiz Quan
Score: 19–21, 21–18, 23–21
October 22

French Open (Draw)

India Srikanth Kidambi Japan Kenta Nishimoto
Score: 21–14, 21–13
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Japan Akane Yamaguchi
Score: 21–4, 21–16
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Lee Yang
Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Score: 21–19, 23–21
Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
Score: 21–17, 21–15
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir
China Zheng Siwei
China Chen Qingchen
Score: 22–20, 21–15

Indonesia International

Indonesia Shesar Hiren Rhustavito Thailand Sitthikom Thammasin
Score: 21–8, 21–11
Japan Shiori Saito Indonesia Asty Dwi Widyaningrum
Score: 21–15, 21–15
Indonesia Sabar Karyaman Gutama
Indonesia Frengky Wijaya Putra
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Muhammad Reza Pahlevi Isfahani
Score: 21–18, 21–18
Indonesia Febriana Dwipuji Kusuma
Indonesia Tiara Rosalia Nuraidah
Indonesia Agatha Imanuela
Indonesia Siti Fadia Silva Ramadhanti
Score: 21–19, 21–18
Indonesia Rehan Naufal Kusharjanto