United States congressional delegations from Connecticut

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Connecticut's congressional districts since 2013[1]

These are tables of congressional delegations from Connecticut to the United States House of Representatives and the United States Senate.

House of Representatives[edit]

Current members[edit]

List of members of the United States House of Representatives from Connecticut, their terms in office, district boundaries, and the district political ratings according to the CPVI. The delegation has five members, all of whom are Democrats.

District Representative Party Residence CPVI Service began District map
1st John B Larson, Official Portrait, circa 111 - 112th Congress.jpg
John B. Larson
Democratic East Hartford D+12 January 3, 1999 Connecticut US Congressional District 1 (since 2013).tif
2nd Joe Courtney official photo (cropped).jpg
Joe Courtney
Democratic Vernon D+3 January 3, 2007 Connecticut US Congressional District 2 (since 2013).tif
3rd Rosa DeLauro Official Photo.jpg
Rosa DeLauro
Democratic New Haven D+9 January 3, 1991 Connecticut US Congressional District 3 (since 2013).tif
4th Jim Himes Official Portrait, 113th Congress.jpg
Jim Himes
Democratic Cos Cob D+7 January 3, 2009 Connecticut US Congressional District 4 (since 2013).tif
5th Jahana Hayes, official portrait, 116th Congress.jpg
Jahana Hayes
Democratic Wolcott D+2 January 3, 2019 Connecticut US Congressional District 5 (since 2013).tif

Historical list[edit]

Congress Elected statewide at-large on a general ticket
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat 5th seat 6th seat 7th seat
1st
(1789–1791)
Benjamin Huntington
(Pro-Admin)
Roger Sherman
(Pro-Admin)
Jonathan Sturges
(Pro-Admin)
Jonathan Trumbull Jr.
(Pro-Admin)
Jeremiah Wadsworth
(Pro-Admin)
2nd
(1791–1793)
James Hillhouse
(Pro-Admin)
Amasa Learned
(Pro-Admin)
3rd
(1793–1795)
Joshua Coit
