2019 BWF season

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2019 BWF season
Details
Duration8 January – 22 December
Tournaments143
CategoriesGrade 1: 2 (Individuals, Teams)
Grade 2 – BWF World Tour Finals: 1
Grade 2 – Super 1000: 3
Grade 2 – Super 750: 5
Grade 2 – Super 500: 7
Grade 2 – Super 300: 11
Grade 2 – Super 100: 10
Grade 3 – International Challenge: 28
Grade 3 – International Series: 38
Grade 3 – Future Series: 26
Continental Championships: 9
Achievements (singles)
Awards
Player of the yearJapan Kento Momota (Male)
China Huang Yaqiong (Female)
2018
2020

The 2019 BWF season was the overall badminton circuit organized by the Badminton World Federation (BWF) for the 2019 badminton season to publish and promote the sport. The world badminton tournament in 2019 consisted of:
1. BWF Tournaments (Grade 1; Major Events)

2. BWF World Tour (Grade 2)

3. Continental Circuit (Grade 3) BWF Open Tournaments: BWF International Challenge, BWF International Series, and BWF Future Series.

The Sudirman Cup were teams event. The others – Super 1000, Super 750, Super 500, Super 300, Super 100, International Challenge, International Series, and Future Series are all individual tournaments. The higher the level of tournament, the larger the prize money and the more ranking points available.

The 2019 BWF season calendar comprises these six levels of BWF tournaments.

Schedule[edit]

This is the complete schedule of events on the 2019 calendar,[1] with the Champions and Runners-up documented.

Key
World Championships
World Tour Finals
Super 1000
Super 750
Super 500
Super 300
Super 100
International Challenge
International Series
Future Series
Team events

January[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
7 January

Thailand Masters (Draw)

Singapore Loh Kean Yew China Lin Dan
Score: 21–19, 21–18
Indonesia Fitriani Thailand Busanan Ongbamrungphan
Score: 21–12, 21–14
Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong
Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han
Score: 21–13, 21–17
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai
China Li Wenmei
China Zheng Yu
Score: 15–21, 21–15, 21–10
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–16, 21–15

Estonian International

France Arnaud Merklé Netherlands Joran Kweekel
Score: 21–8, 21–16
Japan Asuka Takahashi Japan Hirari Mizui
Score: 8–21, 21–17, 21–11
England Peter Briggs
England Gregory Mairs
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Loh Kean Hean
Score: 22–20, 21–18
Denmark Julie Finne-Ipsen
Denmark Mai Surrow
Russia Anastasiia Akchurina
Russia Olga Morozova
Score: 21–12, 17–21, 21–14
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Tan Wei Han
England Gregory Mairs
England Victoria Williams
Score: 21–18, 14–21, 21–15
14 January

Malaysia Masters (Draw)

South Korea Son Wan-ho China Chen Long
Score: 21–17, 21–19
Thailand Ratchanok Intanon Spain Carolina Marín
Score: 21–9, 22–20
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Malaysia Ong Yew Sin
Malaysia Teo Ee Yi
Score: 21–15, 21–16
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
Score: 18–21, 21–16, 21–16
Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–18, 21–18

Swedish Open

Japan Minoru Koga Singapore Loh Kean Yew
Score: 21–11, 21–15
Japan Mako Urushizaki Japan Asuka Takahashi
Score: 23–21, 21–19
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Lasse Mølhede
France Bastian Kersaudy
France Julien Maio
Score: 21–12, 21–15
Denmark Amalie Magelund
Denmark Freja Ravn
Sweden Emma Karlsson
Sweden Johanna Magnusson
Score: 21–15, 12–21, 21–17
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Tan Wei Han
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
Score: 21–14, 21–16
21 January

Indonesia Masters (Draw)

Denmark Anders Antonsen Japan Kento Momota
Score: 21–16, 14–21, 21–16
India Saina Nehwal Spain Carolina Marín
Score: 4–10 Retired
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–17, 21–11
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Score: 21–19, 21–15
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
Indonesia Tontowi Ahmad
Indonesia Liliyana Natsir
Score: 19–21, 21–19, 21–16

Iceland International

Denmark Mikkel Enghøj Finland Kasper Lehikoinen
Score: 21–19, 21–17
Switzerland Ayla Huser England Abigail Holden
Score: 16–21, 24–22, 21–6
Portugal Bruno Carvalho
Portugal Tomas Nero
Norway Mads Marum
Norway Mattias Xu
Score: 21–13, 21–11
England Abigail Holden
England Sian Kelly
Iceland Sigridur Arnadottir
Iceland Margrét Jóhannsdóttir
Score: 23–21, 21–18
Iceland Kristofer Darri Finnsson
Iceland Margrét Jóhannsdóttir
England Ethan Van Leeuwen
England Annie Lado
Score: 21–13, 21–18

February[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
4 February

Iran Fajr International

Thailand Kunlavut Vitidsarn China Li Shifeng
Score: 21–18, 21–17
Thailand Supanida Katethong Indonesia Choirunnisa
Score: 21–16, 21–13
Indonesia Adnan Maulana
Indonesia Ghifari Anandaffa Prihardika
Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
Score: 21–18, 21–13
Indonesia Nita Violina Marwah
Indonesia Putri Syaikah
Turkey Bengisu Erçetin
Turkey Nazlıcan İnci
Score: 21–17, 21–18
11 February

Oceania Badminton Championships (Draw)

New Zealand Oscar Guo French Polynesia Rémi Rossi
Score: 24–22, 20–22, 21–15
Australia Chen Hsuan-yu Australia Jiang Yingzi
Score: 17–21, 21–16, 23–21
Australia Sawan Serasinghe
Australia Eric Vuong
Australia Simon Leung
Australia Mitchell Wheller
Score: 21–17, 21–10
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
Australia Jiang Yingzi
Australia Louisa Ma
Score: 21–10, 21–9
Australia Simon Leung
Australia Gronya Somerville
Australia Sawan Serasinghe
Australia Khoo Lee Yen
Score: 21–18, 21–15

European Mixed Team Badminton Championships (Draw)

 Denmark  Germany
Mathias Christiansen / Christinna Pedersen
Anders Antonsen
Line Kjærsfeldt
Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen
Maiken Fruergaard / Christinna Pedersen
Isabel Herttrich / Mark Lamsfuß
Max Weißkirchen
Yvonne Li
Mark Lamsfuß / Marvin Emil Seidel
Linda Efler / Isabel Herttrich
Score: 3–0

Pan Am Mixed Team Badminton Championships (Draw)

 Canada  United States
Joshua Hurlburt-Yu / Josephine Wu
Brittney Tam
Brian Yang
Catherine Choi / Talia Ng
Nyl Yakura / Duncan Yao
Phillip Chew / Breanna Chi
Natalie Chi
Andrew Zhang
Kuei-Ya Chen / Jennie Gai
Phillip Chew / Ryan Chew
Score: 3–0

Oceania Mixed Team Badminton Championships (Draw)

 Australia  New Zealand
Ann-Louise Slee
Anthony Joe
Ashwant Gobinathan
Chen Hsuan-yu
Eric Vuong
Gronya Somerville
Jennifer Tam
Louisa Ma
Matthew Chau
Mitchell Wheller
Setyana Mapasa
Simon Leung
Abhinav Manota
Alyssa Tagle
Anona Pak
Dacmen Vong
Erena Calder-Hawkins
Justine Villegas
Jonathan Curtis
Maika Philips
Oliver Leydon-Davis
Oscar Guo
Sally Fu
Score: Round robin
18 February

Spain Masters (Draw)

