2019 FIBA Basketball World Cup qualification (Europe)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

2019 FIBA Basketball World Cup
European Qualification
Tournament details
Dates2 August 2017 – 25 February 2019
Teams37
Official website
2023 >

The 2019 FIBA Basketball World Cup qualification for the FIBA Europe region, began in August 2017 and concluded in February 2019. Contrary to previous years, no teams were automatically placed into the World Cup, so all FIBA Europe nations had to participate in qualification.

Format[edit]

FIBA Europe were allocated twelve berths at the World Cup. In total 37 FIBA Europe teams were taking part in the qualification tournament. The qualification consisted of the following stages:

  • Pre-Qualifiers: 13 teams that did not participate in EuroBasket 2017 took part. Eight teams had qualified for the first round. The remaining five teams were eliminated from the World Cup qualification and transferred to the first pre-qualifying round of EuroBasket 2021 qualification.
  • First round: 24 teams that participated in EuroBasket 2017, and eight teams advanced from Pre-Qualifiers, were organised into eight groups of four. The top three teams of each group qualified for the second round. The remaining eight teams played at the second pre-qualifying round of EuroBasket 2021 qualification.
  • Second round: The top 24 teams from the first round were organised into four groups of six, with results carried over from the first round. The top three teams of each group qualified for the World Cup. All 24 participants of the second round, automatically qualified for the EuroBasket 2021 qualification.

Schedule[edit]

The schedule of the competition is expected to be as follows.

Stage Matchday Dates
Pre-Qualifiers Matchday 1 2 August 2017
Matchday 2 5 August 2017
Matchday 3 9 August 2017
Matchday 4 12 August 2017
Matchday 5 16 August 2017
Matchday 6 19 August 2017
First round Matchday 1 24 November 2017
Matchday 2 26–27 November 2017
Matchday 3 23 February 2018
Matchday 4 25–26 February 2018
Matchday 5 28–29 June 2018
Matchday 6 1–2 July 2018
Second round Matchday 1 13–14 September 2018
Matchday 2 16–17 September 2018
Matchday 3 29–30 November 2018
Matchday 4 2–3 December 2018
Matchday 5 21–22 February 2019
Matchday 6 24–25 February 2019

Pre-Qualifiers[edit]

Teams that did not manage or did not apply to make EuroBasket 2017 played in the pre-qualifiers round. 13 teams participated in four home-and-away round robin groups, from 2 to 19 August 2017. Armenia made its debut in FIBA international competitions, while teams such as Denmark, Switzerland, Luxembourg and Cyprus did not participate in 2019 FIBA Basketball World Cup campaign. The draw to determine the groups was held in Prague, Czech Republic, on 10 December 2016.[1]

The top two teams from each group qualified for the First round, determining the last eight spots in Division A. The other five teams (the bottom two teams from Group A + the bottom team from Groups B, C, and D) have been eliminated from the FIBA Basketball World Cup, and played in Division B of EuroBasket 2021 qualifying, starting with the pre-qualifiers first round.

Seeding[edit]

Pre-qualifiers were drawn on 10 December 2016. Seeding was based on the EuroBasket 2017 qualification record.

Notes
  1. For teams finished higher than 4th place a group, results against 4th placed teams are discarded.
Pot 1
Team Pos
 Netherlands 1
 Bosnia and Herzegovina 2
 Estonia 3
 Belarus 4
Pot 2
Team Pos
 Austria 5
 Sweden 6
 Bulgaria 7
 Macedonia 8
Pot 3
Team Pos
 Slovakia 9
 Portugal 10
 Albania 11
 Kosovo 12
Pot 4
Team Pos
 Armenia 13

All times are local.

Group A[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Sweden 6 4 2 476 447 +29 10[a] Advance to the first round
2  Bosnia and Herzegovina 6 4 2 502 465 +37 10[a]
3  Armenia 6 3 3 470 482 −12 9 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers first round
4  Slovakia 6 1 5 434 488 −54 7
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Sweden 2–0, Bosnia and Herzegovina 0–2
2 August 2017 Sweden  81–73  Bosnia and Herzegovina Norrköping
18:00 Scoring by quarter: 20–23, 18–15, 17–23, 26–12
Pts: Eriksson 25
Rebs: Eriksson 5
Asts: Massamba 6
Boxscore Pts: Musa 17
Rebs: Vrabac 9
Asts: Renfroe 3
Arena: Stadium Arena
Attendance: 2,223
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Fernando Calatrava (ESP), Anastasios Piloidis (GRE)
2 August 2017 Armenia  75–61  Slovakia Yerevan
19:00 Scoring by quarter: 15–20, 31–10, 13–9, 16–22
Pts: Hess 22
Rebs: Fischer 9
Asts: Boatright 6
Boxscore Pts: Rančík 20
Rebs: Jones 9
Asts: Jones 4
Arena: Mika Sports Arena
Attendance: 1,000
Referees: Erez Gurion (ISR), Gianluca Mattioli (ITA), Arnis Ozols (LAT)
5 August 2017 Armenia  82–69  Sweden Yerevan
19:00 Scoring by quarter: 21–23, 22–19, 13–16, 26–11
Pts: Boatright 23
Rebs: Fischer 12
Asts: Boatright 3
Boxscore Pts: Eriksson 15
Rebs: Gaddefors 7
Asts: Borg 4
Arena: Mika Sports Arena
Attendance: 1,000
Referees: Sergiy Chebyshev (UKR), Pavel Fuška (SVK), Vilius Mačiulaitis (LTU)
5 August 2017 Bosnia and Herzegovina  84–71  Slovakia Sarajevo
20:00 Scoring by quarter: 18–20, 20–13, 26–18, 20–20
Pts: Musa 32
Rebs: Lazić 7
Asts: 4 players 3
Boxscore Pts: Rančík 14
Rebs: Rančík 8
Asts: Ihring 7
Arena: Dvorana Mirza Delibašić
Attendance: 3,000
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Sébastien Clivaz (SUI), Petar Denkovski (MKD)
9 August 2017 Slovakia  68–59  Sweden Bratislava
18:00 Scoring by quarter: 17–12, 14–18, 23–11, 14–18
Pts: three players 15
Rebs: Rančík 15
Asts: Krajcovic 4
Boxscore Pts: Ramstedt 13
Rebs: Lindqvist 8
Asts: Massamba 5
Arena: Hant Arena
Referees: Anastasios Piloidis (GRE), Luka Kardum (CRO), Marko Vladić (AUT)
9 August 2017 Bosnia and Herzegovina  98–85  Armenia Sarajevo
20:00 Scoring by quarter: 23–23, 29–21, 21–16, 25–25
Pts: Musa 28
Rebs: Sejfić 5
Asts: Renfroe 6
Boxscore Pts: Boatright 30
Rebs: Boatright, Chrabascz 7
Asts: Boatright 8
Arena: Dvorana Mirza Delibašić
Attendance: 4,500
Referees: Srđan Dožai (CRO), Gentian Cici (ALB), Radomir Vojinović (MNE)
12 August 2017 Slovakia  78–92  Armenia Bratislava
18:00 Scoring by quarter: 22–21, 11–25, 23–23, 22–23
Pts: Baťka 23
Rebs: Ihring 12
Asts: Ihring 5
Boxscore Pts: Boatright 22
Rebs: Fischer 8
Asts: Boatright 4
Arena: Hant Arena
Referees: Marek Cmikiewicz (POL), Rune Larsen (DEN), Gintaras Vitkauskas (LTU)
12 August 2017 Bosnia and Herzegovina  72–88  Sweden Zenica
19:00 Scoring by quarter: 23–23, 13–21, 19–20, 17–24
Pts: Musa 12
Rebs: Atić, Tomić 5
Asts: three players 3
Boxscore Pts: Massamba 20
Rebs: Spires 8
Asts: Massamba, Person 4
Arena: Arena Zenica
Attendance: 6,000
Referees: Antonio Conde (ESP), Boris Krejič (SLO), Paulo Marques (POR)
16 August 2017 Slovakia  74–92  Bosnia and Herzegovina Bratislava
18:00 Scoring by quarter: 22–30, 23–25, 8–25, 21–12
Pts: Rančík 19
Rebs: Ihring 6
Asts: Ziak 5
Boxscore Pts: Musa 27
Rebs: Atić 7
Asts: Musa, Gegić 3
Arena: Hant Arena
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Sergey Krug (RUS), Mart Uuehendrik (EST)
16 August 2017 Sweden  93–70  Armenia Uppsala
19:00 Scoring by quarter: 23–10, 33–22, 17–18, 20–20
Pts: Borg 16
Rebs: Spires 9
Asts: Gaddefors 5
Boxscore Pts: Boatright 32
Rebs: Boatright, Fischer 8
Asts: Boatright 5
Arena: IFU Arena
Attendance: 1,820
Referees: Vicente Bultó (ESP), Vincent Delestrée (BEL), Alexandru Olaru (ROU)
19 August 2017 Sweden  86–82  Slovakia Uppsala
16:00 Scoring by quarter: 17–20, 27–19, 23–17, 19–26
Pts: Gaddefors 17
Rebs: Spires 13
Asts: Massamba 6
Boxscore Pts: Ihring 20
Rebs: Fusek 9
Asts: Jones 4
Arena: IFU Arena
Attendance: 1,678
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Arnis Ozols (LAT), Dariusz Zapolski (POL)
19 August 2017 Armenia  66–83  Bosnia and Herzegovina Yerevan
19:00 Scoring by quarter: 25–24, 16–20, 21–21, 4–18
Pts: Boatright 22
Rebs: Fischer 7
Asts: Boatright 9
Boxscore Pts: Musa 21
Rebs: Atić 6
Asts: Zahiragić, Vrabac 3
Arena: Mika Sports Arena
Attendance: 1,500
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Marius Ciulin (ROU), Zafer Yılmaz (TUR)

Group B[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Netherlands 4 3 1 352 264 +88 7 Advance to the first round
2  Austria 4 3 1 326 264 +62 7
3  Albania 4 0 4 228 378 −150 4 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers first round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
2 August 2017 Albania  51–79  Austria Tirana
20:30 Scoring by quarter: 10–16, 11–24, 19–17, 11–22
Pts: Shima 10
Rebs: Hysenagolli 5
Asts: Strazimiri 4
Boxscore Pts: Mahalbašić 22
Rebs: Lanegger 8
Asts: Lanegger 4
Arena: Tirana Olympic Park
Referees: Tolga Sahin (ITA), Anastasios Manos (GRE), Zafer Yılmaz (TUR)
5 August 2017 Austria  72–79  Netherlands Schwechat
19:30 Scoring by quarter: 18–15, 14–23, 16–17, 24–24
Pts: Pöltl 24
Rebs: Pöltl, Mahalbašić 5
Asts: Lanegger 6
Boxscore Pts: de Jong 22
Rebs: de Jong, Norel 5
Asts: Williams 6
Arena: Multiversum
Attendance: 2,000
Referees: Marek Ćmikiewicz (POL), Bojan Jovanić (BIH), Apostolos Kalpakas (SWE)
9 August 2017 Netherlands  91–77  Albania Amsterdam
22:00 Scoring by quarter: 24–26, 27–27, 21–13, 19–11
Pts: Voorn 20
Rebs: de Jong 7
Asts: Williams 6
Boxscore Pts: Shima 23
Rebs: Hysenagolli 6
Asts: Shima, Dusha 4
Arena: Sporthallen Zuid
Attendance: 1,500
Referees: Dariusz Zapolski (POL), Pavel Fuška (SVK), Ernad Karović (BIH)
12 August 2017 Austria  97–63  Albania Schwechat
16:00 Scoring by quarter: 33–19, 15–18, 28–14, 21–12
Pts: Mahalbašić 25
Rebs: Mahalbašić 9
Asts: Lanegger 7
Boxscore Pts: Moser 20
Rebs: Shima 4
Asts: Bushati 4
Arena: Multiversum
Attendance: 1,300
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Stanislav Kučera (CZE), Mart Uuehendrik (EST)
16 August 2017 Netherlands  71–78  Austria Amsterdam
22:00 Scoring by quarter: 20–17, 17–22, 16–10, 18–29
Pts: Slagter 15
Rebs: Norel 6
Asts: Kloof 8
Boxscore Pts: Pöltl 16
Rebs: Mahalbašić 6
Asts: Klepeisz 10
Arena: Sporthallen Zuid
Attendance: 1,100
Referees: Antonio Conde (ESP), Gianluca Mattioli (ITA), Gavin Williams (WAL)
19 August 2017 Albania  37–111  Netherlands Tirana
20:30 Scoring by quarter: 16–14, 8–30, 5–33, 8–34
Pts: Moser 8
Rebs: Moser 6
Asts: Strazimiri 3
Boxscore Pts: Norel 16
Rebs: Norel 11
Asts: Williams 6
Arena: Tirana Olympic Park
Referees: Saša Maričić (SRB), Boris Krejić (SLO), Özlem Yalman (TUR)

