Yang Tsung-hua

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Yang Tsung-hua
楊宗樺
Yang Tsung-hua 2, 2015 Wimbledon Qualifying - Diliff.jpg
Country (sports) Chinese Taipei
ResidenceTaiwan
Born (1991-03-29) March 29, 1991 (age 28)
Taiwan
Height1.78 m (5 ft 10 in)
Turned pro2006
PlaysRight-handed (two-handed backhand)
Prize money$485,912
Singles
Career record7–19
Career titles0
0 Challengers, 11 Futures
Highest rankingNo. 164 (14 May 2012)
Current rankingNo. 307 (17 June 2019)
Grand Slam Singles results
Australian OpenQ3 (2014)
French OpenQ2 (2009)
WimbledonQ1 (2012, 2013, 2015, 2018)
US OpenQ3 (2012)
Doubles
Career record3–8
Career titles0
10 Challengers, 13 Futures
Highest rankingNo. 140 (17 June 2019)
Current rankingNo. 140 (17 June 2019)
Grand Slam Doubles results
Australian Open1R (2016, 2017)
Last updated on: 17 June 2019.
Yang Tsung-hua
Traditional Chinese楊宗樺
Simplified Chinese杨宗桦

Yang Tsung-hua (Chinese: 楊宗樺), born March 29, 1991 in Taiwan, is a Taiwanese professional tennis player. On the junior circuit, Yang reached a career-high combined ranking of No. 1 in 2008, when he won the French Open singles title against Polish player Jerzy Janowicz in two sets, and the Australian Open and Wimbledon doubles titles alongside Hsieh Cheng-peng.

Career[edit]

Juniors[edit]

Yang was named International Tennis Federation (ITF) Junior World Champion for the 2008 season by the ITF.

As a junior, he compiled a 66–23 win/loss record in singles (and 61–16 in doubles), achieving his combined ranking of No. 1 in the world in July 2008.

Pro tour[edit]

Yang competes today on the ATP Challenger Tour and the ATP World Tour, both in singles and doubles. He reached his highest ATP singles ranking, No. 164, on 14 May 2012, and his highest ATP doubles ranking, No. 140, on 17 June 2019. Yang is coached by Lhen Man.[1][2][3]

In the 2012 US Open, Yang reached the third qualifying round, where he lost to Teymuraz Gabashvili. Later he qualified to the ATP Bangkok, where he lost in first round to Grigor Dimitrov.

In 2013, he defeated Tatsuma Ito to reach semifinals of the An-Ning Challenger, where he lost to James Ward. At Kun-Ming he also reached semifinals after winning over Yuichi Sugita and Wu Di.

Yang defeated Marius Copil to reach third round of qualifying of the 2014 Australian Open, after which he lost to Dusan Lajovic. At the Maui Challenger he reach the final, where he lost to Bradley Klahn. At the Liberec Challenger he beat world number 40 Pablo Cuevas and Norbert Gombos to reach semifinals, where he was defeated by Horacio Zeballos.

Futures and Challenger finals: 64 (34–30)[edit]

Singles: 22 (11–11)[edit]

Legend
Challengers (0–3)
Futures (11–8)
Finals by Surface
Hard (4–9)
Clay (7–2)
Grass (0–0)
Carpet (0–0)
Outcome No. Date Tournament Surface Opponent Score
Winner 1. January 5, 2009 Guangzhou, P.R. China Hard China Zeng Shaoxuan 6–3, 5–7, 6–4
Runner-up 1. June 22, 2009 Petaling Jaya, Malaysia Hard Italy Luigi d'Agord 2–6, 2–6
Runner-up 2. July 13, 2009 Gyeongsan, South Korea Hard Chinese Taipei Ti Chen 2–6, 2–6
Runner-up 3. July 20, 2009 Gyeongsan, South Korea Hard South Korea Kim Young-jun 4–6, 1–6
Runner-up 4. October 12, 2009 Kashiwa, Japan Hard Japan Junn Mitsuhashi 1–6, 6–7(4–7)
Winner 2. June 25, 2010 Kuala Lumpur, Malaysia Hard South Korea Kim Young-jun 6–2, 6–2
Winner 3. July 10, 2011 Taipei, Chinese Taipei Hard Japan Junn Mitsuhashi 6–0, 6–3
Runner-up 5. August 8, 2011 Beijing, China Hard Uzbekistan Farrukh Dustov 1–6, 6–7(4–7)
Runner-up 6. January 26, 2014 Maui, United States Hard United States Bradley Klahn 2–6, 3–6
Runner-up 7. June 15, 2014 Putian, P.R. China Hard Chinese Taipei Huang Liang-chi 5–7, 3–6
Winner 4. April 5, 2015 Anning, P.R. China Clay Netherlands Boy Westerhof 7–6(7–3), 6–4
Winner 5. April 12, 2015 Anning, P.R. China Clay South Korea Kim Young-seok 6–0, 7–5
Runner-up 8. April 19, 2015 Anning, P.R. China Clay Chinese Taipei Huang Liang-chi 3–6, 2–6
Winner 6. August 23, 2015 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard China Bai Yan 4–6, 6–4, 1–0 ret.
Runner-up 9. August 30, 2015 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard China Bai Yan 3–6, 4–6
Winner 7. February 26, 2017 Anning, P.R. China Clay New Zealand Rubin Statham 2–6, 6–4, 7–6(9–7)
Winner 8. August 6, 2017 Skopje, FYR Macedonia Clay Croatia Nino Serdarušić 7–6(7–2), 4–6, 6–3
Winner 9. August 13, 2017 Mersin, Turkey Clay France Thomas Bréchemier 6–1, 6–0
Runner-up 10. August 20, 2017 Istanbul, Turkey Clay Italy Alessandro Bega 6–7(7–3), 6–3, 5–7
Runner-up 11. September 24, 2017 Gwangju, South Korea Hard Germany Matthias Bachinger 3–6, 4–6
Winner 10. January 21, 2018 Anning, P.R. China Clay Canada Steven Diez 6–3, 3–6, 7–6(7–4)
Winner 11. January 27, 2018 Anning, P.R. China Clay Chinese Taipei Lee Kuan-yi 6–4, 6–7(7–5), 6–1