(Pro-Admin)
Zephaniah Swift
(Pro-Admin)
Uriah Tracy
(Pro-Admin)
4th
(1795–1797)
James Hillhouse
(F)
Chauncey Goodrich
(F)
Joshua Coit
(F)
Roger Griswold
(F)
Nathaniel Smith
(F)
Zephaniah Swift
(F)
Uriah Tracy
(F)
James Davenport
(F)
Samuel W. Dana
(F)
5th
(1797–1799)
John Allen
(F)
William Edmond
(F)
Jonathan Brace
(F)
6th
(1799–1801)
Elizur Goodrich
(F)
John Davenport
(F)
John Cotton Smith
(F)
7th
(1801–1803)
Benjamin Tallmadge
(F)
Calvin Goddard
(F)
Elias Perkins
(F)
8th
(1803–1805)
Simeon Baldwin
(F)
9th
(1805–1807)
Jonathan O. Moseley
(F)
Theodore Dwight
(F)
Timothy Pitkin
(F)
Lewis B. Sturges
(F)
10th
(1807–1809)
Epaphroditus Champion
(F)
11th
(1809–1811)
Ebenezer Huntington
(F)
12th
(1811–1813)
Lyman Law
(F)
13th
(1813–1815)
14th
(1815–1817)
15th
(1817–1819)
Thomas Scott Williams
(F)
Uriel Holmes
(F)
Samuel B. Sherwood
(F)
Nathaniel Terry
(F)
Ebenezer Huntington
(F)
Sylvester Gilbert
(D-R)
16th
(1819–1821)
Gideon Tomlinson
(D-R)[a]
James Stevens
(D-R)
Samuel A. Foot
(D-R)
John Russ
(D-R)
Jonathan O. Moseley
(D-R)
Elisha Phelps
(D-R)
Henry W. Edwards
(D-R)
17th
(1821–1823)
Daniel Burrows
(D-R)
Ansel Sterling
(D-R)[a]
Noyes Barber
(D-R)[a]
Ebenezer Stoddard
(D-R)[a]
18th
(1823–1825)
Lemuel Whitman
(D-R)[a]
Samuel A. Foot
(D-R)[a]
19th
(1825–1827)
Gideon Tomlinson
(Anti-J)
John Baldwin
(Anti-J)
Ralph I. Ingersoll
(Anti-J)
Orange Merwin
(Anti-J)
Noyes Barber
(Anti-J)
Elisha Phelps
(Anti-J)
20th
(1827–1829)
David Plant
(Anti-J)
21st
(1829–1831)
William W. Ellsworth
(Anti-J)
Jabez W. Huntington
(Anti-J)
Ebenezer Young
(Anti-J)
William L. Storrs
(Anti-J)
22nd
(1831–1833)
23rd
(1833–1835)
Samuel A. Foot
(Anti-J)
Samuel Tweedy
(Anti-J)
Joseph Trumbull
(Anti-J)
Phineas Miner
(Anti-J)
Ebenezer Jackson Jr.
(Anti-J)
24th
(1835–1837)
Elisha Haley
(J)
Samuel Ingham
(J)
Andrew T. Judson
(J)
Lancelot Phelps
(J)
Isaac Toucey
(J)
Zalmon Wildman
(J)
Orrin Holt
(J)
Thomas T. Whittlesey
(J)