Group C[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Estonia 4 3 1 299 266 +33 7 Advance to the first round
2  Kosovo 4 2 2 271 300 −29 6
3  Macedonia 4 1 3 296 300 −4 5 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers first round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
2 August 2017 Kosovo  72–68  Macedonia Pristina
20:15 Scoring by quarter: 23–11, 17–9, 15–23, 17–25
Pts: Berisha 28
Rebs: F. Rugova 7
Asts: Mekaj 5
Boxscore Pts: Theodore 22
Rebs: Čekovski 4
Asts: Theodore 6
Arena: Palace of Youth and Sports
Attendance: 2,500
Referees: Petar Obradović (BIH), Borys Shulga (UKR), Nikolaos Somos (GRE)
5 August 2017 Macedonia  76–80  Estonia Skopje
20:30 Scoring by quarter: 29–17, 13–26, 19–20, 15–17
Pts: Stojanovski 26
Rebs: Čekovski, Theodore 6
Asts: Kostoski 5
Boxscore Pts: Veideman 26
Rebs: Talts 8
Asts: Sokk 5
Arena: Boris Trajkovski Sports Center
Attendance: 1,500
Referees: Fernando Calatrava (ESP), Paulo Marques (POR), Zdenko Tomašovič (SVK)
9 August 2017 Estonia  76–50  Kosovo Tallinn
17:30 Scoring by quarter: 17–15, 23–14, 20–12, 16–9
Pts: Hallik 15
Rebs: Puidet, Talts 6
Asts: Kangur 8
Boxscore Pts: Kastrati 11
Rebs: Veseli 6
Asts: Berisha 4
Arena: Saku Suurhall
Attendance: 3,000
Referees: Apostolos Kalpakas (SWE), Vincent Delestrée (BEL), Mārtiņš Kozlovskis (LAT)
12 August 2017 Macedonia  87–74  Kosovo Skopje
20:30 Scoring by quarter: 19–22, 21–19, 23–13, 24–20
Pts: Theodore 24
Rebs: Theodore 9
Asts: Kostoski 5
Boxscore Pts: F. Rugova 17
Rebs: Shoshi 6
Asts: Berisha 7
Arena: Boris Trajkovski Sports Center
Referees: Tolga Sahin (ITA), Marius Ciulin (ROU), Dariusz Zapolski (POL)
16 August 2017 Estonia  74–65  Macedonia Tallinn
17:30 Scoring by quarter: 16–18, 25–23, 13–14, 20–10
Pts: Sokk 15
Rebs: Kangur 12
Asts: Veideman 4
Boxscore Pts: Theodore 19
Rebs: Stojanovski 8
Asts: Theodore 6
Arena: Saku Suurhall
Attendance: 3,500
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Juris Kokainis (LAT), Manuel Mazzoni (ITA)
19 August 2017 Kosovo  75–69  Estonia Pristina
20:15 Scoring by quarter: 24–22, 11–16, 19–14, 21–17
Pts: Berisha 28
Rebs: Shoshi 10
Asts: Berisha 6
Boxscore Pts: Jõesaar 13
Rebs: Paasoja, Talts 5
Asts: Paasoja 5
Arena: Palace of Youth and Sports
Attendance: 2,500
Referees: Srđan Dožai (CRO), Markos Michaelides (SUI), Marko Vučković (SLO)

Group D[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Bulgaria 4 4 0 335 274 +61 8 Advance to the first round
2  Belarus 4 1 3 294 316 −22 5[a]
3  Portugal 4 1 3 290 329 −39 5[a] Advance to the EuroBasket Pre-Qualifiers first round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Belarus 1–1, +2, Portugal 1–1, –2
2 August 2017 Portugal  71–82  Bulgaria Sines
19:30 Scoring by quarter: 16–26, 10–25, 24–20, 21–11
Pts: Barbosa 11
Rebs: Djukic 6
Asts: Pinto 2
Boxscore Pts: Bost 23
Rebs: Vezenkov 13
Asts: Vezenkov 5
Arena: Pavilhão dos Desportos de Sines
Attendance: 2,000
Referees: Vicente Bultó (ESP), Lorenzo Baldini (ITA), Janusz Calik (POL)
5 August 2017 Bulgaria  78–68  Belarus Botevgrad
17:00 Scoring by quarter: 22–14, 13–15, 22–18, 21–21
Pts: P. Marinov 22
Rebs: P. Marinov 7
Asts: S. Marinov, Bost 5
Boxscore Pts: Liutych 19
Rebs: Paliashchuk 11
Asts: Kudrautsau 4
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,000
Referees: Petar Obradović (BIH), Erez Gurion (ISR), Zoran Mitrovski (MKD)
9 August 2017 Belarus  78–75  Portugal Minsk
18:00 Scoring by quarter: 26–10, 10–23, 17–16, 25–26
Pts: Parakhouski, Liutych 16
Rebs: Parakhouski 9
Asts: Vabishchevich 6
Boxscore Pts: Barroso 18
Rebs: Hallman 6
Asts: Pinto 5
Arena: Minsk Sports Palace
Attendance: 2,000
Referees: Marius Ciulin (ROU), Gintaras Vitkauskas (LTU), Yener Yılmaz (TUR)
12 August 2017 Bulgaria  91–65  Portugal Botevgrad
17:00 Scoring by quarter: 28–11, 26–18, 22–19, 15–17
Pts: Vezenkov 21
Rebs: Yanev Georgiev 8
Asts: S. Marinov 7
Boxscore Pts: Lima 16
Rebs: Lima 5
Asts: Oliveira 4
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,300
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Ernad Karović (BIH), Ciprian Stoica (ROU)
16 August 2017 Belarus  70–84  Bulgaria Minsk
18:00 Scoring by quarter: 15–21, 23–25, 22–19, 10–19
Pts: Liutych 18
Rebs: Semianiuk 9
Asts: Kudrautsau 2
Boxscore Pts: Kostov 21
Rebs: Vezenkov 7
Asts: Bost 6
Arena: Minsk Sports Palace
Attendance: 1,800
Referees: Srđan Dožai (CRO), Saša Maričić (SRB), Tanel Suslov (EST)
19 August 2017 Portugal  79–780(OT)  Belarus Coimbra
19:30 Scoring by quarter: 23–22, 19–15, 10–14, 15–16Overtime: 12–11
Pts: Lima 16
Rebs: Lima 6
Asts: Oliveira 7
Boxscore Pts: Liutych 18
Rebs: Parakhouski 17
Asts: Kudrautsau 5
Arena: Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia
Referees: Antonio Conde (ESP), Manuel Mazzoni (ITA), Yohan Rosso (FRA)

First round[edit]

The 24 national teams that qualified for EuroBasket 2017, automatically qualified for this stage. They were joined by eight teams qualified through the Pre-Qualifiers. In total, 32 teams were divided into eight home-and-away round robin groups, of four teams. The allocation of teams from the first round was determined on 24 August 2017, with the only restriction of not drawing Serbia and Kosovo in the same group.[2][3]

Games were played during November 2017, February 2018, June 2018, and July 2018.[4] The top three teams from each group advanced to the Second round. The bottom team from each group was eliminated from the 2019 FIBA Basketball World Cup and transferred to the Second Round of EuroBasket 2021.

Draw[edit]

There were two draws for the first round (group stage). The first one took place in Guangzhou on 6 May 2017 and involved only 24 teams directly qualified to this round as EuroBasket 2017 participants. The second draw was held in Munich on 24 August 2017, after Pre-Qualifiers was concluded and involved only 8 teams qualified from Pre-Qualifiers.

Seedings[edit]

Teams were seeded according to their performance at the latest FIBA Europe tournaments. They were divided into eight seeding pots by four teams. Pots 1 to 6 involved all EuroBasket 2017 participants and were determined using the same seedings as Eurobasket 2017. Pot 7 was reserved for the Pre-Qualifiers group winners and pot 8 for the runners-up. Teams in pots 1, 4, 5 and 8 were drawn to Groups A, C, E and G while teams in pots 2, 3, 6 and 7 were drawn to Groups B, D, F and H.

Pot 1
Team
 Spain
 Lithuania
 France
 Serbia
Pot 2
Team
 Greece
 Italy
 Czech Republic
 Latvia
Pot 3
Team
 Croatia
 Israel
 Turkey
 Finland
Pot 4
Team
 Russia
 Slovenia
 Hungary
 Georgia
Pot 5
Team
 Germany
 Belgium
 Poland
 Montenegro
Pot 6
Team
 Iceland
 Great Britain
 Ukraine
 Romania
Pot 7
Team
 Sweden
 Netherlands
 Estonia
 Bulgaria
Pot 8
Team
 Bosnia and Herzegovina
 Austria
 Kosovo
 Belarus