Denmark Viktor Axelsen Denmark Anders Antonsen
Score: 21–14, 21–11
Denmark Mia Blichfeldt Denmark Line Kjærsfeldt
Score: 21–14, 21–14
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
South Korea Kim Won-ho
South Korea Seo Seung-jae
Score: 21–8, 23–21
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
Score: 23–21, 15–21, 21–17
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Chae Yoo-jung
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Chinese Taipei Cheng Chi-ya
Score: 21–18, 21–15

Austrian Open

Netherlands Mark Caljouw China Li Shifeng
Score: 8–21, 23–21, 21–9
China Wang Zhiyi Thailand Porntip Buranaprasertsuk
Score: 21–18, 21–10
China Guo Xinwa
China Liu Shiwen
Denmark Joel Eipe
Denmark Rasmus Kjær
Score: 21–15, 20–22, 21–16
China Liu Xuanxuan
China Xia Yuting
Russia Anastasiia Akchurina
Russia Olga Morozova
Score: 21–17, 21–15
Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Selena Piek
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Tan Wei Han
Score: 19–21, 21–16, 21–12

Lao International

Japan Kodai Naraoka Japan Minoru Koga
Score: 22–20, 22–20
Japan Natsuki Oie Thailand Phittayaporn Chaiwan
Score: 22–20, 23–21
Malaysia Chooi Kah Ming
Malaysia Low Juan Shen
Malaysia Low Hang Yee
Malaysia Ng Eng Cheong
Score: 18–21, 21–18, 21–14
Singapore Jin Yujia
Singapore Lim Ming Hui
Thailand Ruethaichanok Laisuan
Thailand Supamart Mingchua
Score: 23–21, 12–21, 21–14
Thailand Weeraphat Phakjarung
Thailand Chasinee Korepap
Thailand Mek Narongrit
Thailand Kwanchanok Sudjaipraparat
Score: 21–8, 30–28

Uganda International

India B. M. Rahul Bharadwaj Iceland Kari Gunnarsson
Score: 22–24, 22–20, 21–17
Myanmar Thet Htar Thuzar Jordan Domou Amro
Score: 21–14, 21–12
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
India Siddhartha
Egypt Ahmed Salah
Score: 21–18, 21–11
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Iran Samin Abedkhojasteh
Jordan Domou Amro
Score: 21–17, 12–21, 24–22
United States Howard Shu
United States Paula Lynn Obañana
United States Vinson Chiu
United States Breanna Chi
Score: 21–9, 21–12
25 February

German Open (Draw)

  • Host: Mülheim, Germany
  • Venue: Innogy Sporthalle
  • Level: Super 300
  • Prize: $150,000
  • Format: 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Japan Kento Momota Japan Kenta Nishimoto
Score: 21–10, 21–16
Japan Akane Yamaguchi Thailand Ratchanok Intanon
Score: 16–21, 21–14, 25–23
Japan Hiroyuki Endo
Japan Yuta Watanabe
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Score: 15–21, 21–11, 21–12
China Du Yue
China Li Yinhui
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Score: 22–20, 21–15
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Chae Yoo-jung
Indonesia Hafiz Faizal
Indonesia Gloria Emanuelle Widjaja
Score: 21–17, 21–11

Slovak International

Denmark Kim Bruun Bulgaria Ivan Rusev
Score: 21–18, 21–11
Thailand Porntip Buranaprasertsuk Wales Jordan Hart
Score: 21–17, 21–17
Thailand Supak Jomkoh
Thailand Wachirawit Sothon
Bulgaria Daniel Nikolov
Bulgaria Ivan Rusev
Score: 21–13, 21–14
Estonia Kati-Kreet Marran
Estonia Helina Rüütel
Germany Lisa Kaminski
Germany Hannah Pohl
Score: 21–13, 21–9
Thailand Supak Jomkoh
Thailand Supissara Paewsampran
Spain Alberto Zapico
Spain Lorena Uslé
Score: 21–18, 21–14

Kenya International

India B. M. Rahul Bharadwaj India Aman Farogh Sanjay
Score: 22–20, 15–21, 21–18
Myanmar Thet Htar Thuzar Jordan Domou Amro
Score: 21–10, 21–10
Algeria Koceila Mammeri
Algeria Youcef Sabri Medel
Mauritius Aatish Lubah
Mauritius Georges Paul
Score: 14–21, 22–20, 21–18
Lithuania Vytaute Fomkinaite
Lithuania Gerda Voitechovskaja
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Score: 21–15, 21–17
Jordan Bahaedeen Ahmad Alshannik
Jordan Domou Amro
Egypt Ahmed Salah
Egypt Hadia Hosny
Score: 11–21, 21–10, 21–15

March[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
4 March

All England Open (Draw)

Japan Kento Momota Denmark Viktor Axelsen
Score: 21–11, 15–21, 21–15
China Chen Yufei Chinese Taipei Tai Tzu-ying
Score: 21–17, 21–17
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Malaysia Aaron Chia
Malaysia Soh Wooi Yik
Score: 11–21, 21–14, 21–12
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Score: 18–21, 22–20, 21–11
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
Score: 21–17, 22–20

Jamaica International

Japan Kodai Naraoka Guatemala Kevin Cordón
Score: 21–17, 21–8
Wales Jordan Hart Israel Ksenia Polikarpova
Score: 23–21, 21–18
Guatemala Jonathan Solís
Guatemala Rodolfo Ramírez
Jamaica Gareth Henry
Jamaica Samuel O’Brien Ricketts
Score: 21–8, 14–21, 21–18
United States Breanna Chi
United States Jennie Gai
Peru Inés Castillo
Peru Dánica Nishimura
Score: 21–11, 21–6
Brazil Artur Silva Pomoceno
Brazil Lohaynny Vicente
United States Vinson Chiu
United States Breanna Chi
Score: 21–17, 14–21, 21–19

Portuguese International

Sweden Felix Burestedt Malaysia Soo Teck Zhi
Score: 21–23, 21–8, 21–17
Thailand Porntip Buranaprasertsuk Chinese Taipei Hung En-tzu
Score: 21–12, 19–21, 21–11
Chinese Taipei Chang Ko-chi
Chinese Taipei Lee Fang-jen
Scotland Christopher Grimley
Scotland Matthew Grimley
Score: 16–21, 21–16, 21–13
Denmark Julie Finne-Ipsen
Sweden Clara Nistad
Chinese Taipei Chang Ching-hui
Chinese Taipei Yang Ching-tun
Score: 21–11, 21–15
Chinese Taipei Chang Ko-chi
Chinese Taipei Lee Chih-chen
Bulgaria Alex Vlaar
Bulgaria Mariya Mitsova
Score: 21–12, 21–14
11 March

Swiss Open (Draw)

China Shi Yuqi India B. Sai Praneeth
Score: 19–21, 21–18, 21–12
China Chen Yufei Japan Saena Kawakami
Score: 21–9, 21–16
Indonesia Fajar Alfian
Indonesia Muhammad Rian Ardianto
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Score: 21–19, 21–16
South Korea Chang Ye-na
South Korea Jung Kyung-eun
Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
Score: 21–16, 21–13
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Rikke Søby Hansen
Indonesia Rinov Rivaldy
Indonesia Pitha Haningtyas Mentari
Score: 21–18, 12–21, 21–16

Lingshui China Masters (Draw)

