2018–19 Danish Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018–19 Danish Cup
DBU Pokalen (The DBU Cup)
Danish Cup logo.png
Country Denmark
Teams102
ChampionsFC Midtjylland
Runners-upBrøndby IF
Matches played101

The 2018–19 Danish Cup also known as Sydbank Pokalen is the 65th season of the Danish Cup competition. The winner of the tournament will earn qualification into the second qualifying round of the 2019-20 UEFA Europa League.

Structure[edit]

In the first round, there will be an expected 88 teams.[1]

Participants[edit]

102 teams will compete for the Danish Cup. All teams from the top three divisions in 2017–18 are automatically entered while lower division teams play qualifying matches to enter the competition.

2018–19 Alka Superliga[edit]

Club Entered in Eliminated in Eliminated by
AC Horsens 3rd Round 4th Round AaB
AGF 2nd Round 4th Round Næstved BK
Brøndby 3rd Round Final FC Midtjylland
Esbjerg fB 2nd Round Quarterfinals OB
F.C. Copenhagen 3rd Round 4th Round FC Midtjylland
FC Midtjylland 3rd Round CHAMPION
FC Nordsjælland 3rd Round 4th Round Vendsyssel FF
Hobro IK 2nd Round 4th Round OB
OB 2nd Round Semifinals FC Midtjylland
Randers FC 2nd Round 3rd Round Kolding IF
SønderjyskE 2nd Round 4th Round Esbjerg fB
Vejle BK 2nd Round 4th Round Kolding IF
Vendsyssel FF 2nd Round Quarterfinals Brøndby
AaB 3rd Round Semifinals Brøndby IF

2018–19 NordicBet Liga[edit]

Club Entered in Eliminated in Eliminated by
FC Fredericia 1st Round 3rd Round SønderjyskE
FC Helsingør 1st Round 2nd Round Næstved BK
FC Roskilde 1st Round 3rd Round AaB
Fremad Amager 1st Round 2nd Round FC Roskilde
HB Køge 1st Round 3rd Round FC Nordsjælland
Hvidovre IF 1st Round 1st Round Fremad Amager
Lyngby BK 1st Round 1st Round Nykøbing FC
Nykøbing FC 1st Round 3rd Round Vejle BK
Næstved BK 1st Round Quarterfinals AaB
Silkeborg IF 1st Round 3rd Round Næstved BK
Thisted FC 1st Round 3rd Round OB
Viborg FF 1st Round 2nd Round FC Fredericia

2018–19 Danish 2nd Division[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
Akademisk Boldklub Group 2 1st Round 2nd Round OB
Aarhus Fremad Group 1 1st Round 3rd Round AGF Aarhus
BK Avarta Group 2 1st Round 2nd Round B1908
B93 Group 2 1st Round 2nd Round HB Køge
Brabrand IF Group 1 1st Round 2nd Round Silkeborg IF
Brønshøj BK Group 2 1st Round 1st Round Herlev IF
Dalum IF Group 1 1st Round 3rd Round FC Midtjylland
BK Frem Group 2 1st Round 2nd Round Velje BK
HIK Group 2 1st Round 2nd Round Nykøbing FC
Hillerød Fodbold Group 2 1st Round 3rd Round Brøndby IF
Jammerbugt FC Group 1 1st Round 3rd Round Esbjerg fB
Kjellerup IF Group 1 1st Round 2nd Round Middelfart G&BK
Kolding IF Group 1 1st Round Quarterfinals FC Midtjylland
BK Marienlyst Group 2 1st Round 4th Round Brøndby IF
Middelfart G&BK Group 2 1st Round 3rd Round AC Horsens
Odder IGF Group 1 1st Round 1st Round Dalum IF
Ringkøbing IF Group 1 1st Round 1st Round Skive IK
Skive IK Group 1 1st Round 2nd Round Viby IF
Skovshoved IF Group 2 1st Round 1st Round BK Frem
Slagelse B&I Group 2 1st Round 1st Round FC Helsingør
FC Sydvest 05 Group 1 1st Round 2nd Round AGF Aarhus
Tarup-Paarup IF Group 1 1st Round 2nd Round Thisted FC
Vejgaard BK Group 1 1st Round 1st Round Aarhus Fremad

DBU Bornholm[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
NB Bornholm Copenhagen Series 1st Round 2nd Round Hillerød Fodbold

DBU Funen[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
B1913 Denmark Series 1st Round 1st Round Kolding IF
FC BiH Odense Series 1 1st Round 1st Round Bramdrupdam GIF
Fjordager IF Series 1 1st Round 1st Round Middelfart G&BK
Næsby BK Denmark Series 1st Round 2nd Round Randers FC
Nørre Aaby IK Albani Series 1st Round 1st Round Tarup-Paarup IF
OKS Albani Series 1st Round 1st Round BK Marienlyst
Otterup B&IK Denmark Series 1st Round 1st Round Hedensted IF
Ringe BK Series 1 1st Round 1st Round FC Fredericia