Group A[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Spain 6 6 0 497 431 +66 12 Advance to the second round
2  Montenegro 6 3 3 454 443 +11 9
3  Slovenia 6 2 4 484 492 −8 8
4  Belarus 6 1 5 445 514 −69 7 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
24 November 2017 Montenegro  66–79  Spain Podgorica
20:00 Scoring by quarter: 15–15, 14–23, 12–20, 25–21
Pts: Ivanović 10
Rebs: Ivanović, Radović 5
Asts: Ivanović 8
Boxscore Pts: Colom, Vázquez 15
Rebs: Saiz 9
Asts: Colom 4
Arena: Morača Sports Center
Attendance: 3,600
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Lorenzo Baldini (ITA), Marek Maliszewski (POL)
24 November 2017 Slovenia  87–74  Belarus Ljubljana
20:30 Scoring by quarter: 22–12, 20–12, 25–27, 20–23
Pts: Čančar 20
Rebs: Vidmar 9
Asts: Prepelič 8
Boxscore Pts: Wayns 14
Rebs: Meshcharakou 9
Asts: Vabishchevich 6
Arena: Arena Stožice
Attendance: 7,000
Referees: Tolga Sahin (ITA), Anastasios Manos (GRE), Michał Proc (POL)
26 November 2017 Belarus  67–91  Montenegro Minsk
19:30 Scoring by quarter: 16–24, 15–31, 18–14, 18–22
Pts: Liutych 18
Rebs: Semianiuk 9
Asts: Wayns 3
Boxscore Pts: Radović 19
Rebs: Sekulić 10
Asts: Vranješ 5
Arena: Minsk Sports Palace
Attendance: 2,000
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Oskars Lucis (LAT), Vilius Mačiulaitis (LTU)
26 November 2017 Spain  92–84  Slovenia Burgos
19:30 Scoring by quarter: 20–21, 24–17, 29–27, 19–19
Pts: Colom 25
Rebs: three players 5
Asts: Colom 9
Boxscore Pts: Prepelič 27
Rebs: Vidmar 7
Asts: Prepelič 6
Arena: Coliseum Burgos
Attendance: 7,500
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Gentian Cici (ALB), Tomas Jasevičius (LTU)
23 February 2018 Belarus  82–84  Spain Minsk
19:30 Scoring by quarter: 15–25, 19–15, 25–23, 23–21
Pts: Kudrautsau 18
Rebs: Beliankou 7
Asts: Saddler 7
Boxscore Pts: Colom 17
Rebs: Vázquez 6
Asts: San Miguel 5
Arena: Minsk Sports Palace
Attendance: 3,000
Referees: Srđan Dožai (CRO), Marius Ciulin (ROU), Petar Obradović (BIH)
23 February 2018 Montenegro  63–75  Slovenia Podgorica
20:00 Scoring by quarter: 13–16, 16–16, 22–23, 12–20
Pts: Nikolić 15
Rebs: Šehović 5
Asts: Needham 7
Boxscore Pts: Prepelič 19
Rebs: Vidmar 9
Asts: Prepelič 5
Arena: Morača Sports Center
Attendance: 2,800
Referees: Yohan Rosso (FRA), Janusz Calik (POL), Yener Yılmaz (TUR)
26 February 2018 Spain  79–67  Montenegro Zaragoza
19:00 Scoring by quarter: 23–17, 23–22, 18–14, 15–14
Pts: Aguilar 16
Rebs: Beirán, Saiz 6
Asts: Colom 9
Boxscore Pts: Nikolić 13
Rebs: Nikolić 8
Asts: Ivanović 7
Arena: Pabellón Príncipe Felipe
Attendance: 8,573
Referees: Tolga Sahin (ITA), Martin Horozov (BUL), Wojciech Liszka (POL)
26 February 2018 Belarus  93–92  Slovenia Minsk
19:30 Scoring by quarter: 26–24, 20–23, 29–27, 19–19
Pts: Saddler 25
Rebs: Salash 10
Asts: Saddler 8
Boxscore Pts: Blažič 27
Rebs: Rebec 7
Asts: Rebec 6
Arena: Minsk Sports Palace
Attendance: 2,500
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Georgios Poursanidis (GRE), Andris Aunkrogers (LAT)
28 June 2018 Slovenia  72–83  Spain Ljubljana
20:00 Scoring by quarter: 20–26, 17–19, 13–15, 22–23
Pts: Blažič 18
Rebs: Murić 7
Asts: Nikolić 6
Boxscore Pts: Colom 16
Rebs: Saiz 11
Asts: Colom 5
Arena: Arena Stožice
Attendance: 8,000
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Gintaras Vitkauskas (LTU), Yohan Rosso (FRA)
28 June 2018 Montenegro  80–69  Belarus Podgorica
21:00 Scoring by quarter: 21–22, 12–10, 28–15, 19–22
Pts: Bjelica 18
Rebs: Đurišić 6
Asts: Needham, Popović 3
Boxscore Pts: Parakhouski 15
Rebs: Parakhouski 11
Asts: Saddler 6
Arena: Morača Sports Center
Attendance: 1,940
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Markos Michaelides (SUI), Michał Proc (POL)
1 July 2018 Spain  80–60  Belarus Málaga
18:30 Scoring by quarter: 19–15, 19–13, 22–14, 20–18
Pts: Hernangómez 11
Rebs: Hernangómez, Vázquez 8
Asts: Beirán 4
Boxscore Pts: Saddler 18
Rebs: Salash 6
Asts: Saddler 6
Arena: Palacio de Deportes José María Martín Carpena
Attendance: 6,123
Referees: Petar Obradović (BIH), Janusz Calik (POL), Tomislav Vovk (CRO)
1 July 2018 Slovenia  74–87  Montenegro Ljubljana
20:00 Scoring by quarter: 14–24, 25–22, 17–12, 18–29
Pts: three players 15
Rebs: Čančar 8
Asts: Blažič, Prepelič 4
Boxscore Pts: Đurišić 23
Rebs: Bjelica 11
Asts: Ivanović 6
Arena: Arena Stožice
Attendance: 5,000
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Tanel Suslov (EST), Lorenzo Baldini (ITA)

Group B[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Turkey 6 4 2 437 389 +48 10[a] Advance to the second round
2  Latvia 6 4 2 477 453 +24 10[a]
3  Ukraine 6 3 3 440 450 −10 9
4  Sweden 6 1 5 398 460 −62 7 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Turkey 1–1, +3, Latvia 1–1, –3
24 November 2017 Turkey  85–73  Latvia Bursa
17:00 Scoring by quarter: 14–20, 23–14, 30–20, 18–19
Pts: Mahmutoğlu 24
Rebs: Birsen 8
Asts: Ermiş 9
Boxscore Pts: Peiners 25
Rebs: Peiners 6
Asts: Šķēle 7
Arena: Tofaş Nilüfer Spor Salonu
Attendance: 6,523
Referees: Srđan Dožai (CRO), Janusz Calik (POL), Aleksandar Glišić (SRB)
24 November 2017 Sweden  76–84  Ukraine Norrköping
19:00 Scoring by quarter: 22–25, 12–28, 19–16, 23–15
Pts: Czerapowicz 26
Rebs: V. Gaddefors 9
Asts: V. Gaddefors 5
Boxscore Pts: Kravtsov 17
Rebs: six players 4
Asts: Gladyr, Lukashov 4
Arena: Stadium Arena
Attendance: 2,638
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Petr Hrůša (CZE), Dariusz Zapolski (POL)
26 November 2017 Latvia  82–73  Sweden Riga
17:00 Scoring by quarter: 24–25, 18–16, 22–22, 18–10
Pts: Peiners 18
Rebs: Pasečņiks, Šmits 6
Asts: Peiners 8
Boxscore Pts: Borg, Czerapowicz 14
Rebs: Spires 6
Asts: Czerapowicz, Håkanson 4
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 6,500
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Alexey Davydov (RUS), Tanel Suslov (EST)
26 November 2017 Ukraine  60–67  Turkey Kyiv
18:00 Scoring by quarter: 12–16, 16–11, 15–15, 17–25
Pts: Gladyr 20
Rebs: Gladyr 7
Asts: Lukashov 5
Boxscore Pts: Geçim 15
Rebs: Birsen 6
Asts: Ermiş 8
Arena: Palace of Sports
Attendance: 6,300
Referees: Antonio Conde (ESP), Lorenzo Baldini (ITA), Erez Gurion (ISR)
23 February 2018 Sweden  59–58  Turkey Stockholm
19:00 Scoring by quarter: 15–13, 14–16, 21–10, 9–19
Pts: Spires 16
Rebs: Gaddefors 12
Asts: Massamba 4
Boxscore Pts: Mahmutoğlu 12
Rebs: Dixon 6
Asts: Dixon 6
Arena: Hovet
Attendance: 8,045
Referees: Vicente Bultó (ESP), Oskars Lucis (LAT), Ciprian Stoica (ROU)
23 February 2018 Latvia  68–82  Ukraine Riga
19:30 Scoring by quarter: 13–24, 17–16, 22–19, 16–23
Pts: Blūms 24
Rebs: Meiers, Peiners 6
Asts: Blūms 7
Boxscore Pts: Kravtsov 22
Rebs: Kravtsov 13
Asts: Konev 6
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 6,500
Referees: Marek Maliszewski (POL), Anastasios Manos (GRE), Saša Maričić (SRB)
26 February 2018 Ukraine  77–66  Sweden Kyiv
19:00 Scoring by quarter: 26–25, 25–7, 9–12, 17–22
Pts: Zaytsev 13
Rebs: Kravtsov 7
Asts: Jeter 6
Boxscore Pts: Massamba 13
Rebs: Birgander 5
Asts: Borg 3
Arena: Palace of Sports
Attendance: 6,500
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Zdenko Tomašovič (SVK), Jasmina Juras (SRB)
26 February 2018 Latvia  79–70  Turkey Riga
19:30 Scoring by quarter: 14–21, 18–15, 25–18, 22–16
Pts: Meiers, Šmits 13
Rebs: Meiers 7
Asts: Blūms 6
Boxscore Pts: Dixon 23
Rebs: Aldemir 13
Asts: three players 3
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 6,000
Referees: Marius Ciulin (ROU), Fernando Calatrava (ESP), Michał Proc (POL)
28 June 2018 Sweden  72–82  Latvia Stockholm
18:30 Scoring by quarter: 16–16, 26–31, 8–13, 22–22
Pts: Håkanson 15
Rebs: Czerapowicz 11
Asts: Håkanson 6
Boxscore Pts: Strēlnieks 27
Rebs: Siliņš 5
Asts: Peiners 4
Arena: Hovet
Attendance: 4,120
Referees: Petar Obradović (BIH), Alexey Davydov (RUS), Saša Maričić (SRB)
28 June 2018 Turkey  80–66  Ukraine Ankara
20:00 Scoring by quarter: 15–28, 36–12, 10–11, 19–15
Pts: Korkmaz 21
Rebs: four players 5
Asts: Erden, Wilbekin 4
Boxscore Pts: Gladyr 17
Rebs: Kravtsov 5
Asts: Jeter 4
Arena: Ankara Arena
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Aleksandar Milojević (MKD), Tomislav Vovk (CRO)
1 July 2018 Ukraine  71–93  Latvia Kyiv
16:00 Scoring by quarter: 12–16, 22–25, 18–32, 19–20
Pts: Kravtsov 25
Rebs: Kravtsov 8
Asts: Lukashov 6
Boxscore Pts: Strēlnieks 26
Rebs: Meiers 7
Asts: Strēlnieks 9
Arena: Palace of Sports
Attendance: 5,200
Referees: Gintaras Vitkauskas (LTU), Haris Bijedić (BIH), Sebastien Clivaz (SUI)
1 July 2018 Turkey  77–52  Sweden Ankara
18:00
Pts: Korkmaz 23
Rebs: Osman 11
Asts: Balbay 5
Boxscore Pts: Czerapowicz 21
Rebs: Birgander 8
Asts: Massamba 4
Arena: Ankara Arena
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Nicolas Maestre (FRA), Ivor Matejek (CZE)

