2020 Billie Jean King Cup Qualifying Round

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The 2020 Billie Jean King Cup Qualifying Round was played on 7–8 February. The eight winners of this round qualified for the 2020 Billie Jean King Cup Finals in Budapest.[1]

Teams[edit]

Sixteen teams played for eight spots in the Finals, in series decided on a home and away basis.

These sixteen teams were:[2]

  • 2 losing semifinalists of the previous edition,
  • 7 winners & losers of World Group Play-offs of previous edition, and
  • 4 winners of World Group II Play-offs of previous edition, and
  • 3 losers of World Group II Play-offs of previous edition, based on rankings

The 8 losing teams from the qualifying round played at the Group I of the corresponding continental zone the following February.

Summary of results[edit]

Home team Score Away team Location Venue Surface
 United States [1] 3–2  Latvia Everett Angel of the Winds Arena Hard (i)
 Netherlands 2–3  Belarus [2] The Hague Sportcampus Zuiderpark Clay (i)
 Romania [3] 2–3  Russia Cluj-Napoca BT Arena Hard (i)
 Brazil 0–4  Germany [4] Florianópolis Costão do Santinho Resort Clay
 Spain [5] 3–1  Japan Cartagena Centro de Tenis La Manga Club Clay
  Switzerland [6] 3–1  Canada Biel/Bienne Swiss Tennis Arena Hard (i)
 Belgium [7] 3–1  Kazakhstan Kortrijk SC Lange Munte Hard (i)
 Slovakia 3–1  Great Britain [8] Bratislava AXA Aréna NTC Clay (i)

Detailed results[edit]

United States vs. Latvia[edit]


United States
3
Angel of the Winds Arena, Everett, United States[3]
7–8 February
Hard (i)

Latvia
2
1 2 3
1 United States
Latvia
Sofia Kenin
Anastasija Sevastova
6
2
6
2
   
2 United States
Latvia
Serena Williams
Jeļena Ostapenko
77
64
77
63
   
3 United States
Latvia
Sofia Kenin
Jeļena Ostapenko
3
6
6
2
2
6
 
4 United States
Latvia
Serena Williams
Anastasija Sevastova
65
77
6
3
64
77
 
5 United States
Latvia
Sofia Kenin / Bethanie Mattek-Sands
Jeļena Ostapenko / Anastasija Sevastova
6
4
6
0
   

Team nominations:[3]
 United States: Sofia Kenin, Serena Williams, Alison Riske, Coco Gauff, Bethanie Mattek-Sands
 Latvia: Jeļena Ostapenko, Anastasija Sevastova, Diāna Marcinkēviča, Daniela Vismane

Netherlands vs. Belarus[edit]


Netherlands
2
Sportcampus Zuiderpark, The Hague, Netherlands[4]
7–8 February
Clay (i)

Belarus
3
1 2 3
1 Netherlands
Belarus
Kiki Bertens
Aliaksandra Sasnovich
65
77
6
2
6
1
 
2 Netherlands
Belarus
Arantxa Rus
Aryna Sabalenka
2
6
3
6
   
3 Netherlands
Belarus
Kiki Bertens
Aryna Sabalenka
6
4
6
4
   
4 Netherlands
Belarus
Arantxa Rus
Aliaksandra Sasnovich
6
0
5
7
2
6
 
5 Netherlands
Belarus
Kiki Bertens / Demi Schuurs
Aryna Sabalenka / Aliaksandra Sasnovich
6
4
3
6
68
710
 

Team nominations:[4]
 Netherlands: Kiki Bertens, Arantxa Rus, Lesley Pattinama Kerkhove, Indy de Vroome, Demi Schuurs
 Belarus: Aryna Sabalenka, Aliaksandra Sasnovich, Olga Govortsova, Anna Kubareva, Lidziya Marozava

Romania vs. Russia[edit]


Romania
2
BT Arena, Cluj-Napoca, Romania[5]
7–8 February
Hard (i)

Russia
3
1 2 3
1 Romania
Russia
Elena-Gabriela Ruse
Ekaterina Alexandrova
1
6
4
6
   
2 Romania
Russia
Ana Bogdan
Veronika Kudermetova
6
3
65
77
6
1
 
3 Romania
Russia
Ana Bogdan
Ekaterina Alexandrova
5
7
6
3
5
7
 
4 Romania
Russia
Jaqueline Cristian
Veronika Kudermetova
7
5
6
3
   
5 Romania
Russia
Jaqueline Cristian / Elena-Gabriela Ruse
Anna Blinkova / Anna Kalinskaya
3
6
2
6
   

Team nominations:[5]
 Romania: Ana Bogdan, Irina Bara, Elena-Gabriela Ruse, Jaqueline Cristian, Raluca Olaru
 Russia: Ekaterina Alexandrova, Veronika Kudermetova, Anna Blinkova, Anna Kalinskaya

Brazil vs. Germany[edit]


Brazil
0
Costão do Santinho Resort, Florianópolis, Brazil[6]
7–8 February
Clay

Germany
4
1 2 3
1 Brazil
Germany
Teliana Pereira
Laura Siegemund
3
6
3
6
   
2 Brazil
Germany
Gabriela Cé
Tatjana Maria
3
6
65
77
   
3 Brazil
Germany
Gabriela Cé
Laura Siegemund
1
6
2
6
   
4 Brazil
Germany
Teliana Pereira
Tatjana Maria
      not
played
5 Brazil
Germany
Laura Pigossi / Luisa Stefani
Anna-Lena Friedsam / Antonia Lottner
1
6
4
6
   