Starting in 1837, Connecticut abandoned general tickets and adopted districts instead.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
25th
(1837–1839)
Isaac Toucey
(D)
Samuel Ingham
(D)
Elisha Haley
(D)
Thomas T. Whittlesey
(D)
Lancelot Phelps
(D)
Orrin Holt
(D)
26th
(1839–1841)
Joseph Trumbull
(W)
William L. Storrs
(W)
Thomas W. Williams
(W)
Thomas B. Osborne
(W)
Truman Smith
(W)
John H. Brockway
(W)
William W. Boardman
(W)
27th
(1841–1843)
28th
(1843–1845)
Thomas H. Seymour
(D)
John Stewart
(D)
George S. Catlin
(D)
Samuel Simons
(D)
29th
(1845–1847)
James Dixon
(W)
Samuel Dickinson Hubbard
(W)
John A. Rockwell
(W)
Truman Smith
(W)
30th
(1847–1849)
31st
(1849–1851)
Loren P. Waldo
(D)
Walter Booth
(FS)
Chauncey F. Cleveland
(D)
Thomas B. Butler
(W)
32nd
(1851–1853)
Charles Chapman
(W)
Colin M. Ingersoll
(D)
Origen S. Seymour
(D)
33rd
(1853–1855)
James T. Pratt
(D)
Nathan Belcher
(D)
34th
(1855–1857)
Ezra Clark Jr.
(K-N)
John Woodruff
(K-N)
Sidney Dean
(K-N)
William W. Welch
(K-N)
35th
(1857–1859)
Ezra Clark Jr.
(R)
Samuel Arnold
(D)
Sidney Dean
(R)
William D. Bishop
(D)
36th
(1859–1861)
Dwight Loomis
(R)
John Woodruff
(R)
Alfred A. Burnham
(R)
Orris S. Ferry
(R)
37th
(1861–1863)
James E. English
(D)
George C. Woodruff
(D)
38th
(1863–1865)
Henry C. Deming
(R)
Augustus Brandegee
(R)
John Henry Hubbard
(R)
39th
(1865–1867)
Samuel L. Warner
(R)
40th
(1867–1869)
Richard D. Hubbard
(R)
Julius Hotchkiss
(D)
Henry H. Starkweather
(R)
William H. Barnum
(D)
41st
(1869–1871)
Julius L. Strong
(R)
Stephen W. Kellogg
(R)
42nd
(1871–1873)
Joseph R. Hawley
(R)
43rd
(1873–1875)
44th
(1875–1877)
George M. Landers
(D)
James Phelps
(D)
John T. Wait
(R)
Levi Warner
(D)
45th
(1877–1879)
46th
(1879–1881)
Joseph R. Hawley
(R)
Frederick Miles
(R)
47th
(1881–1883)
John R. Buck
(R)
48th
(1883–1885)
William W. Eaton
(D)
Charles Le Moyne Mitchell
(D)
Edward W. Seymour
(D)
49th
(1885–1887)
John R. Buck
(R)
50th
(1887–1889)
Robert J. Vance
(D)
Carlos French
(D)
Charles A. Russell
(R)
Miles T. Granger
(D)
51st
(1889–1891)
William E. Simonds
(R)
Washington F. Willcox
(D)
Frederick Miles
(R)
52nd
(1891–1893)
Lewis Sperry
(D)
Robert E. De Forest
(D)
53rd
(1893–1895)
James P. Pigott
(D)
54th
(1895–1897)
E. Stevens Henry
(R)
Nehemiah D. Sperry
(R)
Ebenezer J. Hill
(R)
55th
(1897–1899)
56th
(1899–1901)
57th
(1901–1903)
Frank B. Brandegee
(R)
58th
(1903–1905)
At-large
George L. Lilley
(R)
59th
(1905–1907)
Edwin W. Higgins
(R)
60th
(1907–1909)
61st
(1909–1911)
John Q. Tilson
(R)
62nd
(1911–1913)
Thomas L. Reilly
(D)
1st district 2nd district 3rd district 4th district 5th district
63rd
(1913–1915)
Augustine Lonergan
(D)
Bryan F. Mahan
(D)
Thomas L. Reilly
(D)
Jeremiah Donovan
(D)
William Kennedy
(D)
64th
(1915–1917)
P. Davis Oakey
(R)
Richard P. Freeman
(R)
John Q. Tilson
(R)
Ebenezer J. Hill
(R)
James P. Glynn
(R)
65th
(1917–1919)
Augustine Lonergan
(D)