Group C[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Lithuania 6 6 0 512 352 +160 12 Advance to the second round
2  Poland 6 3 3 436 410 +26 9[a]
3  Hungary 6 3 3 414 421 −7 9[a]
4  Kosovo 6 0 6 384 563 −179 6 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Poland 1–1, +3; Hungary 1–1, –3
24 November 2017 Poland  70–60  Hungary Bydgoszcz
18:15 Scoring by quarter: 14–16, 8–13, 17–11, 31–20
Pts: Ponitka 17
Rebs: Ponitka 7
Asts: Łączyński 6
Boxscore Pts: Perl 18
Rebs: Vojvoda 7
Asts: Vojvoda 3
Arena: Łuczniczka
Attendance: 4,200
Referees: Apostolos Kalpakas (SWE), Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Marek Kúkelčík (SVK)
24 November 2017 Kosovo  61–99  Lithuania Pristina
19:00 Scoring by quarter: 21–20, 14–15, 12–25, 14–39
Pts: Berisha 19
Rebs: three players 4
Asts: Berisha 5
Boxscore Pts: Juškevičius 16
Rebs: Gailius 8
Asts: Girdžiūnas 7
Arena: Palace of Youth and Sports
Attendance: 2,200
Referees: Luis Castillo (ESP), Boris Krejič (SLO), Ventsislav Velikov (BUL)
26 November 2017 Lithuania  75–55  Poland Klaipėda
18:30 Scoring by quarter: 13–17, 25–8, 18–14, 19–16
Pts: Bendžius 18
Rebs: three players 7
Asts: Girdžiūnas, Juškevičius 3
Boxscore Pts: Koszarek 12
Rebs: Wojciechowski 7
Asts: Koszarek, Łączyński 3
Arena: Švyturio Arena
Attendance: 5,200
Referees: Andris Aunkrogers (LAT), Martin Horozov (BUL), Arnis Ozols (LAT)
26 November 2017 Hungary  84–76  Kosovo Debrecen
19:00 Scoring by quarter: 20–21, 15–15, 24–15, 25–25
Pts: Vojvoda, Wittmann 20
Rebs: Allen 10
Asts: Wittmann 6
Boxscore Pts: Berisha 22
Rebs: Shoshi 11
Asts: Bamforth, Berisha 4
Arena: Főnix Hall
Attendance: 5,145
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Anastasios Pilosdis (GRE), Andrei Sharapa (BLR)
23 February 2018 Poland  90–62  Kosovo Włocławek
19:00 Scoring by quarter: 20–12, 28–14, 26–19, 16–17
Pts: Gruszecki 18
Rebs: Cel, Ponitka 7
Asts: Koszarek 5
Boxscore Pts: Berisha 23
Rebs: Jones 9
Asts: Berisha 4
Arena: Hala Mistrzów
Attendance: 3,421
Referees: Zafer Yılmaz (TUR), Ivor Matejek (CZE), Özlem Yalman (TUR)
23 February 2018 Lithuania  80–75  Hungary Klaipėda
19:45 Scoring by quarter: 19–19, 22–18, 16–16, 23–22
Pts: Grigonis 13
Rebs: Kairys 7
Asts: Janavičius 5
Boxscore Pts: Allen 17
Rebs: Perl 7
Asts: Ruják 5
Arena: Švyturio Arena
Attendance: 3,800
Referees: Sergiy Zashchuk (UKR), Pavel Fuška (SVK) ,Zdravko Rutešić (MNE)
26 February 2018 Lithuania  106–50  Kosovo Klaipėda
19:30 Scoring by quarter: 28–19, 20–8, 26–12, 32–11
Pts: Bendžius 22
Rebs: Echodas 8
Asts: Girdžiūnas 9
Boxscore Pts: Jones 23
Rebs: Jones 6
Asts: Mekaj 4
Arena: Švyturio Arena
Attendance: 2,500
Referees: Apostolos Kalpakas (GRE), Marek Kúkelčík (SVK), Paulo Marques (POR)
26 February 2018 Hungary  64–57  Poland Szombathely
20:00 Scoring by quarter: 12–14, 20–18, 24–12, 8–13
Pts: Perl 16
Rebs: Allen 5
Asts: Govens, Perl 3
Boxscore Pts: Ponitka 20
Rebs: Ponitka 7
Asts: Karnowski, Koszarek 3
Arena: Arena Savaria
Attendance: 3,200
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Tomislav Vovk (CRO), Alexey Davydov (RUS)
28 June 2018 Poland  61–79  Lithuania Gdańsk
19:00 Scoring by quarter: 17–14, 8–22, 22–17, 14–26
Pts: Mat. Ponitka 16
Rebs: Mat. Ponitka 5
Asts: Koszarek, Mat. Ponitka 4
Boxscore Pts: Sabonis 17
Rebs: Sabonis 7
Asts: Kalnietis 9
Arena: Ergo Arena
Attendance: 4,543
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Borys Shulga (UKR), Arnis Ozols (LAT)
28 June 2018 Kosovo  65–81  Hungary Pristina
20:30 Scoring by quarter: 19–29, 20–10, 13–18, 13–24
Pts: Berisha 17
Rebs: Grosha 6
Asts: Berisha 9
Boxscore Pts: Govens 13
Rebs: Eilingsfeld 8
Asts: Govens 5
Arena: Palace of Youth and Sports
Attendance: 850
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Sergiy Zashchuk (UKR), Petr Hrůša (CZE)
1 July 2018 Hungary  50–73  Lithuania Budapest
20:00 Scoring by quarter: 14–19, 10–18, 13–18, 13–18
Pts: Keller 12
Rebs: Allen 7
Asts: Ruják 4
Boxscore Pts: Valančiūnas 15
Rebs: Gudaitis 13
Asts: Kalnietis 5
Arena: Tüskecsarnok
Attendance: 2,800
Referees: Vicente Bulto (ESP), Markos Michaelides (SUI), Yohan Rosso (FRA)
1 July 2018 Kosovo  70–103  Poland Pristina
20:30 Scoring by quarter: 23–30, 11–27, 25–23, 11–23
Pts: Kastrati 21
Rebs: Kapiti 7
Asts: Berisha 6
Boxscore Pts: Gruszecki 21
Rebs: Lampe 10
Asts: Koszarek 11
Arena: Palace of Youth and Sports
Attendance: 250
Referees: Zafer Yılmaz (TUR), Radomir Vojinović (MNE), Erez Gurion (ISR)

Group D[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Italy 6 4 2 474 405 +69 10 Advance to the second round
2  Netherlands 6 3 3 434 416 +18 9[a]
3  Croatia 6 3 3 431 419 +12 9[a]
4  Romania 6 2 4 368 467 −99 8 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Netherlands 1–1, +3; Croatia 1–1, –3
24 November 2017 Netherlands  68–61  Croatia Almere
20:00 Scoring by quarter: 18–13, 15–18, 17–17, 18–13
Pts: Franke 24
Rebs: De Jong 6
Asts: Norel 3
Boxscore Pts: Šakić 24
Rebs: Ramljak 8
Asts: Katić 4
Arena: Topsportcentrum
Attendance: 3,008
Referees: Antonio Conde (ESP), Andris Aunkrogers (LAT), Markos Michaelides (SUI)
24 November 2017 Italy  75–70  Romania Turin
20:15 Scoring by quarter: 26–15, 16–13, 17–15, 26–27
Pts: Aradori, Della Valle 16
Rebs: Gentile 6
Asts: Filloy 4
Boxscore Pts: Cățe 16
Rebs: Cățe 8
Asts: Watson 5
Arena: PalaRuffini
Attendance: 5,000
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Haris Bijedić (BIH), Uroš Nikolić (SRB)
26 November 2017 Croatia  64–80  Italy Zagreb
18:00 Scoring by quarter: 23–15, 9–20, 15–25, 17–20
Pts: Planinić 20
Rebs: Planinić 10
Asts: Mavra 4
Boxscore Pts: Della Valle 25
Rebs: Awudu, Gentile 5
Asts: Filloy 4
Arena: Dražen Petrović Basketball Hall
Attendance: 5,000
Referees: Vicente Bultó (ESP), Panagiotis Anastopoulos (GRE), Yener Yılmaz (TUR)
26 November 2017 Romania  75–68  Netherlands Cluj-Napoca
19:00 Scoring by quarter: 16–15, 18–12, 20–19, 21–22
Pts: Torok 13
Rebs: Cățe 8
Asts: Watson 6
Boxscore Pts: Franke 14
Rebs: Norel 7
Asts: three players 2
Arena: Polyvalent Hall
Attendance: 5,363
Referees: Zafer Yılmaz (TUR), Jasmina Juras (SRB), Aleksandar Milojević (MKD)
23 February 2018 Croatia  56–58  Romania Zadar
18:00 Scoring by quarter: 16–16, 12–5, 10–16, 18–21
Pts: Perić 19
Rebs: Perić 12
Asts: Krušlin 3
Boxscore Pts: Kuti 16
Rebs: Cățe 14
Asts: Mandache 5
Arena: Krešimir Ćosić Hall
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Gintaras Vitkauskas (LTU), Alexey Davydov (RUS)
23 February 2018 Italy  80–62  Netherlands Treviso
20:15 Scoring by quarter: 26–13, 19–21, 18–14, 17–14
Pts: Della Valle 22
Rebs: Burns 7
Asts: Filloy 6
Boxscore Pts: Schaftenaar 17
Rebs: Kloof 9
Asts: De Jong 4
Arena: Palaverde
Attendance: 5,300
Referees: Tanel Suslov (EST), Luis Castillo (ESP), Sébastien Clivaz (SUI)
26 February 2018 Romania  50–101  Italy Cluj-Napoca
19:00 Scoring by quarter: 12–35, 13–12, 11–29, 14–25
Pts: Cățe 15
Rebs: Cățe 9
Asts: Kuti, Mandache 4
Boxscore Pts: Della Valle 29
Rebs: Burns 8
Asts: Filloy 6
Arena: Polyvalent Hall
Attendance: 5,370
Referees: Antonio Conde (ESP), Marko Vladic (AUT), Sergiy Chebyshev (UKR)
26 February 2018 Croatia  82–78  Netherlands Zadar
20:00 Scoring by quarter: 25–13, 19–21, 15–26, 23–18
Pts: Šakić 22
Rebs: Krušlin 7
Asts: Krušlin 6
Boxscore Pts: Van der Mars 20
Rebs: Hammink 7
Asts: Kloof 6
Arena: Krešimir Ćosić Hall
Referees: Marek Cmikiewicz (POL), Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Gentian Cici (ALB)
28 June 2018 Netherlands  77–52  Romania Groningen
20:00 Scoring by quarter: 22–12, 11–12, 23–15, 21–13
Pts: Franke 18
Rebs: De Jong 7
Asts: Kloof 6
Boxscore Pts: Cățe 16
Rebs: Cățe 10
Asts: Watson 4
Arena: MartiniPlaza
Referees: Oskars Lucis (LAT), Haris Bijedić (BIH), Erez Gurion (ISR)
28 June 2018 Italy  72–78  Croatia Trieste
20:45 Scoring by quarter: 24–21, 15–20, 13–24, 20–13
Pts: Aradori 15
Rebs: Abass, Burns 14
Asts: Burns 3
Boxscore Pts: Bogdanović 26
Rebs: Šarić 9
Asts: Bogdanović 6
Arena: Allianz Dome
Attendance: 5,500
Referees: Vicente Bultó (ESP), Tanel Suslov (EST), Georgios Poursanidis (GRE)
1 July 2018 Netherlands  81–66  Italy Groningen
18:00 Scoring by quarter: 19–15, 19–15, 20–19, 23–17
Pts: Kloof 21
Rebs: Hammink 8
Asts: Kloof 3
Boxscore Pts: Abass 18
Rebs: Abass, Sacchetti 5
Asts: Burns 2
Arena: MartiniPlaza
Referees: Sergiy Zashchuk (UKR), Arnis Ozols (LAT), Zdravko Rutešić (MNE)
1 July 2018 Romania  63–90  Croatia Cluj-Napoca
19:00 Scoring by quarter: 18–19, 13–25, 16–25, 16–21
Pts: Watson 20
Rebs: Cățe 12
Asts: Watson 8
Boxscore Pts: Šarić 22
Rebs: Šarić 12
Asts: Bogdanović, Šarić 5
Arena: Polyvalent Hall
Attendance: 1,575
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Anastasios Piloidis (GRE), Yener Yılmaz (TUR)

