30th House of Representatives of Puerto Rico

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

30th House of Representatives of Puerto Rico
Seal of Puerto Rico House of Representatives.svg
In session
January 2, 2017 – January 1, 2021
Leadership
SpeakerCarlos Johnny Méndez
Speaker pro temJose E Pichy Torres Zamora
Majority LeaderGabriel Rodríguez Aguiló
Majority WhipUrayoán Hernández
Minority LeaderRafael Hernández Montañez
Minority WhipRamón Luis Cruz
Non-officers
Structure
Seats51 voting members
Parties represented     34 PNP
     16 PPD
     1 PIP
Length of term4 years
Elections
Last electionNovember 8, 2016
Next electionNovember 3, 2020
Legislature
18th Legislative Assembly of Puerto Rico
Upper house
26th Senate of Puerto Rico
Sessions
1stJanuary 14, 2017 – June 30, 2017
2ndAugust 19, 2017 – November 19, 2017
3rdJanuary 13, 2018 – June 30, 2018
4thAugust 18, 2018 – November 18, 2018
5thJanuary 12, 2019 – June 30, 2019
6thAugust 17, 2019 – November 17, 2019
7thJanuary 11, 2020 – June 30, 2020
8thAugust 15, 2020 – November 15, 2020

The 30th House of Representatives of Puerto Rico is the lower house of the 18th Legislative Assembly of Puerto Rico and will meet from January 2, 2017 to January 1, 2021. All members were elected in the General Elections of 2016. The House has a majority of members from the New Progressive Party (PNP).

The body is counterparted by the 26th Senate of Puerto Rico in the upper house.

Composition[edit]

Leadership[edit]

  PNP  PPD    PIP
Office Representative District Party
Speaker Johnny Méndez District 36 PNP
Speaker pro tem Jose E Pichy Torres Zamora At-large PNP
Majority Leader Gabriel Rodríguez Aguiló District 13 PNP
Majority Whip Urayoán Hernández District 26 PNP
Minority Leader Rafael Hernández Montañez District 11 PPD
Minority Whip Ramón Luis Cruz District 34 PPD
Minority Leader Denis Márquez At-large PIP

Non-officers[edit]

Post Name
Secretary Elizabeth Stuart Villanueva[1]
Sergeant-at-Arms Henry Tallaboa Collazo

Members[edit]

    PNP  PPD  PIP
District Name Political party
At-large José Torres Zamora PNP
At-large Néstor A. Alonso Vega PNP
At-large José Aponte Hernández PNP
At-large José "Kikito" Meléndez PNP
At-large Lourdes Ramos PNP
At-large María Milagros Charbonier PNP
District 1 Eddie Charbonier PNP
District 3 Juan O. Morales Rodríguez PNP
District 4 Víctor Parés PNP
District 5 Jorge Navarro Suárez PNP
District 6 Antonio "Tony" Soto PNP
District 7 Luis Pérez Ortiz PNP
District 8 Yashira Lebrón Rodríguez PNP
District 9 Nelson del Valle PNP
District 10 Pedro Julio Santiago PNP
District 12 Guillermo (Guillo) Miranda Rivera PNP
District 13 Gabriel Rodríguez Aguiló PNP
District 14 José O. González Mercado PNP
District 15 Joel I. Franqui Atiles PNP
District 16 Félix G. Lassalle Toro PNP
District 17 Wilson Román López PNP
District 18 José (Che) Pérez Cordero PNP
District 19 Maricarmen Mas Rodríguez PNP
District 22 Michael A. Quiñones Irizarry PNP
District 23 Víctor M. Torres PNP
District 24 José A. Banchs Alemán PNP
District 25 Jacqueline Rodríguez Hernández PNP
District 26 Urayoán Hernández PNP
District 27 Ramón L. Rodríguez Ruiz PNP
District 28 Rafael "June" Rivera PNP
District 33 Ángel Peña PNP
District 35 Reynaldo Vargas PNP
District 36 Carlos "Johnny" Méndez PNP
District 37 Ángel Bulerín PNP
At-large Brenda López de Arrarás PPD
At-large Luis Vega Ramos PPD
At-large Jesús Manuel Ortiz González PPD
At-large Manuel Natal PPD
District 2 Luis Raúl Torres PPD
District 11 Rafael "Tatito" Hernández PPD
District 20 Carlos Bianchi Angleró PPD
District 21 Lydia Méndez Silva PPD
District 29 José Aníbal Díaz PPD
District 30 Luis "Narmito" Ortíz PPD
District 31 Jesús Santa Rodríguez PPD
District 32 José "Conny" Varela PPD
District 34 Ramón Luis Cruz PPD
District 38 Javier Aponte Dalmau PPD
District 39 Roberto Rivera Ruíz PPD
District 40 Angel Matos García PPD
At-large Denis Márquez PIP

Changes in membership[edit]

Commissions[edit]

Standing commissions[edit]