Schuyler Merritt
(R)
66th
(1919–1921)
67th
(1921–1923)
E. Hart Fenn
(R)
68th
(1923–1925)
Patrick B. O'Sullivan
(D)
69th
(1925–1927)
James P. Glynn
(R)
70th
(1927–1929)
71st
(1929–1931)
Edward W. Goss
(R)
72nd
(1931–1933)
Augustine Lonergan
(D)
William L. Tierney
(D)
73rd
(1933–1935)
Herman P. Kopplemann
(D)
William L. Higgins
(R)
Francis T. Maloney
(D)
Schuyler Merritt
(R)
At-large
Charles M. Bakewell
(R)
74th
(1935–1937)
James A. Shanley
(D)
J. Joseph Smith
(D)
William M. Citron
(D)
75th
(1937–1939)
William J. Fitzgerald
(D)
Alfred N. Phillips
(D)
76th
(1939–1941)
William J. Miller
(R)
Thomas R. Ball
(R)
Albert E. Austin
(R)
B. J. Monkiewicz
(R)
77th
(1941–1943)
Herman P. Kopplemann
(D)
William J. Fitzgerald
(D)
Le Roy D. Downs
(D)
Lucien J. Maciora
(D)
Joseph E. Talbot
(R)
78th
(1943–1945)
William J. Miller
(R)
John D. McWilliams
(R)
Ranulf Compton
(R)
Clare B. Luce
(R)
B. J. Monkiewicz
(R)
79th
(1945–1947)
Herman P. Kopplemann
(D)
Chase G. Woodhouse
(D)
James P. Geelan
(D)
Joseph F. Ryter
(D)
80th
(1947–1949)
William J. Miller
(R)
Horace Seely-Brown Jr.
(R)
Ellsworth B. Foote
(R)
John D. Lodge
(R)
James T. Patterson
(R)
Antoni N. Sadlak
(R)
81st
(1949–1951)
Abraham A. Ribicoff
(D)
Chase G. Woodhouse
(D)
John A. McGuire
(D)
82nd
(1951–1953)
Horace Seely-Brown Jr.
(R)
Albert P. Morano
(R)
83rd
(1953–1955)
Thomas J. Dodd
(D)
Albert W. Cretella
(R)
84th
(1955–1957)
85th
(1957–1959)
Edwin H. May Jr.
(R)
86th
(1959–1961)
Emilio Q. Daddario
(D)
Chester Bowles
(D)
Robert N. Giaimo
(D)
Donald J. Irwin
(D)
John S. Monagan
(D)
Frank Kowalski
(D)
87th
(1961–1963)
Horace Seely-Brown Jr.
(R)
Abner W. Sibal
(R)
88th
(1963–1965)
William L. St. Onge
(D)
Bernard F. Grabowski
(D)
89th
(1965–1967)
Donald J. Irwin
(D)
6th district
Bernard F. Grabowski
(D)
90th
(1967–1969)
Thomas J. Meskill
(R)
91st
(1969–1971)
Lowell P. Weicker Jr.
(R)
Robert H. Steele
(R)
92nd
(1971–1973)
William R. Cotter
(D)
Stewart McKinney
(R)
Ella T. Grasso
(D)
93rd
(1973–1975)
Ronald A. Sarasin
(R)
94th
(1975–1977)
Christopher Dodd
(D)
Toby Moffett
(D)
95th
(1977–1979)
96th
(1979–1981)
William R. Ratchford
(D)
97th
(1981–1983)
Sam Gejdenson
(D)
Lawrence Joseph DeNardis
(R)
Barbara B. Kennelly
(D)
98th
(1983–1985)
Bruce Morrison
(D)
Nancy L. Johnson
(R)
99th
(1985–1987)
John G. Rowland
(R)
100th
(1987–1989)
Christopher Shays
(R)
101st
(1989–1991)
102nd
(1991–1993)
Rosa L. DeLauro
(D)
Gary Franks
(R)
103rd
(1993–1995)
104th
(1995–1997)
105th
(1997–1999)
James H. Maloney
(D)
106th
(1999–2001)
John B. Larson
(D)
107th
(2001–2003)
Rob Simmons
(R)
108th
(2003–2005)
Nancy L. Johnson
(R)
109th
(2005–2007)
110th
(2007–2009)
Joe Courtney
(D)
Chris Murphy
(D)
111th
(2009–2011)
Jim Himes
(D)
112th
(2011–2013)
113th
(2013–2015)
Elizabeth Esty
(D)
114th
(2015–2017)
115th
(2017–2019)
116th
(2019–2021)
Jahana Hayes
(D)
Congress 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
District

