2019 European Combined Events Team Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2019 European Combined Events Team Championships
OrganisersEuropean Athletics
Edition34th
Date6–7 July
Host cityLutsk, Ukraine (Super League)
Ribeira Brava, Portugal (1st, 2nd League)
VenueAvanhard Stadium
Centro Desportivo da Madeira
2017
2021

The 2019 European Combined Events Team Championships was the 34th edition of the biennial international team track and field competition for European combined track and field events specialists, with contests in men's decathlon and women's heptathlon. Held over 6–7 July, it consisted of three divisions: Super League, 1st League, and 2nd League. The Super League events were held at Avanhard Stadium in Lutsk, Ukraine, while the lower divisions were held at the Centro Desportivo da Madeira in Ribeira Brava, Portugal. National teams were ranked on the combined points totals of their best three athletes in both men's and women's competitions.

Estonia won the Super League competition, led by Maicel Uibo and Mari Klaup-McColl. The Czech Republic and Finland took first and second in the 1st League to gain promotion to the Super League. Belgium and Ireland were the top two nations in the 2nd League, earning promotion to the 1st League. The best individual performers across the championships were Belarusian Vital Zhuk in the decathlon, with 8237 points, and Ukraine's Daryna Sloboda, with a personal best of 6165 points in the heptathlon.

Divisions[edit]

The host stadium in Lutsk
The host stadium in Ribeira Brava
Division Date Location Country
Super League 6–7 July 2019 Lutsk Ukraine
1st League 6–7 July 2019 Ribeira Brava Portugal
2nd League 6–7 July 2019 Ribeira Brava Portugal

Super League[edit]

Participation[edit]

The Netherlands competed in the women's heptathlon only.

Decathlon[edit]

Rank Athlete Nation Points Notes
1st place, gold medalist(s) Vital Zhuk  Belarus 8237 SB
2nd place, silver medalist(s) Maicel Uibo  Estonia 8181
3rd place, bronze medalist(s) Jorge Ureña  Spain 8073
4 Kristjan Rosenberg  Estonia 8033 PB
5 Janek Õiglane  Estonia 7996
6 Axel Hubert  France 7743
7 John Lane  Great Britain 7726
8 Pablo Trescoli  Spain 7699
9 Yury Yaremich  Belarus 7680 SB
10 Bastien Auzeil  France 7633
11 Andrew Murphy  Great Britain 7594 PB
12 Eduard Mikhan  Belarus 7500
13 Lewis Church  Great Britain 7422 PB
14 Julien Olivas  France 7419
15 Andrei Krauchanka  Belarus 7404
16 Risto Lillemets  Estonia 7382
17 Ruslan Malohlovets  Ukraine 7353
18 Ben Gregory  Great Britain 7233
19 Vadym Adamchuk  Ukraine 7165
20 Jesús Castillo  Spain 7157
21 Vasyl Ivanytskyy  Ukraine 7147
22 Karly Maisonneuve  France 7034
23 Pascal Magyar   Switzerland 6984
24 Fabian Steffen   Switzerland 6583
25 Matthias Steinmann   Switzerland 6328
Jonay Jordán  Spain DNF
Andri Oberholzer   Switzerland DNF
Oleksiy Kasyanov  Ukraine DNF

Heptathlon[edit]

Rank Athlete Nation Points Notes
1st place, gold medalist(s) Daryna Sloboda  Ukraine 6165 PB
2nd place, silver medalist(s) Katie Stainton  Great Britain 6029 PB
3rd place, bronze medalist(s) Marijke Esselink  Netherlands 5905 PB
4 Iryna Rofe-Beketova  Ukraine 5705 PB
5 Rimma Buinenko  Ukraine 5685 SB
6 Michelle Oud  Netherlands 5669 PB
7 Carmen Ramos  Spain 5643 SB
8 Anaelle Nyabeu Djapa  France 5636
9 Anne van de Wiel  Netherlands 5593
10 Yulia Rout  Belarus 5573
11 Celine Albisser   Switzerland 5539
12 Mari Klaup-McColl  Estonia 5477 SB
13 Myke van de Wiel  Netherlands 5442
14 Jo Rowland  Great Britain 5399 SB
15 Dziyana Rabkova  Belarus 5372 PB
16 Bárbara Hernando  Spain 5316
17 Meriem Sahnoune  France 5299
18 Ellen Barber  Great Britain 5263
19 Hanna Nelepa  Ukraine 5246 PB
20 Michelle Baumer   Switzerland 5236
21 Lena Wunderlin   Switzerland 5199 SB
22 Sharlota Paehlitse  Belarus 5198
23 Agathe Guillemot  France 5175
24 Sandra Röthlin   Switzerland 5172
25 Hanna-Mai Vaikla  Estonia 5168 SB
26 Maryia Vasilevich  Belarus 5114
27 Kristella Jurkatamm  Estonia 5104
28 Andrea Medina  Spain 5089
29 Valvanuz Cañizo  Spain 5056
29 Sandra Jacmaire  France 4958
Grit Šadeiko  Estonia DNF
Jessica Taylor-Jemmett  Great Britain DNF