  • Host: Lingshui, China
  • Venue: Agile Stadium
  • Level: Super 100
  • Prize: $75,000
  • Format: 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
China Weng Hongyang China Liu Haichao
Score: 21–7, 21–7
South Korea Kim Ga-eun China Zhang Yiman
Score: 22–20, 14–21, 21–17
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Yang Po-hsuan
China Ou Xuanyi
China Ren Xiangyu
Score: 21–17, 21–16
South Korea Baek Ha-na
South Korea Kim Hye-rin
China Liu Xuanxuan
China Xia Yuting
Score: 21–14, 14–21, 21–15
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Ng Tsz Yau
China Guo Xinwa
China Liu Xuanxuan
Score: 16–21, 21–14, 21–13

Giraldilla International

Mexico Job Castillo Azerbaijan Azmy Qowimuramadhoni
Score: 21–12, 21–13
Wales Jordan Hart Peru Daniela Macías
Score: 21–17, 21–16
Peru José Guevara
Peru Daniel la Torre Regal
Cuba Ángel Herrera
Cuba Leodannis Martínez
Score: 28–26, 21–18
Peru Daniela Macías
Peru Dánica Nishimura
Peru Inés Castillo
Peru Paula la Torre Regal
Score: 21–9, 21–11
Peru Mario Cuba
Peru Daniela Macías
Peru José Guevara
Peru Inés Castillo
Score: 21–12, 21–19
18 March

Badminton Asia Mixed Team Championships (Draw)

 China  Japan
He Jiting / Du Yue
Lu Guangzu
Han Chengkai / Zhou Haodong
Han Yue
Du Yue / Li Yinhui
Yuta Watanabe / Arisa Higashino
Kanta Tsuneyama
Takuro Hoki / Yugo Kobayashi
Sayaka Takahashi
Ayako Sakuramoto / Yukiko Takahata
Score: 3–2

Orléans Masters (Draw)

Japan Koki Watanabe France Thomas Rouxel
Score: 18–21, 21–12, 21–19
Japan Saena Kawakami Scotland Kirsty Gilmour
Score: 21–8, 18–21, 21–16
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Japan Akira Koga
Japan Taichi Saito
Score: 16–21, 22–20, 21–15
England Chloe Birch
England Lauren Smith
Chinese Taipei Hsu Ya-ching
Chinese Taipei Hu Ling-fang
Score: 21–18, 21–17
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
France Ronan Labar
France Anne Tran
Score: 21–11, 21–14

North Harbour International

Vietnam Nguyễn Tiến Minh China Gao Zhengze
Score: 21–13, 21–15
China Qiu Ziying Australia Qin Jinjing
Score: 11–3 Retired
China Xuheng Zhuanyi
China Zhang Binrong
Australia Simon Leung
Australia Mitchell Wheller
Score: 21–14, 21–16
China Pan Hanxiao
China Yang Jiayi
China Hou Fangfang
China Li Jiajia
Score: 22–20, 21–13
China Zhang Hanyu
China Pan Hanxiao
China Yan Yuhang
China Yang Jiayi
Score: 21–10, 18–21, 21–15
25 March

India Open (Draw)

Denmark Viktor Axelsen India Srikanth Kidambi
Score: 21–7, 22–20
Thailand Ratchanok Intanon China He Bingjiao
Score: 21–15, 21–14
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Indonesia Ricky Karanda Suwardi
Indonesia Angga Pratama
Score: 21–14, 21–14
Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
Malaysia Chow Mei Kuan
Malaysia Lee Meng Yean
Score: 21–11, 25–23
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
Score: 21–13, 21–11

Polish Open

Thailand Kunlavut Vitidsarn India Lakshya Sen
Score: 21–17, 21–14
China Wei Yaxin Germany Yvonne Li
Score: 21–8, 19–21, 22–20
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Yang Po-hsuan
England Ben Lane
England Sean Vendy
Score: 21–19, 21–16
Japan Chisato Hoshi
Japan Aoi Matsuda
Denmark Alexandra Bøje
Denmark Mette Poulsen
Score: 21–18, 15–21, 21–17
England Ben Lane
England Jessica Pugh
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Score: 21–17, 21–15

Waikato International

Vietnam Nguyễn Tiến Minh China Gao Zhengze
Score: 14–21, 21–16, 21–17
China Wang Siqi China Wu Yuqi
Score: 18–21, 21–17, 21–13
China Xuheng Zhuanyi
China Zhang Binrong
Singapore Abel Tan
Singapore Toh Han Zhuo
Score: 21–17, 21–10
China Hou Fangfang
China Li Jiajia
China Pan Hanxiao
China Yang Jiayi
Score: 21–12, 21–17
Japan Hiroki Midorikawa
Japan Natsu Saito
Australia Simon Leung
Australia Gronya Somerville
Score: 21–15, 21–13

April[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
1 April

Malaysia Open (Draw)

China Lin Dan China Chen Long
Score: 9–21, 21–17, 21–11
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Japan Akane Yamaguchi
Score: 21–16, 21–19
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Score: 21–12, 21–17
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
China Du Yue
China Li Yinhui
Score: 21–14, 21–15
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Score: 21–17, 21–13

Osaka International

Japan Koki Watanabe Japan Takuma Obayashi
Score: 19–21, 21–17, 21–7
Japan Saena Kawakami South Korea Lee Se-yeon
Score: 21–14, 21–10
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
South Korea Kang Min-hyuk
South Korea Kim Jae-hwan
Score: 21–13, 21–16
Japan Sayaka Hobara
Japan Natsuki Sone
Japan Rira Kawashima
Japan Saori Ozaki
Score: 14–21, 21–10, 21–16
South Korea Kim Won-ho
South Korea Jeong Na-eun
China Guo Xinwa
China Zhang Shuxian
Score: 21–17, 21–15

Finnish Open

Thailand Kunlavut Vitidsarn Chinese Taipei Lin Chun-yi
Score: 21–16, 18–21, 21–14
Denmark Julie Dawall Jakobsen Thailand Porntip Buranaprasertsuk
Score: 21–18, 23–21
Indonesia Muhammad Shohibul Fikri
Indonesia Bagas Maulana
Germany Jones Ralfy Jansen
Germany Peter Käsbauer
Score: 21–17, 21–17
Japan Erina Honda
Japan Nozomi Shimizu
Indonesia Febriana Dwipuji Kusuma
Indonesia Ribka Sugiarto
Score: 21–15, 21–14
Indonesia Rehan Naufal Kusharjanto
Indonesia Lisa Ayu Kusumawati
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Rikke Søby Hansen
Score: 22–20, 15–21, 21–14
8 April

Singapore Open (Draw)

Japan Kento Momota Indonesia Anthony Sinisuka Ginting
Score: 10–21, 21–19, 21–13
Chinese Taipei Tai Tzu-ying Japan Nozomi Okuhara
Score: 21–19, 21–15
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–13, 19–21, 21–17
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
South Korea Kim Hye-jeong
South Korea Kong Hee-yong
Score: 21–17, 22–20
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Malaysia Tan Kian Meng
Malaysia Lai Pei Jing
Score: 21–14, 21–6

Vietnam International

Indonesia Firman Abdul Kholik Indonesia Chico Aura Dwi Wardoyo
Score: 21–16, 21–7
Japan Hirari Mizui South Korea An Se-young
Score: 21–19, 21–11
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Indonesia Rian Agung Saputro
South Korea Kang Min-hyuk
South Korea Kim Jae-hwan
Score: 21–19, 15–21, 21–18
Indonesia Nita Violina Marwah
Indonesia Putri Syaikah
Chinese Taipei Hsieh Pei-shan
Chinese Taipei Lin Xiao-min
Score: 21–19, 21–16
Japan Hiroki Midorikawa
Japan Natsu Saito
Thailand Vichayapong Kanjanakeereewong
Thailand Ruethaichanok Laisuan
Score: 21–16, 21–8