United States Senate[edit]

Current senators
Class 1 Senators Congress Class 3 Senators
Oliver Ellsworth
(Pro-Admin)
1st (1789–1791) William S. Johnson
(Pro-Admin)
2nd (1791–1793)
Roger Sherman
(Pro-Admin)
3rd (1793–1795)
Stephen M. Mitchell
(Pro-Admin)
4th (1795–1797) Jonathan Trumbull, Jr. (F)
James Hillhouse (F) Uriah Tracy (F)
5th (1797–1799)
6th (1799–1801)
7th (1801–1803)
8th (1803–1805)
9th (1805–1807)
10th (1807–1809)
Chauncey Goodrich (F)
11th (1809–1811)
Samuel W. Dana (F)
12th (1811–1813)
13th (1813–1815)
David Daggett (F)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819)
16th (1819–1821) James Lanman (D-R)
Elijah Boardman (D-R) 17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
Henry W. Edwards (D-R)
19th (1825–1827) Calvin Willey
(Anti-J)
Samuel A. Foot (Anti-J) 20th (1827–1829)
21st (1829–1831)
22nd (1831–1833) Gideon Tomlinson (Anti-J)
Nathan Smith (W) 23rd (1833–1835)
24th (1835–1837)
John M. Niles (D-R)
25th (1837–1839) Perry Smith (D)
Thaddeus Betts (W) 26th (1839–1841)
Jabez W. Huntington (W)
27th (1841–1843)
28th (1843–1845) John M. Niles (D)
29th (1845–1847)
30th (1847–1849)
Roger S. Baldwin (W)
31st (1849–1851) Truman Smith (W)
Isaac Toucey (D) 32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855)
Francis Gillette
(FS)
34th (1855–1857) Lafayette S. Foster (O)
James Dixon (R) 35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
37th (1861–1863)
38th (1863–1865)
39th (1865–1867)
40th (1867–1869) Orris S. Ferry (R)
William A. Buckingham (R) 41st (1869–1871)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875)
William W. Eaton (D)
44th (1875–1877)
James E. English (D)
William H. Barnum (D)
45th (1877–1879)
46th (1879–1881) Orville H. Platt (R)
Joseph R. Hawley (R) 47th (1881–1883)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899)
56th (1899–1901)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
Morgan G. Bulkeley (R) 59th (1905–1907) Frank B. Brandegee (R)
60th (1907–1909)
61st (1909–1911)
George P. McLean (R) 62nd (1911–1913)
63rd (1913–1915)
64th (1915–1917)
65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
67th (1921–1923)
68th (1923–1925)
Hiram Bingham III (R)
69th (1925–1927)
70th (1927–1929)
Frederic C. Walcott (R) 71st (1929–1931)
72nd (1931–1933)
73rd (1933–1935) Augustine Lonergan (D)
Francis T. Maloney (D) 74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941) John A. Danaher (R)
77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947) Brien McMahon (D)
Thomas C. Hart (R)
Raymond E. Baldwin (R)
80th (1947–1949)
81st (1949–1951)
William Benton (D)
82nd (1951–1953)
William A. Purtell (R)
Prescott Bush (R)
William A. Purtell (R) 83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959)
Thomas J. Dodd (D) 86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965) Abraham A. Ribicoff (D)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971)
Lowell P. Weicker, Jr. (R) 92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975)
94th (1975–1977)
95th (1977–1979)
96th (1979–1981)
97th (1981–1983) Christopher Dodd (D)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
Joseph Lieberman (D) 101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
103rd (1993–1995)
104th (1995–1997)
105th (1997–1999)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
Joseph Lieberman
(Independent Democrat)
110th (2007–2009)
111th (2009–2011)
112th (2011–2013) Richard Blumenthal (D)
Chris Murphy (D) 113th (2013–2015)
114th (2015–2017)
115th (2017–2019)

Key[edit]

Key to party colors and abbreviations for members of the U.S. Congress
American (Know Nothing) (K-N)
Anti-Jacksonian (Anti-J),
National Republican (NR)
Anti-Administration (Anti-Admin)
Anti-Masonic (Anti-M)
Conservative (Con)
Democratic (D)
Dixiecrat (Dix),
States' rights (SR)
Democratic-Republican (D-R)
Farmer–Labor (FL)
Federalist (F)
Free Soil (FS)
Free Silver (FSv)
Fusion (FU)
Greenback (GB)
Jacksonian (J)
Nonpartisan League (NPL)
Nullifier (N)
Opposition Northern (O)
Opposition Southern (O)
Populist (Pop)
Pro-Administration (Pro-Admin)
Progressive (Prog)
Prohibition (Proh)
Readjuster (Rea)
Republican (R)
Socialist (Soc)
Unionist (U)
Whig (W)
Independent,
None,
or Unaffiliated

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b c d e f Supported the Adams-Clay ticket in the 1824 United States presidential election.
  1. ^ "The national atlas". nationalatlas.gov. Archived from the original on February 22, 2014. Retrieved February 2, 2014.