Doubles: 42 (23–19)[edit]

Legend
Challengers (10–7)
Futures (13–12)
Finals by Surface
Hard (20–12)
Clay (2–5)
Grass (0–0)
Carpet (1–2)
Outcome No. Date Tournament Surface Partner Opponents Score
Runner-up 1. September 11, 2006 Osaka, Japan Carpet Chinese Taipei Lee Hsin-han Japan Yaoki Ishii
Japan Hiroki Kondo
6–4, 6–3
Runner-up 2. June 11, 2007 Delhi, India Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han India Tushar Liberhan
India Sanam Singh
6–4, 7–5
Winner 1. June 18, 2007 Guangzhou, P.R. China Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han China Yu Xin-yuan
China Zeng Shao-xuan
1–6, 6–2, 7–6(7–4)
Runner-up 3. August 6, 2007 Semarang, Indonesia Hard Chinese Taipei Peng Hsien-yin Japan Hiroki Kondo
Japan Takahiro Terachi
3–6, 7–6(7–5), 6–3
Winner 2. October 13, 2008 Kashiwa, Japan Hard Chinese Taipei Yi Chu-huan Chinese Taipei Huang Chin-yu
Chinese Taipei Peng Hsien-yin
6–1, 6–2
Runner-up 4. October 20, 2008 Tokyo, Japan Hard Chinese Taipei Yi Chu-huan Japan Yaoki Ishii
Japan Hiroki Kondo
6–4, 6–2
Runner-up 5. November 24, 2008 Cancún, Mexico Clay Chinese Taipei Lee Hsin-han Poland Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
7–5, 6–2
Winner 3. January 5, 2009 Guangzhou, P.R. China Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Chinese Taipei Li Zhe
Chinese Taipei Wang Yu Jr.
6–0, 6–3
Winner 4. March 30, 2009 Kōfu, Japan Hard Chinese Taipei Yi Chu-huan Japan Yuuya Kibi
Japan Tomohiro Shinokawa
6–1, 6–0
Runner-up 6. June 15, 2009 Kuala Lumpur, Malaysia Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Spain Arnau Brugués-Davi
Italy Luigi d'Agord
7–6(7–4), 6–4
Winner 5. June 29, 2009 Kuala Lumpur, Malaysia Hard Chinese Taipei Xin-yuan Yu Pakistan Aqeel Khan
Malaysia Yew-Ming Si
7–6(7–4), 6–3
Winner 6. July 13, 2009 Gyeongsan, South Korea Hard Chinese Taipei Chen Ti Japan Satoshi Iwabuchi
Japan Gouichi Motomura
7–6(7–4), 6–4
Winner 7. July 20, 2009 Gyeongsan, South Korea Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Chinese Taipei Chen Ti
Japan Satoshi Iwabuchi
7–6(7–4), 5–7, [10–8]
Winner 8. August 24, 2009 Almaty, Kazakhstan Hard Ukraine Denys Molchanov Canada Pierre-Ludovic Duclos
Kazakhstan Alexey Kedryuk
4–6, 7–6(7–5), [11–9]
Winner 9. August 31, 2009 Nonthaburi, Thailand Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Indonesia Ketut-Nesa Arta
Indonesia Christopher Rungkat
7–6(7–4), 6–4
Runner-up 7. October 12, 2009 Kashiwa, Japan Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Japan Junn Mitsuhashi
Chinese Taipei Yi Chu-huan
6–4, 6–2
Runner-up 8. November 2, 2009 Chuncheon, South Korea Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Latvia Andis Juška
Russia Dmitri Sitak
3–6, 6–3, [10–2]
Winner 10. November 16, 2009 Yokohama, Japan Hard Chinese Taipei Yi Chu-huan Kazakhstan Alexey Kedryuk
Japan Junn Mitsuhashi
6–7(9–11), 6–3, [12–10]
Runner-up 9. March 21, 2010 Kaiyuan, P.R. China Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Australia Sadik Kadir
India Purav Raja
6–4, 3–6, [9–11]
Runner-up 10. March 28, 2010 Mengzi, P.R. China Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han Solomon Islands Michael Leong
Germany Sebastian Rieschick
2–6, 5–7
Runner-up 11. May 16, 2010 Busan, South Korea Hard Canada Pierre-Ludovic Duclos Australia Rameez Junaid
Austria Alexander Peya
4–6, 5–7
Winner 11. June 25, 2010 Kuala Lumpur, Malaysia Hard Chinese Taipei Yi Chu-huan Australia Kaden Hensel
Australia Dane Propoggia
6–3, 6–3