Dutch International

India Harsheel Dani Denmark Mads Christophersen
Score: 15–21, 21–12, 21–13
Denmark Line Christophersen Spain Clara Azurmendi
Score: 21–19, 21–14
Denmark Daniel Lundgaard
Denmark Mathias Thyrri
New Zealand Oliver Leydon-Davis
New Zealand Abhinav Manota
Score: 21–16, 15–21, 21–14
Denmark Amalie Magelund
Denmark Freja Ravn
Netherlands Debora Jille
Netherlands Alyssa Tirtosentono
Score: 22–24, 21–19, 21–11
Denmark Mathias Thyrri
Denmark Elisa Melgaard
France William Villeger
France Vimala Hériau
Score: 21–14, 16–21, 21–12
15 April

Croatian International

India B. M. Rahul Bharadwaj Germany Max Weißkirchen
Score: 12–21, 22–20, 21–14
Hungary Laura Sárosi India Tanvi Lad
Score: 21–18, 21–13
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Mads Muurholm
Denmark Phillip Illum Klint
Denmark Jakob Stage
Score: Walkover
Netherlands Debora Jille
Netherlands Alyssa Tirtosentono
Ukraine Hrystyna Dzhangobekova
Slovakia Katarina Vargová
Score: 21–13, 21–9
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Iben Bergstein
Spain Alberto Zapico
Spain Lorena Uslé
Score: 19–21, 21–12, 21–16
22 April

Badminton Asia Championships (Draw)

Japan Kento Momota China Shi Yuqi
Score: 12–21, 21–18, 21–8
Japan Akane Yamaguchi China He Bingjiao
Score: 21–19, 21–9
Japan Hiroyuki Endo
Japan Yuta Watanabe
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Score: 21–18, 21–3
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Score: 19–21, 21–14, 21–19
China Wang Yilü
China Huang Dongping
China He Jiting
China Du Yue
Score: 21–11, 13–21, 23–21

Pan Am Badminton Championships (Draw)

Cuba Osleni Guerrero Guatemala Kevin Cordón
Score: 21–11, 22–20
Canada Michelle Li Canada Brittney Tam
Score: 21–15, 24–22
Canada Jason Ho-shue
Canada Nyl Yakura
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Leodannis Martínez
Score: 21–11, 20–22, 21-10
Canada Rachel Honderich
Canada Kristen Tsai
Canada Catherine Choi
Canada Josephine Wu
Score: 21-15, 27-25
Canada Joshua Hurlburt-Yu
Canada Josephine Wu
Brazil Fabricio Farias
Brazil Jaqueline Lima
Score: 21–14, 21–19

African Mixed Team Championships (Draw)

 Nigeria  Mauritius
Anuoluwapo Juwon Opeyori
Uchechukwu Deborah Ukeh
Clement Krobakpo / Enejoh Abah
Uchechukwu Deborah Ukeh / Dorcas Ajoke Adesokan
Anuoluwapo Juwon Opeyori / Dorcas Ajoke Adesokan
Aatish Lubah
Kate Foo Kune
Aatish Lubah / Georges Paul
Aurelie Allet / Lorna Bodha
Georges Paul / Kate Foo Kune
Score: 3–2

African Badminton Championships (Draw)

Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori Nigeria Godwin Olofua
Score: 21–17, 16–21, 21–17
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan Mauritius Kate Foo Kune
Score: 21–12, 21–13
Algeria Koceila Mammeri
Algeria Youcef Sabri Medel
Nigeria Enejoh Abah
Nigeria Isaac Minaphee
Score: 21–18, 21–17
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Nigeria Amin Yop Christopher
Nigeria Chineye Ibere
Score: 21–14, 20–22, 21–17
Algeria Koceila Mammeri
Algeria Linda Mazri
Nigeria Enejoh Abah
Nigeria Peace Orji
Score: 15–21, 21–16, 21–18
29 April

New Zealand Open (Draw)

Indonesia Jonatan Christie Hong Kong Ng Ka Long
Score: 21–12, 21–13
South Korea An Se-young China Li Xuerui
Score: 21–19, 21–15
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Japan Hiroyuki Endo
Japan Yuta Watanabe
Score: 20–22, 21–15, 21–17
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Score: 21–15, 21–18
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
Score: 21–14, 16–21, 29–27

Brazil International

Israel Misha Zilberman Canada Brian Yang
Score: 21–17, 22–20
Belgium Lianne Tan Bulgaria Linda Zetchiri
Score: 17–21, 21–12, 13–4 Retired
India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty
Netherlands Jelle Maas
Netherlands Robin Tabeling
Score: 21–14, 21–18
Canada Rachel Honderich
Canada Kristen Tsai
France Émilie Lefel
France Anne Tran
Score: 21–18, 17–21, 21–19
Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Selena Piek
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Cheryl Seinen
Score: 16–21, 23–21, 21–17

Hellas International

Germany Lars Schänzler Bulgaria Dimitar Yanakiev
Score: 14–21, 21–17, 21–19
Bulgaria Mariya Mitsova Austria Katrin Neudolt
Score: 21–16, 21–8
Poland Miłosz Bochat
Poland Paweł Śmiłowski
England Zach Russ
England Steven Stallwood
Score: 21–19, 18–21, 21–11
Turkey Zehra Erdem
Turkey İlayda Nur Özelgül
Poland Wiktoria Adamek
Poland Wiktoria Dąbczyńska
Score: 13–21, 21–12, 26–24
Bulgaria Alex Vlaar
Bulgaria Mariya Mitsova
Poland Miłosz Bochat
Poland Magdalena Świerczyńska
Score: 10–21, 23–21, 21–17

May[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
May 6

Denmark International

Denmark Hans-Kristian Vittinghus Germany Kai Schäfer
Score: 21–16, 21–18
Denmark Mia Blichfeldt Japan Natsuki Oie
Score: 21–18, 21–18
Japan Shohei Hoshino
Japan Yujiro Nishikawa
England Ben Lane
England Sean Vendy
Score: 4–21, 22–20, 21–18
Japan Saori Ozaki
Japan Akane Watanabe
England Chloe Birch
England Lauren Smith
Score: 21–13, 21–18
France Ronan Labar
France Anne Tran
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Score: 19–21, 21–18, 21–15

Peru Future Series

  • Host: Lima, Peru
  • Venue: Centro de Alto Rendimiento Videna
  • Prize: $2,500
  • Level: Future Series
  • Format: 32MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Canada B. R. Sankeerth Canada Brian Yang
Score: 12–21, 21–11, 21–19
Cuba Tahimara Oropeza Indonesia Ghaida Nurul Ghaniyu
Score: 19–21, 21–14, 29–27
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Leodannis Martínez
Peru Mario Cuba
Peru Diego Mini
Score: 21–14, 21–17
Peru Daniela Macías
Peru Dánica Nishimura
Guatemala Diana Corleto
Guatemala Nikté Sotomayor
Score: 17–21, 21–5, 21–14
United States Vinson Chiu
United States Breanna Chi
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Tahimara Oropeza
Score: 22–20, 21–9
May 13