Name President Vice President Secretary
Agriculture, Natural Resources, and Environmental Affairs Joel I. Franqui Atiles Félix G. Lassalle Toro Michael A. Quiñones Irizarry
Calendars and Special Rules of Debate Gabriel Rodríguez Aguiló Urayoán Hernández Alvarado José E. Torres Zamora
Consumer, Banking and Insurance Affairs Yashira Lebrón Rodríguez Victor L. Parés Otero Néstor A. Alonso Vega
Cooperatives José A. Banchs Alemán Juan O. Morales Rodríguez Yashira Lebrón Rodríguez
Development of the Capital City and Youth Affairs Eddie Charbonier Chinea Jorge Navarro Suárez Juan O. Morales Rodríguez
Economic Development Planning, Telecommunications, Public-Private Partnerships and Energy Victor L. Parés Otero Antonio L. Soto Torres Eddie Charbonier Chinea
Education, Arts and Culture Guillermo Miranda Rivera Rafael Rivera Ortega Angel R. Peña Ramírez
Ethics José A. Banchs Alemán Luis Pérez Ortiz Samuel Pagán Cuadrado
Federal, International and Status Affairs José F. Aponte Hernández José E. Meléndez Ortiz María M. Charbonier Laureano
Government Jorge Navarro Suárez Antonio L. Soto Torres Angel R. Peña Ramírez
Health Juan O. Morales Rodríguez María M. Charbonier Laureano Néstor A. Alonso Vega
Housing and Urban Development Luis Pérez Ortiz Jacqueline Rodríguez Hernández Angel Bulerín Ramos
Integrated Development of the Eastern Region Angel R. Peña Ramírez Samuel Pagán Cuadrado María M. Charbonier Laureano
Integrated Development of the Northeastern Region Samuel Pagán Cuadrado Angel R. Peña Ramírez María de Lourdes Ramos Rivera
Integrated Development of the North Central Region Michael A. Quiñones Irizarry Rafael Rivera Ortega Félix G. Lassalle Toro
Integrated Development of the South Center Region Ramón L. Rodríguez Ruiz Jacqueline Rodríguez Hernández José A. Banchs Alemán
Integrated Development of the Southern Region Jacqueline Rodríguez Hernández Víctor M. Torres González José A. Banchs Alemán
Integrated Development of the Western Region Maricarmen Mas Rodríguez José J. Pérez Cordero José Luis Rivera Guerra
Internal Affairs Pedro J. Santiago Guzman Angel Bulerín Ramos Angel R. Peña Ramírez
Judiciary María M. Charbonier Laureano José E. Meléndez Ortiz Angel R. Peña Ramírez
Labor Affairs Angel R. Peña Ramírez Michael A. Quiñones Irizarry Yashira Lebrón Rodríguez
Municipal Affairs and Regionalization José O. González Mercado Víctor M. Torres González Yashira Lebrón Rodríguez
Public Safety Félix G. Lassalle Toro Luis Pérez Ortiz Eddie Charbonier Chinea
Retirement System and Veteran Affairs María de Lourdes Ramos Rivera Guillermo Miranda Rivera Maricarmen Mas Rodríguez
Small and Medium Businesses, and Commerce Nelson Del Valle Colón Joel I. Franqui Atiles Jorge Navarro Suárez
Social Welfare and Tourism Néstor A. Alonso Vega Eddie Charbonier Chinea Guillermo Miranda Rivera
Special Needs Education and People with Disabilities Rafael Rivera Ortega Néstor A. Alonso Vega Guillermo Miranda Rivera
Transportation and Infrastructure José Luis Rivera Guerra Luis Pérez Ortiz Félix G. Lassalle Toro

Joint commissions[edit]

Name President Vice President Secretary
Córdova Fernós Program of Congressional Internships Eddie Charbonier Chinea
Continuous Revision of the Penal Code and for the Reform of Criminal Laws María M. Charbonier Laureano José E. Meléndez Ortiz José E. Torres Zamora
Jorge Alberto Ramos Comas Legislative Internship Program Eddie Charbonier Chinea
Legislative Donations Antonio L. Soto Torres Juan O. Morales Rodríguez Luis Pérez Ortiz
Public-Private Partnerships of Puerto Rico Larry Seilhamer
Special Reports from the Comptroller José A. Banchs Alemán Maricarmen Mas Rodríguez Angel R. Peña Ramírez

[4]

Notes[edit]

References[edit]

  1. ^ Quintero, Laura (10 January 2017). "Cámara regresará con propuesta de Reforma Educativa" (in Spanish). Retrieved 18 January 2017.
  2. ^ "Renuncia el representante José Luis Rivera Guerra". Retrieved 13 January 2019.
  3. ^ "Juramenta nuevo representante por el Distrito 17". Retrieved 13 January 2019.
  4. ^ http://www.tucamarapr.org/dnncamara/web/ActividadLegislativa/ComisionesyProyectosEspeciales.aspx

External links[edit]