Group E[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  France 6 6 0 479 377 +102 12 Advance to the second round
2  Russia 6 3 3 458 428 +30 9
3  Bosnia and Herzegovina 6 2 4 400 481 −81 8
4  Belgium 6 1 5 392 443 −51 7 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
24 November 2017 Bosnia and Herzegovina  81–76  Russia Sarajevo
18:45 Scoring by quarter: 20–21, 18–17, 22–18, 21–20
Pts: Musa 18
Rebs: Atić, Musa 7
Asts: Gegić 4
Boxscore Pts: Fridzon 25
Rebs: Antonov 7
Asts: Kulagin 6
Arena: Dvorana Mirza Delibašić
Attendance: 4,500
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Gentian Cici (ALB), Ciprian Stoica (ROU)
24 November 2017 Belgium  59–70  France Antwerp
20:30 Scoring by quarter: 15–13, 23–12, 8–23, 13–22
Pts: Obasohan 16
Rebs: Vanwijn 7
Asts: Obasohan, Vanwijn 3
Boxscore Pts: Jackson 14
Rebs: Fall 6
Asts: Lacombe 4
Arena: Lotto Arena
Attendance: 3,124
Referees: Vicente Bultó (ESP), Tanel Suslov (EST), Radomir Vojinović (MNE)
27 November 2017 Russia  76–69  Belgium Nizhny Novgorod
17:00 Scoring by quarter: 16–23, 20–13, 26–13, 14–22
Pts: Karasev 12
Rebs: Karasev 6
Asts: Kulagin 9
Boxscore Pts: Salumu 17
Rebs: Vanwijn 8
Asts: Gillet, Obasohan 3
Arena: Trade Union Sport Palace
Attendance: 3,236
Referees: Apostolos Kalpakas (SWE). Saša Maričić (SRB), Zdravko Rutešić (MNE)
27 November 2017 France  84–65  Bosnia and Herzegovina Rouen
20:45 Scoring by quarter: 19–12, 20–22, 22–15, 23–16
Pts: Labeyrie 13
Rebs: Jackson 8
Asts: Diaw 6
Boxscore Pts: Gordić 16
Rebs: Kikanović 5
Asts: three players 3
Arena: Kindarena
Attendance: 5,069
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Fernando Calatrava (ESP), Wojciech Liszka (POL)
23 February 2018 Bosnia and Herzegovina  72–70  Belgium Sarajevo
20:00 Scoring by quarter: 17–17, 17–11, 11–23, 27–19
Pts: Gordić 17
Rebs: Halilović 8
Asts: Gordić 5
Boxscore Pts: Serron 19
Rebs: Tumba, Vanwijn 9
Asts: Tabu 6
Arena: Dvorana Mirza Delibašić
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Andris Aunkrogers (LAT), Martin Horozov (BUL)
23 February 2018 France  75–740(OT)  Russia Strasbourg
20:45 Scoring by quarter: 12–12, 16–17, 15–12, 18–20Overtime: 14–13
Pts: Diaw 23
Rebs: Kahudi 8
Asts: Albicy 9
Boxscore Pts: Kulagin 17
Rebs: Zubkov 8
Asts: Kulagin 4
Arena: Rhénus Sport
Attendance: 5,823
Referees: Antonio Conde (ESP), Boris Krejič (SLO), Tolga Sahin (ITA)
25 February 2018 France  64–49  Belgium Nancy
15:00 Scoring by quarter: 15–14, 15–18, 15–7, 19–10
Pts: Fall 23
Rebs: Invernizzi 8
Asts: Lacombe 5
Boxscore Pts: Gillet 12
Rebs: Serron 8
Asts: Obasohan, Salumu 4
Arena: Palais des Sports Jean Weille
Attendance: 5,702
Referees: Srđan Dožai (CRO), Markos Michaelides (SUI), Yener Yılmaz (TUR)
25 February 2018 Russia  70–53  Bosnia and Herzegovina Perm
19:00 Scoring by quarter: 15–16, 21–16, 21–6, 13–15
Pts: Fridzon 16
Rebs: Fridzon 8
Asts: Khvostov 7
Boxscore Pts: Musa 26
Rebs: Stipanović 8
Asts: Stipanović 3
Arena: Universal Sports Palace Molot
Attendance: 7,457
Referees: Vicente Bultó (ESP), Tomas Jasevičius (LTU), Anastasios Piloidis (GRE)
29 June 2018 Belgium  66–84  Russia Antwerp
20:30 Scoring by quarter: 23–20, 24–25, 14–22, 5–17
Pts: Boukichou, Van Rossom 15
Rebs: Gillet 8
Asts: Van Rossom 6
Boxscore Pts: Khvostov, Mozgov 14
Rebs: Kurbanov, Mozgov 6
Asts: Kurbanov 4
Arena: Lotto Arena
Attendance: 2,560
Referees: Tolga Sahin (ITA), Anastasios Manos (GRE), Dariusz Zapolski (POL)
29 June 2018 Bosnia and Herzegovina  52–102  France Tuzla
20:30 Scoring by quarter: 12–23, 10–21, 14–29, 16–29
Pts: Vrabac 10
Rebs: Vrabac 4
Asts: Hasandić 5
Boxscore Pts: Gobert, Poirier 16
Rebs: Gobert, Poirier 6
Asts: Batum 8
Arena: Dvorana Mejdan
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Sergiy Zashchuk (UKR), Fernando Calatrava (ESP)
2 July 2018 Russia  78–84  France Krasnodar
19:00 Scoring by quarter: 22–22, 20–22, 17–22, 19–18
Pts: Khvostov 24
Rebs: Fridzon, Zubkov 8
Asts: Khvostov 6
Boxscore Pts: De Colo, Fournier 15
Rebs: Fall 5
Asts: Heurtel 5
Arena: Basket-Hall Krasnodar
Attendance: 7,200
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Antonio Conde (ESP), Sasa Maričić (SRB)
2 July 2018 Belgium  79–77  Bosnia and Herzegovina Antwerp
20:30 Scoring by quarter: 19–18, 20–19, 23–18, 17–22
Pts: Kesteloot, Van Rossom 20
Rebs: Boukichou 10
Asts: Tabu 4
Boxscore Pts: Kikanović 24
Rebs: Kikanović 6
Asts: Gegić 4
Arena: Lotto Arena
Referees: Borys Shulga (UKR), Gentian Cici (ALB), Michał Proc (POL)

Group F[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Czech Republic 6 5 1 464 425 +39 11 Advance to the second round
2  Finland 6 3 3 453 449 +4 9
3  Bulgaria 6 2 4 466 476 −10 8[a]
4  Iceland 6 2 4 463 496 −33 8[a] Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Bulgaria 2–0; Iceland 0–2
24 November 2017 Czech Republic  89–69  Iceland Pardubice
18:00 Scoring by quarter: 15–11, 24–19, 21–21, 29–18
Pts: Bohačík 20
Rebs: Kríz, Schilb 6
Asts: Hruban 8
Boxscore Pts: Hermannsson 29
Rebs: Acox 8
Asts: Bæringsson 5
Arena: Tipsport arena
Attendance: 2,913
Referees: Sergiy Zashchuk (UKR), Fernando Calatrava (ESP), Sasa Maričić (SRB)
24 November 2017 Bulgaria  80–82  Finland Botevgrad
19:00 Scoring by quarter: 19–17, 17–22, 17–21, 27–22
Pts: S. Marinov 18
Rebs: Vezenkov 7
Asts: three players 3
Boxscore Pts: Wilson 20
Rebs: Murphy 6
Asts: Wilson 7
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 3,000
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Wojciech Liszka (POL), Zafer Yılmaz (TUR)
27 November 2017 Finland  56–64  Czech Republic Helsinki
18:30 Scoring by quarter: 9–19, 21–6, 8–13, 18–26
Pts: Huff 13
Rebs: Murphy 6
Asts: Wilson 5
Boxscore Pts: Schilb 17
Rebs: Balvín 16
Asts: Balvín 7
Arena: Helsinki Ice Hall
Attendance: 5,065
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Gintaras Vitkauskas (LTU), Dariusz Zapolski (POL)
27 November 2017 Iceland  74–77  Bulgaria Reykjavík
19:45 Scoring by quarter: 21–17, 22–18, 18–18, 13–24
Pts: Hermannsson 21
Rebs: Bæringsson 11
Asts: Hermannsson 6
Boxscore Pts: P. Marinov 18
Rebs: Vezenkov 7
Asts: S. Marinov 5
Arena: Laugardalshöll
Referees: Tomislav Vovk (CRO), Luis Castillo (ESP), Mārtiņš Kozlovskis (LAT)
23 February 2018 Bulgaria  76–78  Czech Republic Botevgrad
18:00 Scoring by quarter: 17–20, 31–17, 8–17, 20–24
Pts: P. Marinov 15
Rebs: P. Marinov, Yanev 5
Asts: Bost 8
Boxscore Pts: Bohačík 24
Rebs: Balvín 10
Asts: Kriz 3
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,000
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Erez Gurion (ISR), Radomir Vojinović (MNE)
23 February 2018 Iceland  81–76  Finland Reykjavík
19:45 Scoring by quarter: 19–18, 20–20, 16–25, 26–13
Pts: Hermannsson 26
Rebs: Bæringsson 12
Asts: Bæringsson 4
Boxscore Pts: Wilson 17
Rebs: Kotti 7
Asts: Wilson 9
Arena: Laugardalshöll
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Haris Bidejić (BIH), Apostolos Kalpakas (SWE)
25 February 2018 Iceland  76–75  Czech Republic Reykjavík
16:00 Scoring by quarter: 19–14, 20–18, 20–22, 17–21
Pts: Hermannsson 26
Rebs: Hlinason 8
Asts: Pálsson 5
Boxscore Pts: Auda 23
Rebs: Bohačík 8
Asts: Bohačík 5
Arena: Laugardalshöll
Referees: Janusz Calik (POL), Marek Maliszewski (POL), Goran Sljivic (AUT)
25 February 2018 Finland  75–70  Bulgaria Helsinki
18:30 Scoring by quarter: 12–16, 28–14, 18–30, 17–10
Pts: Wilson 21
Rebs: Nenonen 8
Asts: Wilson 11
Boxscore Pts: Vezenkov 28
Rebs: Vezenkov 10
Asts: Bost 10
Arena: Helsinki Ice Hall
Attendance: 5,300
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Andrei Sharapa (BLR), Ernad Karović (BIH)
29 June 2018 Czech Republic  77–73  Finland Pardubice
18:00 Scoring by quarter: 18–17, 19–19, 24–19, 16–18
Pts: Hruban 30
Rebs: three players 5
Asts: Kříž 4
Boxscore Pts: Nuutinen 24
Rebs: Markkanen 7
Asts: Wilson 6
Arena: Tipsport arena
Attendance: 3,216
Referees: Srđan Dožai (CRO), Jasmina Juras (SRB), Zdravko Rutešić (MNE)
29 June 2018 Bulgaria  88–86  Iceland Botevgrad
18:00 Scoring by quarter: 22–21, 23–22, 20–25, 23–18
Pts: Vezenkov 19
Rebs: Zahariev 9
Asts: S. Marinov 5
Boxscore Pts: Bæringsson 16
Rebs: Bæringsson 7
Asts: Vilhjálmsson 8
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,200
Referees: Andris Aunkrogers (LAT), Yener Yılmaz (TUR), Anastasios Piloidis (GRE)
2 July 2018 Czech Republic  81–75  Bulgaria Pardubice
18:00 Scoring by quarter: 19–20, 22–15, 18–15, 22–25
Pts: Schilb 20
Rebs: Balvín, Vyoral 7
Asts: Šiřina 6
Boxscore Pts: Avramov 15
Rebs: Vezenkov 10
Asts: S. Marinov 8
Arena: Tipsport arena
Referees: Oskars Lucis (LAT), Sergiy Chebyshev (UKR), Marko Vladic (AUT)
2 July 2018 Finland  91–77  Iceland Helsinki
18:45 Scoring by quarter: 28–19, 16–22, 23–17, 24–19
Pts: Markkanen 28
Rebs: Lindbom, Markkanen 7
Asts: Wilson 11
Boxscore Pts: Pálsson 16
Rebs: Guðmundsson, Pálsson 5
Asts: Hermannsson 5
Arena: Helsinki Ice Hall
Attendance: 12,183
Referees: Tolga Sahin (ITA), Tomas Jasevičius (LTU), Dariusz Zapolski (POL)