Slovenian International

India Sourabh Verma Japan Minoru Koga
Score: 21–17, 21–12
Spain Clara Azurmendi Denmark Sofie Holmboe Dahl
Score: 14–21, 21–17, 21–18
Japan Shohei Hoshino
Japan Yujiro Nishikawa
Poland Adam Cwalina
Poland Paweł Pietryja
Score: 21–9, 21–11
England Jenny Moore
England Victoria Williams
India Pooja Dandu
India Sanjana Santosh
Score: 21–14, 22–20
England Gregory Mairs
England Victoria Williams
Finland Anton Kaisti
Finland Inalotta Suutarinen
Score: 21–16, 21–17

German International

France Arnaud Merklé Germany Max Weißkirchen
Score: 22–20, 21–12
Germany Nguyen Thuc Phuong Denmark Iben Bergstein
Score: 13–21, 22–20, 21–15
Denmark Philip Illum Klindt
Denmark Mads Thøgersen
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Mads Muurholm
Score: 21–18, 21–13
Belgium Lise Jaques
Belgium Flore Vandenhoucke
Germany Leona Michalski
Germany Nguyen Thuc Phuong
Score: 22–20, 21–14
Germany Peter Lang
Germany Hannah Pohl
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Iben Bergstein
Score: 21–13, 21–15
May 19

Sudirman Cup (Draw)

 China  Japan
Li Junhui / Liu Yuchen
Chen Yufei
Shi Yuqi
Chen Qingchen / Jia Yifan
Zheng Siwei / Huang Yaqiong
Hiroyuki Endo / Yuta Watanabe
Akane Yamaguchi
Kento Momota
Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara
Yuta Watanabe / Arisa Higashino
Score: 3–0
May 27

Latvia International

Netherlands Aram Mahmoud Denmark Magnus Johannesen
Score: 21–9, 21–19
Wales Jordan Hart Germany Thuc Phuong Nguyen
Score: 22–20, 21–18
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Mads Muurholm
France Eloi Adam
France Samy Corvée
Score: 21–19, 21–16
Estonia Kati-Kreet Marran
Estonia Helina Rüütel
Sweden Edith Urell
Sweden Cecilia Wang
Score: 22–20, 21–9
Poland Paweł Śmiłowski
Poland Wiktoria Adamek
Germany Peter Lang
Germany Hannah Pohl
Score: 21–16, 21–14

June[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
3 June

Australian Open (Draw)

Indonesia Jonatan Christie Indonesia Anthony Sinisuka Ginting
Score: 21–17, 13–21, 21–14
China Chen Yufei Japan Nozomi Okuhara
Score: 21–15, 21–3
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
Score: 21–11, 21–17
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Score: 21–10, 21–16
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
Score: 21–15, 21–8

Azerbaijan International

Denmark Rasmus Gemke Sweden Felix Burestedt
Score: 21–13, 21–12
Thailand Phittayaporn Chaiwan Belgium Lianne Tan
Score: 21–15, 21–16
Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Emil Seidel
England Marcus Ellis
England Chris Langridge
Score: 21–17, 23–21
England Chloe Birch
England Lauren Smith
Russia Ekaterina Bolotova
Russia Alina Davletova
Score: 21–18, 21–12
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Herttrich
Score: 9–21, 23–21, 21–15

Lithuanian International

Russia Georgii Karpov Denmark Jeppe Bruun
Score: 21–10, 21–19
France Léonice Huet Scotland Holly Newall
Score: 22–20, 21–10
Poland Robert Cybulski
Poland Paweł Pietryja
Denmark Emil Lauritzen
Denmark Mads Muurholm
Score: 15–21, 21–19, 21–19
Netherlands Debora Jille
Netherlands Alyssa Tirtosentono
Denmark Christine Busch
Denmark Amalie Schulz
Score: 21–18, 21–10
Netherlands Ties van der Lecq
Netherlands Debora Jille
Russia Georgii Karpov
Russia Viktoriia Kozyreva
Score: 21–14, 23–21
10 June

Spanish International

Thailand Kunlavut Vitidsarn England Toby Penty
Score: 21–14, 21–14
Thailand Phittayaporn Chaiwan Scotland Kirsty Gilmour
Score: 21–12, 21–15
Denmark Mathias Boe
Denmark Mads Conrad-Petersen
Denmark Joel Eipe
Denmark Rasmus Kjær
Score: 21–11, 21–10
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
France Émilie Lefel
France Anne Tran
Score: 21–8, 21–10
England Ben Lane
England Jessica Pugh
Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Rikke Søby Hansen
Score: 21–13, 24–26, 21–18

Mauritius International

Malaysia Goh Giap Chin Switzerland Christian Kirchmayr
Score: 21–17, 21–17
Myanmar Thet Htar Thuzar Finland Airi Mikkelä
Score: 21–10, 21–19
Malaysia Boon Xin Yuan
Malaysia Yap Qar Siong
Egypt Adham Hatem Elgamal
Egypt Ahmed Salah
Score: 21–16, 21–18
Malaysia Kasturi Radhakrishnan
Malaysia Venosha Radhakrishnan
Mauritius Aurélie Allet
Mauritius Kobita Dookhee
Score: 21–14, 21–14
United States Vinson Chiu
United States Breanna Chi
United States Howard Shu
United States Paula Lynn Obañana
Score: 21–17, 21–16
17 June

Malaysia International Series

Malaysia Soong Joo Ven Malaysia Cheam June Wei
Score: 21–13, 22–20
Indonesia Sri Fatmawati Malaysia Eoon Qi Xuan
Score: 21–19, 21–8
Indonesia Leo Rolly Carnando
Indonesia Daniel Marthin
Malaysia Low Hang Yee
Malaysia Ng Eng Cheong
Score: 17–21, 21–17, 21–11
Malaysia Thinaah Muralitharan
Malaysia Pearly Tan Koong Le
Indonesia Febriana Dwipuji Kusuma
Indonesia Ribka Sugiarto
Score: 21–16, 11–21, 21–18
Indonesia Amri Syahnawi
Indonesia Pia Zebadiah Bernadet
Indonesia Andika Ramadiansyah
Indonesia Bunga Fitriani Romadhini
Score: 21–15, 21–17

Peru International

Canada Brian Yang Guatemala Kevin Cordón
Score: 15–21, 21–13, 21–12
Indonesia Ghaida Nurul Ghaniyu Cuba Tahimara Oropeza
Score: 21–14, 21–14
Guatemala Rubén Castellanos
Guatemala Aníbal Marroquín
Brazil Fabricio Farias
Brazil Francielton Farias
Score: 22–20, 21–17
Guatemala Diana Corleto
Guatemala Nikté Sotomayor
Brazil Jaqueline Lima
Brazil Sâmia Lima
Score: 21–15, 21–16
United States Howard Shu
United States Paula Lynn Obañana
Brazil Fabricio Farias
Brazil Jaqueline Lima
Score: 21–17, 22–20
24 June

European Games (Draw)

Denmark Anders Antonsen France Brice Leverdez
Score: 21–19, 14–21, 21–10
Denmark Mia Blichfeldt United Kingdom Kirsty Gilmour
Score: 21–16, 21–17
United Kingdom Marcus Ellis
United Kingdom Chris Langridge
Denmark Kim Astrup
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Score: 21–17, 21–10
Netherlands Selena Piek
Netherlands Cheryl Seinen
United Kingdom Chloe Birch
United Kingdom Lauren Smith
Score: 14–21, 21–13, 21–15
United Kingdom Marcus Ellis
United Kingdom Lauren Smith
United Kingdom Chris Adcock
United Kingdom Gabrielle Adcock
Score: 21–14, 21–9

