Athletics at the 2018 Summer Youth Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Athletics
at the III Summer Youth Olympic Games
Athletics 2018 YOG.png
VenueParque Polideportivo Roca
Dates11–16 October
No. of events36 (18 boys, 18 girls)
Competitors696 from 177 nations
← 2014
2022 →

Athletics at the 2018 Summer Youth Olympics was held from 11 to 16 October. The events took place at the Parque Polideportivo Roca in Buenos Aires, Argentina.

For the first time, every athletics' event featured 2 stages – 2 separate competitions, both of their results were added together to conclude final standings.[1]

Qualification[edit]

Each National Olympic Committee (NOC) can enter a maximum of 36 athletes, 18 per each gender and 1 per each event. In total, 680 (340 boys and 340 girls) athletes will compete at the Youth Olympics with continental qualification events deciding the majority of athletes. The distribution of quotas was decided based on the results from the 2015 World Youth Championships and 2017 World Youth Championships. As hosts, Argentina is given 4 quotas, 2 per each gender and universality places will be given to nations whom did not qualify an athlete with a maximum of 1 boy or girl per nation. These quotas will be subtracted from that nation's continental quota in the relevant event. All athletes qualified in the 1500 m, 3000 m and 2000 m steeplechase will compete their Stage 2 event in the cross country run.[2]

To be eligible to participate at the Youth Olympics athletes must have been born between 1 January 2001 and 31 December 2002.[2]

Qualification timeline[edit]

Event Location Date
2015 World Youth Championships Colombia Cali 15–19 July 2015
2017 World Youth Championships Kenya Nairobi 12–16 July 2017
2018 Melanesian Championship Vanuatu Port Vila 9–11 May 2018
2018 Asian Youth Olympic Qualifying Meet Thailand Bangkok 4–5 July 2018
2018 European U18 Championship Hungary Győr 5–8 July 2018
2018 African Youth Games Algeria Algiers 19–28 July 2018
  • The Americas Youth Olympic trials were scheduled to be held in Nicaragua but were cancelled due to civil unrest in the country.[3] Rankings will determine who competes from the continent.

Quota distribution[edit]

Boys
Event Africa Americas Asia Europe Oceania Total
100m 5 12 8 6 1 32
200m 3 5 4 11 1 24
400m 5 8 5 5 1 24
800m 8 5 2 8 1 24
1500m 7 3 1 6 1 18
3000m 6 1 5 5 1 18
110m Hurdles 2 8 3 7 2 22
400m Hurdles 3 6 3 3 1 16
2000m Steeplechase 6 2 2 7 1 18
High Jump 1 5 4 5 1 16
Pole Vault 1 1 3 10 1 16
Long Jump 1 6 2 6 1 16
Triple Jump 2 6 4 3 1 16
Shot Put 2 4 2 7 1 16
Discus Throw 1 4 2 8 1 16
Hammer Throw 1 2 2 10 1 16
Javelin Throw 2 3 2 8 1 16
5000m Race Walk 1 7 3 4 1 16
Total 57 88 57 119 19 340
Girls
Event Africa Americas Asia Europe Oceania Total
100m 3 14 1 13 1 32
200m 1 7 4 11 1 24
400m 3 7 2 11 1 24
800m 5 3 1 14 1 24
1500m 7 2 3 5 1 18
3000m 8 2 3 4 1 18
100m Hurdles 1 8 2 10 1 22
400m Hurdles 1 5 2 7 1 16
2000m Steeplechase 3 3 2 9 1 18
High Jump 1 2 1 11 1 16
Pole Vault 1 3 1 10 1 16
Long Jump 1 5 1 8 1 16
Triple Jump 1 4 2 8 1 16
Shot Put 1 3 1 10 1 16
Discus Throw 2 4 1 8 1 16
Hammer Throw 1 3 1 10 1 16
Javelin Throw 1 5 2 7 1 16
5000m Race Walk 2 5 2 6 1 16
Total 43 85 32 162 18 340

Schedule[edit]

The schedule was released by the Buenos Aires Youth Olympic Games Organizing Committee.[4]