Group G[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Germany 6 6 0 508 414 +94 12 Advance to the second round
2  Serbia 6 4 2 514 449 +65 10
3  Georgia 6 2 4 460 495 −35 8
4  Austria 6 0 6 394 518 −124 6 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
24 November 2017 Germany  79–70  Georgia Chemnitz
19:30 Scoring by quarter: 18–18, 22–23, 20–20, 19–9
Pts: Benzing 25
Rebs: Hartenstein 9
Asts: Tadda 4
Boxscore Pts: Dixon 23
Rebs: Tskitishvili 5
Asts: Dixon, Markoishvili 5
Arena: Chemnitz Arena
Attendance: 5,037
Referees: Yohan Rosso (FRA), Martin Horozov (BUL), Zdravko Rutešić (MNE)
24 November 2017 Serbia  85–64  Austria Belgrade
20:00 Scoring by quarter: 17–12, 27–17, 15–13, 26–22
Pts: Paunić 16
Rebs: Raduljica 8
Asts: Peno, Đoković 4
Boxscore Pts: Mahalbašić 15
Rebs: Radoš 5
Asts: Schreiner 8
Arena: Aleksandar Nikolić Hall
Attendance: 4,278
Referees: Oskars Lucis (LAT), Sergei Beliakov (RUS), Özlem Yalman (TUR)
27 November 2017 Serbia  105–87  Georgia Belgrade
20:00 Scoring by quarter: 21–21, 23–24, 30–19, 31–23
Pts: Raduljica 28
Rebs: Raduljica 8
Asts: Peno 9
Boxscore Pts: Dixon 36
Rebs: Markoishvili 7
Asts: Dixon 9
Arena: Aleksandar Nikolić Hall
Attendance: 5,890
Referees: Tolga Sahin (ITA), Marius Ciulin (ROU), Anastasios Manos (GRE)
27 November 2017 Austria  49–90  Germany Schwechat
20:20 Scoring by quarter: 8–20, 13–21, 12–23, 16–26
Pts: Ogunsipe, Schreiner 11
Rebs: Mahalbašić 7
Asts: Schreiner 5
Boxscore Pts: Thiemann 17
Rebs: Thiemann 10
Asts: Doreth 5
Arena: Multiversum
Attendance: 1,400
Referees: Sergiy Zashchuk (UKR), Boris Krejić (SLO), Ventsislav Velikov (BUL)
23 February 2018 Austria  64–78  Georgia Schwechat
18:00 Scoring by quarter: 5–19, 26–21, 18–15, 15–23
Pts: Klepeisz 23
Rebs: Douvier 10
Asts: Schreiner 9
Boxscore Pts: Dixon 23
Rebs: Dixon 9
Asts: Dixon 4
Arena: Multiversum
Attendance: 1,100
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Ilias Kounelles (CYP), Anastasios Piloidis (GRE)
23 February 2018 Germany  79–74  Serbia Frankfurt
19:30 Scoring by quarter: 20–26, 20–15, 17–18, 22–15
Pts: Benzing 17
Rebs: Akpınar 5
Asts: Doreth 4
Boxscore Pts: Raduljica 22
Rebs: Lešić 7
Asts: Paunić 4
Arena: Fraport Arena
Attendance: 5,002
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Fernando Calatrava (ESP), Gentian Cici (ALB)
25 February 2018 Georgia  77–87  Germany Tbilisi
19:00 Scoring by quarter: 17–27, 21–24, 24–18, 15–18
Pts: Dixon 26
Rebs: Bitadze 5
Asts: Dixon, Patsatsia 4
Boxscore Pts: Saibou 15
Rebs: Hartenstein, Saibou 5
Asts: Akpınar 4
Arena: Tbilisi Sports Palace
Attendance: 8,600
Referees: Sergiy Zashchuk (UKR), Luka Kardum (CRO), Gintaras Vitkauskas (LTU)
25 February 2018 Austria  81–82  Serbia Schwechat
20:20 Scoring by quarter: 18–21, 25–20, 20–25, 18–16
Pts: Mahalbašić 22
Rebs: Mahalbašić 9
Asts: Schreiner 7
Boxscore Pts: Jelovac 21
Rebs: Simonović 5
Asts: Avramović 5
Arena: Multiversum
Attendance: 3,000
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Petr Hrůša (CZE), Tanel Suslov (EST)
29 June 2018 Georgia  50–87  Serbia Tbilisi
19:00 Scoring by quarter: 11–18, 7–19, 18–23, 14–27
Pts: McFadden 18
Rebs: Shengelia 8
Asts: Tsintsadze 2
Boxscore Pts: Todorović 24
Rebs: Micić 7
Asts: Micić 5
Arena: Tbilisi Sports Palace
Attendance: 8,000
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Marius Ciulin (ROU), Zafer Yılmaz (TUR)
29 June 2018 Germany  85–63  Austria Braunschweig
19:30 Scoring by quarter: 22–16, 25–17, 14–16, 24–14
Pts: Schröder 25
Rebs: Barthel, Kleber 6
Asts: Doreth, Voigtmann 3
Boxscore Pts: Schreiner 14
Rebs: Ogunsipe 6
Asts: Klepeisz 3
Arena: Volkswagen Halle
Attendance: 6,731
Referees: Janusz Calik (POL), Andrei Sharapa (BLR), Ivor Matejek (CZE)
2 July 2018 Georgia  98–73  Austria Tbilisi
19:00 Scoring by quarter: 26–18, 25–15, 25–19, 22–21
Pts: Shengelia 24
Rebs: Shengelia 12
Asts: Shengelia 6
Boxscore Pts: Ogunsipe 18
Rebs: Lanegger 9
Asts: Schreiner 5
Arena: Tbilisi Sports Palace
Attendance: 2,000
Referees: Marek Maliszewski (POL), Ventsislav Velikov (BUL), Zdenko Tomašovič (SVK)
2 July 2018 Serbia  81–88  Germany Novi Sad
20:00 Scoring by quarter: 23–21, 18–14, 19–21, 21–32
Pts: Marjanović 22
Rebs: Marjanović 11
Asts: Micić 10
Boxscore Pts: Schröder 21
Rebs: Kleber 7
Asts: Schröder 6
Arena: SPC Vojvodina
Attendance: 8,800
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Andris Aunkrogers (LAT), Ciprian Stoica (ROU)

Group H[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Greece 6 6 0 513 432 +81 12 Advance to the second round
2  Israel 6 3 3 438 458 −20 9
3  Estonia 6 2 4 415 459 −44 8
4  Great Britain 6 1 5 440 457 −17 7 Relegated to the EuroBasket Pre-Qualifiers second round
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
24 November 2017 Israel  88–68  Estonia Tel Aviv
14:00 Scoring by quarter: 21–21, 17–14, 27–19, 23–14
Pts: Howell 19
Rebs: Cohen, Howell 7
Asts: Howell 7
Boxscore Pts: Kitsing, Veideman 14
Rebs: Veideman 6
Asts: Veideman 5
Arena: Shlomo Group Arena
Attendance: 3,000
Referees: Yener Yılmaz (TUR), Marius Ciulin (ROU), Petar Obradović (BIH)
24 November 2017 Great Britain  92–950(OT)  Greece Leicester
19:30 Scoring by quarter: 17–17, 20–20, 17–18, 29–28, Overtime: 9–12
Pts: Clark 17
Rebs: Soko 9
Asts: Lawrence, Okereafor 6
Boxscore Pts: Bourousis 27
Rebs: Bourousis 8
Asts: Athinaiou 5
Arena: Leicester Arena
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Luka Kardum (CRO), Gintaras Vitkauskas (LTU)
27 November 2017 Greece  82–61  Israel Heraklion
17:00 Scoring by quarter: 15–18, 22–14, 22–15, 23–14
Pts: Giannopoulos 13
Rebs: Mavroeidis 6
Asts: Calathes 8
Boxscore Pts: Howell 13
Rebs: Howell 9
Asts: Blatt 3
Arena: Heraklion Arena
Attendance: 2,723
Referees: Srđan Dožai (CRO), Sergei Beliakov (RUS), Ciprian Stoica (ROU)
27 November 2017 Estonia  73–70  Great Britain Tallinn
19:00 Scoring by quarter: 18–24, 26–12, 15–21, 14–13
Pts: Paasoja 15
Rebs: Talts 9
Asts: Sokk 5
Boxscore Pts: Soko 17
Rebs: Hesson 8
Asts: Okereafor 5
Arena: Kalev Sports Hall
Attendance: 1,640
Referees: Janusz Calik (POL), Petr Hrůša (CZE), Radomir Vojinović (MNE)
23 February 2018 Israel  82–75  Great Britain Tel Aviv
14:00 Scoring by quarter: 18–20, 25–24, 21–17, 18–14
Pts: Pnini 18
Rebs: Limonad 6
Asts: Ben-Chimol 5
Boxscore Pts: Olaseni 19
Rebs: Olaseni 8
Asts: Okereafor 6
Arena: Shlomo Group Arena
Attendance: 3,500
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Aleksandar Milojević (MKD), Dariusz Zapolski (POL)
23 February 2018 Greece  87–75  Estonia Heraklion
18:30 Scoring by quarter: 20–18, 15–11, 26–13, 26–33
Pts: Bourousis 21
Rebs: Bourousis 8
Asts: Bochoridis, Bourousis 6
Boxscore Pts: Sokk 16
Rebs: Talts 5
Asts: Sokk 6
Arena: Heraklion Arena
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Borys Shulga (UKR), Uroš Nikolić (SRB)
25 February 2018 Estonia  78–62  Israel Tallinn
17:00 Scoring by quarter: 17–19, 20–14, 19–20, 22–9
Pts: Olmre 16
Rebs: Talts 10
Asts: Sokk 7
Boxscore Pts: Cohen 12
Rebs: Mekel 8
Asts: Mekel 4
Arena: Saku Suurhall
Attendance: 2,500
Referees: Yohan Rosso (FRA), Vilius Mačiulaitis (LTU), Arnis Ozols (LAT)
25 February 2018 Greece  75–70  Great Britain Heraklion
18:00 Scoring by quarter: 20–23, 19–23, 17–12, 18–12
Pts: Bourousis, Vasilopoulos 15
Rebs: Bourousis 5
Asts: Bourousis 5
Boxscore Pts: Clark 16
Rebs: Clark 11
Asts: Okereafor 5
Arena: Heraklion Arena
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Ventsislav Velikov (BUL), Petar Obradović (BIH)
28 June 2018 Israel  78–96  Greece Tel Aviv
19:40 Scoring by quarter: 17–20, 25–29, 10–24, 26–23
Pts: Cohen 21
Rebs: Cohen 5
Asts: Blatt 5
Boxscore Pts: Mitoglu 21
Rebs: Bochoridis 5
Asts: Mantzaris 6
Arena: Menora Mivtachim Arena
Attendance: 7,000
Referees: Antonio Conde (ESP), Gentian Cici (ALB), Radomir Vojinović (MNE)
29 June 2018 Great Britain  74–65  Estonia Glasgow
19:30 Scoring by quarter: 19–20, 15–19, 20–14, 20–12
Pts: Clark 20
Rebs: Olaseni 12
Asts: Okereafor 6
Boxscore Pts: Vene 24
Rebs: Raieste 9
Asts: Veideman 7
Arena: Emirates Arena
Attendance: 1,766
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Özlem Yalman (TUR), Marek Kúkelčík (SVK)
2 July 2018 Estonia  56–78  Greece Tallinn
19:00 Scoring by quarter: 13–15, 14–20, 21–21, 8–22
Pts: Raieste 14
Rebs: Kullamäe, Raieste 5
Asts: Kullamäe 3
Boxscore Pts: Antetokounmpo, Mitoglu 18
Rebs: Bochoridis, Mitoglu 7
Asts: four players 3
Arena: Saku Suurhall
Attendance: 3,124
Referees: Srđan Dožai (CRO), Ademir Zurapović (BIH), Fernando Calatrava (ESP)
2 July 2018 Great Britain  59–67  Israel Glasgow
19:30 Scoring by quarter: 13–18, 20–16, 12–16, 14–17
Pts: Clark 19
Rebs: Clark 7
Asts: Okereafor 5
Boxscore Pts: Mekel 20
Rebs: Howell, Menco 9
Asts: Mekel 5
Arena: Emirates Arena
Attendance: 1,306
Referees: Marius Ciulin (ROU), Aleksandar Milojević (MKD), Andrei Sharapa (BLR)

Second round[edit]

The top three teams from each group, from the previous round, were grouped with three top teams from another group. It was composed of four new, home-and-away, round robin groups of six teams. All results from the first round were carried over to the second round. Games were played in September 2018, November 2018, and February 2019. The top three teams from each group qualified for the 2019 FIBA Basketball World Cup.