Mongolia International

Japan Kodai Naraoka Thailand Kunlavut Vitidsarn
Score: 9–21, 21–17, 23–21
Thailand Supanida Katethong South Korea Sim Yu-jin
Score: 21–19, 19–21, 21–9
South Korea Kim Won-ho
South Korea Park Kyung-hoon
South Korea Kang Min-hyuk
South Korea Kim Jae-hwan
Score: 14–21, 29–27, 21–14
Singapore Shinta Mulia Sari
Singapore Crystal Wong Jia Ying
South Korea Jang Eun-seo
South Korea Jeong Na-eun
Score: 15–21, 21–19, 21–18
Hong Kong Mak Hee Chun
Hong Kong Chau Hoi Wah
Thailand Ratchapol Makkasasithorn
Thailand Benyapa Aimsaard
Score: 22–20, 21–15

Benin International

Sri Lanka Niluka Karunaratne Azerbaijan Ade Resky Dwicahyo
Score: 23–21, 21–17
Myanmar Thet Htar Thuzar Peru Daniela Macías
Score: 17–21, 21–18, 21–14
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
India Aravind Kongara
India Venkatesh Prasad
Score: 21–19, 21–19
Peru Daniela Macías
Peru Dánica Nishimura
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Score: 21–19, 18–21, 21–12
United States Howard Shu
United States Paula Lynn Obañana
Australia Pit Seng Low
Australia Louisa Ma
Score: 21–12, 21–13

Mexico Future Series

Cuba Osleni Guerrero Mexico Lino Muñoz
Score: 20–22, 21–18, 21–15
Cuba Tahimara Oropeza Mexico Mariana Ugalde
Score: 21–9, 21–18
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Leodannis Martínez
Mexico Andrés López
Mexico Luis Montoya
Score: 21–13, 21–19
Cuba Tahimara Oropeza
Cuba Yeily Ortiz
Guatemala Diana Corleto
Guatemala Nikté Sotomayor
Score: 21–13, 21–18
Cuba Osleni Guerrero
Cuba Tahimara Oropeza
Mexico Luis Montoya
Mexico Vanessa Villalobos
Score: 22–20, 15–21, 21–16

July[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
1 July

Canada Open (Draw)

China Li Shifeng India Parupalli Kashyap
Score: 20–22, 21–14, 21–17
South Korea An Se-young China Wang Zhiyi
Score: 21–15, 22–20
Denmark Mathias Boe
Denmark Mads Conrad-Petersen
Japan Hiroki Okamura
Japan Masayuki Onodera
Score: 21–12, 21–18
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
South Korea Chang Ye-na
South Korea Kim Hye-rin
Score: 21–16, 21–14
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Eom Hye-won
China Guo Xinwa
China Zhang Shuxian
Score: 21–19, 21–19

Côte d'Ivoire International

India Alap Mishra India Chirag Sen
Score: 21–19, 21–19
Myanmar Thet Htar Thuzar India Sri Krishna Priya Kudaravalli
Score: 21–17, 21–13
Egypt Adham Hatem Elgamal
Egypt Ahmed Salah
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
Score: 22–20, 21–19
Iran Samin Abedkhojasteh
Iran Sorayya Aghaei
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Score: 22–20, 21–12
United States Howard Shu
United States Paula Lynn Obañana
Egypt Ahmed Salah
Egypt Hadia Hosny
Score: 21–16, 21–14
8 July

U.S. Open (Draw)

Chinese Taipei Lin Chun-yi Thailand Tanongsak Saensomboonsuk
Score: 21–10, 21–13
China Wang Zhiyi South Korea Kim Ga-eun
Score: 21–18, 21–19
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Score: 21–13, 17–21, 6–3 Retired
Japan Nami Matsuyama
Japan Chiharu Shida
South Korea Baek Ha-na
South Korea Jung Kyung-eun
Score: 21–16, 21–16
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Hsu Ya-ching
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Score: 21–17, 21–17

White Nights

Malaysia Iskandar Zulkarnain Zainuddin India Siddharth Pratap Singh
Score: 21–13, 21–16
Russia Evgeniya Kosetskaya Japan Yukino Nakai
Score: 22–24, 21–12, 21–12
Russia Nikita Khakimov
Russia Alexandr Zinchenko
Russia Vitalij Durkin
Russia Nikolai Ukk
Score: 22–20, 21–16
Japan Yukino Nakai
Japan Nao Ono
Japan Minami Kawashima
Japan Natsu Saito
Score: 18–21, 21–17, 21–13
Russia Rodion Alimov
Russia Alina Davletova
Republic of Ireland Sam Magee
Republic of Ireland Chloe Magee
Score: 21–16, 13–21, 21–16
15 July

Indonesia Open (Draw)

Chinese Taipei Chou Tien-chen Denmark Anders Antonsen
Score: 21–18, 24–26, 21–15
Japan Akane Yamaguchi India P. V. Sindhu
Score: 21–15, 21–16
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–19, 21–16
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Score: 21–16, 21–18
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Score: 21–13, 21–18

Russian Open (Report)

  • Host: Vladivostok, Russia
  • Venue: Sport Hall Olympic
  • Level: Super 100
  • Prize: $75,000
  • Format: 64MS/32WS/32MD/32WD/32XD
Indonesia Shesar Hiren Rhustavito Singapore Loh Kean Yew
Score: 21–17, 21–19
Chinese Taipei Pai Yu-po Scotland Kirsty Gilmour
Score: 9–21, 21–19, 21–19
Denmark Mathias Boe
Denmark Mads Conrad-Petersen
Japan Keiichiro Matsui
Japan Yoshinori Takeuchi
Score: 21–18, 21–13
Indonesia Ni Ketut Mahadewi Istirani
Indonesia Tania Oktaviani Kusumah
Japan Miki Kashihara
Japan Miyuki Kato
Score: 23–21, 21–16
Indonesia Adnan Maulana
Indonesia Mychelle Crhystine Bandaso
Russia Evgenij Dremin
Russia Evgenia Dimova
Score: 19–21, 21–13, 21–15

Silicon Valley International

Canada Xiaodong Sheng South Korea Lee Sang-ho
Score: 21–14, 21–11
Japan Natsuki Nidaira Japan Mayu Sogo
Score: 21–13, 21–12
South Korea Jung Tae-in
South Korea Kim Young-hyuk
South Korea Kim Young-sun
South Korea Shin Dong-beom
Score: 18–21, 21–9, 21–13
United States Annie Xu
United States Kerry Xu
United States Breanna Chi
United States Jennie Gai
Score: 21–14, 21–11
South Korea Kim Young-hyuk
South Korea Park Sang-eun
South Korea Jung Tae-in
South Korea Noh Yeon-lim
Score: 21–18, 21–16

Ghana International

India Kiran George Azerbaijan Ade Resky Dwicahyo
Score: 25–23, 21–19
Vietnam Vũ Thị Trang India Mugdha Agrey
Score: 21–10, 21–6
India Arjun M.R.
India Ramchandran Shlok
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
Score: 21–11, 21–12
India K. Maneesha
India Rutaparna Panda
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Score: 21–11, 21–11
India Ramchandran Shlok
India Rutaparna Panda
India Arjun M.R.
India K. Maneesha
Score: 21–19, 21–15
22 July

Japan Open (Draw)

Japan Kento Momota Indonesia Jonatan Christie
Score: 21–16, 21–13
Japan Akane Yamaguchi Japan Nozomi Okuhara
Score: 21–13, 21–15
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–18, 23–21
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Score: 21–12, 21–12
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
Score: 21–17, 21–16

