2019 Wimbledon Championships – Mixed Doubles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Mixed Doubles
2019 Wimbledon Championships
ChampionsCroatia Ivan Dodig
Chinese Taipei Latisha Chan
Runners-upSweden Robert Lindstedt
Latvia Jeļena Ostapenko
Final score6–2, 6–3
Events
Singles men women boys girls
Doubles men women mixed boys girls
Legends men women seniors
WC Doubles men women
← 2018 · Wimbledon Championships · 2020 →

Alexander Peya and Nicole Melichar were the defending champions, but Peya could not participate this year due to injury. Melichar played alongside Bruno Soares but lost in the quarterfinals to Yang Zhaoxuan and Matwé Middelkoop.

Ivan Dodig and Latisha Chan won the title, defeating Robert Lindstedt and Jeļena Ostapenko in the final, 6–2, 6–3.

This was the first Wimbledon to feature a final set tie-break. Upon reaching 12–12 in the third set, a classic tie-break would be played.

Seeds[edit]

All seeds received a bye into the second round.

01.   Brazil Bruno Soares / United States Nicole Melichar (Quarterfinals)
02.   Netherlands Jean-Julien Rojer / Netherlands Demi Schuurs (Second round)
03.   Croatia Mate Pavić / Canada Gabriela Dabrowski (Third round)
04.   Australia John Peers / China Zhang Shuai (Third round)
05.   Netherlands Wesley Koolhof / Czech Republic Květa Peschke (Semifinals)
06.   Croatia Nikola Mektić / Poland Alicja Rosolska (Third round)
07.   Argentina Máximo González / China Xu Yifan (Withdrew)
08.   Croatia Ivan Dodig / Chinese Taipei Latisha Chan (Champions)
09.   United Kingdom Neal Skupski / Chinese Taipei Chan Hao-ching (Second round)
10.   New Zealand Michael Venus / Slovenia Katarina Srebotnik (Second round)
11.   France Édouard Roger-Vasselin / Slovenia Andreja Klepač (Third round)
12.   Croatia Franko Škugor / Romania Raluca Olaru (Quarterfinals)
13.   India Rohan Bopanna / Belarus Aryna Sabalenka (Second round)
14.   France Fabrice Martin / United States Raquel Atawo (Second round)
15.   Czech Republic Roman Jebavý / Czech Republic Lucie Hradecká (Withdrew)
16.   India Divij Sharan / China Duan Yingying (Second round)

Click on the seed number of a player to go to their draw section.

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Brazil Bruno Soares
United States Nicole Melichar
4 3
Netherlands Matwé Middelkoop
China Yang Zhaoxuan
6 6
Netherlands Matwé Middelkoop
China Yang Zhaoxuan
5 2
Sweden Robert Lindstedt
Latvia Jeļena Ostapenko
7 6
Sweden Robert Lindstedt
Latvia Jeļena Ostapenko
66 6 7
12 Croatia Franko Škugor
Romania Raluca Olaru
78 3 5
Sweden Robert Lindstedt
Latvia Jeļena Ostapenko
2 3
8 Croatia Ivan Dodig
Chinese Taipei Latisha Chan
6 6
5 Netherlands Wesley Koolhof
Czech Republic Květa Peschke
6 6
New Zealand Artem Sitak
Germany Laura Siegemund
1 2
5 Netherlands Wesley Koolhof
Czech Republic Květa Peschke
5 4
8 Croatia Ivan Dodig
Chinese Taipei Latisha Chan
7 6
8 Croatia Ivan Dodig
Chinese Taipei Latisha Chan
7 77
WC United Kingdom Evan Hoyt
United Kingdom Eden Silva
5 65

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
1 Brazil B Soares
United States N Melichar
77 3 6
Ukraine D Molchanov
Kazakhstan G Voskoboeva
78 1 6 Ukraine D Molchanov
Kazakhstan G Voskoboeva
64 6 3
Austria J Melzer
Russia A Pavlyuchenkova
66 6 4 1 Brazil B Soares
United States N Melichar
6 4 6
United Kingdom A Murray
United States S Williams
6 6 United Kingdom A Murray
United States S Williams
3 6 2
Germany A Mies
Chile A Guarachi
4 1 United Kingdom A Murray
United States S Williams
7 6
14 France F Martin
United States R Atawo
5 3
1 Brazil B Soares
United States N Melichar
4 3
Netherlands M Middelkoop
China Z Yang
6 6
9 United Kingdom N Skupski
Chinese Taipei H-c Chan
61 2
WC United Kingdom J O'Mara
United Kingdom N Broady
64 3 Netherlands M Middelkoop
China Z Yang
77 6
Netherlands M Middelkoop
China Z Yang
77 6 Netherlands M Middelkoop
China Z Yang
6 65 6
Australia N Kyrgios
United States D Krawczyk
77 64 5 New Zealand M Daniell
United States J Brady
2 77 4
New Zealand M Daniell
United States J Brady
64 77 7 New Zealand M Daniell
United States J Brady
w/o
7 Argentina M González
China Y Xu

