2017 Kremlin Cup – Men's Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Men's Singles
2017 Kremlin Cup
ChampionBosnia and Herzegovina Damir Džumhur
Runner-upLithuania Ričardas Berankis
Final score6–2, 1–6, 6–4
Details
Draw28 (4 Q / 3 WC )
Seeds8
Events
Singles men women
Doubles men women
← 2016 · Kremlin Cup · 2018 →

Pablo Carreño Busta was the defending champion, but lost to Daniil Medvedev in the second round.

Damir Džumhur won the title, defeating Ričardas Berankis in the final, 6–2, 1–6, 6–4.

Seeds[edit]

The top four seeds received a bye into the second round.

  1. Spain Pablo Carreño Busta (Second round)
  2. Spain Albert Ramos Viñolas (Second round)
  3. France Adrian Mannarino (Semifinals)
  4. Germany Philipp Kohlschreiber (Second round)
  5. Russia Andrey Rublev (First round)
  6. Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur (Champion)
  7. Italy Paolo Lorenzi (First round)
  8. Russia Karen Khachanov (Withdrew)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

Semifinals Final
          
Q Bosnia and Herzegovina Mirza Bašić 0 69
6 Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur 6 711
6 Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur 6 1 6
PR Lithuania Ričardas Berankis 2 6 4
3 France Adrian Mannarino 6 4 1
PR Lithuania Ričardas Berankis 3 6 6

Top half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 Spain P Carreño Busta 3 3
Russia A Kuznetsov 4 6 66 Russia D Medvedev 6 6
Russia D Medvedev 6 2 78 Russia D Medvedev 6 4 1
Q Bosnia and Herzegovina M Bašić 3 6 5 Q Bosnia and Herzegovina M Bašić 3 6 6
Slovenia B Kavčič 6 3 1r Q Bosnia and Herzegovina M Bašić 6 6
Serbia L Đere 4 711 6 Serbia L Đere 1 1
7 Italy P Lorenzi 6 69 4 Q Bosnia and Herzegovina M Bašić 0 69
6 Bosnia and Herzegovina D Džumhur 6 711
4 Germany P Kohlschreiber 77 61 3
Czech Republic J Veselý 3 1r Italy A Seppi 64 77 6
Italy A Seppi 6 4 Italy A Seppi 6 2 4
Q India Y Bhambri 6 6 6 Bosnia and Herzegovina D Džumhur 4 6 6
WC Russia R Safiullin 2 4 Q India Y Bhambri 6 5 4
Italy T Fabbiano 3 6 2 6 Bosnia and Herzegovina D Džumhur 4 7 6
6 Bosnia and Herzegovina D Džumhur 6 0 6

Bottom half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
Croatia B Ćorić 3 2
Israel D Sela 6 6 Israel D Sela 7 6
Russia E Donskoy 3 5 Brazil R Dutra Silva 5 1
Brazil R Dutra Silva 6 7 Israel D Sela 78 1 2
Q Czech Republic L Rosol 4 6 77 3 France A Mannarino 66 6 6
WC Russia K Kravchuk 6 3 63 Q Czech Republic L Rosol 3 64
3 France A Mannarino 6 77
3 France A Mannarino 6 4 1
5 Russia A Rublev 5 66 PR Lithuania R Berankis 3 6 6
Q Serbia F Krajinović 7 78 Q Serbia F Krajinović 6 5 4
Serbia D Lajović 3 62 PR Lithuania R Berankis 3 7 6
PR Lithuania R Berankis 6 77 PR Lithuania R Berankis 7 6
LL Kazakhstan A Bublik 6 6 LL Kazakhstan A Bublik 5 1
WC Russia T Gabashvili 3 4 LL Kazakhstan A Bublik 4 7 6
2 Spain A Ramos Viñolas 6 5 2

Qualifying[edit]

Seeds[edit]

  1. Serbia Filip Krajinović (Qualified)
  2. Kazakhstan Mikhail Kukushkin (Qualifying competition)
  3. Kazakhstan Alexander Bublik (Qualifying competition, Lucky loser)
  4. India Yuki Bhambri (Qualified)
  5. Russia Alexey Vatutin (Qualifying competition)
  6. Czech Republic Lukáš Rosol (Qualified)
  7. Bosnia and Herzegovina Mirza Bašić (Qualified)
  8. Belarus Uladzimir Ignatik (Qualifying competition)

Qualifiers[edit]

Lucky loser[edit]

Qualifying draw[edit]

First qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
1 Serbia Filip Krajinović 77 6
  Australia Marc Polmans 62 3
1 Serbia Filip Krajinović 610 7 6
8 Belarus Uladzimir Ignatik 712 5 3
  Czech Republic Václav Šafránek 4 5
8 Belarus Uladzimir Ignatik 6 7

Second qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
2 Kazakhstan Mikhail Kukushkin 4 6 77
  Uzbekistan Sanjar Fayziev 6 1 62
2 Kazakhstan Mikhail Kukushkin 64 3
7 Bosnia and Herzegovina Mirza Bašić 77 6
Alt Russia Ivan Gakhov 4 3
7 Bosnia and Herzegovina Mirza Bašić 6 6

Third qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
3 Kazakhstan Alexander Bublik 6 6
  South Africa Lloyd Harris 3 4
3 Kazakhstan Alexander Bublik 4 5
6 Czech Republic Lukáš Rosol 6 7
WC Russia Artem Dubrivnyy 4 4
6 Czech Republic Lukáš Rosol 6 6

Fourth qualifier[edit]

First Round Qualifying Competition
          
4 India Yuki Bhambri 6 6
  Serbia Danilo Petrović 4 4
4 India Yuki Bhambri 7 6
5 Russia Alexey Vatutin 5 4
WC Russia Denis Matsukevich 6 4 2
5 Russia Alexey Vatutin 2 6 6

References[edit]