Lagos International

Vietnam Nguyễn Tiến Minh Israel Misha Zilberman
Score: 21–18, 25–23
Turkey Neslihan Yiğit Turkey Özge Bayrak
Score: 21–16, 24–26, 21–13
Germany Jones Ralfy Jansen
Germany Peter Käsbauer
India Arjun M.R.
India Ramchandran Shlok
Score: 21–11, 21–8
India Pooja Dandu
India Sanjana Santosh
Turkey Bengisu Erçetin
Turkey Nazlıcan İnci
Score: 21–18, 8–21, 21–14
India Arjun M.R.
India K. Maneesha
India Ramchandran Shlok
India Rutaparna Panda
Score: 21–16, 21–17
29 July

Thailand Open (Draw)

Chinese Taipei Chou Tien-chen Hong Kong Ng Ka Long
Score: 21–14, 11–21, 23–21
China Chen Yufei Thailand Ratchanok Intanon
Score: 22–20, 21–18
India Satwiksairaj Rankireddy
India Chirag Shetty
China Li Junhui
China Liu Yuchen
Score: 21–19, 18–21, 21–18
Japan Shiho Tanaka
Japan Koharu Yonemoto
China Du Yue
China Li Yinhui
Score: 21–19, 14–21, 21–13
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
Score: 24–22, 23–21

Pan American Games (Draw)

Brazil Ygor Coelho de Oliveira Canada Brian Yang
Score: 21–19, 21–10
Canada Michelle Li Canada Rachel Honderich
Score: 21–11, 21–19
Canada Jason Ho-shue
Canada Nyl Yakura
United States Phillip Chew
United States Ryan Chew
Score: 21–11, 19–21, 21–18
Canada Rachel Honderich
Canada Kristen Tsai
United States Chen Kuei-Ya
United States Jamie Hsu
Score: 21–10, 21–9
Canada Joshua Hurlburt-Yu
Canada Josephine Wu
Canada Nyl Yakura
Canada Kristen Tsai
Score: 18–21, 21–12, 21–15

August[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
5 August

Hyderabad Open (Draw)

India Sourabh Verma Singapore Loh Kean Yew
Score: 21–13, 14–21, 21–16
Singapore Yeo Jia Min South Korea An Se-young
Score: 12–21, 21–17, 21–19
Indonesia Muhammad Shohibul Fikri
Indonesia Bagas Maulana
South Korea Na Sung-seung
South Korea Wang Chan
Score: 21–18, 21–18
South Korea Baek Ha-na
South Korea Jung Kyung-eun
India Ashwini Ponnappa
India N. Sikki Reddy
Score: 21–17, 21–17
Malaysia Hoo Pang Ron
Malaysia Cheah Yee See
Indonesia Adnan Maulana
Indonesia Mychelle Crhystine Bandaso
Score: 16–21, 21–16, 21–11

Hellas Open

Malaysia Lim Chong King Malaysia Aidil Sholeh Ali Sadikin
Score: 8–21, 21–13, 21–15
Malaysia Kisona Selvaduray Myanmar Thet Htar Thuzar
Score: 21–14, 21–9
France Eloi Adam
France Julien Maio
New Zealand Oliver Leydon-Davis
New Zealand Abhinav Manota
Score: 21–18, 21–18
France Vimala Hériau
France Margot Lambert
Ukraine Anastasiya Prozorova
Ukraine Valeriya Rudakova
Score: 21–13, 21–16
France Fabien Delrue
France Vimala Hériau
Poland Paweł Śmiłowski
Poland Magdalena Świerczyńska
Score: 17–21, 21–19, 21–15
12 August

Akita Masters (Draw)

Indonesia Firman Abdul Kholik Japan Yu Igarashi
Score: 21–18, 22–20
South Korea An Se-young Japan Haruko Suzuki
Score: 21–10, 17–21, 21–14
China Ou Xuanyi
China Zhang Nan
Japan Akira Koga
Japan Taichi Saito
Score: 21–14, 21–19
Japan Ayako Sakuramoto
Japan Yukiko Takahata
Indonesia Nita Violina Marwah
Indonesia Putri Syaikah
Score: 21–17, 14–21, 21–15
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Eom Hye-won
Japan Kyohei Yamashita
Japan Naru Shinoya
Score: 21–10, 21–17

Bulgarian Open

France Toma Junior Popov New Zealand Abhinav Manota
Score: 21–15, 21–10
Turkey Neslihan Yiğit Bulgaria Mariya Mitsova
Score: 21–9, 21–14
France Eloi Adam
France Julien Maio
New Zealand Oliver Leydon-Davis
New Zealand Abhinav Manota
Score: 10–21, 21–16, 21–12
Turkey Bengisu Erçetin
Turkey Nazlıcan İnci
Canada Catherine Choi
Canada Josephine Wu
Score: 21–8, 21–8
Canada Joshua Hurlburt-Yu
Canada Josephine Wu
England Matthew Clare
England Lizzie Tolman
Score: 21–16, 21–16

Brazil Future Series

Brazil Artur Silva Pomoceno Brazil Donnians Oliveira
Score: 21–16, 21–23, 21–9
Brazil Fabiana Silva Brazil Jaqueline Lima
Score: 21–11, 19–21, 21–18
Brazil Fabricio Farias
Brazil Francielton Farias
Argentina Nicolas Oliva
Argentina Santiago Otero
Score: 21–15, 21–15
Brazil Jaqueline Lima
Brazil Samia Lima
Brazil Mariana Pedrol Freitas
Brazil Tamires Santos
Score: 21–15, 21–13
Brazil Fabricio Farias
Brazil Jaqueline Lima
Brazil Artur Silva Pomoceno
Brazil Samia Lima
Score: 21–17, 21–16
19 August

World Championships (Draw)

Japan Kento Momota Denmark Anders Antonsen
Score: 21–9, 21–3
India P. V. Sindhu Japan Nozomi Okuhara
Score: 21–7, 21–7
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
Score: 25–23, 9–21, 21–15
Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Score: 21–11, 20–22, 23–21
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Score: 21–8, 21–12

Carebaco International

England Sam Parsons United States Timothy Lam
Score: 21–13, 21–11
Wales Jordan Hart Finland Airi Mikkela
Score: 21–15, 21–16
Jamaica Gareth Henry
Jamaica Samuel O’Brien Ricketts
United States Timothy Lam
Canada Antonio Li
Score: 21–9, 21–16
Barbados Monyata Riviera
Barbados Tamisha Williams
Czech Republic Tereza Švábíková
Czech Republic Katerina Tomalova
Score: Walkover
United States Vinson Chiu
United States Breanna Chi
Brazil Fabricio Farias
Brazil Jaqueline Lima
Score: 21–16, 21–14

African Games Mixed Team (Draw)

 Nigeria  Algeria
Enejoh Abah / Peace Orji
Anuoluwapo Juwon Opeyori
Dorcas Ajoke Adesokan
Enejoh Abah / Clement Krobakpo
Dorcas Ajoke Adesokan / Uchechukwu Deborah Ukeh
Koceila Mammeri / Linda Mazri
Youcef Sabri Medel
Halla Bouksani
Mohamed Abderrahime Belarbi / Koceila Mammeri
Linda Mazri / Malak Ouchefoune
Score: 3–0
26 August

Belarus International

China Lei Lanxi Estonia Raul Must
Score: 21–10, 21–15
China Wang Zhiyi China Zhang Yiman
Score: 18–21, 21–9, 21–8
China Ou Xuanyi
China Zhang Nan
England Matthew Clare
England Max Flynn
Score: 21–15, 21–15
China Yu Xiaohan
China Zhang Shuxian
England Jenny Moore
England Victoria Williams
Score: 21–12, 21–15
China Ren Xiangyu
China Zhou Chaomin
China Guo Xinwa
China Zhang Shuxian
Score: 22–20, 21–19