Section 2[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
4 Australia J Peers
China S Zhang
4 6 6
Brazil M Demoliner
United States A Spears
3 2 Finland H Kontinen
United Kingdom H Watson
6 3 4
Finland H Kontinen
United Kingdom H Watson
6 6 4 Australia J Peers
China S Zhang
6 5 4
Sweden R Lindstedt
Latvia J Ostapenko
6 6 Sweden R Lindstedt
Latvia J Ostapenko
2 7 6
WC United Kingdom J Clarke
United States C Gauff
1 4 Sweden R Lindstedt
Latvia J Ostapenko
6 6
Alt Argentina A Molteni
Japan M Ninomiya
3 1
Sweden R Lindstedt
Latvia J Ostapenko
66 6 7
12 Croatia F Škugor
Romania R Olaru
78 3 5
12 Croatia F Škugor
Romania R Olaru
6 6
WC United Kingdom S Clayton
United Kingdom SB Grey
2 3 United States F Tiafoe
United States V Williams
3 1
United States F Tiafoe
United States V Williams
6 6 12 Croatia F Škugor
Romania R Olaru
6 6
Indonesia C Rungkat
Japan S Aoyama
1 6 6 6 Croatia N Mektić
Poland A Rosolska
2 2
France N Mahut
France A Cornet
6 4 4 Indonesia C Rungkat
Japan S Aoyama
5 4
6 Croatia N Mektić
Poland A Rosolska
7 6

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
5 Netherlands W Koolhof
Czech Republic K Peschke
6 6
Germany K Krawietz
United States S Santamaria
5 2 Alt Austria P Oswald
Australia M Adamczak
1 4
Alt Austria P Oswald
Australia M Adamczak
7 6 5 Netherlands W Koolhof
Czech Republic K Peschke
77 6
Mexico S González
China X Han
62 4 Pakistan A-u-H Qureshi
Ukraine N Kichenok
65 4
Pakistan A-u-H Qureshi
Ukraine N Kichenok
77 6 Pakistan A-u-H Qureshi
Ukraine N Kichenok
6 711
10 New Zealand M Venus
Slovenia K Srebotnik
4 69
5 Netherlands W Koolhof
Czech Republic K Peschke
6 6
New Zealand A Sitak
Germany L Siegemund
1 2
13 India R Bopanna
Belarus A Sabalenka
4 4
New Zealand A Sitak
Germany L Siegemund
3 6 6 New Zealand A Sitak
Germany L Siegemund
6 6
United Kingdom K Skupski
Croatia D Jurak
6 3 4 New Zealand A Sitak
Germany L Siegemund
5 77 137
United Kingdom J Murray
United States B Mattek-Sands
7 710 3 Croatia M Pavić
Canada G Dabrowski
7 65 125
WC United Kingdom J Salisbury
United Kingdom K Dunne
5 68 United Kingdom J Murray
United States B Mattek-Sands
4 6 3
3 Croatia M Pavić
Canada G Dabrowski
6 3 6

Section 4[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
8 Croatia I Dodig
Chinese Taipei L Chan
6 6
Japan B McLachlan
Japan M Kato
4 4 Chinese Taipei C-p Hsieh
Chinese Taipei S-w Hsieh
3 2
Chinese Taipei C-p Hsieh
Chinese Taipei S-w Hsieh
6 6 8 Croatia I Dodig
Chinese Taipei L Chan
2 6 6
United States R Ram
United States A Riske
3 4 11 France É Roger-Vasselin
Slovenia A Klepač
6 3 4
United Kingdom L Bambridge
United States A Muhammad
6 6 United Kingdom L Bambridge
United States A Muhammad
4 4
11 France É Roger-Vasselin
Slovenia A Klepač
6 6
8 Croatia I Dodig
Chinese Taipei L Chan
7 77
WC United Kingdom E Hoyt
United Kingdom E Silva
5 65
16 India D Sharan
China Y Duan
3 4
India L Paes
Australia S Stosur
4 6 4 WC United Kingdom E Hoyt
United Kingdom E Silva
6 6
WC United Kingdom E Hoyt
United Kingdom E Silva
6 2 6 WC United Kingdom E Hoyt
United Kingdom E Silva
5 77 6
Denmark F Nielsen
United States K Christian
3 5 Belgium J Vliegen
China S Zheng
7 65 4
Belgium J Vliegen
China S Zheng
6 7 Belgium J Vliegen
China S Zheng
6 7
2 Netherlands J-J Rojer
Netherlands D Schuurs
4 5

References[edit]