Group I[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Spain 12 10 2 927 848 +79 22 Qualification to the FIBA Basketball World Cup
2  Turkey 12 8 4 874 805 +69 20
3  Montenegro 12 7 5 918 901 +17 19[a]
4  Latvia 12 7 5 943 914 +29 19[a] Qualification to the EuroBasket Qualifiers
5  Ukraine 12 5 7 909 892 +17 17
6  Slovenia 12 3 9 908 988 −80 15
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Montenegro 1–1, +3 PD; Latvia 1–1, –3 PD
14 September 2018 Ukraine  76–65  Spain Kyiv
19:00 Scoring by quarter: 19–12, 17–22, 20–17, 20–14
Pts: Mykhailiuk 22
Rebs: Bobrov, Len 5
Asts: Lukashov 5
Boxscore Pts: Colom 15
Rebs: Oriola 7
Asts: Colom 4
Arena: Palace of Sports
Attendance: 6,500
Referees: Srđan Dožai (CRO), Ademir Zurapović (BIH), Luka Kardum (CRO)
14 September 2018 Latvia  85–74  Slovenia Riga
19:30 Scoring by quarter: 17–16, 23–20, 20–24, 25–14
Pts: Strēlnieks, Timma 18
Rebs: Timma 12
Asts: Strēlnieks 10
Boxscore Pts: Rupnik 19
Rebs: Vidmar 7
Asts: Rebec, Rupnik 4
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 8,200
Referees: Tolga Sahin (ITA), Nicolas Maestre (FRA), Gentian Cici (ALB)
14 September 2018 Turkey  79–69  Montenegro Ankara
20:00 Scoring by quarter: 26–18, 19–23, 15–15, 19–13
Pts: Osman 18
Rebs: İlyasova 8
Asts: Balbay 5
Boxscore Pts: Dubljević 22
Rebs: Dubljević 9
Asts: Ivanović 4
Arena: Ankara Arena
Referees: Yohan Rosso (FRA), Marius Ciulin (ROU), Alexey Davydov (RUS)
17 September 2018 Spain  85–82  Latvia Madrid
19:00 Scoring by quarter: 26–20, 25–17, 16–19, 18–26
Pts: Colom 18
Rebs: Oriola 11
Asts: Fernández 5
Boxscore Pts: Strēlnieks, Timma 20
Rebs: Meiers, Timma 7
Asts: Strēlnieks, Timma 3
Arena: WiZink Center
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Aleksandar Glišić (SRB), Sergei Beliakov (RUS)
17 September 2018 Slovenia  77–86  Turkey Ljubljana
20:00 Scoring by quarter: 20–22, 18–19, 21–26, 18–19
Pts: Randolph 24
Rebs: Randolph 12
Asts: Rupnik 6
Boxscore Pts: Korkmaz 24
Rebs: Osman 11
Asts: Balbay 7
Arena: Arena Stožice
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Marek Maliszewski (POL), Martin Horozov (BUL)
17 September 2018 Montenegro  90–84  Ukraine Nikšić
20:15 Scoring by quarter: 16–13, 29–27, 17–18, 28–26
Pts: Ivanović 30
Rebs: Dubljević 8
Asts: Ivanović 6
Boxscore Pts: Mykhailiuk 15
Rebs: Len 7
Asts: Lukashov 5
Arena: Nikšić Sport Center
Attendance: 2,500
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Gentian Cici (ALB), Vilius Mačiulaitis (LTU)
29 November 2018 Turkey  71–67  Spain Ankara
19:00 Scoring by quarter: 15–15, 21–19, 20–14, 15–19
Pts: Erden 16
Rebs: Erden 14
Asts: Tuncer 8
Boxscore Pts: Brizuela 18
Rebs: Llovet 12
Asts: Fernández 8
Arena: Ankara Arena
Attendance: 10,000
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Tomas Jasevičius (LTU), Saša Maričić (SRB)
29 November 2018 Ukraine  82–54  Slovenia Zaporizhia
19:00 Scoring by quarter: 22–18, 13–7, 23–9, 24–20
Pts: Kobets 13
Rebs: Bliznyuk 7
Asts: Lypovyy 8
Boxscore Pts: Hrovat 13
Rebs: Murić 6
Asts: Rebec 4
Arena: Sport Palace "Yunost"
Attendance: 2,800
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Markos Michaelides (SUI), Wojciech Liszka (POL)
29 November 2018 Latvia  75–84  Montenegro Riga
19:30 Scoring by quarter: 20–24, 21–21, 20–16, 14–23
Pts: Meiers 27
Rebs: Meiers 4
Asts: Lomažs 7
Boxscore Pts: Dubljević 22
Rebs: Đurišić, Sekulić 9
Asts: Ivanović 6
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 7,500
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Martin Horozov (BUL), Janusz Calik (POL)
2 December 2018 Spain  72–68  Ukraine San Cristóbal de La Laguna
17:00 Scoring by quarter: 20–14, 19–17, 15–17, 18–20
Pts: Fernández 17
Rebs: Aguilar 5
Asts: San Miguel 6
Boxscore Pts: Bobrov 21
Rebs: Bobrov 8
Asts: Lypovyy 4
Arena: Pabellón Insular Santiago Martín
Attendance: 4,033
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Martin Horozov (BUL), Tanel Suslov (EST)
2 December 2018 Slovenia  77–82  Latvia Ljubljana
17:00 Scoring by quarter: 22–20, 24–9, 16–29, 15–24
Pts: Rebec 27
Rebs: Rebec 6
Asts: Rebec 7
Boxscore Pts: Blūms 28
Rebs: Meiers 13
Asts: Bertāns 4
Arena: Arena Stožice
Attendance: 3,500
Referees: Saverio Lanzarini (ITA), Erez Gurion (ISR), Thomas Bissuel (FRA)
2 December 2018 Montenegro  71–66  Turkey Podgorica
19:00 Scoring by quarter: 13–17, 24–21, 21–17, 13–11
Pts: Ivanović 21
Rebs: Dubljević 12
Asts: Đurišić, Ivanović 3
Boxscore Pts: Balbay, Erden 14
Rebs: Erden 6
Asts: Geçim 6
Arena: Morača Sports Center
Attendance: 3,270
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Nicolas Maestre (FRA), Marius Ciulin (ROU)
22 February 2019 Turkey  77–58  Slovenia Ankara
19:00 Scoring by quarter: 11–17, 23–9, 24–16, 19–16
Pts: Tuncer 22
Rebs: Birsen, Tuncer 8
Asts: Güler 5
Boxscore Pts: Hrovat 12
Rebs: Kosi 9
Asts: Rebec 4
Arena: Ankara Arena
Referees: Srđan Dožai (CRO), Gentian Cici (ALB), Zdenko Tomašovič (SVK)
22 February 2019 Ukraine  74–76  Montenegro Kyiv
19:00 Scoring by quarter: 34–17, 6–9, 16–25, 18–25
Pts: Bobrov 19
Rebs: Bobrov 6
Asts: Lukashov 9
Boxscore Pts: Needham 26
Rebs: Todorović 10
Asts: P. Popović 4
Arena: Palace of Sports
Attendance: 6,512
Referees: Yohan Rosso (FRA), Tolga Şahin (TUR), Michał Proc (POL)
22 February 2019 Latvia  62–67  Spain Riga
19:30 Scoring by quarter: 14–25, 11–13, 16–13, 21–16
Pts: Šķēle 18
Rebs: Meiers 9
Asts: Šķēle 3
Boxscore Pts: Brizuela 17
Rebs: Saiz 14
Asts: Colom 3
Arena: Arēna Rīga
Attendance: 10,200
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Georgios Poursanidis (GRE), Petr Hrůša (CZE)
25 February 2019 Spain  74–58  Turkey San Cristóbal de La Laguna
18:30 Scoring by quarter: 25–16, 22–20, 12–6, 15–16
Pts: Brizuela 16
Rebs: Llovet 7
Asts: Colom 7
Boxscore Pts: Erden 16
Rebs: Tuncer 7
Asts: Geçim, Tuncer 4
Arena: Pabellón Insular Santiago Martín
Attendance: 3,451
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Dariusz Zapolski (POL), Ademir Zurapović (BIH)
25 February 2019 Montenegro  74–80  Latvia Podgorica
19:00 Scoring by quarter: 8–16, 23–20, 24–24, 19–20
Pts: Needham 22
Rebs: Šehović 7
Asts: Needham 2
Boxscore Pts: Strēlnieks 25
Rebs: Meiers, Strēlnieks 5
Asts: Strēlnieks 10
Arena: Morača Sports Center
Attendance: 5,280
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Marek Cmikiewicz (POL), Wojciech Liszka (POL)
25 February 2019 Slovenia  85–840(OT)  Ukraine Ljubljana
19:00 Scoring by quarter: 17–20, 13–21, 18–17, 28–18, Overtime: 9–8
Pts: Murić 16
Rebs: Murić 10
Asts: Rebec 6
Boxscore Pts: Kravtsov 16
Rebs: Kravtsov 12
Asts: Bobrov, Lukashov 4
Arena: Arena Stožice
Attendance: 3,800
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Tomas Jasevičius (LTU), Vilius Mačiulaitis (LTU)