African Games (Draw)

Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori Mauritius Georges Paul
Score: 21–16, 21–17
South Africa Johanita Scholtz Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan
Score: 21–19, 21–18
Mauritius Aatish Lubah
Mauritius Georges Paul
Nigeria Godwin Olofua
Nigeria Anuoluwapo Juwon Opeyori
Score: 21–9, 21–18
Egypt Doha Hany
Egypt Hadia Hosny
Nigeria Dorcas Ajoke Adesokan
Nigeria Uchechukwu Deborah Ukeh
Score: 21–9, 21–16
Algeria Koceila Mammeri
Algeria Linda Mazri
Egypt Adham Hatem Elgamal
Egypt Doha Hany
Score: 21–19, 21–16

September[edit]

Week commencing Tournament Champions Runners-up
2 September

Chinese Taipei Open (Draw)

Chinese Taipei Chou Tien-chen South Korea Heo Kwang-hee
Score: 21–12, 21–13
South Korea Sung Ji-hyun Canada Michelle Li
Score: 21–11, 21–9
Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Seo Seung-jae
Score: 21–19, 15–21, 23–21
Thailand Jongkolphan Kititharakul
Thailand Rawinda Prajongjai
South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Score: 21–19, 18–21, 28–26
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Chae Yoo-jung
Score: 21–18, 21–10

Kharkiv International

Netherlands Mark Caljouw Azerbaijan Ade Resky Dwicahyo
Score: 21–15, 21–10
France Qi Xuefei Turkey Neslihan Yiğit
Score: 21–18, 19–21, 21–16
England Ben Lane
England Sean Vendy
England Marcus Ellis
England Chris Langridge
Score: 21–19, 21–18
England Chloe Birch
England Lauren Smith
Canada Rachel Honderich
Canada Kristen Tsai
Score: 21–14, 21–18
Poland Paweł Śmiłowski
Poland Magdalena Świerczyńska
France Fabien Delrue
France Vimala Hériau
Score: 22–20, 21–18

Perth International

Chinese Taipei Chi Yu-jen Chinese Taipei Liu Wei-chi
Score: 21–16, 21–18
Chinese Taipei Liang Ting-yu Chinese Taipei Lin Jhih-yun
Score: 21–15, 17–21, 21–14
Malaysia Shia Chun Kang
Malaysia Tan Boon Heong
Chinese Taipei Lee Chia-hao
Chinese Taipei Liu Wei-chi
Score: 21–17, 21–16
Chinese Taipei Cheng Yu-chieh
Chinese Taipei Tseng Yu-chi
Chinese Taipei Chung Kan-yu
Chinese Taipei Ye Jing-ya
Score: 21–11, 16–21, 21–19
Chinese Taipei Chi Yu-jen
Chinese Taipei Lin Xiao-min
Malaysia Tan Kok Xian
Malaysia Wong Kha Yan
Score: 21–16, 17–21, 21–17
9 September

Vietnam Open (Draw)

India Sourabh Verma China Sun Feixiang
Score: 21–12, 17–21, 21–14
China Zhang Yiman Japan Asuka Takahashi
Score: 21–11, 21–18
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Seo Seung-jae
South Korea Na Sung-seung
South Korea Wang Chan
Score: 18–21, 21–16, 21–14
Indonesia Della Destiara Haris
Indonesia Rizki Amelia Pradipta
China Huang Jia
China Zhang Shuxian
Score: 21–18, 21–17
China Guo Xinwa
China Zhang Shuxian
Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Hsu Ya-ching
Score: 18–21, 22–20, 21–8

South Australia International

Malaysia Ng Tze Yong South Korea Lee Hyun-il
Score: 23–21, 5–1 Retired
Japan Natsuki Nidaira Japan Yukino Nakai
Score: 20–22, 21–12, 21–10
South Korea Kim Duk-young
South Korea Kim Sa-rang
Malaysia Shia Chun Kang
Malaysia Tan Boon Heong
Score: 21–14, 17–21, 21–16
Japan Rin Iwanaga
Japan Kie Nakanishi
Australia Setyana Mapasa
Australia Gronya Somerville
Score: 21–15, 19–21, 21–9
Canada Joshua Hurlburt-Yu
Canada Josephine Wu
Indonesia Dejan Ferdinansyah
Indonesia Serena Kani
Score: 21–19, 25–27, 21–16

Belgian International

India Lakshya Sen Denmark Victor Svendsen
Score: 21–14, 21–15
Denmark Line Christophersen Turkey Neslihan Yigit
Score: 23–21, 12–21, 21–11
England Ben Lane
England Sean Vendy
Germany Bjarne Geiss
Germany Jan Colin Völker
Score: 21–11, 21–14
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Canada Rachel Honderich
Canada Kristen Tsai
Score: 21–16, 21–15
England Ben Lane
England Jessica Pugh
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Amalie Magelund
Score: 21–12, 21–15

Myanmar International

India Kaushal Dharmamer Indonesia Karono
Score: 18–21, 21–14, 21–11
Indonesia Sri Fatmawati Indonesia Maharani Sekar Batari
Score: 21–16, 21–13
Indonesia Emanuel Randhy Febryto
Indonesia Ferdian Mahardika Ranialdy
Thailand Ruttanapak Oupthong
Thailand Nanthakarn Yordphaisong
Score: 21–16, 21–15
Chinese Taipei Liu Chiao-yun
Chinese Taipei Wang Yu-qiao
Thailand Pattaranan Chamnaktan
Thailand Thanyasuda Wongya
Score: 21–18, 21–17
Chinese Taipei Lin Yong-sheng
Chinese Taipei Liu Chiao-yun
Thailand Krit Tantianankul
Thailand Thanyasuda Wongya
Score: 21–13, 21–14
16 September

China Open (Draw)

Japan Kento Momota Indonesia Anthony Sinisuka Ginting
Score: 19–21, 21–17, 21–19
Spain Carolina Marín Chinese Taipei Tai Tzu-ying
Score: 14–21, 21–17, 21–18
Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Hendra Setiawan
Score: 21–18, 17–21, 21–15
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Score: 21–14, 21–18
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
China Wang Yilü
China Huang Dongping
Score: 21–17, 13–21, 21–16

Sydney International

Japan Yusuke Onodera Malaysia Lim Chong King
Score: 21–8, 21–15
Malaysia Kisona Selvaduray Japan Shiori Ebihara
Score: 21–18, 21–13
Chinese Taipei Chen Xin-yuan
Chinese Taipei Lin Yu-chieh
Philippines Peter Gabriel Magnaye
Philippines Alvin Morada
Score: 9–21, 21–11, 21–15
Chinese Taipei Cheng Yu-chieh
Chinese Taipei Tseng Yu-chi
Malaysia Pearly Tan Koong Le
Malaysia Muralitharan Thinaah
Score: 21–17, 17–21, 21–13
Philippines Peter Gabriel Magnaye
Philippines Thea Marie Pomar
New Zealand Oliver Leydon-Davis
New Zealand Anona Pak
Score: 21–9, 21–19

Polish International

Denmark Mads Christophersen Bulgaria Ivan Rusev
Score: 21–6, 21–14
Wales Jordan Hart Denmark Irina Amalie Andersen
Score: 18–21, 21–13, 21–13
England Zach Russ
England Steven Stallwood
Denmark Jeppe Bay
Denmark Mikkel Mikkelsen
Score: 22–20, 21–19
Denmark Amalie Magelund