Q Stage 1 H Stage 1 F Stage 2 C Cross country run (Stage 2)
Event ↓ / Date → Thu 11 Fri 12 Sat 13 Sun 14 Mon 15 Tue 16
Boys' 100 m H F
Boys' 200 m H F
Boys' 400 m H F
Boys' 800 m H F
Boys' 1500 m H C
Boys' 3000 m H C
Boys' 110 m hurdles H F
Boys' 400 m hurdles H F
Boys' 2000 m steeplechase H C
Boys' 5 km walk H F
Boys' Long jump Q F
Boys' Triple jump Q F
Boys' High jump Q F
Boys' Pole vault Q F
Boys' Shot put Q F
Boys' Discus throw Q F
Boys' Javelin throw Q F
Boys' Hammer throw Q F
Event ↓ / Date → Thu 11 Fri 12 Sat 13 Sun 14 Mon 15 Tue 16
Girls' 100 m H F
Girls' 200 m H F
Girls' 400 m H F
Girls' 800 m H F
Girls' 1500 m H C
Girls' 3000 m H C
Girls' 100 m hurdles H F
Girls' 400 m hurdles H F
Girls' 2000 m steeplechase H C
Girls' 5 km walk H F
Girls' Long jump Q F
Girls' Triple jump Q F
Girls' High jump Q F
Girls' Pole vault Q F
Girls' Shot put Q F
Girls' Discus throw Q F
Girls' Javelin throw Q F
Girls' Hammer throw Q F
Event ↓ / Date → Thu 11 Fri 12 Sat 13 Sun 14 Mon 15 Tue 16

Medal summary[edit]

Medal table[edit]

  *   Host nation (Argentina)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)3115
2 Kenya (KEN)3104
3 Cuba (CUB)3014
 Ukraine (UKR)3014
5 Ethiopia (ETH)2248
6 Qatar (QAT)2002
7 Australia (AUS)1405
8 France (FRA)1304
9 Nigeria (NGR)1203
10 Japan (JPN)1124
11 Ecuador (ECU)1113
 United States (USA)1113
13 Argentina (ARG)*1102
 Bulgaria (BUL)1102
 Germany (GER)1102
 Mexico (MEX)1102
17 Czech Republic (CZE)1012
 Finland (FIN)1012
 Greece (GRE)1012
 South Africa (RSA)1012
 Uganda (UGA)1012
22 Belgium (BEL)1001
 Burundi (BDI)1001
 Colombia (COL)1001
 Iceland (ISL)1001
 New Zealand (NZL)1001
27 Russia (RUS)0224
28 Algeria (ALG)0202
 Hungary (HUN)0202
30 Belarus (BLR)0112
 India (IND)0112
 Italy (ITA)0112
 Jamaica (JAM)0112
 Puerto Rico (PUR)0112
 Spain (ESP)0112
 Zambia (ZAM)0112
37 Egypt (EGY)0101
 Morocco (MAR)0101
 Saint Lucia (LCA)0101
40 Turkey (TUR)0033
41 Brazil (BRA)0022
42 Austria (AUT)0011
 Eritrea (ERI)0011
 Hong Kong (HKG)0011
 Poland (POL)0011
 Saudi Arabia (KSA)0011
 Sri Lanka (SRI)0011
Totals (47 nations)363636108
Source: IAAF

Boys' events[edit]

Medal Ceremony, Shot Put
Games Gold Silver Bronze
100 m
details
Luke Davids
 South Africa
20.71 Alaba Olukunle Akintola
 Nigeria
21.00 Seiryō Ikeda
 Japan
21.12
200 m
details
Abdelaziz Mohamed
 Qatar
41.78 Antonio Watson
 Jamaica
42.41 Lucas Conceição Vilar
 Brazil
42.67
400 m
details
Luis Antonio Avilés Ferreiro
 Mexico
1:34.23 Kennedy Luchembe
 Zambia
1:34.34 Nicholas Ramey
 United States
1:34.87
800 m
details
Tasew Yada
 Ethiopia
3:39.76 Mohamed Ali Gouaned
 Algeria
3:41.74 Mehmet Çelik
 Turkey
3:41.79
1500 m
details
Jean de Dieu Butoyi
 Burundi
4 pts Anass Essayi
 Morocco
4 pts Melese Nberet
 Ethiopia
4 pts
3000 m
details
Jackson Kavesa Muema
 Kenya
4 pts Berihu Aregawi
 Ethiopia
4 pts Oscar Chelimo
 Uganda
4 pts
110 m hurdles
details
Owaab Barrow
 Qatar
26.50 Kenny Fletcher
 France
27.01 Addis Wong Lok Hei
 Hong Kong
27.13
400 m hurdles
details
Haruto Deguchi
 Japan
1:42.68 Dániel Huller
 Hungary
1:43.84 Mohammed Duhaim Al-Muawi
 Saudi Arabia
1:45.81
2000 m steeplechase
details
Abrham Sime
 Ethiopia
2 pts Baptiste Guyon
 France
8 pts Abel Yamane
 Eritrea
9 pts
5000 m race walk
details
Óscar Patín
 Ecuador
20:13.69 Suraj Panwar
 India
20:23.30 Jan Moreu
 Puerto Rico
20:28.02
High jump
details
Chen Long
 China
4.35 Oscar Miers
 Australia
4.27 Oleh Doroshchuk
 Ukraine
4.23
Pole vault
details
Baptiste Thiery
 France
10.37 Kazuki Furusawa
 Japan
10.32 Dmitry Kachanov
 Russia
10.32
Long jump
details
Lester Lescay
 Cuba
15.54 Joshua Cowley
 Australia
15.53 Koki Wada
 Japan
15.12
Triple jump
details
Jordan Díaz
 Cuba
34.18 Ineh Oritsemeyiwa
 Nigeria
31.85 Praveen Chithravel
 India
31.52
Shot put
details
Nazareno Sasia
 Argentina
43.19 Xing Jialiang
 China
41.74 Carmelo Alessandro Musci
 Italy
41.43
Discus throw
details
Connor Bell
 New Zealand
133.08 Jorge Luis Contreras
 Puerto Rico
115.06 Gracjan Kozak
 Poland
114.92
Hammer throw
details
Mykhaylo Kokhan
 Ukraine
171.11 Valentin Andreev
 Bulgaria
163.96 Wang Qi
 China
155.36
Javelin throw
details
Topias Laine
 Finland
153.42 Gustavo Osorio
 Argentina
150.28 Martin Florian
 Czech Republic
150.24

