2017 Hall of Fame Tennis Championships – Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Singles
2017 Hall of Fame Tennis Championships
ChampionUnited States John Isner
Runner-upAustralia Matthew Ebden
Final score6–3, 7–6(7–4)
Details
Draw28 (4Q / 3WC)
Seeds8
Events
Singles Doubles
← 2016 · Hall of Fame Tennis Championships · 2018 →

Ivo Karlović was the defending champion, but lost in the quarterfinals to Peter Gojowczyk.

John Isner won his third title in Newport, defeating Matthew Ebden in the final, 6–3, 7–6(7–4).

Seeds[edit]

The top four seeds receive a bye into the second round.

  1. United States John Isner (Champion)
  2. Croatia Ivo Karlović (Quarterfinals)
  3. France Adrian Mannarino (Second round)
  4. France Pierre-Hugues Herbert (Quarterfinals)
  5. Dominican Republic Víctor Estrella Burgos (First round)
  6. Slovakia Lukáš Lacko (Second round)
  7. United States Tennys Sandgren (First round)
  8. Ukraine Illya Marchenko (First round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 United States John Isner 6 6
  United States Bjorn Fratangelo 2 4
1 United States John Isner 6 77
Q Australia Matthew Ebden 3 64
Q Australia Matthew Ebden 6 6
Germany Peter Gojowczyk 3 3

Top half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 United States J Isner 6 6
Q United States A Krajicek 77 62 3 Q Australia S Groth 2 4
Q Australia S Groth 63 77 6 1 United States J Isner 6 6
United States D Novikov 6 6 United States D Novikov 4 4
Switzerland M Chiudinelli 1 3 United States D Novikov 6 6
Q Canada F Dancevic 65 6 6 Q Canada F Dancevic 3 2
7 United States T Sandgren 77 3 2 1 United States J Isner 6 6
United States B Fratangelo 2 4
4 France P-H Herbert 7 2 6
Spain A Menéndez-Maceiras 6 77 Spain A Menéndez-Maceiras 5 6 3
United States S Kozlov 2 65 4 France P-H Herbert 2 7 4
WC United States M Mmoh 1 2 United States B Fratangelo 6 5 6
Australia A Santillan 6 6 Australia A Santillan 63 6 1
United States B Fratangelo 77 1 6 United States B Fratangelo 77 3 6
8 Ukraine I Marchenko 62 6 4

Bottom half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
6 Slovakia L Lacko 79 6
United States R Opelka 67 4 6 Slovakia L Lacko 1 62
Q Australia M Ebden 6 6 Q Australia M Ebden 6 77
WC United States R Ram 1 4 Q Australia M Ebden 4 78 6
United States T Fritz 3 3 Germany T Kamke 6 66 4
Germany T Kamke 6 6 Germany T Kamke 77 7
3 France A Mannarino 65 5
Q Australia M Ebden 6 6
5 Dominican Republic V Estrella Burgos 4 4 Germany P Gojowczyk 3 3
Russia K Kravchuk 6 6 Russia K Kravchuk 6 4 4
Germany P Gojowczyk 6 6 Germany P Gojowczyk 2 6 6
WC United States T-S Kwiatkowski 3 3 Germany P Gojowczyk 77 61 77
United States D Kudla 6 5 6 2 Croatia I Karlović 65 77 64
United States M Krueger 4 7 0 United States D Kudla 4 4
2 Croatia I Karlović 6 6

Qualifying[edit]

Seeds[edit]

  1. India Ramkumar Ramanathan (Qualifying competition)
  2. Australia Sam Groth (Qualified)
  3. United States Tim Smyczek (First round)
  4. Australia Andrew Whittington (Qualifying competition)
  5. Republic of Ireland James McGee (First round)
  6. Australia John-Patrick Smith (Qualifying competition)
  7. United Kingdom Brydan Klein (First round)
  8. El Salvador Marcelo Arévalo (First round)

Qualifiers[edit]

Qualifying draw[edit]

First qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
1 India Ramkumar Ramanathan 6 3 6
WC United States Christopher Eubanks 4 6 1
1 India Ramkumar Ramanathan 6 1 5
  Australia Matthew Ebden 4 6 7
  Australia Matthew Ebden 3 6 6
7 United Kingdom Brydan Klein 6 0 4

Second qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
2 Australia Sam Groth 6 6
  Italy Alessandro Bega 2 3
2 Australia Sam Groth 6 6
WC United States William Blumberg 2 4
WC United States William Blumberg 77 6
5 Republic of Ireland James McGee 65 4

Third qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
3 United States Tim Smyczek 64 3
  United States Austin Krajicek 77 6
  United States Austin Krajicek 6 6
6 Australia John-Patrick Smith 4 4
  Australia Alex Bolt 4 3
6 Australia John-Patrick Smith 6 6

Fourth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
4 Australia Andrew Whittington 7 6
  United States Evan King 5 0
4 Australia Andrew Whittington 6 3 69
  Canada Frank Dancevic 3 6 711
  Canada Frank Dancevic 3 6 6
8 El Salvador Marcelo Arévalo 6 1 4

References[edit]