DBU Jutland[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
Agerbæk/Starup Jutland Series 1st Round 1st Round Næsby BK
Birkelse Series 2 1st Round 1st Round Thisted FC
Bramdrupdam Series 2 1st Round 2nd Round Dalum IF
Egen UI Series 1 1st Round 2nd Round Vendsyssel FF
FC Djursland Denmark Series 1st Round 2nd Round Jammerbugt FC
FC Skanderborg Jutland Series 1st Round 1st Round Egen UI
Fuglebakken KFUM Jutland Series 1st Round 1st Round Kjellerup IF
Hedensted IF Denmark Series 1st Round 2nd Round Aarhus Fremad
Herning KFUM Series 4 1st Round 1st Round Silkeborg KFUM
Hirtshals Series 1 1st Round 1st Round Brabrand IF
Holstebro BK Denmark Series 1st Round 1st Round Silkeborg IF
IF Lyseng Denmark Series 1st Round 2nd Round Hobro IK
Nørresundby FB Denmark Series 1st Round 1st Round Viby IF
SGI/SSK Series 1 1st Round 1st Round FC Sydvest
Silkeborg KFUM Denmark Series 1st Round 2nd Round Kolding IF
Tjørring IF Jutland Series 1st Round 1st Round IF Lyseng
Vatanspor Denmark Series 1st Round 1st Round FC Djursland
Viby IF Denmark Series 1st Round 3rd Round F.C. Copenhagen
Vildbjerg SF Jutland Series 1st Round 1st Round Viborg FF
VSK Aarhus Denmark Series 1st Round 1st Round Jammerbugt FC

DBU Copenhagen[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
AB Tårnby Denmark Series 1st Round 1st Round Hørsholm-Usserød IK
B1908 Denmark Series 1st Round 3rd Round BK Marienlyst
CBS Sport Series 1 1st Round 1st Round GVI
Fremad Valby Denmark Series 1st Round 1st Round AB
GVI Denmark Series 1st Round 2nd Round SønderjyskE
IF Føroyar Copenhagen Series 1st Round 1st Round Hillerød Fodbold
Tårnby FF Copenhagen Series 1st Round 2nd Round Hundested IK
BK Union Denmark Series 1st Round 1st Round Hundested IK

DBU Lolland-Falster[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
Døllefjelde-Musse Zealand Series 1st Round 1st Round B1908
FC Nakskov Zealand Series 1st Round 1st Round BK Avarta
Listrup Lolland-Falster Series 1st Round 1st Round Frem Bjæverskov

DBU Zealand[edit]

Club 2017–18 League Entered in Eliminated in Eliminated by
FC Rudersdal Series 2 1st Round 1st Round NB Bornholm
Frem Bjæverskov Series 2 1st Round 2nd Round Ledøje-Smørum
FK Greve Denmark Series 1st Round 1st Round FC Roskilde
Herlev IF Denmark Series 1st Round 2nd Round BK Marienlyst
Holbæk B&I Denmark Series 1st Round 1st Round HIK
Humlebæk BK Series 2 1st Round 1st Round HB Køge
Hundested IK Series 1 1st Round 3rd Round Vendsyssel FF
Hørsholm-Usserød IK Series 1 1st Round 2nd Round Esbjerg fB
Karslunde IF Denmark Series 1st Round 1st Round Næstved BK
Ledøje-Smørum Denmark Series 1st Round 3rd Round Hobro IK
IF Skjold Birkerød Denmark Series 1st Round 1st Round B93
Stenløse BK Zealand Series 1st Round 1st Round Ledøje-Smørum
Vordingborg IF Series 1 1st Round 1st Round Tårnby FF

First Round[edit]

In the first round of the tournament the teams are divided into a West and East pool. In the West Pool, 46 teams participate, divided into two pools, the "Funen / Jutland Pool" and "Jutland Pool". The East Pool consists of 42 teams and is not split up.

The draw was held on Friday, June 22, 2018.[2]

West, Jutland[edit]

West, Funen/Jutland[edit]

East[edit]

Second Round[edit]

Third Round[edit]

Fourth Round[edit]

Bracket[edit]

 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
27 February – Odense
 
 
OB (p)2 (3)
 
3 April – Herning
 
Esbjerg fB2 (2)
 
FC Midtjylland4
 
28 February – Hjørring
 
OB0
 
Vendsyssel FF0
 
17 May – Copenhagen
 
Brøndby IF2
 
FC Midtjylland (p)1 (4)
 
13 March – Kolding
 
Brøndby IF1 (3)
 
Kolding IF0
 
4 April – Brøndby
 
FC Midtjylland2
 
Brøndby IF1
 
14 March – Næstved
 
AaB0
 
Næstved BK1
 
 
AaB3
 

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]

References[edit]

  1. ^ "Pokal 18/19 Participants". www.haslund.info. Retrieved 20 June 2018.
  2. ^ Lyngby møder Nykøbing i første pokalrunde