Girls' events[edit]

Games Gold Silver Bronze
100 m
details
Rosemary Chukuma
 Nigeria
23.20 Julien Alfred
 Saint Lucia
23.22 Gabriela Suárez
 Ecuador
23.26
200 m
details
Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir
 Iceland
47.02 Dalia Kaddari
 Italy
47.69 Letícia Maria Nonato Lima
 Brazil
47.87
400 m
details
Barbora Malíková
 Czech Republic
1:48.86 Marie Scheppan
 Germany
1:50.06 Niddy Mingilishi
 Zambia
1:50.48
800 m
details
Keely Small
 Australia
4:10.44 Athing Mu
 United States
4:13.24 Hirut Meshesha
 Ethiopia
4:14.60
1500 m
details
Edinah Jebitok
 Kenya
2 pts Jaylah Hancock-Cameron
 Australia
6 pts Lemiem Hailu
 Ethiopia
7 pts
3000 m
details
Sarah Chelangat
 Uganda
2 pts Mercy Chepkorir Kerarei
 Kenya
4 pts Aberash Minsewo
 Ethiopia
6 pts
100 m hurdles
details
Grace Stark
 United States
26.14 Sophie White
 Australia
26.40 Ackera Nugent
 Jamaica
26.41
400 m hurdles
details
Valeria Cabezas
 Colombia
1:57.58 Loubna Benhadja
 Algeria
2:00.68 Carla García
 Spain
2:00.76
2000 m steeplechase
details
Fancy Cherono
 Kenya
2 pts Mekides Abebe
 Ethiopia
5 pts Parami Wasanthi Maristela
 Sri Lanka
7 pts
5000 m race walk
details
Xi Ricuo
 China
45:03.49 Sofía Ramos
 Mexico
45:58.97 Olga Fiaska
 Greece
46:10.02
High jump
details
Yaroslava Mahuchikh
 Ukraine
3.87 Mariya Kochanova
 Russia
3.71 Jessica Kähärä
 Finland
3.63
Pole vault
details
Leni Freyja Wildgrube
 Germany
8.12 Emma Brentel
 France
7.82 Krystsina Kantsavenka
 Belarus
7.72
Long jump
details
Maité Beernaert
 Belgium
12.32 Klaudia Endrész
 Hungary
12.31 Ingeborg Grünwald
 Austria
12.31
Triple jump
details
Aleksandra Nacheva
 Bulgaria
27.62 María Vicente
 Spain
27.43 Mariya Privalova
 Russia
26.07
Shot put
details
Li Xinhui
 China
36.75 Yelizaveta Dorts
 Belarus
35.13 Dane Roets
 South Africa
34.64
Discus throw
details
Melany Matheus
 Cuba
108.65 Violetta Ignatyeva
 Russia
107.79 Özlem Becerek
 Turkey
103.86
Hammer throw
details
Valeriya Ivanenko
 Ukraine
146.98 Rawan Ayman Ibrahim Barakat
 Egypt
136.17 Alegna Osorio
 Cuba
127.00
Javelin throw
details
Elína Tzéngo
 Greece
125.08 Juleisy Ángulo
 Ecuador
115.03 Münevver Hancı
 Turkey
114.47

Participating nations[edit]

A total of 177 countries entered athletes.

References[edit]

  1. ^ "Competition Format and Rules" (PDF). buenosaires2018.com.
  2. ^ a b "Qualification System: Athletics" (PDF). IAAF. 15 December 2017. Retrieved 1 June 2018.
  3. ^ "2018 NACAC U18 Championships / Youth Olympic Games Trials cancelled". Athletics Canada. 1 May 2018. Retrieved 1 July 2018.
  4. ^ "Athletics - Competition Schedule" (PDF). Buenos Aires Olympic Games Organizing Committee. 9 October 2018. Retrieved 19 October 2018.

External links[edit]