Team nominations:[6]
 Brazil: Gabriela Cé, Teliana Pereira, Laura Pigossi, Carolina Alves, Luisa Stefani
 Germany: Laura Siegemund, Tatjana Maria, Anna-Lena Friedsam, Antonia Lottner

Spain vs. Japan[edit]


Spain
3
Centro de Tenis La Manga Club, Cartagena, Spain[7]
7–8 February
Clay

Japan
1
1 2 3
1 Spain
Japan
Sara Sorribes Tormo
Naomi Osaka
6
0
6
3
   
2 Spain
Japan
Carla Suárez Navarro
Misaki Doi
6
3
6
4
   
3 Spain
Japan
Carla Suárez Navarro
Kurumi Nara
6
1
6
3
   
4 Spain
Japan
Sara Sorribes Tormo
Misaki Doi
      not
played
5 Spain
Japan
Lara Arruabarrena / Aliona Bolsova
Shuko Aoyama / Ena Shibahara
2
6
3
6
   

Team nominations:[7]
 Spain: Carla Suárez Navarro, Sara Sorribes Tormo, Aliona Bolsova, Lara Arruabarrena, Georgina García Pérez
 Japan: Naomi Osaka, Misaki Doi, Kurumi Nara, Ena Shibahara, Shuko Aoyama

Switzerland vs. Canada[edit]


Switzerland
3
Swiss Tennis Arena, Biel/Bienne, Switzerland[8]
7–8 February
Hard (i)

Canada
1
1 2 3
1 Switzerland
Canada
Jil Teichmann
Leylah Annie Fernandez
77
64
6
4
   
2 Switzerland
Canada
Belinda Bencic
Gabriela Dabrowski
6
1
6
2
   
3 Switzerland
Canada
Belinda Bencic
Leylah Annie Fernandez
2
6
63
77
   
4 Switzerland
Canada
Jil Teichmann
Gabriela Dabrowski
6
3
6
4
   
5 Switzerland
Canada
Viktorija Golubic / Stefanie Vögele
Bianca Andreescu / Gabriela Dabrowski
      not
played

Team nominations:[8]
  Switzerland: Belinda Bencic, Jil Teichmann, Viktorija Golubic, Stefanie Vögele, Timea Bacsinszky
 Canada: Bianca Andreescu, Leylah Annie Fernandez, Eugenie Bouchard, Gabriela Dabrowski

Belgium vs. Kazakhstan[edit]


Belgium
3
SC Lange Munte, Kortrijk, Belgium[9]
7–8 February
Hard (i)

Kazakhstan
1
1 2 3
1 Belgium
Kazakhstan
Elise Mertens
Zarina Diyas
1
6
6
2
6
1
 
2 Belgium
Kazakhstan
Ysaline Bonaventure
Yulia Putintseva
6
3
62
77
2
6
 
3 Belgium
Kazakhstan
Elise Mertens
Yulia Putintseva
6
1
77
61
   
4 Belgium
Kazakhstan
Kirsten Flipkens
Zarina Diyas
6
3
6
4
   
5 Belgium
Kazakhstan
Kirsten Flipkens / Greet Minnen
Anna Danilina / Yaroslava Shvedova
      not
played

Team nominations:[9]
 Belgium: Elise Mertens, Kirsten Flipkens, Greet Minnen, Ysaline Bonaventure
 Kazakhstan: Yulia Putintseva, Zarina Diyas, Anna Danilina, Yaroslava Shvedova

Slovakia vs. Great Britain[edit]


Slovakia
3
AXA Aréna NTC, Bratislava, Slovakia[10]
7–8 February
Clay (i)

Great Britain
1
1 2 3
1 Slovakia
United Kingdom
Anna Karolína Schmiedlová
Heather Watson
6
2
6
3
   
2 Slovakia
United Kingdom
Viktória Kužmová
Harriet Dart
63
77
6
3
7
5
 
3 Slovakia
United Kingdom
Rebecca Šramková
Heather Watson
0
6
5
7
   
4 Slovakia
United Kingdom
Anna Karolína Schmiedlová
Harriet Dart
7
5
6
3
   
5 Slovakia
United Kingdom
Viktória Kužmová / Magdaléna Rybáriková
Naiktha Bains / Emma Raducanu
      not
played

Team nominations:[10]
 Slovakia: Viktória Kužmová, Jana Čepelová, Magdaléna Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková
 Great Britain: Heather Watson, Harriet Dart, Naiktha Bains, Katie Swan, Emma Raducanu

References[edit]

  1. ^ "ITF Launches Fed Cup Finals in Budapest". billiejeankingcup.com. Retrieved 30 January 2020.
  2. ^ "ITF Launches Fed Cup Finals in Budapest". billiejeankingcup.com. Retrieved 30 January 2020.
  3. ^ a b "United States v Latvia". billiejeankingcup.com.
  4. ^ a b "Netherlands v Belarus". billiejeankingcup.com.
  5. ^ a b "Romania v Russia". billiejeankingcup.com.
  6. ^ a b "Brazil v Germany". billiejeankingcup.com.
  7. ^ a b "Spain v Japan". billiejeankingcup.com.
  8. ^ a b "Switzerland v Canada". billiejeankingcup.com.
  9. ^ a b "Belgium v Kazakhstan". billiejeankingcup.com.
  10. ^ a b "Slovakia v Great Britain". billiejeankingcup.com.