Team[edit]

Czech Republic and Netherlands were relegated to the 1st League

Rank Nation Points
1  Estonia 39,959
2  Belarus 39,560
3  Great Britain 39,433
4  Ukraine 39,220
5  Spain 38,977
6.  France 38,905
7.  Czech Republic 35,869
 Netherlands

1st League[edit]

Decathlon[edit]

Rank Athlete Nation Points Notes
1st place, gold medalist(s) Jiří Sýkora  Czech Republic 8104 SB
2nd place, silver medalist(s) Jan Doležal  Czech Republic 8083
3rd place, bronze medalist(s) Fredrik Samuelsson  Sweden 7930
4 Paweł Wiesiołek  Poland 7753
5 Marek Lukáš  Czech Republic 7743
6 Elmo Savola  Finland 7660 SB
7 Reinis Krēgers  Latvia 7392 SB
8 Krišjānis Beļaunieks  Latvia 7108 PB
9 Juuso Hassi  Finland 7090
10 Adam Helcelet  Czech Republic 7060
11 Krzysztof Miara  Poland 7027
12 Matteo Taviani  Italy 7024 PB
13 Rasmus Elfgaard  Sweden 7017 PB
14 Michał Krawczyk  Poland 6981
15 Petri Ihander  Finland 6944 PB
16 Matteo Di Prima  Italy 6901
17 Jonathan Carbe  Sweden 6892 SB
18 Lorenzo Naidon  Italy 6880 PB
19 Niks Samauskis  Latvia 6504 PB
20 Eetu Kangas  Finland 6052
Kevin Fankl  Sweden DNF
Pēteris Krauja  Latvia DNF
Jacek Chochorowski  Poland DNF

Heptathlon[edit]

Rank Athlete Nation Points Notes
1st place, gold medalist(s) Kateřina Cachová  Czech Republic 6034 SB
2nd place, silver medalist(s) Jutta Heikkinen  Finland 5795 PB
3rd place, bronze medalist(s) Paulina Ligarska  Poland 5589
4 Federica Palumbo  Italy 5497 PB
5 Beatrice Lantz  Sweden 5477 PB
6 Saga Vanninen  Finland 5449 WYL PB
7 Barbora Dvořáková  Czech Republic 5438 SB
8 Enrica Cipolloni  Italy 5418 SB
9 Sveva Gerevini  Italy 5410
10 Lisa Linnell  Sweden 5369
11 Patrycja Skórzewska  Poland 5360
12 Amanda Liljendal  Finland 5274
13 Laura Oberto  Italy 5169
14 Tereza Elena Šínová  Czech Republic 5117
15 Denisa Majerová  Czech Republic 5104
16 Iina-Kaisa Mäkelä  Finland 4784
17 Ilona Dramačonoka  Latvia 4715 SB
18 Zane Zemīte  Latvia 4678
19 Krista Sprūde  Latvia 4660
20 Wiktoria Zezula  Poland 4609
21 Milena Chałupka  Poland 4282
22 Elvira Carlén  Sweden 4265
Luīze Opolā  Latvia DNF
Emma Stenlöf  Sweden DNF

Team[edit]

Czech Republic and Finland were promoted to the Super League, while Sweden and Latvia were relegated to the 2nd League

Rank Land Points
1  Czech Republic 40,519
2  Finland 38,212
3  Poland 37,319
4  Italy 37,130
5  Sweden 36,950
6  Latvia 35,057

2nd League[edit]

Belgium and Ireland were promoted to the 1st League

Individual[edit]

Event Gold Silver Bronze
Decathlon  Niels Pittomvils (BEL) 7837 pts SB  Michael Bowler (IRL) 7379 pts  Sander Maes (BEL) 7303 pts SB
Heptathlon  Noor Vidts (BEL) 6027 pts  Lucia Vadlejch (SVK) 5755 pts  María Rún Gunnlaugsdóttir (ISL) 5562 pts PB

Team[edit]

Rank Nation Points
1  Belgium 38,165
2  Ireland 35,821
3  Denmark 34,240
4  Romania 33,260
5  Turkey 32,292

References[edit]

Results