Runner-up 12. August 14, 2010 Samarkand, Uzbekistan Clay Chinese Taipei Lee Hsin-han Latvia Andis Juška
Latvia Deniss Pavlovs
5–7, 3–6
Winner 12. July 31, 2011 Wuhai, China Hard Chinese Taipei Lee Hsin-han China Feng He
China Zhang Ze
6–2, 7–6(7–4)
Winner 13. May 19, 2013 Busan, South Korea Hard Chinese Taipei Peng Hsien-yin South Korea Jeong Suk-young
South Korea Lim Yong-kyu
6–4, 6–3
Runner-up 13. June 8, 2014 Putian, P.R. China Hard Chinese Taipei Peng Hsien-yin China Gong Maoxin
China Li Zhe
1–6, 3–6
Winner 14. June 15, 2014 Putian, P.R. China Hard Chinese Taipei Peng Hsien-yin Chinese Taipei Huang Liang-chi
Australia Nicolas Meister
1–6, 6–1, [15–13]
Runner-up 14. August 31, 2014 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard Japan Arata Onozawa Chinese Taipei Wang Chieh-fu
Chinese Taipei Yi Chu-huan
3–6, 2–6
Runner-up 15. November 23, 2014 Toyota, Japan Carpet (i) Japan Bumpei Sato Japan Toshihide Matsui
Japan Yasutaka Uchiyama
6–7(6–8), 2–6
Runner-up 16. April 5, 2015 Anning, P.R. China Clay China Bai Yan Chinese Taipei Huang Liang-chi
Spain Enrique López Pérez
3–6, 6–4, [7-10]
Winner 15. August 9, 2015 Fuzhou, P.R. China Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Japan Yuya Kibi
Japan Arata Onozawa
6–3, 7–5
Winner 16. August 23, 2015 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng China Bai Yan
Chinese Taipei Yi Chu-huan
6–4, 7–6(7–5)
Winner 17. September 27, 2015 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng China Gong Maoxin
Chinese Taipei Peng Hsien-yin
6–2, 6–2
Winner 18. May 1, 2016 Taipei, Chinese Taipei Carpet (i) Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Denmark Frederik Nielsen
Republic of Ireland David O'Hare
7–6(8–6), 6–4
Runner-up 17. May 15, 2016 Samarkand, Uzbekistan Clay Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Russia Denis Matsukevich
Belarus Andrei Vasilevski
4–6, 7–5, [5–10]
Winner 19. July 24, 2016 Gimcheon, South Korea Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Colombia Nicolás Barrientos
Philippines Ruben Gonzales
(W/O)
Runner-up 18. July 30, 2017 Skopje, Macedonia Clay Australia Dane Propoggia Austria Maximilian Neuchrist
Austria David Pichler
6–7(1–7), 3–6
Winner 20. August 6, 2017 Skopje, Macedonia Clay Australia Dane Propoggia Australia Nicholas Horton
Bosnia and Herzegovina Aziz Kijametovic
3–6, 6–4, [10–2]
Winner 21. August 11, 2018 Jinan, China Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Kazakhstan Alexander Bublik
Russia Alexander Pavlioutchenkov
7–6(7–5), 4–6, [10–5]
Winner 22. September 23, 2018 Kaohsiung, Chinese Taipei Hard (i) Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng Chinese Taipei Hsu Yu-hsiou
Chinese Taipei Jimmy Wang
6–7(3–7), 6–2, [10–8]
Runner-up 19. November 24, 2018 Pune, India Hard Chinese Taipei Hsieh Cheng-peng India Vijay Sundar Prashanth
India Ramkumar Ramanathan
6–7(3–7), 7–6(7–5), [7–10]
Winner 23. June 15, 2019 Shymkent, Kazakhstan Clay Serbia Nikola Čačić Sweden André Göransson
Switzerland Marc-Andrea Hüsler
6–4, 6–4

References[edit]

  1. ^ "atpworldtour.com Profile". atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Retrieved 2009-12-07.
  2. ^ "itftennis.com Men's Circuit record". itftennis.com. ITF Licensing (UK) Ltd. Retrieved 2009-12-07.
  3. ^ "itftennis.com Junior record". itftennis.com. ITF Licensing (UK) Ltd. Retrieved 2009-12-07.

External links[edit]

Awards
Preceded by
Lithuania Ričardas Berankis
ITF Junior World Champion
2008
Succeeded by
Sweden Daniel Berta