Group J[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Lithuania 12 11 1 999 802 +197 23 Qualification to the FIBA Basketball World Cup
2  Italy 12 8 4 940 836 +104 20[a]
3  Poland 12 8 4 958 886 +72 20[a]
4  Hungary 12 6 6 836 849 −13 18 Qualification to the EuroBasket Qualifiers
5  Croatia 12 4 8 858 891 −33 16
6  Netherlands 12 3 9 895 944 −49 15
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Italy 1–1, +3 PD; Poland 1–1, –3 PD
14 September 2018 Netherlands  59–74  Hungary Almere
20:00 Scoring by quarter: 13–21, 21–20, 11–13, 14–20
Pts: Franke 18
Rebs: Van der Mars 10
Asts: Kloof 3
Boxscore Pts: Vojvoda 23
Rebs: Keller 5
Asts: three players 3
Arena: Topsportcentrum
Attendance: 2,713
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Zdenko Tomašovič (SVK), Luis Castillo (ESP)
14 September 2018 Croatia  83–84  Lithuania Osijek
20:15 Scoring by quarter: 21–21, 15–22, 19–20, 28–21
Pts: Bogdanović 22
Rebs: Šarić 6
Asts: Šarić 5
Boxscore Pts: Bendžius 16
Rebs: Kuzminskas 6
Asts: Kalnietis 5
Arena: Gradski vrt Hall
Attendance: 4,100
Referees: Antonio Conde (ESP), Zafer Yılmaz (TUR), Martin Horozov (BUL)
14 September 2018 Italy  101–82  Poland Bologna
20:15 Scoring by quarter: 25–25, 29–27, 19–13, 28–17
Pts: Della Valle 28
Rebs: Melli 6
Asts: Vitali 6
Boxscore Pts: Slaughter 28
Rebs: Cel 6
Asts: Ponitka 3
Arena: PalaDozza
Attendance: 5,000
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Sasa Maričić (SRB), Andris Aunkrogers (LAT)
17 September 2018 Hungary  63–69  Italy Debrecen
18:00 Scoring by quarter: 14–20, 14–19, 23–13, 12–17
Pts: Vojvoda 25
Rebs: Golomán 7
Asts: Govens 4
Boxscore Pts: Datome 18
Rebs: Brooks, Datome 7
Asts: Vitali 7
Arena: Főnix Hall
Attendance: 5,652
Referees: Ademir Zurapović (BIH), Nicolas Maestre (FRA), Oskars Lucis (LAT)
17 September 2018 Lithuania  95–930(OT)  Netherlands Vilnius
19:30 Scoring by quarter: 24–16, 15–23, 18–16, 18–20Overtime: 9–9, 11–9
Pts: Kalnietis 21
Rebs: Giedraitis, Gudaitis 6
Asts: Juškevičius, Kalnietis 5
Boxscore Pts: Kloof 19
Rebs: Kok 9
Asts: Franke 6
Arena: Siemens Arena
Attendance: 4,905
Referees: Boris Krejič (SLO), Sasa Maričić (SRB), Andrei Sharapa (BLR)
17 September 2018 Poland  79–74  Croatia Gdańsk
21:00 Scoring by quarter: 21–21, 10–15, 23–22, 25–16
Pts: Waczyński 21
Rebs: Hrycaniuk 9
Asts: Łączyński 6
Boxscore Pts: Bogdanović 22
Rebs: Žižić 8
Asts: Bogdanović 5
Arena: Ergo Arena
Attendance: 3,290
Referees: Yohan Rosso (FRA), Fernando Calatrava (ESP), Mārtiņš Kozlovskis (LAT)
29 November 2018 Croatia  74–69  Hungary Osijek
18:00 Scoring by quarter: 22–15, 22–23, 18–12, 12–19
Pts: Bilan 22
Rebs: Bilan 14
Asts: Junaković 6
Boxscore Pts: Perl 20
Rebs: Allen 6
Asts: Perl 4
Arena: Gradski vrt Hall
Attendance: 3,000
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Yener Yılmaz (TUR), Gentian Cici (ALB)
29 November 2018 Netherlands  78–105  Poland 's-Hertogenbosch
20:00 Scoring by quarter: 18–27, 19–26, 24–26, 17–26
Pts: Kloof 21
Rebs: Kherazzi 7
Asts: Kloof 8
Boxscore Pts: Cel 20
Rebs: Lampe 7
Asts: Koszarek 7
Arena: De Maaspoort
Attendance: 2,500
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Sergiy Zashchuk (UKR), Tanel Suslov (EST)
29 November 2018 Italy  70–65  Lithuania Brescia
20:15 Scoring by quarter: 20–24, 22–11, 11–18, 17–12
Pts: Awudu 13
Rebs: Aradori, Polonara 7
Asts: Vitali 8
Boxscore Pts: Kalnietis 15
Rebs: Mačiulis 10
Asts: Kalnietis 6
Arena: PalaLeonessa
Attendance: 5,000
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Radomir Vojinović (MNE), Steve Bittner (GER)
2 December 2018 Hungary  91–860(OT)  Netherlands Budapest
16:00 Scoring by quarter: 12–15, 22–14, 22–24, 22–25Overtime: 13–8
Pts: Vojvoda 22
Rebs: Allen 10
Asts: Allen 5
Boxscore Pts: Franke 23
Rebs: Van der Mars 11
Asts: Kloof 7
Arena: Tüskecsarnok
Attendance: 3,500
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Andris Aunkrogers (LAT), Gatis Saliņš (LAT)
2 December 2018 Lithuania  79–62  Croatia Vilnius
19:30 Scoring by quarter: 26–11, 17–28, 24–10, 12–13
Pts: Seibutis 15
Rebs: Echodas 10
Asts: Kalnietis 7
Boxscore Pts: Bilan 12
Rebs: Mustapić 6
Asts: Mustapić 3
Arena: Siemens Arena
Attendance: 4,578
Referees: Antonio Conde (ESP), Alexey Davydov (RUS), Luis Castillo (ESP)
2 December 2018 Poland  94–78  Italy Gdańsk
20:15 Scoring by quarter: 31–18, 21–23, 21–24, 21–13
Pts: Lampe 22
Rebs: Lampe 8
Asts: Slaughter 11
Boxscore Pts: Abass, Aradori 13
Rebs: three players 4
Asts: Vitali 4
Arena: Ergo Arena
Attendance: 4,957
Referees: Gentian Cici (ALB), Boris Krejić (SLO), Saša Maričić (SRB)
22 February 2019 Croatia  69–77  Poland Varaždin
18:00 Scoring by quarter: 16–8, 20–24, 23–29, 10–16
Pts: Krušlin 21
Rebs: Bilan 8
Asts: Katić 3
Boxscore Pts: Ponitka 20
Rebs: Lampe, Ponitka 8
Asts: Slaughter 5
Arena: Varaždin Arena
Attendance: 3,250
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Oskars Lucis (LAT), Erez Gurion (ISR)
22 February 2019 Netherlands  69–78  Lithuania Amsterdam
20:00 Scoring by quarter: 20–25, 15–20, 14–17, 20–16
Pts: Kloof 17
Rebs: Kherrazi 9
Asts: Kloof 5
Boxscore Pts: Seibutis 20
Rebs: Bendžius 7
Asts: Giedraitis 4
Arena: Sporthallen Zuid
Attendance: 3,000
Referees: Yener Yılmaz (TUR), Zdravko Rutešić (MNE), Sébastien Clivaz (SUI)
22 February 2019 Italy  75–41  Hungary Varese
20:15 Scoring by quarter: 15–9, 19–6, 18–18, 23–8
Pts: Della Valle 15
Rebs: Brooks 8
Asts: Vitali 4
Boxscore Pts: Vojvoda 15
Rebs: Eilingsfeld 6
Asts: Eilingsfeld 2
Arena: Palasport Lino Oldrini
Attendance: 5,000
Referees: Antonio Conde (ESP), Fernando Calatrava (ESP), Carsten Straube (GER)
25 February 2019 Hungary  84–65  Croatia Szombathely
18:30 Scoring by quarter: 24–16, 24–17, 18–15, 18–17
Pts: Vojvoda 21
Rebs: Eilingsfeld, Keller 8
Asts: Perl 11
Boxscore Pts: Katić 14
Rebs: three players 5
Asts: three players 2
Arena: Arena Savaria
Attendance: 3,000
Referees: Yohan Rosso (FRA), Sergiy Zashchuk (UKR), Markos Michaelides (SUI)
25 February 2019 Lithuania  86–73  Italy Klaipėda
19:30 Scoring by quarter: 26–16, 21–13, 14–22, 25–22
Pts: Masiulis 15
Rebs: Giedraitis 7
Asts: Janavičius, Vasiliauskas 5
Boxscore Pts: Vitali 22
Rebs: Vitali 4
Asts: Filloy 6
Arena: Švyturio Arena
Attendance: 5,500
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Kerem Baki (TUR), Zdenko Tomašovič (SVK)
25 February 2019 Poland  85–76  Netherlands Gdańsk
20:30 Scoring by quarter: 26–16, 20–20, 20–14, 19–26
Pts: Waczyński 18
Rebs: Sokołowski 6
Asts: Koszarek, Slaughter 6
Boxscore Pts: Hammink, Schaftenaar 12
Rebs: Mast 5
Asts: De Jong, Van der Vuurst de Vries 4
Arena: Ergo Arena
Referees: Marius Ciulin (ROU), Andrei Sharapa (BLR), Apostolos Kalpakas (SWE)

Group K[edit]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  France 12 10 2 937 778 +159 22 Qualification to the FIBA Basketball World Cup
2  Russia 12 8 4 966 853 +113 20[a]
3  Czech Republic 12 8 4 890 889 +1 20[a]
4  Finland 12 6 6 913 927 −14 18 Qualification to the EuroBasket Qualifiers
5  Bulgaria 12 4 8 882 971 −89 16
6  Bosnia and Herzegovina 12 3 9 871 957 −86 15
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
Notes:
  1. ^ a b Russia 1–1, +18 PD; Czech Republic 1–1, –18 PD
13 September 2018 Bulgaria  74–68  France Botevgrad
18:00 Scoring by quarter: 26–23, 19–21, 14–14, 15–10
Pts: Bost 17
Rebs: Vezenkov 8
Asts: Dimitrov 5
Boxscore Pts: Batum 17
Rebs: Lacombe 7
Asts: Batum 5
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,800
Referees: Janusz Calik (POL), Radomir Vojinović (MNE), Dariusz Zapolski (POL)
13 September 2018 Czech Republic  80–78  Russia Pardubice
18:00 Scoring by quarter: 27–24, 10–15, 19–19, 24–20
Pts: Bohačík 19
Rebs: Satoranský 8
Asts: Satoranský 6
Boxscore Pts: Khvostov 18
Rebs: Khvostov 4
Asts: Shved 7
Arena: Tipsport arena
Attendance: 8,438
Referees: Manuel Mazzoni (ITA), Gintaras Vitkauskas (LTU), Yener Yılmaz (TUR)
13 September 2018 Finland  85–81  Bosnia and Herzegovina Espoo
19:00 Scoring by quarter: 22–14, 21–20, 27–15, 15–32
Pts: Salin 27
Rebs: Jantunen 6
Asts: Koponen 7
Boxscore Pts: Nurkić 20
Rebs: Nurkić 9
Asts: Musa 9
Arena: Espoo Metro Areena
Referees: Georgios Poursanidis (GRE), Tanel Suslov (EST), Vilius Mačiulaitis (LTU)
16 September 2018 France  83–67  Finland Montpellier
17:00 Scoring by quarter: 25–13, 25–11, 17–27, 16–16
Pts: Batum, Kahudi 14
Rebs: Lessort, Poirier 6
Asts: Albicy 7
Boxscore Pts: Koponen, Murphy 14
Rebs: Huff 7
Asts: Huff, Koponen 3
Arena: Sud de France Arena
Attendance: 6,634
Referees: Lorenzo Baldini (ITA), Erez Gurion (ISR), Gatis Saliņš (LAT)
16 September 2018 Russia  77–73  Bulgaria Khimki
18:00 Scoring by quarter: 30–20, 17–20, 15–20, 15–13
Pts: Shved 22
Rebs: Shved 7
Asts: Shved 5
Boxscore Pts: Vezenkov 22
Rebs: Vezenkov 12
Asts: three players 3
Arena: Khimki Basketball Center
Attendance: 3,156
Referees: Srđan Dožai (CRO), Apostolos Kalpakas (SWE), Wojciech Liszka (POL)
16 September 2018 Bosnia and Herzegovina  80–85  Czech Republic Sarajevo
20:00 Scoring by quarter: 18–22, 19–16, 23–22, 20–25
Pts: Nurkić 19
Rebs: Nurkić 15
Asts: Musa 4
Boxscore Pts: Satoranský 22
Rebs: Satoranský 9
Asts: Satoranský 6
Arena: Dvorana Mirza Delibašić
Referees: Tomas Jasevičius (LTU), Janusz Calik (POL), Luis Castillo (ESP)
30 November 2018 Czech Republic  65–79  France Pardubice
18:00 Scoring by quarter: 19–26, 18–13, 14–13, 14–27
Pts: Hruban 20
Rebs: Hruban 8
Asts: Bohačík 8
Boxscore Pts: M'Baye 18
Rebs: Camara 8
Asts: Albicy 7
Arena: Tipsport arena
Attendance: 5,371
Referees: Srđan Dožai (SRB), Vilius Mačiulaitis (LTU), Oskars Lucis (LAT)
30 November 2018 Finland  75–770(OT)  Russia Espoo
19:00 Scoring by quarter: 18–13, 18–14, 21–20, 11–21Overtime: 7–9
Pts: Huff 24
Rebs: Murphy 7
Asts: Salin 5
Boxscore Pts: Kulagin 26
Rebs: Vorontsevich 8
Asts: Vorontsevich 6
Arena: Espoo Metro Areena
Attendance: 6,866
Referees: Aleksandar Glišić (SRB), Dariusz Zapolski (POL), Tolga Sahin (ITA)
30 November 2018 Bulgaria  89–82  Bosnia and Herzegovina Botevgrad
19:00 Scoring by quarter: 25–22, 20–29, 27–16, 17–15
Pts: Avramov 20
Rebs: S. Marinov 8
Asts: S. Marinov 5
Boxscore Pts: Halilović 20
Rebs: Sulejmanović 16
Asts: Atić 7
Arena: Arena Botevgrad
Attendance: 2,000
Referees: Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Zdenko Tomašovič (SVK), Marek Cmikiewicz (POL)
3 December 2018 Russia  81–61  Czech Republic Khimki
19:30 Scoring by quarter: 14–16, 30–12, 21–11, 16–22
Pts: Khvostov 17
Rebs: Kulagin 9
Asts: Kulagin 7
Boxscore Pts: Bohačík 26
Rebs: Kříž, Pumprla 7
Asts: Pulpan 5
Arena: Khimki Basketball Center
Attendance: 2,573
Referees: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Fernando Calatrava (ESP), Vladimir Jevtović (SRB)
3 December 2018 France  77–53  Bulgaria Limoges
19:00 Scoring by quarter: 19–16, 20–13, 17–16, 21–8
Pts: Ouattara 17
Rebs: Lacombe, Lessort 6
Asts: Lacombe 7
Boxscore Pts: Zahariev 13
Rebs: Zahariev 7
Asts: S. Marinov 3
Arena: Palais des Sports de Beaublanc
Attendance: 4,633
Referees: Tolga Sahin (ITA), Luka Kardum (CRO), Beniamino Attard (ITA)
3 December 2018 Bosnia and Herzegovina  77–81  Finland Zenica
19:00 Scoring by quarter: 28–11, 22–20, 13–14, 14–36
Pts: Halilović 20
Rebs: Sulejmanović 13
Asts: Atić 4
Boxscore Pts: Salin 19
Rebs: Salin 5
Asts: Koponen 4
Arena: Arena Zenica
Attendance: 1,500
Referees: Yener Yılmaz (TUR), Gintaras Vitkauskas (LTU), Zafer Yılmaz (TUR)